Ludzie faktów

Marek Nowicki

Reporter medyczny „Faktów” TVN oraz komentator TVN24. W zespole od 1998 roku.

Marek Nowicki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, jest z wykształcenia historykiem. Jako dziennikarz zainteresował się jednak medycyną.

W "Faktach" TVN mówi o problemach i osiągnięciach polskiej oraz światowej medycyny.

Zobacz reportaż Marka Nowickiego o polskiej transplantologii

W 2000 roku otrzymał nagrodę Missouri School of Journalism za najlepsze w Polsce materiały telewizyjne poświęcone służbie zdrowia. W tym samym roku w ramach nagrody odbył stypendium w USA na Uniwersytecie Missouri Columbia.

Marek Nowicki jest posiadaczem wielu zaszczytnych odznaczeń, między innymi: Złotej Honorowej Odznaki Fundacji Promocji Zdrowia, Zasłużonego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, honorowej odznaki Ministra Zdrowia "Za zasługi dla ochrony zdrowia".

Zobacz materiał Marka Nowickiego o problemach psychiatrii dzieci i młodzieży w dobie pandemii COVID-19

Marek Nowicki jest uhonorowany tytułami: "Ambasadora Medycyny Ratunkowej" przyznanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej oraz "Rzecznika Chorych na Raka" przyznanego przez lekarzy onkologów, przedstawicieli Stowarzyszenia Amazonki i Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi.

Zobacz reportaż Marka Nowickiego o nowym domu dla Magdy

Za osiągnięcia zawodowe wyróżniony medalami okolicznościowymi przez Instytut Kardiologii w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Instytut Onkologiczny im. Marii Curie Skłodowskiej. Został też uhonorowany wyróżnieniem "Dobra Strona Rynku Zdrowia" oraz otrzymał nagrodę "Sukces w ochronie zdrowia - Media".

Zobacz reportaż Marka Nowickiego o leczeniu zaburzeń odżywiania w Polsce

Marek Nowicki jest prelegentem i wykładowcą, uczestnikiem wielu paneli i konferencji naukowych.

Razem z żoną Małgorzatą napisał dwie książki poświęcone historii Ruchu Odnowy w Duchu Świętym "Upili się młodym winem" oraz "Tamten dzień".

 

Oto najnowsze materiały Marka Nowickiego:

Wideo: Marek Nowicki / Fakty TVN 01.02.2023 | 40-latkowie nie chcą się profilaktycznie badać. Ministerstwo zachęca nagrodami

Wideo: Marek Nowicki / Fakty TVN 30.01.2023 | Ratowała zdrowie i życie dzieci, dostała z NFZ wezwanie do zapłaty 160 tysięcy złotych

Wideo: Marek Nowicki / Fakty TVN 23.01.2023 | Agencja Badań Medycznych: Amantadyna nie jest lekiem na COVID-19

Wideo: Marek Nowicki / Fakty TVN 14.01.2023 | Staś został porzucony przez biologicznych rodziców. Teraz ma nową rodzinę

Wideo: Marek Nowicki / Fakty TVN 05.01.2023 | Produkcja leków ma wrócić do Europy? "Nie widzę raczej możliwości"

 

 

 

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • Nowicki: nie mamy długofalowej polityki zdrowotnej

  - Składka zdrowotna była ostatni raz podniesiona 10 lat temu - przypomniał w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Nowicki, reporter "Faktów" TVN. Podkreślił także, iż w Europie średnie wydatki na ochronę zdrowia to ok. 7 proc. PKB. - Nasze 4,7 proc. to bardzo nędzny wynik - ocenił. Jak dodał, państwo musi zainwestować w protestujących młodych lekarzy. - Jeśli tego nie zrobi, to odbije się to na nas wszystkich - zaznaczył Nowicki. Przypomniał też, że system ochrony zdrowia staje w obliczu strajku generalnego. - W poniedziałek spotykają się przedstawiciele Forum Zawodów Medycznych i będą o tym decydować - podkreślił reporter "Faktów".

  czytaj więcej »
 • Nowicki: nie mamy długofalowej polityki zdrowotnej

  - Składka zdrowotna była ostatni raz podniesiona 10 lat temu - przypomniał w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Nowicki, reporter "Faktów" TVN. Podkreślił także, iż w Europie średnie wydatki na ochronę zdrowia to ok. 7 proc. PKB. - Nasze 4,7 proc. to bardzo nędzny wynik - ocenił. Jak dodał, państwo musi zainwestować w protestujących młodych lekarzy. - Jeśli tego nie zrobi, to odbije się to na nas wszystkich - zaznaczył Nowicki. Przypomniał też, że system ochrony zdrowia staje w obliczu strajku generalnego. - W poniedziałek spotykają się przedstawiciele Forum Zawodów Medycznych i będą o tym decydować - podkreślił reporter "Faktów".

  czytaj więcej »
 • "Nie powinno się na siłę upychać pacjentów w szpitalach"

  To zły kierunek reformy - ocenił we "Wstajesz i Wiesz" reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki. Zdaniem dziennikarza "nie powinno się na siłę upychać pacjentów w szpitalach". - Rząd wysyła pacjentom taki sygnał: jeżeli coś ci się dzieje, źle się czujesz, masz grypę - idź do szpitala. I to jest niedobry sygnał. Pacjent powinien wiedzieć, że ma otrzymać pomoc u swojego lekarza rodzinnego - ocenia Nowicki i dodaje "to będzie chaos". Reporter Faktów mówił również o reformie tworzącej sieć szpitali. - Być może to nie jest najgorszy pomysł - stwierdził. Nowicki przypomina, że od 15 lat trwał konsekwentny proces wyprowadzania pacjentów ze szpitali, a "w tej chwili ministerstwo zdrowia próbuje odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe przez to, że się dokłada nocną pomoc lekarską i będzie można tych pacjentów przeflancowywać".

  czytaj więcej »
 • "Chodzi trochę o zepchnięcie placówek niepublicznych"

  Łączenie szpitala w miejscowości X ze szpitalem w miejscowości Y, która jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów, to jakiś absurd - stwierdził na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki. Jego zdaniem rządowy pomysł, by tworzyć sieci szpitali, wynika z chęci "zepchnięcia" niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej na margines, by więcej pieniędzy z NFZ trafiało do szpitali publicznych. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Uprawa marihuany w domu? "Absurdalne", ale "dostęp absolutnie musi być"

  - Padła propozycja, żeby pacjent mógł uprawić konopie w domu. To jest absurdalna propozycja według mnie - mówił na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki. - Pytanie (jest otwarte - przyp. red.), w jaki sposób należałoby to zalegalizować, ale absolutnie musi być dostęp (do medycznej marihuany - przyp. red.) dla pacjentów - stwierdził. - Ważne jest żeby pacjent skutecznie otrzymał lek - podkreślił. Zdaniem dziennikarza w Polsce dostęp do medycznej marihuany może zostać poszerzony jeszcze w tym roku.

  czytaj więcej »
 • Motocykl w roli karetki. Ministerstwo Zdrowia chce na stałe wprowadzić moto-ambulanse

  Ratownicy na motocyklach są szybsi niż karetki – prędzej dotrą do potrzebujących pomocy osób. Dwukołowe pojazdy umożliwiają im łatwiejszy dostęp do trudno dostępnych części miasta i płynnie jadą, gdy auta stoją w korku. Ich zdolność do błyskawicznej reakcji daje pacjentom dużo większe szanse. Takie karetki już w niektórych miastach już są – i okazuje się, że będzie ich coraz więcej. Bo Ministerstwo Zdrowia chciałoby, aby moto-ambulanse na stałe weszły do systemu ratownictwa w Polsce.

  czytaj więcej »
 • „Straszny bałagan” i kiepski stan NFZ. „Problem ponadpolityczny”

  Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że mimo coraz większych środków Narodowy Fundusz Zdrowia nie skrócił kolejek do lekarzy, a część pieniędzy – dokładnie 6,5 mln złotych – stracił. – Jest straszny bałagan na poziomie Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia – przyznał reporter „Faktów” TVN Marek Nowicki. Pieniądze przepadły – jak wykazała kontrola NIK Fundusz pozwolił, aby ponad sześć milionów wykorzystano na refundację leków – ale z recept wystawionych przez nieżyjących lekarzy lub na również nieżywych już pacjentów. – To jest problem ponad polityczny – zaznaczył Nowicki, zauważając, że do wielu nieprawidłowości nie doszłoby, gdyby w NFZ działał system komputerowy, który jest tworzony – bez powodzenia – od dekady. Więcej o złym stanie NFZ, absurdalnie długich kolejkach do lekarzy specjalistów i o przełomowym odkryciu polskich naukowców, którzy są o krok od opracowania szczepionki na nowotwory – w „Faktach” TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Polacy coraz bardziej niezadowoleni ze służby zdrowia. „Ludzie nie patrzą na obietnice polityków, tylko na rzeczywistość”

  Według najnowszego sondażu CBOS aż 74 proc. Polaków jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, a zadowolenie wyraża 23 proc. ankietowanych. W ciągu dwóch lat wzrósł odsetek osób, które negatywnie oceniają opiekę medyczną. - Polacy oceniają służbę zdrowia przez perspektywę własnych doświadczeń. Jeśli cały czas ludzie stoją w długich kolejkach, a terminy przyjęć do specjalistów są na wiele miesięcy lub lat naprzód, to nie powinno dziwić takie postrzeganie całego systemu – uważa Marek Nowicki. Reporter „Faktów” TVN dodał, że przez długie lata nie udało się żadnej ekipie rządzącej rozwiązać problemów m.in. kolejek do specjalistów, drogich leków i braku cyfrowego systemu rejestracji. – Nie zmienią tego żadne deklaracje polityczne. Polacy nie patrzą na obietnice, tylko na rzeczywistość – mówił Marek Nowicki na antenie TVN24.

  czytaj więcej »
 • Porozumienie w CZD może pociągnąć za sobą kolejne strajki w służbie zdrowia

  W Centrum Zdrowia Dziecka od ponad dwóch tygodni strajkują pielęgniarki. Dotychczas wszystkie negocjacje kończyły się niepowodzeniem. – Żaden strajk w ostatnich latach w Polsce nie przebiegał tak dramatycznie jak ten, który obserwujemy w Centrum Zdrowia Dziecka. Nigdzie nie ewakuowano tylu pacjentów – mówił Marek Nowicki na antenie TVN24. Reporter „Faktów” TVN przyznał, że sytuację w CZD obserwują pracownice innych szpitali, które także chciałyby więcej zarabiać. – Ministerstwo zdrowia może się obawiać, że podpisanie porozumienia nie będzie zakończeniem tematu, ale jego rozpoczęciem. Dlatego resort nie chce spełnić żądań pielęgniarek, ponieważ wkrótce po podwyżki mogą zgłosić się inni pracownicy CZD, ale także innych placówek – mówił Marek Nowicki.

  czytaj więcej »
 • Nowicki: protest pielęgniarek w CZD zaskoczył Ministerstwo Zdrowia, ale jest to tylko uwypuklenie większego problemu

  Reformy w ochronie zdrowia w Polsce wprowadzane są – jak zauważa Marek Nowicki – dopiero po tym, jak pielęgniarki albo lekarze zaczynają protestować. – Według mnie ten protest zaskoczył Ministerstwo Zdrowia, absolutnie, i to widać po dzisiejszej konferencji prasowej – mówił w poniedziałek w „Faktach w Południe” w TVN24 reporter „Faktów” TVN. – Pan minister zdrowia na pytanie zadane wprost, czy ma pomysł, jak rozwiązać (…) problem tak gigantycznie zadłużonego szpitala, powiedział, że nie ma. To brzmi bardzo źle – podkreślił Nowicki. W poniedziałek przed południem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł prosił pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka, które protestują od 24 maja, by wróciły do opieki nad pacjentami. W ocenie ministra protest naraża placówkę na pogłębianie się problemów, stawiając pod znakiem zapytania jej przyszłość. Według Marka Nowickiego to, czego oczekuje się od Ministerstwa Zdrowia, to przedstawienie planu poradzenia sobie z olbrzymim długiem CZD, a tymczasem resort nie informuje nawet, z czego wynikają kłopoty finansowe placówki. – To nie jest kwestia rozwiązania tylko strajku z pielęgniarkami. Strajk pielęgniarek jest tylko uwypukleniem tego problemu. Coś trzeba zrobić i tu minister powinien przedstawić pomysł, ale wydaje się, że dopiero myślą nad tym od kilku dni, dopiero jak się strajk pojawił – ocenił reporter.

  czytaj więcej »
tvnpix