Najnowsze

Najnowsze

Ostatnie godziny i wielka mobilizacja. "Ważny będzie każdy głos"

Trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego najwyższe poparcie w ma Prawo i Sprawiedliwość, ale przewaga PiS nad Koalicją Europejską jest minimalna. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Nad progiem wyborczym są też Wiosna i Konfederacja. O końcowym sukcesie może zdecydować mobilizacja elektoratu.

"Jest nam wstyd". Duchowni biją się w piersi

Biskupi - przynajmniej niektórzy - biją się w piersi, ale na razie to tylko słowa, które padają na konferencjach prasowych, w wywiadach i w liście, który ma zostać odczytany w niedzielę w kościołach. W sprawie pedofilii w Kościele czas na czyny. Zdecydowana większość Polaków chce, aby powstała niezależna od Kościoła komisja badająca przypadki pedofilii wśród duchownych. Ogromna większość opowiada się także za tym, żeby biskupi ponieśli odpowiedzialność za aferę pedofilską.

Niepełnosprawni zjechali do Warszawy. Rząd obiecuje pomoc

Niepełnosprawni z całej Polski znów zjechali do Warszawy, by domagać się zasiłków. Byli pod kancelarią premiera i przed budynkiem Sejmu, ale zaczęli od demonstracji przed Pałacem Prezydenckim. Ich zdaniem to Andrzej Duda w czasie protestu w Sejmie obiecywał im najwięcej. Premier Mateusz Morawiecki w tym tygodniu zapowiedział na czerwiec konkretny projekt ustawy o 500 plus dla dorosłych niepełnosprawnych wymagających stałej opieki.

Łódzki samorząd nie chce płacić wyższych stawek za prąd

Zderzenie politycznych obietnic z rzeczywistością bywa kosztowne. W Łodzi już policzyli - miejskie spółki dostają rachunki za prąd z ceną czasami dwa razy wyższą niż rok temu. Odmawiają płacenia, bo alternatywą są podwyżki dla mieszkańców lub ograniczanie działalności.

Dwa dni, dwie ewakuacje. Schroniska proszą o pomoc

Sytuacja była groźna, ale dzięki wielkiemu zaangażowaniu udało się ewakuować wszystkie zwierzęta z zalanego schroniska "Czekadełko" na Podkarpaciu. Są w domach tymczasowych. Niestety, w czwartek trzeba było ratować psy ze schroniska w Borku w Małopolsce.

Prognoza pogody na piątek 24 maja

W piątek ma być pogodnie. Tylko w województwach południowo-wschodnich pochmurno i stopniowo zanikające opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie spada, w południe 1000 hPa.

Wielkie zmiany w Kodeksie karnym. "Szok i niedowierzanie"

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się ze zmiany artykułu 212 Kodeksu karnego i mów, że zmiana wymaga dyskusji. Krytycy nowelizacji całości mówią o szeregu absurdalnych przepisów. Zmienia się ponad 200 przepisów, a ta gigantyczna nowelizacja dokonuję się w błyskawicznym tempie.

Stworzył wiele legendarnych okładek płyt. Nie żyje Rosław Szaybo

Elton John, Janis Joplin, Judas Priest, czy The Clash – to tylko początek długiej listy słynnych artystów, z którymi współpracował Rosław Szaybo. Polak wsławił się stworzeniem wielu znakomitych okładek płyt. Był jednym z przedstawicieli tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Zmarł w wiekul 85 lat.

Niepełnosprawni protestowali w Warszawie

Zapomnieliście o nas, więc przypominamy o sobie - mówią niepełnosprawni do rządzących i pytają, co z obietnicami i deklaracją pomocy sprzed roku? Niepełnosprawni w deszczu i na wózkach przemierzali stolicę Polski i znowu przypominali, że po prostu chcą godnie żyć.

"Wyborcza": spotkania prezesa PiS i premiera z prezes TK

"Gazety Wyborczej" napisała w czwartek, że w mieszkaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego odbywają się cyklicznie spotkania i biorą w nich udział prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki. "Gazeta Wyborcza" napisała, że zdarza się, iż prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjeżdża do Julii Przyłębskiej dwa, a nawet trzy razy w tygodniu.

W niedzielę list hierarchów w sprawie pedofilii

W niedzielę wierni w Kościołach w całej Polsce powinni usłyszeć list biskupów w sprawie pedofilii w Kościele. To oddanie głosu ofiarom i uderzenie się w pierś, ze polski Kościół nie uczynił wszystkiego, żeby zapobiec krzywdom.

Schronisko koło Mielca zostało zalane. Pracownicy ewakuowali zwierzęta

Schronisko dla bezdomnych zwierząt zostało odcięte od świata. Przerwany wał przeciwpowodziowy w okolicach Mielca na Podkarpaciu spowodował zalanie niemal całego azylu. Pracownicy musieli otworzyć kojce, by psy nie utonęły. Wody było tak dużo, że do schroniska można było dopłynąć jedynie łodzią. W ten sposób ewakuowano wszystkie zwierzęta.

Pogodowy alert na południu Polski. Tysiące interwencji

Po tygodniach suszy przyszły ulewne deszcze. Wezbrane rzeki i potoki wylały, a strażacy przeprowadzili już tysiące interwencji. Pogoda jest gwałtowania i niebezpieczna. W niebo z niepokojem patrzą szczególnie mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Strach da się odczuć też w Świętokrzyskiem.

Dramatyczny apel pracowników schroniska. "Odzew był ogromny"

Był rozpaczliwy apel o pomoc i błyskawiczna reakcja ludzi. Z podtopionego schroniska dla zwierząt w Wadowicach Dolnych na Podkarpaciu udało się ewakuować wszystkie zwierzęta. Po tym, jak woda przerwała wał przeciwpowodziowy, podtopiona została cała placówka. Na szczęście zwierzęta są już bezpieczne.

Raport o zatrudnieniu niepełnosprawnych w administracji rządowej. "Wskaźnik jest minimalny"

Rok temu podczas protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie ze strony polityków partii rządzącej padały zapewnienia o tym, że przecież osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować i zarabiać. Jak wygląda to w praktyce? W 2018 roku we wszystkich sektorach odsetek zatrudnienia niepełnosprawnych wyniósł nieco ponad 26 procent. Jednak w urzędach centralnych nie przekracza on kilku procent.

W niedzielę wybory do europarlamentu. Co trzeba wiedzieć o głosowaniu?

Ostatnie gorące godziny kampanii wyborczej i ostatni moment, żeby pobrać dokument uprawniający do głosowania poza miejscem swojego zamieszkania. Choć czas na dopisanie się do spisu wyborców już minął, wciąż można pobrać zaświadczenie, które pozwoli głosować w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Co więcej trzeba wiedzieć o głosowaniu?

Ostatnia prosta kampanii. "Wysoka frekwencja będzie sprzyjała dużym ugrupowaniom"

Liczy się każdy głos. Już za trzy dni wybory do europarlamentu. Rządzący - choć kampanię w ostatnich dniach oficjalnie odsuwają na drugi plan - wcale nie zwalniają tempa. Premiera Morawieckiego i wicepremier Szydło widać głównie z mieszkańcami poszkodowanymi przez nawałnice i na zagrożonych zalaniem terenach. Każda z partii stara się maksymalnie zmobilizować swój elektorat przed ciszą wyborczą.

Dziesiątki ewakuowanych, setki zalanych budynków. Raport podtopieniowy z południa Polski

Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 wodowskazach w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczu Odry - poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W innych miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze. Wezbrania na rzekach występują głównie na południu Polski, gdzie z powodu intensywnego deszczu dochodzi do podtopień. Są też najwyższe ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami dla województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego, a gdy dodamy do tego aktualną sytuację, która już jest bardzo trudna, to robi się naprawdę niebezpiecznie. Wylewają potoki i mniejsze rzeki. Są podtopione wsie i miejscowości, a woda wdziera się na podwórka.

Sikorski: Donald Tusk powinien wrócić, zostać prezydentem

- Ludzie widzą, że PiS to deweloperzy. Jak nie wieże, to jakieś działki - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS były szef minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Mamy wyjątkowo mściwą ekipę. Ludzie, którzy pracują w budżetówce, gdzie dokonano czystek, boją się powiedzieć, że nie popierają partii rządzącej, ale jak Polak pójdzie za kotarę, to nabierze odwagi i jestem spokojny o wyniki - stwierdził Sikorski, mówiąc o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były polityk PO skomentował także kwestię ewentualnego kandydowania Donalda Tusk na prezydenta Polski. - Donald Tusk powinien wrócić, zostać prezydentem - powiedział Sikorski. - Tak, namawiam go - podkreślił.

Powodzie i podtopienia na południu Polski. Woda jeszcze wzbierze, bo wciąż pada

To, co najgorsze, zaczęło się we wtorek po godzinie 18:00. Deszcz ciągle padał, rzeki występowały z brzegów, woda zalewała drogi i domy - w Świętokrzyskiem, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W środę wieczorem sytuacja może się powtórzyć - ale na szerszą skalę. Na terenach województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia - to znaczy, że są spodziewane kolejne powodzie. Padać ma do piątku włącznie.

"Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom". List biskupów

"Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" - napisali duchowni po obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. To pierwsze spotkanie najważniejszych biskupów po wybuchu skandalu pedofilskiego. W czerwcu do Polski ma przylecieć Charles Scicluna, arcybiskup z Malty, który doprowadził do dymisji Episkopatu w Chile.

Ksiądz z Tylawy wciąż odprawia msze i prowadzi audycje

Nigdy nie został wykluczony ze stanu kapłańskiego, odprawia msze, prowadzi audycje w Radiu Maryja i zasiada w kapitule zasłużonych duchownych. To ksiądz Michał M. z Tylawy - kilkanaście lat temu jego sprawa była jedną z pierwszych, głośnych afer pedofilskich w Kościele. Ksiądz Michał M. molestował w przeszłości sześć dziewczynek w parafii Tylawa na Podkarpaciu, za co został skazany.

Kampania europejska na finiszu. Ile było w niej Europy?

Wybory są europejskie, ale Europy w kampanii wyborczej było jakby mało. PiS postawiło na kwestie światopoglądowe i sprawy socjalne. Wiosna Roberta Biedronia zresztą też - tylko, że światopogląd to jednak mają trochę inny niż Jarosław Kaczyński.