Ludzie faktów

Maciej Woroch

Korespondent „Faktów” TVN w Wielkiej Brytanii. W zespole od 2001 roku.

Rozmowa z Maciejem Worochem:

Wideo: Patryk Rabiega / Fakty TVN "10 pytań do..." Macieja Worocha

Pierwsze szlify w dziennikarskim fachu Maciej Woroch zdobywał w studenckim Radiu FAN w Poznaniu. Po kilku miesiącach dostał zaproszenie do RMF FM. Gdy w 1998 roku zaczął się kryzys w Zatoce Perskiej, jako jedyny Polak relacjonował wydarzenia z Bagdadu. Później były kolejne wyjazdy i przejście do redakcji sekcji polskiej BBC. Do Belgradu, aby relacjonować obalenie Slobodana Milosevica, dotarł jako pierwszy dziennikarz BBC.

Do "Faktów" TVN trafił na początku 2001 roku. Po zamachach 11 września 2001 roku początek wojny z terroryzmem relacjonował z Pakistanu, a później z Afganistanu.

Kolejne lata przyniosły kolejne wyjątkowe wydarzenia, które Maciej relacjonował między innymi z Iraku, Libanu, Izraela, Tajlandii, Kenii, Stanów Zjednoczonych i Europy. Relacjonował wybór papieża Benedykta z Niemiec, i Franciszka z Argentyny. Na własne oczy oglądał upadki kolejnych dyktatorów w czasie arabskiej wiosny na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Londyńskim korespondentem został w 2008 roku. Od tego czasu opowiada o tym, co najważniejsze w Zjednoczonym Królestwie i z niego lata w te miejsca, gdzie dzieje się to, co ważne dla nas wszystkich - czy to Singapur, Nowa Zelandia czy Islandia.

W 2011 roku w plebiscycie MediaTory zdobył nagrodę w kategorii TORpeda za "umiejętność pogodzenia szybkości z zaangażowaniem w pracy reportera. Za to, że każdemu tematowi poświęca tyle czasu i uwagi, ile on wymaga, a mimo to pozostaje jednym z najszybszych i najbardziej płodnych dziennikarzy telewizyjnych. Za coraz rzadziej spotykaną zdolność dostrzegania tego, co innym umyka w pogoni za newsem". W 2012 roku był nominowany do Wiktorów w kategorii "Komentator lub Publicysta".

Najnowsze materiały Macieja Worocha:

Wideo: Maciej Woroch / Fakty TVN 05.01.2023 | Książę Harry opowiedział o kłótni ze swoim bratem i o braniu kokainy

 

 

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • Wydmuszka?

  Prolog. Jak donosi „Der Spiegel” – niemiecka armia się sypie, a jeśli NATO będzie musiało szybko działać w Europie, może nie mieć czym… Dowódcy Paktu przyznają, że NATO prawdopodobnie nie będzie w stanie obronić Polski i państw bałtyckich.

  czytaj więcej »
 • Szkocja w kratkę

  Są tacy, co twierdzą, że do trzech razy sztuka i że następnym razem się uda... A ja bym im nie wierzył. To referendum podzieliło Szkotów jak nic nigdy wcześniej...

  czytaj więcej »
 • Ach, co to był za szczyt…

  Szczytem naszych marzeń było dostać „stałe bazy NATO”, ale jak się okazało – marzenia nie zawsze się spełniają... Stałych nie będzie. Będzie za to ciągła obecność zagranicznych żołnierzy, rotacyjna i w dodatku zwiększona. O ilu żołnierzy? Jeszcze dokładnie nie wiadomo, bo cała „wschodnia flanka” (a to minimum Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i my) będzie musiała „podzielić się” wojakami Sojuszu w liczbie dwóch i pół tysiąca.

  czytaj więcej »
 • Nowy front działań

  To jak siedzenie na beczce pełnej prochu. Bo to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – pochodzącym stamtąd nawet w drugim czy trzecim pokoleniu – nie jest obojętne. A wśród nich – co już wiemy, bo dopiero co zobaczyliśmy w telewizji – nie brakuje takich, którzy chwycą za nóż czy pistolet. I wystarczy jeden rozkaz, by w Anglii, Hiszpanii, Francji czy nawet Polsce doszło do ataku. Dżihadyści będą mogli po nim powiedzieć, że otworzyli „nowy front działań”.

  czytaj więcej »
 • Kultura molestowania

  Wam też – jak mnie – coś zgrzyta w tytule? To niech przestanie! I przyzwyczajajcie się! Bo tak właśnie w myśl najnowszej nomenklatury określa się teraz to, co dorośli robili dzieciom w Wielkiej Brytanii. Lekko licząc przez co najmniej 30, może nawet 40 lat. Kulturą molestowania wielu dzisiejszych dorosłych, a nawet starców, tłumaczy gwałcenie, i to na przemysłową skalę, kilkuletnich dziewczynek i chłopców. Wykorzystywanie sierot, chorych, zagubionych, ale nie tylko, bo i dzieci sąsiadów, znajomych z pracy, podwładnych.

  czytaj więcej »
 • Kto wygrał w Normandii?

  Jakże śmieszne miny mieli Barack Obama i Władimir Putin, kiedy zauważyli, że francuski realizator transmisji pokazuje ich na podzielonym ekranie, sprawiając wrażenie, że stoją obok siebie. Cały świat patrzył na każdy ich krok, gest – czekał.

  czytaj więcej »
 • Kabul 2013

  Nie było mnie tu jakiś czas... I od chwili, kiedy wylądowaliśmy w Kabulu, zadaję sobie to samo głupio-naiwne i tendencyjne pytanie: zmieniło się coś? Na lepsze? Na gorsze? I wciąż nie wiem. Bo chyba krótko odpowiedzieć się nie da.

  czytaj więcej »
tvnpix