Ludzie faktów

Cezary Grochot

Reporter działu zagranicznego „Faktów”. Z TVN związany od początku istnienia stacji. Relacjonował najważniejsze światowe wydarzenia ostatnich lat.

Był pierwszym dziennikarzem z Polski, który w 2011 roku dotarł do zniszczonych trzęsieniem ziemi i tsunami regionów Japonii oraz w okolice elektrowni atomowej w Fukushimie.

Relacjonował dramat po strzelaninie na norweskiej wyspie Utoya i zamachy terrorystyczne w Paryżu w 2015 roku.

Przez kilka lat przygotowywał materiały z ogarniętej kryzysem gospodarczym Grecji.

Z kamerą odwiedził kilkadziesiąt państw. Był między innymi u Dalajlamy przed olimpiadą w Pekinie, spotkał się z rodziną Baracka Obamy w Kenii przed wyborami prezydenckimi w 2008 roku, relacjonował pierwsze demokratyczne wybory w Kongo.

Cezary Grochot pracę w TVN zaczął w 1997 roku w "Faktach Północ". Rok później przeniósł się do Warszawy i został reporterem działu zagranicznego "Faktów".

Z wykształcenia jest politologiem.

Najnowsze materiały Cezarego Grochota:

Wideo: Cezary Grochot / Fakty TVN 20.03.2023 Żona Dawida Kubackiego jest w ciężkim stanie. Skoczek zakończył swój sezon

Wideo: Cezary Grochot / Fakty TVN 06.03.2023 | Swiatłana Cichanouska i jej współpracownicy skazani zaoczenie na Białorusi

 

 

 

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • Blisko, coraz bliżej

  W ostatnich latach straszono nas wielokrotnie. SARS-em i ptasią grypą. Chorobą ‪Creutzfeldta-Jakoba i świńską grypą. Kolejnymi zmutowanymi wirusami, które miały wywołać światową epidemię i zagrażać życiu milionów ludzi. Wszyscy poznali takie nazwy jak H5N1, czy A/H1N1. Wybijano stada zwierząt, ogłaszano alarmy, rządy kolejnych państw wydawały gigantyczne pieniądze na bezużyteczne, jak się okazało, szczepionki. Dlatego teraz informacje o eboli wielu z nas potraktowało podobnie. Kolejna medialna histeria albo zmowa koncernów farmaceutycznych. Niestety. Tym razem to zupełnie inna bajka.

  czytaj więcej »
 • Mordor w natarciu

  Fanatyzm w czystej postaci. Ultraradykalni islamiści (na prawo od nich tylko ściana) dokonują masowych mordów na „niewiernych” w Iraku i Syrii. Wyzywają na pojedynek cały zachodni świat i wygrywają. Wyżynają irackich Kurdów i konsekwentnie budują swoje Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Unia Europejska zastanawia się nad ewentualną reakcją, Barack Obama na wakacjach. Gra w golfa.

  czytaj więcej »
 • Rocky IV

  Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej europejski kraj zajął część innego europejskiego kraju. Putin pokazał Europie i Stanom Zjednoczonym wyprostowany środkowy palec. Dzień po tej najbardziej upokarzającej porażce amerykańskiej polityki zagranicznej od lat w mediach za oceanem dominuje temat poszukiwań malezyjskiego samolotu i katastrofy helikoptera lokalnej stacji telewizyjnej. Czołowi politycy milczą. W Europie podobnie. No cóż, staraliśmy się – takie głosy przeważają w komentarzach. A układ sił na świecie zmienia się na naszych oczach.

  czytaj więcej »
 • 24/7

  Dziesięciolecia walki o prawa pracownika. O wolne niedziele. O wolne soboty. O 8-godzinny dzień pracy. O płatne nadgodziny. O płatne urlopy. A wystarczyło kilka lat rewolucji technologicznej – internet, smartfony, tablety i większość z tych osiągnięć diabli wzięli. Powoli stajemy się pracownikami dostępnymi non-stop. Pracującymi 24 godziny na dobę. 7 dni w tygodniu.

  czytaj więcej »
 • Reggae na lodzie

  Za dwa tygodnie rozpoczynają się zimowe igrzyska w Soczi. O imprezie pisze się i mówi sporo. O zagrożeniu atakami terrorystycznymi, bojkocie, gigantycznych kosztach, Putinie, prawach gejów… O samych sportowcach jakby mniej. A przecież dla każdego z nich olimpiada to spełnienie życiowych marzeń. W przypadku startu sportowców z kraju takiego jak Jamajka to spełnienie marzeń całego narodu.

  czytaj więcej »
 • Kraina terroru

  Dwa lata po wycofaniu z Iraku ostatnich amerykańskich żołnierzy kraj się rozpada. Rząd w Bagdadzie właśnie utracił kontrolę nad zachodnimi prowincjami. W Syrii rebelianci coraz częściej walczą nie z reżimem Assada, a sami ze sobą. W Libanie znów wybuchają bomby. Za wszystko to odpowiada jedno ugrupowanie: Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) – terroryści z Al Kaidy.

  czytaj więcej »
 • Amerykańska "pomroczność jasna"

  Wszyscy pytamy, jak to możliwe, że człowiek, który kilka lat temu spowodował śmiertelny wypadek, tak szybko wyszedł z więzienia, tak szybko odzyskał prawo jazdy i znów zabił… Sprawa poszukiwanego listem gończym Mariusza Nowaka szokuje. Szok i niedowierzanie także w USA po równie wstrząsającej historii. Nastolatek, który po pijanemu spowodował wypadek i zabił 4 stojące na poboczu osoby, nie spędzi w więzieniu ani jednego dnia. Sąd w Teksasie zgodził się z obroną - chłopak cierpiał na „affluenzę”.

  czytaj więcej »
 • Prawo do decyzji

  Rodzice patrzący na śmierć własnego dziecka. Na jego powolną agonię. Na ogromny ból i cierpienie, które czują razem z nim. Każdą cząstką własnego ciała. Rodzice podejmujący decyzję, aby to wszystko przerwać. Aby pozwolić dziecku odejść z tego świata. Na razie prawo wciąż zabrania podejmowania podobnych decyzji. Ale belgijski parlament uczynił pierwszy krok, aby to zmienić.

  czytaj więcej »
 • Dorwać drania!

  Gdy emocje związane z Marszem Niepodległości powoli opadają i nikt – ani organizatorzy, ani policja, ani władze miasta, ani tym bardziej uczestnicy Marszu nie mają sobie nic do zarzucenia, na polu bitwy pozostaje tylko jedna postać. Przybysz z zagranicy. On popsuł nam to święto i to on jest wszystkiemu winien. Wiemy kto to. Nazywa się SKŁOT.

  czytaj więcej »
 • Poznajcie rodzinę de Blasio

  Burmistrz żadnego innego miasta na świecie nie jest postacią tak znaną i tak wpływową jak kolejni włodarze Nowego Jorku. Po rządach Giulianiego i Bloomberga zaczyna się era Billa de Blasio. Kto wie, czy nie przebije obu swoich słynnych poprzedników, bo to postać niezwykle barwna. Udało mu się przekonać do siebie nie tylko miliony nowojorczyków, ponad 20 lat temu jego urokowi uległa nawet zdeklarowana lesbijka i zmieniła orientację seksualną. Dziś jest jego żoną.

  czytaj więcej »
tvnpix