Fakty z zagranicy

"Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie"

- To jest niemożliwe, by Polska była dla Chin drzwiami do Europy. Mnie to śmieszy - ocenił prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie. Jak słyszę, że oni nam pomogą, to ja się załamuje - przyznał gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Nikt niczego za darmo nie daje. Jak pożyczą pieniądze, to powiedzą: zbudujemy port lotniczy, ale naszymi pracownikami, naszymi surowcami, a potem będziemy tym zarządzać. Oni chcą się bogacić - mówił. - Ostrożnie z Chinami. Więcej mądrości, mniej romantyzmu - wezwał.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jakub_klich
jakub_klich

Gdybym chciał być złośliwy, to zapytałbym, czy można na poważnie brać słowa "eksperta od Chin", który wymawia Xiamen, jako Ksjamen, Shanghai jako Szankaj, Deng Xiao-ping jako Den Sjao-pin... Ale na poważnie, można długo gadać o skali, wymieniać nominale wartości wzrostu chińskiego PKB, ilości wylanego tam betonu, itd. Ale co to w rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   usmiech_prezesa

   Apeluje, zeby twgo pana nie brac powaznie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Gama

     Klicha nie należy brać poważnie ?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Rodzice Alfiego Evansa walczą o to, by go zabrać do domu

        Rodzice Alfiego Evansa walczą o to, by go zabrać do domu

        kolejny dzień walki rodziców Alfiego Evansa. Tym razem już nie o wywiezienie chłopca do Włoch, bo to wykluczyła wczorajsza rozprawa, ale o możliwość zabrania synka do domu. Rodzice tłumaczą, że skoro Alfie nie jest już na oddziale intensywnej terapii, to oni w domu mogą mu zapewnić równie dobrą opiekę. Lekarze takiego rozwiązanie nie wykluczają, ale proszą o cierpliwość. Ich zdaniem Alfie powinien zostać w szpitalu jeszcze przez kilka dni. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Niemcy protestują przeciwko wzrostowi nastrojów antysemickich

        Niemcy protestują przeciwko wzrostowi nastrojów antysemickich

        Tysiące Niemców przyszły w środę wieczorem w jarmułkach na wiece organizowane jako wyraz poparcia dla społeczności żydowskiej i protestu przeciwko nasilającemu się antysemityzmowi. W Berlinie demonstrowało w ten sposób ok. 2,5 tysiąca ludzi. Podobne wiece odbyły się w Kolonii, Erfurcie, Magdeburgu, Poczdamie i innych niemieckich miastach. Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzegał przed bagatelizowaniem zjawiska antysemityzmu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Wypłata środków UE uzależniona od praworządności? Wkrótce ruszają negocjacje budżetowe

        Wypłata środków UE uzależniona od praworządności? Wkrótce ruszają negocjacje budżetowe

        W przyszłym tygodniu w Brukseli ruszą wielkie negocjacje budżetowe. Ze wstępnych informacji wynika, że w projekcie budżetu, który pierwszy raz zostanie przedstawiony już 2 maja, znacznie więcej pieniędzy dostaną kraje południa Europy, które przyjęły największą falę uchodźców. W projekcie komisarzy wypłata unijnych funduszy będzie też uzależniona od przestrzegania zasady praworządności. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Balcerowicz: zmiany w wymiarze sprawiedliwości należy odwrócić bez względu na Unię Europejską

        Balcerowicz: zmiany w wymiarze sprawiedliwości należy odwrócić bez względu na Unię Europejską

        - W interesie Polski leżałoby to, żeby odwrócono te niszczycielskie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, bez względu na Unię Europejską - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wicepremier prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, odnosząc się do możliwego powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. - W interesie Polski jest to, żebyśmy byli państwem prawa, a nie państwem bezprawia, gdzie jakaś rządząca grupa trzyma w ręku prokuraturę i, co gorsze jeszcze, sądy - stwierdził gość programu.

        czytaj więcej »
       • Sprawa Alfiego Evansa poruszyła świat. "Większość z nas jest za życiem"

        Sprawa Alfiego Evansa poruszyła świat. "Większość z nas jest za życiem"

        Historię Alfiego i jego rodziców śledzi cały świat. Prezydent Andrzej Duda na Twitterze napisał: "Alfiego Evansa trzeba uratować! Po raz kolejny jego dzielne, drobne ciało pokazało, że cud życia może być silniejszy niż śmierć". Do Kancelarii Prezydenta został złożony wniosek o nadanie chłopcu polskiego obywatelstwa. Z prawnego punktu widzenia sprawa wydaje się być zamknięta. Ale z moralnego wzbudza wiele kontrowersji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Chcemy ze sobą współpracować". Macron przekona Trumpa ws. umowy z Iranem?

        "Chcemy ze sobą współpracować". Macron przekona Trumpa ws. umowy z Iranem?

        Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa łączy "szczególna relacja". Panowie znakomicie czują się w swoim towarzystwie. Szczęśliwe wydają się być też pierwsze damy. Ale kiedy świat przygląda się sukienkom i daniom podanym na uroczystej kolacji, Emmanuel Macron myśli przede wszystkim o tym, po co przyjechał do Białego Domu. Dla francuskiego prezydenta jedną z najważniejszych kwestii jest utrzymanie porozumienia z Iranem. Macron wprawdzie przyznaje, że umowa nie jest doskonała, ale jest przestrzegana. Dlatego za wszelką cenę chce namówić Trumpa do utrzymania porozumienia. Jeśli mu się uda, będzie to gigantycznym sukcesem, bo amerykański prezydent już wcześniej zapowiedział, że Ameryka z umowy wycofa się w maju. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Szalony profesor" skazany na dożywocie. "Ludzie mają poczucie sprawiedliwości"

        "Szalony profesor" skazany na dożywocie. "Ludzie mają poczucie sprawiedliwości"

        Finał procesu duńskiego wynalazcy i milionera. Peter Madsen został skazany na dożywocie. Sąd w Kopenhadze uznał go winnym zamordowania dziennikarki Kim Wall. Po raz ostatni widziano ją, gdy wchodziła do skonstruowanej przez Madsena łodzi podwodnej. Miała o nim przygotować reportaż. Jej pokrojone na kawałki ciało odnaleziono kilkanaście dni później. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Chcą referendum w sprawie niepodległości Kalifornii. Inicjator akcji wyjechał do Rosji

        Chcą referendum w sprawie niepodległości Kalifornii. Inicjator akcji wyjechał do Rosji

        Szósta gospodarka świata chce niepodległości. Kalifornijczycy po raz kolejny zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum, by odłączyć się od Stanów Zjednoczonych. Będzie to już dwusetna taka próba w historii. Jednak tym razem ma być inaczej, bo tak wielkich różnic między polityką stanu Kalifornia, a Białym Domem dawno nie było. Ale sam pomysł akurat tego referendum wcale nie musiał zrodzić się w Ameryce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix