Fakty z zagranicy

Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"

Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"

16.03 | Tomasz Siemoniak był gościem programu "Fakty z Zagranicy"

Video: Piotr Kraśko / TVN24 BiS
- Więzi, braterstwo broni między szeregowymi, ale i między generałami, kontakty i znajomości to ogromny kapitał. Jeśli rezygnujemy z generałów, którzy mają świetne relacje z sojusznikami, to psujemy te relacje - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Tomasz Siemoniak, były szef MON. W rozmowie z Piotrem Kraśko gość programu komentował masowe odejścia z armii, głównie ze szczebla dowódczego i słowa generała Skrzypczaka o daleko idących konsekwencjach tych działań. Jego zdaniem mogą nawet doprowadzić do wycofania się wojsk amerykańskich z Polski. Na antenie TVN24 BiS gość wraz z dziennikarzem omawiali też sytuację GROM i wyborczą frekwencję.

- Więzi, braterstwo broni między szeregowymi, ale i między generałami, kontakty i znajomości to ogromny kapitał. Jeśli rezygnujemy z generałów, którzy mają świetne relacje z sojusznikami, to psujemy te relacje. - powiedział w Faktach z Zagranicy Tomasz Siemoniak, były szef MON.

W rozmowie z Piotrem Kraśko były szef MON komentował masowe odejścia z armii, głównie ze szczebla dowódczego i słowa generała Skrzypczaka o tym, że konsekwencje tych działań mogą być dalekoidące. Generał Skrzypczak mówił o tym, że zastępowanie doświadczonych misjami w Iraku, czy Afganistanie dowódców osobami bez doświadczenia może doprowadzić do wycofania się amerykańskich wojsk z Polski. Taki ciąg zdarzeń były znacznym obciążeniem dla politycznych relacji z NATO. Były szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak przyznał rację generałowi Skrzypczakowi. - Nasze relacje w Sojuszu w dużej mierze są zbudowane przez wojskowych - przyznał.

"Dziwny kraj"

Zdaniem Siemoniaka działania ministra Macierewicza zakrawają o szaleństwo, wyliczając działania, które - w opinii gościa prowadzącego - obniżają polską wiarygodność na arenie międzynarodowej. Wyliczał tu między innymi. chwalenie się 90 proc. czystkami w dowództwie armii i aferze z mistralami.

- Amerykanie to wszystko widzą i przesunęli nas do szufladki "dziwne kraje świata" - ocenił dodając, że "cierpliwie przeczekają te obecne rządy i nie będą podejmować decyzji, które wpływają na nasze bezpieczeństwo. Natomiast relacje w Sojuszu rujnujemy i to widać gołym okiem".

"To w żadnej logice się nie mieści"

- Tracimy wojskowych, którzy przez pierwsze miesiące rządów PiS potrafili pokazać Amerykanom, że nie jest tak źle - powiedział Siemoniak.

- Każdy prawdziwy "specjals" przyjął tę zmianę z oburzeniem i myślę, że to jest początek fali dymisji w wojskach specjalnych, zwłaszcza w GROM. Nominowanie na dowódcę GROM kogoś, kto w niesławie z tego GROM-u odszedł, komu odebrano honorową odznakę, jest policzkiem dla tych żołnierzy - stwierdził Siemoniak, komentując odejście generała Guta i spekulacji wokół tej dymisji. Odnoszą się one do rzekomego sprzeciwu generała Guta przeciwko nominacji na szefa GROM Mariusza Pawluka.

- Bardzo się dziwię, bo to w żadnej logice się nie mieści. GROM to nasz narodowy skarb - skwitował Siemoniak.

"To nie są już żarty"

- Sygnał, który idzie w świat do sojuszników, że Polacy rozmontowują GROM, jest kompletnie niezrozumiały. Myślę, że to jest coś gorszego niż te odejścia generałów - ocenił. - To fatalne; to dotyka żywego mięsa naszej armii i najlepszej jednostki - podkreślił. - Macierewicz dotyka naszej najlepszej jednostki i ją rozmontowują - sprecyzował i stwierdził, że "generał Gut nie chce tego firmować".

- To nie są już żarty - skwitował. Tomasz Siemoniak wraz z Piotrem Kraśko rozmawiali też m.in. o wotum nieufności dla obecnego rządu oraz dlaczego od lat do urn nie poszło tak wielu Polaków, jak Holendrów w środowych wyborach parlamentarnych.

- Sądzę, że w najbliższe wybory, odsuwające PiS od władzy, to będzie rekordowa frekwencja - powiedział w Faktach z Zagranicy Tomasz Siemoniak, były szef MON. - Warto o frekwencję walczyć - dodał, podkreślając, że najważniejszy, jego zdaniem, jest bezpośredni kontakt z wyborcą.

Autor: Fakty z Zagranicy

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Siła i Honor
Siła i Honor

Armia potrzebuje fachowców i patriotów, nie nominatów PZPR, PO i SLD.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Drastycznie rośnie liczba ataków z użyciem noży. To jedno z największych wyzwań służb

    Drastycznie rośnie liczba ataków z użyciem noży. To jedno z największych wyzwań służb

    Coraz więcej zabójstw z wykorzystaniem noży w Londynie. Tylko w tym roku nożownicy zabili 30 osób. To spory wzrost w porównaniu do roku ubiegłego, który też był tragiczny. Policjanci konfiskują też coraz więcej noży. Niejednokrotnie z rąk kilkuletnich dzieci. Nożownictwo ma już status jednego z największych wyzwań dla brytyjskich służb, więc policja i detektywi ciągle szukają nowych sposobów na poradzenie sobie z problemem.

    czytaj więcej »
   • Pierwsza zagraniczna podróż Trumpa. "Jeśli nie będzie spektakularnych wpadek, to będzie to sukces"

    Pierwsza zagraniczna podróż Trumpa. "Jeśli nie będzie spektakularnych wpadek, to będzie to sukces"

    - Podróż prezydenta USA jest ważna m.in. jako sygnał priorytetów. Donald Trump jest nieobliczalny i nieprzewidywalny i może te priorytety zmieniać. Może też wysyłać fałszywe sygnały - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. - Jeżeli użyć tradycyjnych, standardowych narzędzi interpretacyjnych, to ta wizyta oznacza, że ani Europa ani Azja nie będą priorytetem dla USA - dodał i stwierdził, że aktualnym i najważniejszym celem polityki zagranicznej USA będzie Bliski Wschód. - Bliski Wschód i próba rozwiązania konfliktu izraelsko-arabskiego i szerzej izraelsko-islamskiego oraz walka z dżihadyzmem to będą odtąd priorytety Stanów Zjednoczonych - stwierdził politolog. - Po raz pierwszy mamy do czynienia z prezydentem, który w zasadzie nie ma strategii polityki zagranicznej - stwierdziła natomiast publicystka "OKO.press" Agata Szczęśniak. - Jeśli nie będzie spektakularnych wpadek, słów które trafią do nagłówków, to będzie to sukces Donalda Trumpa - oceniła. - Wizyta będzie tak długa, o tak wielopunktowym i skomplikowanym programie, że nie będzie jasnego wizerunku jej wyników - ocenił Kostrzewa-Zorbas. - Dla Polski najważniejsze będzie to, co Trump powie na szczycie NATO - dodał.

    czytaj więcej »
   • "Takimi wypowiedziami prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd"

    "Takimi wypowiedziami prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd"

    - Słuchałem tego z zaciśniętymi zębami i ze wstydem. Takimi wypowiedziami jak ta prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd. Po prostu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując słowa Andrzeja Dudy o tym, że nie wyobraża sobie, by uchodźcy byli siłą przywożeni i przetrzymywani w Polsce, bo to łamanie praw człowieka. - To narracja fałszywa. Przecież natychmiast zauważył to prezydent Niemiec, który powiedział, że nikt czegoś takiego nie proponuje - dodał były szef MSZ. - Takimi wypowiedziami prezydent robi z nas troglodytów - powiedział Olechowski i dodał, że kontekst, w jakim padły słowa prezydenta Dudy był taki, że "Polska jest krajem tak nieprzyjemnym, że ludzi trzeba przywozić w kajdanach". - Jak na Sybir... Przecież to są jakieś brednie - ocenił. Gość "Faktów z Zagranicy" dodał, że "prezydent pogłębia takimi wypowiedziami moralną degrengoladę Polaków". Zdaniem Olechowskiego Polska ma się zająć uchodźcami jak gospodarz na początku, by mogli stanąć na nogi, a później "będą robić to, co chcą". - Nie wierzę, że prezydent nie wie jak to działa. Wiem, dlaczego to robi - stwierdził. - Moim zdaniem to jest paskudne - ocenił Olechowski.

    czytaj więcej »
   • Obawy o ataki kiboli w trakcie mistrzostw w Rosji. Pomóc ma specjalny robot

    Obawy o ataki kiboli w trakcie mistrzostw w Rosji. Pomóc ma specjalny robot

    Rosyjscy chuligani piłkarscy dali się poznać z jak najgorszej strony podczas mistrzostw we Francji. Istnieje ogromna obawa, że na swoim terenie będą jeszcze gorsi. Jak zapowiadają, ich celem mają być przede wszystkim przyjezdni z Anglii, bo chuligani z tego kraju chełpili się kiedyś, że to oni są największymi twardzielami. Kibole z Rosji chcą więc rozwiać wszelkie wątpliwości, ale są próby, by do tego nie dopuścić. Jedna z nich to propozycja naukowców. Do ochrony kibiców z Anglii zaproponowali specjalnego robota.

    czytaj więcej »
   • Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej. Obie strony liczą na reset

    Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej. Obie strony liczą na reset

    Donald Trump rozpoczyna swoją pierwszą wizytę zagraniczną jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Przez 9 dni będzie rozmawiał z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej. Trump nie odpocznie jednak od kontrowersji, bo relacje amerykańsko-saudyjskie są nieoczywiste. Z jednej strony to niesamowicie ważny partner handlowy, który zamierza wkrótce wydać gigantyczne pieniądze na amerykańskie uzbrojenie. Z drugiej to kraj oskarżany o łamanie praw człowieka. Jeśli Trump - a na to się zanosi - nie poruszy mocno tych kwestii - to może spodziewać się wzmożonej krytyki w Stanach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Duda zmienia polską narrację ws. uchodźców. Mówił m.in. o łamaniu praw człowieka

    Duda zmienia polską narrację ws. uchodźców. Mówił m.in. o łamaniu praw człowieka

    Prezydenci Polski i Niemiec spotkali się w piątek w Warszawie. To pierwsza wizyta Franka-Waltera Steinmeiera odkąd objął urząd, ale na pierwszy plan wybijają się nie sprawy dotyczące relacji Polska - Niemcy, lecz polska polityka wobec Unii, w kontekście uchodźców. Andrzej Duda mówił m.in. że nie wyobraża sobie, by ktoś był przywożony do Polski siłą i w Polsce przetrzymywany, ponieważ to wiąże się z łamaniem praw człowieka. Prezydent Niemiec odpowiedział, że nie zna nikogo w Europie, kto chciałby to zrobić.

    czytaj więcej »
   • "Prezes Kaczyński to rozumie: im gorzej dla Polski, tym lepiej dla PiS-u"

    "Prezes Kaczyński to rozumie: im gorzej dla Polski, tym lepiej dla PiS-u"

    - Sam Błaszczak powiedział: lepiej płacić karę niż przyjmować uchodźców - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były marszałek Sejmu i komentator TVN24 BiS Ludwik Dorn. Zdaniem Dorna rząd PiS zdaje sobie sprawę z tego, że odmowa przyjęcia uchodźców "ma swoje konsekwencje dla Polski", ale liczy na to, że dzięki temu wygra kolejne wybory, bo "mi gorzej dla Polski, tym lepiej dla PiS-u".

    czytaj więcej »
   • "Część polityków może wierzyć w to, co mówi o wojnie cywilizacyjnej"

    "Część polityków może wierzyć w to, co mówi o wojnie cywilizacyjnej"

    Zobowiązanie przyjęcia 7 tysięcy uchodźców, jakie podjął rząd Ewy Kopacz, jest prawem - uważa Adam Balcer, współpracownik Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem są różne powody, dla których PiS nie chce spełnić tego zobowiązania. - Część polityków może grać cynicznie, a część wierzy w to, co mówi o wojnie cywilizacyjnej z islamem - stwierdził.

    czytaj więcej »
   • Jest powszechnie szanowany, dostał potężne uprawnienia. To on prześwietli Trumpa

    Jest powszechnie szanowany, dostał potężne uprawnienia. To on prześwietli Trumpa

    Donald Trump jest przekonany, że żaden prezydent w historii Ameryki nie był traktowany tak źle jak on. Informację o powołaniu specjalnego prokuratora, który ma zbadać wpływ Rosji na wybory prezydenckie w Stanach, a także kontakty najbliższych doradców prezydenta z Rosjanami, Trump miał przyjąć ze złością. W piątek Trump określił to, co się dzieje wokół niego, jako "polowanie na czarownice".

    czytaj więcej »
   • Eksperci mówią o impeachmencie, ale Trumpa może odwołać wiceprezydent

    Eksperci mówią o impeachmencie, ale Trumpa może odwołać wiceprezydent

    Coraz głośniej mówi się o impeachmencie Donalda Trumpa. W skrócie - jest to procedura, która pozwala postawić prezydenta w stan oskarżenia, a potem - pozwala usunąć go z urzędu. Oskarżają jednak - nie prokuratorzy, ale politycy - oni też są w tej sprawie sędziami. To najpotężniejsza broń, którą można potraktować amerykańskiego prezydenta i po którą sięga się w ostateczności. Bo udowodnione przestępstwa muszą być potężnego kalibru.

    czytaj więcej »
   • Kik: problemem nie jest niechęć Polski do imigrantów, tylko groźby KE

    Kik: problemem nie jest niechęć Polski do imigrantów, tylko groźby KE

    - Problem z punktu widzenia obywatela polskiego jest wyolbrzymiony. My nie mamy żadnego problemu z żadną emigracją, z żadnymi uchodźcami - powiedział w "Faktach z Zagranicy" były poseł Andrzej Rozenek. - Z naszego punktu widzenia i w naszym interesie jest wykazać solidarność - dodał Rozenek i stwierdził, że wtedy "problem sam od nas odejdzie. I to będzie mądre politycznie". Natomiast zdaniem politologa prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach mamy w Europie "nasilający się problem imigracji, ponieważ nie wygasają źródła, a raczej te źródła będą trwałe". - Cały problem nie na tym polega, że Polska nie chce, tylko że Polsce chcą narzucić pod groźbą kary imigrantów - stwierdził Kik.

    czytaj więcej »
   • Trumpa czeka impeachment? "Sama notatka nie jest mocnym dowodem"

    Trumpa czeka impeachment? "Sama notatka nie jest mocnym dowodem"

    Gdyby się okazało, że te oskarżenia są oparte na faktach i one się potwierdzą, to Donald Trump ma problem. Ale na razie nie widać tych twardych faktów - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Bogdan Szafrański, ekonomista z Uczelni Łazarskiego komentując ostatnie problemy Donalda Turmpa. Dodał, że "sama notatka (Comeya - przyp. red.) nie jest mocnym dowodem" - Krąg podejrzeń się zacieśnia wokół Trumpa - stwierdził natomiast prof. Longin Pastusiak, amerykanista z Akademii Vistula. Dodał, że "nie wyklucza, że to wszystko może zakończyć się procedurą impeachmentu i usunięciem prezydenta ze stanowiska".

    czytaj więcej »
   • USA chcą rozszerzyć zakaz elektroniki w samolotach na loty z Europy. Trwają negocjacje

    USA chcą rozszerzyć zakaz elektroniki w samolotach na loty z Europy. Trwają negocjacje

    Złe wieści dla Europejczyków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie chcą zakazać wnoszenia laptopów na pokład samolotów także mieszkańcom Starego Kontynentu. Takie działanie wynika z obaw o to, że mogą w nich być ukryte bomby. Do tej pory zakaz obejmował loty z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Europa chce temu zapobiec mówiąc o wielkich kosztach i utrudnieniach. Unijno-amerykańskie rozmowy w tej sprawie trwają. Ciągle bez porozumienia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix