Fakty z zagranicy

Zamieszki po propozycjach Macrona. Opozycja: socjalny zamach stanu

Zamieszki po propozycjach Macrona. Opozycja: socjalny zamach stanu

12.09 | Zamieszki po propozycjach Macrona. Opozycja: socjalny zamach stanu

Foto: APTN | Video: Anna Kowalska / Fakty z zagranicy
Tysiące Francuzów wyszło na ulice, by wyrazić swój sprzeciw przeciwko zmianom w prawie pracy. Doszło do starć z policją. Demonstrujących poniosły emocje, bo zapowiadane przez Emmanuela Macrona zmiany ingerują m.in. w zasady zwolnień. Prawo chroniące pracowników ma - zdaniem prezydenta - blokować gospodarkę. Dlatego francuscy pracownicy chcą zablokować pomysły zmieniające maksymalne limity odszkodowań za zwolnienia, a także warunki prowadzenia negocjacji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Autor: Anna Kowalska / Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"

  "Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"

  - Nie do końca w ten sojusz wierzę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Święcicki z PO, komentując wizytę premiera Węgier w Polsce i zapewnienia o sojuszu Budapesztu z Warszawą. - Polski rząd ma otwarty szereg frontów z UE, a Orban tylko jeden - stwierdził i dodał "rząd polski nie może tak bardzo liczyć na Orbana". - To jest polityka bardzo elastyczna, bardzo pragmatyczna - ocenił z kolei Piotr Strzembosz z Prawicy RP, zaznaczając, że politykę obu państw łączy wiele elementów.

  czytaj więcej »
 • "Nazywa się ją kanclerz kryzysu". Czy Angela Merkel pobije rekord Adenauera?

  "Nazywa się ją kanclerz kryzysu". Czy Angela Merkel pobije rekord Adenauera?

  Angela Merkel na stanowisku kanclerz Niemiec jest od 12 lat. Jeśli zwycięży w niedzielnych wyborach, to będzie miała okazję, by rządzić republiką dłużej niż Konrad Adenauer. On szefem niemieckiego rządu był przez 14 lat. Jego kariera była początkiem sukcesów chrześcijańskich demokratów na szczytach niemieckiej władzy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Potworna eskalacja" konfliktu w relacjach USA-Korea Północna. Do czego doprowadzi wojna na słowa?

  "Potworna eskalacja" konfliktu w relacjach USA-Korea Północna. Do czego doprowadzi wojna na słowa?

  Kim Dzong Un grozi Ameryce. Koreański dyktator na piśmie odniósł się do przemówienia Donalda Trumpa w ONZ. Prezydent Stanów Zjednoczonych podczas wystąpienia w ONZ nazwał Kima "człowiekiem rakietą, który prowadzi misję samobójczą". Dyktator przemówienie Trumpa nazwał publicznym znieważeniem narodu północnokoreańskiego. Teraz Pjongjang nie wyklucza przeprowadzenia próby jądrowej na Pacyfiku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy

  Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy

  - Trzeba Rosję najzwyczajniej w świecie cywilizować. Zrobić wszystko by gaz z Rosji był bezpieczny i tani - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek, komentując zapowiedzi uniezależnienia się Polski od rosyjskiego gazu. Zdaniem ambasadora Rosja się nie zmodernizowała, więc "popadła w agresję". - Problem jest nierozwiązany wschodniej części naszego kontynentu - ocenił i dodał, że "problem gazu jest tego pochodną", a "sankcje niewiele pomagają". Zdaniem ambasadora "nasza polityka jest krótkowzroczna", a trzeba "mieć pełne możliwości" i "kupować gaz najtańszy", by mieć rezerwy.

  czytaj więcej »
 • "Spełnia się czarny sen naukowców"

  "Spełnia się czarny sen naukowców"

  - Podnoszenie się temperatur oceanów wpływa na większe parowanie. Intensywność huraganów będzie coraz większa - tłumaczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS fizyk atmosfery Dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. W tym roku huragany były bardzo silne i liczne. Fizyk wyjaśniła, że odpowiadają za to zmiany klimatyczne. - Spełnia się czarny sen naukowców - oceniła. Dr Joanna Remiszewska-Michalak dodała, że na krótką metę zmian klimatycznych nie da się zatrzymać, więc do coraz silniejszych huraganów mieszkańcy Zatoki Meksykańskiej będą musieli się przyzwyczaić.

  czytaj więcej »
 • Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

  Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

  - Były odszkodowania dla indywidualnych osób, które były w obozach koncentracyjnych - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, zapytana, czy warto dochodzić reparacji wojennych od Niemiec. Zwróciła uwagę na to, że Polska uzyskała od Niemiec terytoria. - Myślę, żeśmy otrzymali coś, co było ważne dla Niemców, otrzymaliśmy duży majątek - oceniła, mówiąc o Ziemiach Odzyskanych. - Nie wiem, czy przy tych wszystkich niezręcznościach naszej polityki zagranicznej warto się za ten trudny problem w tej chwili brać - dodała.

  czytaj więcej »
 • Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a. Na prowadzeniu Polak

  Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a. Na prowadzeniu Polak

  Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a z czasów II wojny światowej. W internetowym plebiscycie organizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i "Daily Telegraph" na prowadzeniu jest Polak Franciszek Kornicki - ostatni żyjący polski pilot walczący w bitwie o Anglię. Jeżeli wygra, jego podobizna stanie na wystawie zorganizowanej na stulecie istnienia RAF.

  czytaj więcej »
 • Trump pozazdrościł Waszczykowskiemu. Też "stworzył" nowe państwo

  Trump pozazdrościł Waszczykowskiemu. Też "stworzył" nowe państwo

  To może być państwo, które sąsiaduje z San Escobar. Największą rzeką może być tam Rubikoń, a najważniejszym dniem Święto Sześciu Króli. Premierem rządu może być tam David Kamerun. Przejęzyczenia zdarzają się każdemu, ale kiedy przejęzycza się przywódca najpotężniejszego mocarstwa świata, to nie uchodzi życzliwej uwadze dziennikarzy i obserwatorów. I tak popularność zyskuje państwo powołane do życia przez Donalda Trumpa - Nambia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Madryt uderza w autonomię Katalonii. Ludzie wychodzą na ulice

  Madryt uderza w autonomię Katalonii. Ludzie wychodzą na ulice

  Coraz ostrzejszy konflikt w Katalonii. Po aresztowaniu katalońskich polityków i konfiskacie dokumentów niezbędnych do głosowania, Madryt przejmuje kontrolę nad budżetem autonomicznego regionu. Premier Hiszpanii żąda odwołania referendum, a na ulice wychodzą tysiące protestujących. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Strefa euro może stać się jądrem Unii. Co by się zmieniło, gdyby Polska zmieniła walutę?

  Strefa euro może stać się jądrem Unii. Co by się zmieniło, gdyby Polska zmieniła walutę?

  Wszystko wskazuje na to, że wspólna waluta będzie twardym jądrem Unii. Rumunia, Węgry i Czechy - wszystkie kraje rozpoczęły starania o wejście do strefy euro. Polska na razie mówi "nie". Formalnie jesteśmy zobowiązani do przyjęcia wspólnej waluty, ale ostateczną decyzję w tej sprawie kilkukrotnie przesuwano. Ale jak wyglądałaby przyszłość z euro? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Około 30 procent Niemców jeszcze nie zdecydowało. Kto wygra niedzielne wybory?

  Około 30 procent Niemców jeszcze nie zdecydowało. Kto wygra niedzielne wybory?

  W niedzielę o godzinie 18:00 jasne stanie się, kto oficjalnie zostanie kanclerzem Niemiec. Czy potwierdzą się sondaże i na stanowisku zostanie Angela Merkel? Nasi reporterzy są już w Niemczech. Podróżują po kraju i wsłuchują się w opinii obywateli. Arkadiusz Wierzuk dziś był w Dreźnie - mieście, które według sondaży, nie jest wcale przychylne kanclerz Merkel. Jak wyglądają niemieckie sympatie polityczne?

  czytaj więcej »
 • Wciąż trwa poszukiwanie zasypanych ludzi. W Meksyku ogłoszono żałobę narodową

  Wciąż trwa poszukiwanie zasypanych ludzi. W Meksyku ogłoszono żałobę narodową

  Ratownicy co jakiś czas przerywają pracę i podnoszą do góry pięści. Wtedy - w ciszy - mogą usłyszeć ewentualne odgłosy ludzi uwięzionych pod gruzami. Chociaż od trzęsienia minęła już ponad doba, to wciąż udaje się odnaleźć kolejne żywe osoby. Według najnowszych informacji z Meksyku prawie 240 osób nie żyje po wtorkowym trzęsieniu ziemi. Prezydent Enrique Pena Nieto ogłosił trzydniową żałobę narodową. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wybory w Niemczech. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy"

  Wybory w Niemczech. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy"

  Czy Angela Merkel zostanie kanclerzem po raz czwarty? Na jaki wynik może liczyć antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec? Już w niedzielę Niemcy ruszą do urn i zagłosują w wyborach parlamentarnych. W TVN24 BiS komentarze, relacje korespondentów z Berlina, Monachium, Magdeburga i Drezna i najświeższe wiadomości. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy" w niedzielę o godzinie 18:00 i o 19:55 w TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix