Fakty z zagranicy

Sytuacja mediów na Węgrzech. "Dziennikarstwo to teraz ryzykowny zawód"

Mieszkańcy Budapesztu 9 października 2016 roku wyszli na ulice. Chcieli wyrazić sprzeciw wobec zamknięcia największego lewicowo-liberalnego dziennika na Węgrzech. Mówi się, że od czasu przejęcia władzy przez Viktora Orbana, wolne media się skończyły, a zawód dziennikarza jest piętnowany i coraz bardziej ryzykowny.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

O proteście w Budapeszcie, który odbył się 9 października 2016 roku, było głośno całym świecie. Czytelnicy największego na Węgrzech lewicowo-liberalnego dziennika "Népszabadság", wyszli zaprotestować przeciwko zamknięciu swojej ulubionej gazety. Powstała ona tuż przed wydarzeniami na Węgrzech w 1956 roku. Jej ostatni numer ukazał się w 2016 roku.

- Zazwyczaj nie chodzę na demonstracje, bo to nie na moje nerwy. Tym razem czułam, że nie mam innego wyjścia. Dzieją się tu skandaliczne rzeczy. Jeśli mogą zrobić coś takiego z gazetą, może przytrafić się to każdemu z nas. Wystarczy, że wskażą czyjś dom i powiedzą: jest nasz  - mówiła w czasie październikowego protestu jedna z jego uczestniczek. - Wolne media są duszone. To, co dziś mamy na Węgrzech jest prawdziwą dyktaturą czyli tak zwaną nieliberalną demokracją - powiedział inny uczestnik manifestacji

Kto stał za zamknięciem gazety?

W sprawie próbowała interweniować Bruksela. Na próżno, bo brak było dowodów na to, że opozycyjny dziennik został zamknięty na polecenie rządu Viktora Orbana. Tytuł zamknął jego właściciel, tłumacząc, że przynosi straty. Wielu Węgrów nie uwierzyło w takie wyjaśnienia, bo "Népszabadság" wyszła na prostą. Jej dziennikarze oskarżyli premiera Węgier o zakulisowe wpływanie na właściciela gazety.

- Rząd chciał zaprezentować swoją siłę. Chcieli pokazać, na co ich stać. To miało być symbolem dla ich zagorzałych zwolenników. Ponadto chcieli zatrzymać napływające skargi o nieustającej korupcji i kłamstwach. To była próba powstrzymania donosów na ten cyniczny rząd, którym dowodzi Viktor Orban - mówił w październiku 2016 roku Marton Gergely, dziennikarz "Népszabadság".

Sprawa podzieliła Węgrów. Wielu dziennikarzy odebrało ją jako ostrzeżenie przed nadmierną krytyką władzy, która znalazła pośredni sposób na to, by stwarzać presję na media.

- Ograniczanie wolności prasy na Węgrzech polega na państwowej ingerencji w rynek. Nie widzimy dziennikarzy wyprowadzanych w kajdankach czy redakcji, które są zamykane przez rząd. Jednak historia wydawnictwa "Népszabadság" była punktem zwrotnym. Nie było bezpośredniego rozkazu zamknięcia spółki, ale dziennikarstwo to teraz ryzykowne zajęcie - tłumaczył medioznawca Gabor Polyak.

- To jest rodzaj presji politycznej, społecznej i gospodarczej. Po pierwsze, publicznego napiętnowania i oskarżania o to, że na przykład dany program telewizji sprzeciwia się bezpieczeństwu Węgrów albo będzie odpowiedzialny za to, że coś tu się stanie. Z drugiej strony, gospodarczej: rozmaitych podatków, które były nakładane konkretnie na jeden bądź drugi kanał telewizji - ocenił Dominik Hejj z kropka.hu.

"Brak cenzury nie oznacza swobodnego dostępu do informacji"

Przykładem takiego działania był wysoki podatek od przychodów reklamowych, nazwany przez Węgrów podatkiem RTL, bo płaciła go tylko węgierska filia tego niemieckiego nadawcy. Jego efektem było stopniowe odchodzenie tego nadawcy od relacjonowania polityki w tym kraju. Węgrzy zostali praktycznie skazani na przejęte przez partię Orbana publiczne media, które działają na polityczne zlecenie. Przykładem jest nieważne referendum w sprawie uchodźców.

- Kiedy po godzinie 18, a głosowanie trwało do 19, wszyscy już wiedzieli, że frekwencja będzie zbyt niska, wypuszczono informację na czerwonym pasku, mniej więcej w połowie ekranu, że oto fala migrantów z Serbii właśnie się dowiedziała, ze referendum będzie nieważne i ruszyła z Belgradu w kierunku Budapesztu. To była ostatnia próba zachęcenia zwolenników władzy, by poszli głosować. Zakrawało to już na skrajny absurd - opowiadał Hejj.

- Strefa publiczna zaczyna przypominać tę z końca okresu komunizmu. Rząd twierdzi, że cenzura nie istnieje, ponieważ można pisać o wszystkim. Zapominają jednak, że brak cenzury nie oznacza swobodnego dostępu do informacji - podkreślił Zoltan Koti, redaktor naczelny "Delmagyarorszag".

Pośrednia presja na dziennikarzy rozpoczęła się na Węgrzech już kilka lat temu. Stopniowo wzrasta, a pesymiści mówią, że apogeum dopiero nastąpi, bo w przyszłym roku na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
yarpen26
yarpen26

"Strefa publiczna zaczyna przypominać tę z końca okresu komunizmu" No to dziwną taktykę sobie obrali, bo rzeczony szmatławiec stanowił OFICJALNY organ prasowy węgierskich komunistów od 1956 r. Tak jest, od tego czasu funkcjonuje dokładnie pod tą samą nazwą i kierowany jest przez potomków i uczniów tych samych ludzi. Nawet nie wspominam, rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dugma
   dugma

   U nas za media "wezmą się jesienią", jak zapowiedziała posłanka Pawłowicz. Zapewne według wzorca węgierskiego. I będzie powrót do komuny - tylko słuszna, posłuszna partii, telewizja i tylko słuszne gazety.Niby jest teraz internet. Ale co z tego? Na Białorusi też jest internet, tylko że tzw. masy z niego nie korzystają i wierzą w to, rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Światowe media mówią o Czarnym Piątku i aborcji w Polsce

      Światowe media mówią o Czarnym Piątku i aborcji w Polsce

      Świat przygląda się ogromnym tłumom na polskich ulicach, którzy demonstrują przeciwko dalszemu zaostrzeniu przepisów, które i tak już były jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Wielu Niemców, Francuzów czy Włochów w piątek dowiedziało się, że aborcja w Polsce legalna jest tylko w bardzo szczególnych wypadkach, a i to miałoby się zmienić. Amerykanie - w stacji CNN - zobaczyli poruszający materiał o podziemiu aborcyjnym i o Polkach, które na zabieg wyjeżdżają do Niemiec. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • John Bolton zastępuje generała McMastera w Białym Domu

      John Bolton zastępuje generała McMastera w Białym Domu

      To nie jest pierwsza zmiana w Białym Domu od czasu, gdy zamieszkał tam Donald Trump, ale bez wątpienia jedna z najważniejszych. To już trzeci doradca ds. bezpieczeństwa narodowego obecnego prezydenta. Pierwszy odszedł w niesławie, gdy okazało się, że mówił nieprawdę o swoich kontaktach z rosyjskim ambasadorem. W śledztwie FBI Michael Flynn przyznał się potem do składania fałszywych zeznań. Teraz odchodzi Raymund McMaster, a to może to też oznaczać zupełnie nowy kurs w polityce Białego Domu, przynajmniej wobec Azji. Warto pamięć, że nowy doradca John Bolton był niegdyś jednym z architektów wojny w Iraku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Karen McDougal mówi, że miała romans z Donaldem Trumpem. Biały Dom zaprzecza

      Karen McDougal mówi, że miała romans z Donaldem Trumpem. Biały Dom zaprzecza

      Aktorka filmów dla dorosłych Stormy Daniels wytoczyła proces prezydentowi Donaldowi Trumpowi, bo chce uznania za nieważną umowy, która nakazywała jej milczenie o kontaktach z nim. Milczenie przerwała też modelka Karen McDougal, znana z pozowania dla magazynu "Playboy". Opowiedziała o swoim romansie z Trumpem, który miał mieć miejsce, zanim ten wygrał wybory. Biały Dom oświadczył, że amerykański prezydent zaprzecza, by miał romans z McDougal. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Polscy łamacze szyfrów uhonorowani wystawą w Wielkiej Brytanii

      Polscy łamacze szyfrów uhonorowani wystawą w Wielkiej Brytanii

      W miejscowości Bletchley Park otwarta została specjalna wystawa poświęcona tak zwanej bombie Rejewskiego. To urządzenie mechaniczno-elektryczne skonstruowane przez polskich kryptologów, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, w celu automatycznego łamania szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. To było absolutnie kluczowe wydarzenie w czasie II wojny światowej. Gdyby nie praca polskiego zespołu, niemieckich kodów prawdopodobnie nigdy nie udałoby się złamać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Największy pasażerski statek świata wkrótce wypłynie w dziewiczy rejs

      Największy pasażerski statek świata wkrótce wypłynie w dziewiczy rejs

      Ma długość ponad 360 metrów. To więcej niż wysokość Pałacu Kultury czy Wieży Eiffla. Symphony of the Seas, bo to jest jego nazwa, to największy pasażerski statek świata. W sobotę wypłynie z francuskiego portu w swój pierwszy rejs. Zabrać może na pokład, a dokładnie 18 pokładów, ponad sześć tysięcy pasażerów. Koszt budowy to niemal półtora miliarda dolarów. A biletu? Od 3 do 16 tysięcy złotych za pięć dni podróży. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Nowacka: Polska przeżywa regres w zakresie prawodawstwa dotyczącego aborcji

      Nowacka: Polska przeżywa regres w zakresie prawodawstwa dotyczącego aborcji

      - Nawet Irlandia, która była jednym z najbardziej konserwatywnych krajów, gdzie ten zakaz aborcji był restrykcyjny, wkrótce będzie głosowała w referendum nad zmianami przepisów tak, aby aborcja była tam legalna - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Barbara Nowacka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" i Inicjatywy Polskiej. - Trzeba powiedzieć, że Polska przeżywa ogromny regres w zakresie prawodawstwa - stwierdziła, mówiąc, że z tak restrykcyjnym prawem aborcyjnym obok Polski zostaje w Europie tylko Malta i Watykan. - Świat tego nie rozumie - dodała. - Szanuję ten protest. We Włoszech takie walki się odbywały w latach 80. - mówił drugi gość programu, Enrico Buscema Radia Italia. - Nie przypominam sobie sytuacji, gdy we Włoszech episkopat czy Watykan miał taki wpływ na decyzje - podkreślił.

      czytaj więcej »
     • Prof. Pastusiak: prezydenci amerykańscy od początków USA mieli kochanki

      Prof. Pastusiak: prezydenci amerykańscy od początków USA mieli kochanki

      - Prezydenci amerykańscy od początków USA mieli kochanki - podkreślił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Longin Pastusiak z Akademii Vistula. - Jerzy Waszyngton miał kochankę Indiankę, romansował z żoną swojego sąsiada - mówił. Ekspert był pytany o to, czy kontrowersje wokół kontaktów Donalda Trumpa z różnymi kobietami zaszkodzą obecnemu prezydentowi USA? - To się dopiero okaże, bo mówimy o sprawie, która się rozwinęła w ciągu ostatniego tygodnia - ocenił. Zaznaczył też, że byłemu prezydentowi Billowi Clintonowi nie zaszkodził sam fakt kontaktów seksualnych z Moniką Lewinsky, ale to, że kłamał na ten temat. - Kłamstwo jest wielkim przestępstwem i za to był oskarżony - przypominał prof. Pastusiak.

      czytaj więcej »
     • Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

      Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

      194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne. Przy czwórce dzieci daje to 844 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3500 złotych. Taki zasiłek - kindergeld - otrzymują wszyscy pracujący na terenie Niemiec. Nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju - np. w Polsce. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i uzależnić wysokość dopłat od kosztów utrzymania w kraju, w którym dzieci mieszkają. A wszystko dlatego, że 343 mln euro popłynęło z niemieckiego budżetu na zagraniczne konta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

      "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

      Oszustwo wyborcze w obiektywie aparatu reporterów agencji Reutera. Dziennikarze postanowili monitorować kilka lokali wyborczych na Północnym Kaukazie. Na efekty nie musieli długo czekać. Te same osoby, w tych samych ubraniach, pojawiały się w kilku punktach do głosowania i wrzucali karty. Każdy z nich głosował wielokrotnie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

      ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

      Walki na wschodzie Ukrainy trwają, a prorosyjscy bojownicy ukrywają się często w szkołach, wychodząc z założenia, że tam nikt nie zaryzykuje ataku. Co więcej, według waszyngtońskiego Instytutu Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) Rosja jest gotowa na zaostrzenie konfliktu i tworzy nowe centra dowodzenia. Jeszcze gorsze jest to, że w tak krytycznym momencie polityka w Kijowie stała się bardziej brutalna. Pod zarzutem usiłowania przejęcia władzy siłą w czwartek zatrzymano legendarną pilotkę Nadię Sawczenko. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

      Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

      Francja sparaliżowana przez 140 strajków. Tak złych nastrojów nad Sekwaną dawno nie było. Na ulice wyszli m.in. przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, inspektorzy jazdy, kontrolerzy lotów, pracownicy poczty, żłobków i bibliotek. Protestują przeciwko zmianom, jakie proponuje Emmanuel Macron. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

      Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

      Najnowocześniejsza technika ma pomóc ratować ludzkie życie. Brytyjscy naukowcy tworzą wirtualny model budynku Greenfel Tower, który spłonął 9 miesięcy temu. W pożarze zginęło 71 osób, a kolejne 74 zostały ranne. Teraz relacje tych, którzy przeżyli, są umieszczane na specjalnym modelu budynku. Ma to ułatwić specjalistom odnalezienie błędów architektonicznych, pokazać jak ogień się rozprzestrzeniał i dlaczego w wielu przypadkach nie było od niego żadnej ucieczki. Wszystko po to, by nie doszło do kolejnej takiej tragedii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

      Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

      Szokujące nagranie z kamer autonomicznego samochodu. Zarejestrowały one moment wypadku, który zakończył się śmiercią kobiety przechodzącej przez jezdnię. Była noc, latarnie nie oświetlały całej drogi, a ofiara prowadząca swój rower nie miała odblaskowych elementów. Na nagraniu widać, jak nagle wyłania się z ciemności. Widać też szok na twarzy siedzącej za kierownicą osoby, która tylko nadzorowała pracę komputera kierującego autem. Dwa pytania w tej sprawie są zasadnicze - kto odpowiada za tragedię i czy gdyby samochód prowadził człowiek, a nie komputer, można by jej uniknąć? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix