Fakty z zagranicy

"Afganistan ma ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych"

"Afganistan ma ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych"

22.08 | Tomasz Siemoniak w "Faktach z zagranicy"

Foto: Fakty z zagranicy TVN24 BiS | Video: Fakty z zagranicy TVN24 BiS
- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. I sądzę, że prezydent Donald Trump słuchając swoich doradców, w tym sekretarza obrony, przekonał się, że Afganistan ma ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych i dla bezpieczeństwa światowego - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO i były minister obrony narodowej w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, komentując zapowiedź Trumpa o zwiększeniu liczebności sił amerykańskich w Afganistanie. Zanim obecny prezydent USA kandydował na ten urząd, mówił, że udział w tej wojnie jest dla USA "bezowocny". Na pytanie, jakie korzyści przyniosłoby Polsce zwiększenie liczebności swoich sił w Afganistanie, Siemoniak odpowiedział, że "tego nie robi się dla prostych korzyści." - Jeśli dziś żołnierze NATO są w Polsce i Europie Wschodniej, to jest to efekt naszego zaangażowania wojskowego w Kosowie, Afganistanie czy Iraku - podsumował.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Władze Francji wprowadzają "plan dla klimatu"

  Władze Francji wprowadzają "plan dla klimatu"

  Donald Trump zdecydował, że USA nie podpiszą Porozumienia Paryskiego, a to sprawiło, że liderem kampanii na rzecz powstrzymania zmian klimatu nie są już Amerykanie, a Francuzi pod wodzą Emmanuela Macrona. Teraz w życie mają wejść konkretne rozwiązania. Francuski rząd gotów jest na ogromne wydatki, byle tylko zachęcać do ograniczenia zanieczyszczenia. Na wydatki będą musieli się zdecydować obywatele i kupić nowe samochody, bo starymi, które trują atmosferę, do centrów wielu miast już niedługo po prostu nie wjadą. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zamachowcy z Londynu przez pewien czas przebywali w angielskim sierocińcu

  Zamachowcy z Londynu przez pewien czas przebywali w angielskim sierocińcu

  Jako nastolatkowie przyjechali z Iraku i Syrii, wychowywali się w brytyjskiej rodzinie zastępczej. Ronald i Penelopa Jones prowadzą dom zastępczy, w którym przez 40 lat opiekowali się blisko 300 dziećmi o różnym pochodzeniu. W ostatnich latach, na prośbę hrabstwa Surrey przyjęli wielu uchodźców, w tym między innymi z Somalii i Erytrei. Dwaj młodzi, wychowani przez nich ludzie, dokonali zamachu, w którym rannych zostało 30 osób. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Prof. Lewicki: bez ONZ byłoby taniej, ale nie lepiej

  Prof. Lewicki: bez ONZ byłoby taniej, ale nie lepiej

  - Dobrze by było - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, komentując pomysł zreformowania ONZ. - Nie można dowodzić organizacją, która ma prawie 200 szefów - stwierdził z kolei Marek Ostrowski z "Polityki", zaznaczając, że w historii ONZ było wiele nadużyć. - Organizację należałoby odchudzić, wzmóc kontrolę i sprawić, by nie było takich sytuacji, że państwa, które łamią prawa człowieka, są w komisji zajmującej się nimi - ocenił prof. Lewicki. - Bez ONZ byłoby taniej, ale nie lepiej - skwitował.

  czytaj więcej »
 • Leszek Miller o reparacjach: wszystko to jest humbug

  Leszek Miller o reparacjach: wszystko to jest humbug

  - Nie było i nie będzie żadnych pieniędzy i myślę, że pan prezes Kaczyński o tym wie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że reparacje od Niemiec to "akt sprawiedliwości". Podkreślił, że w ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych nie podano żadnej drogi, jak to osiągnąć, "mimo że poseł Mularczyk o to pytał". - Wszystko to jest humbug - ocenił i dodał, że "PiS nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej. Wszystko jest podporządkowane polityce wewnętrznej". Zdaniem Millera, skutkiem tej dyskusji będzie jedynie osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

  czytaj więcej »
 • Angela Merkel szykuje się na zwycięstwo, AfD na przewodniczenie opozycji

  Angela Merkel szykuje się na zwycięstwo, AfD na przewodniczenie opozycji

  Wiele wskazuje na to, że w niedzielę ugrupowanie Angeli Merkel znów zwycięży w wyborach parlamentarnych, mimo, że po fali imigrantów, jaka zalała Niemcy, notowania obecnej kanclerz mocno spadły. W siłę urosła między innymi Alternatywa dla Niemiec (AfD) - skrajnie prawicowa i antyimigrancka partia. To właśnie na jej wynik wyborczy czeka Europa, bo to ugrupowanie zapowiada, że jeśli dostanie się do Bundestagu, to będzie między innymi zabiegać o usunięcie islamu z niemieckiej przestrzeni publicznej, jako religii sprzecznej z demokratycznym ustrojem kraju. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Prof. Dziak: Korea Północna jest na dobrej drodze, by być zagrożeniem globalnym

  Prof. Dziak: Korea Północna jest na dobrej drodze, by być zagrożeniem globalnym

  - Tego do końca nie wiemy, bo nie ma jednoznacznych ekspertyz w tej sprawie, ale faktem pozostaje, że ta ostatnia próba była naprawdę gigantyczna - powiedział prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN, mówiąc o Korei Północnej i jej możliwości posiadania bomby wodorowej. - (Korea Północna - przyp. red.) jest na dobrej drodze, żeby być zagrożeniem globalnym - dodał. Prof. Dziak wierzy, że Korea może być jeszcze większym zagrożeniem wtedy, kiedy zacznie sprzedawać swoich technologii innym krajom, określanym jako "zbójeckie", a nawet organizacjom terrorystycznym. - Znając historie kontaktów Korei Północnej z ruchami ekstremistycznymi, takimi jak Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Czarny Wrzesień, Hezbollah czy Hamas, kto nam zagwarantuje, że w pewnym oni momencie nie przekażą tego? - zastanawiał się komentator TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nagrody Ig Nobla 2017 przyznane. "Często są to naprawdę poważni naukowcy"

  Nagrody Ig Nobla 2017 przyznane. "Często są to naprawdę poważni naukowcy"

  Całkowicie poważne badania niepoważnych rzeczy. Naukowcy, którzy są laureatami tak zwanych Ig Nobli, odpowiadają na takie pytania jak np.: czy przebywanie w otoczeniu krokodyli sprzyja hazardowi albo czy gra na jakimś instrumencie najlepiej zwalcza chrapanie. I można by się było tylko pośmiać, gdyby nie fakt, że jeden z laureatów, kilka lat później rzeczywiście dostał nagrodę Nobla. Andriej Gejm, który najpierw w 2000 roku dostał Ig Nobla za badania nad lewitującymi żabami, w 2010 roku odebrał nagrodę Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za odkrycie grafenu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rosja zabiera amerykańskim dyplomatom miejsca parkingowe

  Rosja zabiera amerykańskim dyplomatom miejsca parkingowe

  W Rosji ruszyła akcja odwetowa wobec amerykańskich dyplomatów. Jest ona dość specyficzna, bo nie chodzi wcale o wydalanie z kraju, ale o odebranie miejsc parkingowych. Wokół amerykańskich placówek w kilku miastach Rosji, zlikwidowano specjalne parkingi - wcześniej mogli na nich zostawiać samochody tylko dyplomaci i lokalna policja bardzo tego pilnowała. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejna rakieta Korei Północnej przeleciała nad Japonią

  Kolejna rakieta Korei Północnej przeleciała nad Japonią

  Syreny alarmowe w Japonii zawyły po raz kolejny w ciągu miesiąca. Powód wciąż ten sam - reżim Kima Dzong Una znów przeprowadził próbę rakietową. Pocisk został wystrzelony z okolic Pjongjangu, przeleciał nad Japonią i spadł do Pacyfiku. Podobna próba miała miejsce ponad dwa tygodnie temu. A Korea Północna już zapowiada kolejną. Grozi Ameryce i Japonii atomową zagładą, a w swoim arsenale ma już także najprawdopodobniej najpotężniejszą znaną ludzkości broń - bombę termojądrową. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zaczyna się Oktoberfest. Dla niemieckich służb to nie będzie zabawa

  Zaczyna się Oktoberfest. Dla niemieckich służb to nie będzie zabawa

  W Monachium już w sobotę rozpoczyna się słynne Oktoberfest. Dla terrorystów nie ma nic prostszego, niż wmieszanie się w tłum rozbawionych ludzi. Władze Bawarii i niemieckie służby robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom festiwalu, których może być nawet kilka milionów. Zabawa potrwa ponad dwa tygodnie, zatem jest to ogromne wyzwanie dla służb. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Pojemnik z majonezem", który wybuchł. Zamach w londyńskim metrze

  "Pojemnik z majonezem", który wybuchł. Zamach w londyńskim metrze

  Bomba wybuchła kilkanaście minut po 8 rano, a więc w czasie porannego szczytu. Mieszkańcy Londynu jechali metrem do pracy. Nagle usłyszeli huk. Chwilę później w internecie pojawiło się zdjęcie, na którym widać białe wiadro zapakowane w torbę, którego zawartość płonie. Naoczni świadkowie mówili - sądziliśmy, że to duży pojemnik majonezu. To pokazuje niestety, że zamach terrorystyczny można dziś przeprowadzić przy użyciu dosłownie wszystkiego. Brytyjska premier potępia atak i dodaje: nie damy się zastraszyć. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Wielka Brytania to jest Wieża Babel terrorystów"

  "Wielka Brytania to jest Wieża Babel terrorystów"

  - Na szczęście w tym przypadku nikt nie zginął, najprawdopodobniej nie był to atak profesjonalnie przeprowadzony, bo niestety, pewnie musielibyśmy się liczyć z większą liczbą ofiar - powiedziała dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o zamachu, który został przeprowadzony w piątek w pociągu londyńskiego metra. - Oczywiście, że najtrudniej jest walczyć z takimi terrorystami, którzy radykalizują się samodzielnie, którzy działają w pojedynkę, bądź w bardzo małych grupach. Oczywiście, że to jest duże wyzwanie dla służb, ale w moim przekonaniu Europa cały czas radzi sobie z tym zjawiskiem w miarę dobrze - dodaje dr Maniszewska. - Zgadzam się, że zamachów terrorystycznych jest wbrew pozorom coraz mniej, a nie coraz więcej więcej i coraz więcej jest przypadków zapobieżenia tym zamachom na obszarze całej Unii Europejskiej - powiedział Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz i Informacji w UOP. - Wielka Brytania jest krajem, w którym jest najwięcej przestępstw z użyciem przemocy i to jest Wieża Babel terrorystów - podkreślił Niemczyk, wyliczając, że sprawcami zamachów byli tam nie tylko radykalni islamiści, ale również anarchiści, Irlandczycy, skrajna prawica i różnego rodzaju separatyści.

  czytaj więcej »
tvnpix