Ludzie faktów

Katarzyna Kolenda-Zaleska

Reporterka polityczna Faktów, prowadząca Fakty po Faktach. W redakcji Faktów i w TVN24 od 2003 roku. Zajmuje się głównie tematami związanymi z polityką i Kościołem.

Katarzyna Kolenda-Zaleska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat była sprawozdawcą parlamentarnym Wiadomości TVP1 oraz dziennikarką "Gazety Krakowskiej", a potem "Czasu Krakowskiego". Współpracowała z Tygodnikiem Powszechnym. Prowadziła również program Gość poranny w TVN24 i poranne wywiady w TOK FM.

Autorka książek, m.in. Pielgrzymka 2002 i filmów dokumentalnych: Chwilami życie bywa znośne, o Wisławie Szymborskiej oraz Strateg, którego bohaterem jest Zbigniew Brzeziński.

Oto najnowsze materiały Katarzyny Kolendy-Zaleskiej:

Wideo: Katarzyna Kowalska / Fakty TVN 19.01.2022 | Jakie są szanse na powstanie komisji śledczej w sprawie inwigilacji?

Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN 12.01.2022 | Szymon Hołownia przedstawił plan na wybory. "Depolaryzacja sceny politycznej"

Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN 11.01.2022 | Pytania o stan demokracji w Polsce. "Na pewno nie jesteśmy państwem prawa"

Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN 09.01.2022 | PiS próbuje wyciszyć aferę wokół systemu Pegasus. Padają różne usprawiedliwienia

Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN 08.01.2022 | Senacka komisja zajmie się sprawą Pegasusa

 

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • „Sejm nie jest już przyjaznym miejscem, gdzie się coś ustala i o czymś decyduje”

  – Nigdy nie było tak długiej okupacji – mówiła w programie „Wstajesz i wiesz” TVN 24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. – Nigdy nie było takiej sytuacji, aby posłowie siedzieli po nocach w Sali plenarnej, aby straż marszałkowska zamykała przed dziennikarzami lożę prasową – wymieniała. – Różne rzeczy się zdarzały, ale czegoś takiego jeszcze nie było. Wydaje mi się również, że jeszcze nie było tak przepołowionego Sejmu, że możliwości porozumienia prawie nie ma – podkreśliła. – Sejm nie jest już przyjaznym miejscem, gdzie się coś ustala i o czymś decyduje – dodała. Jej zdaniem „wyjście z tego galimatiasu może być bardzo trudne”, gdyż, jak tłumaczyła, „każdy się na swojej pozycji okopał”. – To jest Sejm; miejsce debaty. A tej debaty w Sejmie nie ma, bo marszałek Kuchciński i marszałek Terlecki wielokrotnie nie pozwalali posłom nawet na zadawanie pytań – podkreśliła Kolenda-Zaleska.

  czytaj więcej »
 • „PiS sobie przetestował głosowanie w Sali Kolumnowej”

  – To głosowanie, które odbyło się w piątek w Sali Kolumnowej, to jest totalny skandal – powiedziała na antenie TVN24 reporterka „Faktów” TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska. – Nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego, czy było kworum, nie jesteśmy w stanie zweryfikować, kto jak głosował, nad poprawkami do budżetu głosuje się en bloc. Naprawdę czegoś takiego nie mieliśmy – dodała.

  czytaj więcej »
 • Kolenda-Zaleska: Konstytucja musi być dochowywana

  - Rzecznik chciał powiedzieć, że nie wie, co opublikował Trybunał bo ten, według rządu, rzecznika i Prawa i Sprawiedliwości nie ma prawa do wydawania orzeczeń na podstawie ustawy, według której orzeka, bo powinien orzekać na podstawie ustawy uchwalonej przez sejm – stwierdziła Katarzyna Kolenda-Zaleska w w programie „Wstajesz i wiesz” TVN 24.

  czytaj więcej »
 • Kolenda-Zaleska: w Sejmie nie ma już żadnych hamulców. Nie rozumiem tej pogardy

  Prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym w ciągu ostatnich dni toczą się ekspresowo. Skąd ten pośpiech? Zdaniem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej już w czwartek wieczorem prezydent Duda może podpisać nowa ustawę o TK. Dziennikarka przewiduje, że w nocy ze środy na czwartek prace nad projektem skończy sejmowa komisja sprawiedliwości, w czwartek rano uchwali ją Sejm, potem Senat bez poprawek, a potem od razu powędruje do prezydenta. - To jest praca skandaliczna i pokazuje ten sejm jako miejsce, gdzie nie ma już żadnych hamulców. Ja nie rozumiem tej pogardy wobec posłów, wobec całego procesu legislacyjnego, wobec tych zapisów, wobec prawa - oceniła na antenie TVN24 reporterka „Faktów” TVN.

  czytaj więcej »
 • Niektórzy politycy PO tęsknią za powrotem Donalda Tuska na białym koniu jako zbawcy partii i opozycji

  Tuż przed środowym głosowaniem rezolucji Parlamentu Europejskiego Donald Tusk przez ponad 10 minut komentował sprawy Polski. Wprawił w tym w zdziwienie zarówno ekspertów, jak i polityków. Zaskakujące było także to, że w ostrą dyskusję wszedł z nim marszałek Senatu Stanisław Karczewski. „Dotychczas marszałek powstrzymywał się od konfliktów i raczej starał się je tonować. Tym razem wziął na siebie cały ciężar atakowania Donalda Tuska” – mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska na antenie TVN24. Reporterka polityczna Faktów TVN przyznała, że część polityków PO tęskni za powrotem Tuska do polskiej polityki „na białym koniu, jako zbawczy partii i opozycji”. „Ewentualny powrót Tuska także dla PiS byłby groźny. Platforma Obywatelska wygrywała z Prawem i Sprawiedliwością wówczas, gdy to właśnie obecny szef Rady Europy stał na czele partii” – dodała Katarzyna Kolenda-Zaleska.

  czytaj więcej »
 • Nikt tej ustawy jeszcze nie widział. PiS „wrzuci” dziś „nowelizację naprawczą o TK”?

  We wtorek o 13:30 rozpoczyna się w Sejmie posiedzenie Konwentu Seniorów. Niewykluczone, że wtedy właśnie zostanie przedstawiony, czy raczej „wrzucony”, jak mówi o stylu prac PiS m.in. lider .Nowoczesnej Ryszard Petru, projekt „nowelizacji naprawczej o TK”. – Pierwsze czytanie po południu, drugie czytanie, nad ranem może, a może w nocy będzie uchwalone, w środę prezydent podpisze – takie są głosy – komentuje Katarzyna Kolenda-Zaleska. Co ciekawe, jak podkreśla reporterka polityczna Faktów TVN, „nikt tej ustawy jeszcze tak naprawdę nie widział”. – Na pewno nie widziała opozycja i przeważająca większość posłów PiS – dodaje Kolenda-Zaleska.

  czytaj więcej »
 • Politycy PiS mogą się poczuć jak atakowana twierdza

  W poniedziałek rano na antenie TVN24 Mariusz Błaszczak odniósł się do słów Martina Schulza, który skrytykował postawę Polski ws. uchodźców i ocenił ją jako niesolidarną. Nowy szef MSWiA powiedział m.in., że „to kolejny przykład niemieckiej buty”. – Tego typu komentarze tylko będą spychać polityków Prawa i Sprawiedliwości jeszcze głębiej do narożnika, bo poczują się jak oblężona twierdza – komentuje Katarzyna Kolenda-Zaleska. Jej zdaniem podobne wypowiedzi eskalują w politykach PiS poczucie, że wszyscy ich atakują i wobec tego trzeba przyjąć jeszcze bardziej radykalną i zwartą postawę. – Tego typu komentarze, obawiam się, będą miały zupełnie inny skutek niż w zamierzeniu – podsumowuje reporterka Faktów TVN.

  czytaj więcej »
tvnpix