Wasz wybór, czyli 5 najpopularniejszych materiałów Faktów online z 2015 roku

31.12.2015 | Wasz wybór, czyli 5 najpopularniejszych materiałów Faktów online z 2015 rokuFakty Online

Miniony rok obfitował w szereg wydarzeń – ważnych, tragicznych, wzruszających, czasem śmiesznych. Podsumowując minione 12 miesięcy, postanowiliśmy sprawdzić, które materiały spośród wszystkich zamieszczonych w 2015 roku na stronie Faktów TVN oglądaliście najchętniej. Oto Wasz ranking – takie są fakty.

Miejsce 1. Koniec świata w środku Polski

W Kurpiach, niewielkiej wsi położonej miedzy Łodzią a Poznaniem, czas się zatrzymał albo już od dość dawna nie płynął. Kobielowie kompletnie nie przypominają typowej XXI-wiecznej rodziny, a ich codzienność to po prostu życie w zgodzie z naturą. Reportaż Kingi Lewandowskiej był najchętniej oglądanym materiałem minionego roku.

Miejsce 2. Wywiad Macieja Worocha z imamem Choudary

W Syrii i Iraku po stronie bojowników z Państwa Islamskiego walczy co najmniej kilkuset Europejczyków. Pojawiają się doniesienia, że wśród nich są także Polacy, którzy zwerbowani zostali propagandowymi filmami publikowanymi w internecie. Miesiąc po masakrze w Paryżu i atakach na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” Maciej Woroch rozmawiał z muzułmańskim aktywistą, który zasłynął żądaniem wprowadzenia w Wielkiej Brytanii prawa szariatu. „Jednego dnia prawo szariatu zostanie wprowadzone także w Polsce, bo wierzymy, że należy usunąć wszystkie opresyjne reżimy. Jeśli rządzi wami ktoś inny niż Allah, to jest to forma ucisku. Dzięki naszej polityce i ten wasz reżim zostanie usunięty, a ludzie będą szczęśliwsi” – mówi imam Anjem Choudary. Według brytyjskich władz jest on nie tylko jednym z najbardziej kontrowersyjnych i radykalnych, ale także niebezpiecznych imamów na Wyspach Brytyjskich.

Miejsce 3. Poruszający apel wdowca okradzionego z jedynej pamiątki po zmarłej żonie

„Apel do złodzieja: ukradłeś mi laptopa, ale oddaj choć dysk, bo na nim były wszystkie zdjęcia mojej zmarłej żony. Pan Mateusz fotografował małżonkę niemal każdego dnia, bo była śliczna, fantastyczna i mieli się razem zestarzeć. Jeżeli złodziej ma serce, to niech posłucha tej prośby i tej historii” – mówiła Justyna Pochanke, zapowiadając materiał Roberta Jałochy. Po publikacji w internecie sprawą zainteresowały się tysiące ludzi.

Miejsce 4. Turyści, którzy „utknęli” w Tatrach na… asfaltowej drodze

To chyba największa niespodzianka zestawienia, ponieważ wiadomość została opublikowana 28 grudnia, a jej zasięg już wywindował ją na czwarte miejsce. Duża grupa turystów utknęła pod Morskim Okiem. Nie na skale ani nie w śniegu – utknęli na asfaltowej drodze. I zaczęli dzwonić do służb po pomoc. Postawili na nogi policję, pogotowie, straż pożarną, straż graniczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Droga była oblodzona, a turyści słabo przygotowani do górskiej wycieczki. Materiał przygotowała Renata Kijowska.

Miejsce 5. Wynalazek Olgi Malinkiewicz, który może zrewolucjonizować świat

Piąte miejsce rankingu to również materiał Renaty Kijowskiej. Tym razem o młodej wrocławskiej badaczce, która opracowała metodę na prostą produkcję i wykorzystanie perowskitu w produkcji baterii słonecznych. Perowskity są znane od XIX wieku, ale dopiero kilka lat temu znaleziono zastosowanie dla nich w fotowoltaice. Wielką rolę w rewolucjonizowaniu tej branży energetyki może odegrać Olga Malinkiewicz. Dokonania Polki mogą sprawić, że dotychczasowe baterie słoneczne odejdą w przeszłość, ponieważ nowe ogniwa perowskitowe to tania energia i niskie rachunki za prąd.

Źródło: Fakty Online

Źródło zdjęcia głównego: Fakty Online

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS