Ludzie faktów

Renata Kijowska

Reporterka „Faktów” TVN w Krakowie. W redakcji od 2001 roku.

Renata Kijowska jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Studiowała nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Poczdamskim (w ramach programu Deutscher Akademischer Austauschdienst).

Pracę w mediach zaczynała w redakcji Kroniki Krakowskiej - programu informacyjnego TVP Kraków. Później była korespondentką Radia Plus i TV Puls. Publikowała między innymi w "Tygodniku Powszechnym" i "Podróżach". Przez kilka lat prowadziła wykłady z dziennikarstwa dla studentów Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Do zespołu "Faktów" TVN Renata Kijowska dołączyła w 2001 roku. W redakcji zajmuje się tematyką społeczną, praw zwierząt oraz relacjonuje najważniejsze wydarzenia z południa Polski.

Renata Kijowska jest laureatką wielu nagród w tym Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii "News".

W 2013 roku relacjonowała sprawę Radosława Agatowskiego - niepełnosprawnego mężczyzny o mentalności dziecka, który został skazany za liczne kradzieże. Jego historię opowiedziała w reportażu "Przestępca". W październiku tego samego roku prezydent Bronisław Komorowski ułaskawił Agatowskiego.

Renata Kijowska jest też autorką filmu dokumentalnego z 2019 roku "Na Górze Tyrryry" o działalności zespołu Na Górze, którego członkami są osoby niepełnosprawne.

W 2021 roku film "Na Górze Tyrryry" otrzymał GRAND PRIX DU JURY w Belgii na festiwalu The Extraordinary Film Festival. Rok wcześniej  dzieło Renaty Kijowskiej zgarnęło Grand Prix, nagrodę za najlepszy profesjonalny film dokumentalny i nagrodę publiczności  na Festiwalu Filmów Optymistycznych "Happy End" w Rzeszowie.

Dokument został również doceniony na European Cinematography AWARDS (ECA) w kategorii "Best Documentary Film". Był także wyświetlany na festiwalach w Londynie, Meksyku i w Kalifornii. Film Renaty Kijowskiej był też nominowany w konkursie Grand Press 2020 do nagrody w kategorii "Reportaż TV/wideo".  W 2019 Zdobył wyróżnienie Komisji Artystycznej na Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt" w Kielcach za "pozytywną energię i optymizm promieniejący z obrazu dojrzewania do życia przez wspólną aktywność muzyczną", a także nagrodę Radia Kielce.

Natomiast podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie zdobył nagrodę publiczności.

Renata Kijowska na swoim koncie ma również publikację dwóch książek dla dzieci - "Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry" oraz "Hela Foka. Historie na fali".

Jej literacki debiut - "Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry" - został nagrodzony podczas XXIV Festiwalu Górskiego.

Renata Kijowska czas wolny poświęca na chodzenie po górach oraz czytanie książek - najchętniej z gatunku literatury faktu. Biegle zna język niemiecki, doskonali znajomość języka hiszpańskiego.

 

Najnowsze materiały Renaty Kijowskiej:

Wideo: Renata Kijowska / Fakty TVN 20.03.2023 | Aktywiści z Karpat biją na alarm w sprawie wycinki drzew. Lasy Państwowe odpowiadają

Wideo: Renata Kijowska / Fakty TVN 12.03.2023 | "Urządził sobie w lasach polskich prywatny folwark"

Wideo: Renata Kijowska / Fakty TVN 11.03.2023 | "Wydawałoby się, że pandemia już powoli odpuszcza, ale tak nie jest"

Wideo: Renata Kijowska / Fakty TVN 06.03.2023 | Raport na temat sytuacji ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Wideo: Renata Kijowska / Fakty TVN 06.03.2023 | Raport na temat sytuacji ukraińskich dzieci w polskich szkołach

 

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • O kamieniarzu, co Rysom się nie kłaniał

  Po wizycie w dyżurce TOPR i obejrzeniu filmu o „Yetim” czułam się, jakbym wpadła do lodowatego górskiego potoku. Bardzo otrzeźwiające! Bo wcześniej zaczęłam już wierzyć, że materiały o turystach w klapkach na Kasprowym komuś dały do myślenia, że w ogóle klapki to już szczyt, a tu proszę! Pan Leszek – skialpinista, który udostępnił nam swój film z Rysów – udowodnił, że w Tatrach możemy mieć Himalaje głupoty.

  czytaj więcej »
 • I po balu

  Referendum do imprezy niepodobne, więc skąd ten kac? Głosowałam „za”, więc czemu tak wstyd? Pewnie dlatego, że Kraków się skompromitował. MKOl pewnie się zdziwi, ale to nieważne. Krakowscy urzędnicy są w szoku. W jakim muszą być Słowacy? Wystawiliśmy ich do wiatru.

  czytaj więcej »
 • Guru

  Skulona postać z narzuconą na głowę kurtką. Bywalcom gabinetu z pewnością w niczym nie przypomina Uzdrowiciela, który zawładnął ich umysłami. Umysłami nie tyle pacjentów, co wyznawców.

  czytaj więcej »
 • Ile to jest nic?

  Przyznam się do czegoś i wiem, nie będę modna: otóż jestem za Igrzyskami w Krakowie. No dobrze, byłam do spotkania w magistracie. Szłam na nie ufnie, po argumenty, dane, informacje, że wbrew sceptykom nie tylko jesteśmy w stanie Igrzyska zrobić, ale jeszcze na nich zarobić. W głowie już rysowałam te grafiki, wykresy, tabelki. Komitet Konkursowy Kraków 2022, prezydent Krakowa, też zaczęli kreślić wizję: że Igrzyska to szansa, a wysiłek żaden, wydatek tyle co nic.

  czytaj więcej »
 • Niczego nie żałują

  Ich życie nie toczy się w rewolucyjnym rytmie, choć całym sercem za rewolucją się opowiadają i bacznie obserwują, co się w ukraińskiej polityce dzieje. Bardziej głowy zaprzątają im jednak codzienne zmartwienia: że trzeba iść do lekarza, ale na leki pewnie nie wystarczy, że ktoś bliski stracił pracę, że milicjant żąda łapówki za rzekomą jazdę po pijaku, że te łapówki trzeba płacić na każdym kroku (nawet za miejsce na cmentarzu – ok. 4 tys. dolarów), tylko nie ma z czego.

  czytaj więcej »
 • Misja Alicji

  Nie musiała tu przyjeżdżać. Chciała poznać Jego wersję, wersję Padre Alberto. Alicja Ortega wygląda na kogoś, kto doprowadza sprawy do końca. Choć jak mi powiedziała - w tej sprawie końca nie będzie, bo skrzywdzone dzieci nigdy nie zapomną o tym, co ich spotkało.

  czytaj więcej »
tvnpix