Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Jak dopisać się do spisu wyborców, a jak do rejestru wyborców? Jaka to różnica? Jakie dokumenty trzeba przedstawić i gdzie? Do kiedy jest na to czas?
W Polsce, poza miejscem zamieszkania
Tylko do 24 maja można jeszcze złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania z odpowiedniego urzędu gminy (zgodnie z adresem zameldowania). Wniosek możemy złożyć pisemnie, faksem bądź w formie elektronicznej. Zaświadczenie musimy odebrać osobiście za pokwitowaniem lub przez upoważnioną pisemnie osobę. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą.
W kraju UE
Osoby, które na stałe mieszkają w innym kraju Unii i są tam ujęte w rejestrze wyborców, mają dwie możliwości: mogą albo głosować na kandydatów startujących w wyborach w kraju ojczystym, albo na kandydatów startujących w kraju przyjmującym.
Przepisy dotyczące głosowania w eurowyborach różnią się w zależności od kraju członkowskiego. Osoby przebywające w innym kraju UE w czasie wyborów (np. będące w podróży), mogą głosować na kandydatów startujących w kraju ojczystym, pod warunkiem, że zostaną dopisane do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć osobiście, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej najpóźniej do 23 maja. Możemy także przed podróżą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania i na tej podstawie oddać głos w polskiej placówce dyplomatycznej. Gdziekolwiek wyborca chciałby zagłosować, zawsze musi mieć ze sobą ważny dokument tożsamości: dowód osobisty bądź paszport. Analogicznie powyższe zasady obowiązują również obcokrajowców, chcących zagłosować w Polsce.
Poza UE
Można głosować w kraju spoza UE, pod warunkiem, że zostaną w nim utworzone obwody głosowania. Tworzy się je, kiedy na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jest możliwość niezwłocznego przekazania wyników właściwej komisji wyborczej. Informację o utworzeniu obwodu konsulowie muszą podać najpóźniej w 21 dniu przed wyborami (do 5 maja). Aby oddać głos, należy dopisać się do spisu wyborców najpóźniej do 23 maja. Wniosek można złożyć osobiście, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Listę polskich placówek za granicą znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. WAŻNE: Głosując za granicą, wybierasz spośród kandydatów startujących w okręgu właściwym dla miasta stołecznego Warszawy - czyli w tym wypadku z okręgu numer 4.
Autor: Natalia Skawińska / Źródło: Fakty w Południe TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24