"Byliśmy wyzbyci ludzkich uczuć - milczący i upokorzeni". Znikają ostatnie "ubojnie dusz"


Za czasów komunistycznego reżimu Nicolaesa Ceausescu w Rumunii zakazano aborcji, a w całym kraju zaczęły powstawać masowo domy dziecka. Ich podopieczni nierzadko byli poniżani, gwałceni, bici, maltretowani i głodzeni. Właśnie zamykane są ostatnie z domów nazywanych niegdyś "ubojniami dusz".

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Bicie, gwałty, poniżanie, a w najlepszym razie chłodna obojętność - tak przez lata wyglądała codzienność dzieci z rumuńskich sierocińców. Przepełnione placówki były spadkiem po krwawym reżimie Nicolaesa Ceausescu. Zgodnie z Dekretem nr 770 z lat 70. kobiety miały rodzić dzieci za wszelką cenę.

Przez lata takie placówki były nazywane "ubojniami dusz". Wspomnienia dzieci, które trafiły do rumuńskich sierocińców, są wstrząsające.

"Widziałam przemoc każdego dnia. Nawet nie potrafię tego policzyć"; "Byliśmy wyzbyci ludzkich uczuć - milczący i upokorzeni"; "Wszystkie małe dzieci były trzymane w łóżeczkach przez 23 godziny dziennie. Faszerowano jej lekami, aby nie płakały"; "Pobyt w ośrodku dał mi w kość. Zawsze znalazł się ktoś większy i silniejszy, kto cię bił".

Sytuacji dzieci nie poprawiła rewolucja z 1989 r. i obalenie dyktatora. Wiele dzieci zamieniło koszmar sierocińców na dramat ulicy. Żebrały, kradły i uprawiły seks za pieniądze, odurzając się klejem lub tanią farbą.

Pomoc Unii Europejskiej

Koszmar dyktatury i burzliwej transformacji powoli odchodzi do przeszłości. Na przełomie lat 80. i 90. w rumuńskich sierocińcach mieszkało blisko 170 tys. dzieci. Teraz ich liczba spadła do raptem kliku tysięcy.

- W Rumuni nadal znajduje się 80 starych domów dziecka. Mają one zostać zamknięte około 2023 roku - mówi Mihaela Ungureanu, działaczka społeczna.

- W styczniu 2017 r. mieszkało u nas prawie pięćdziesięcioro dzieci. Do tej pory udało nam się znaleźć alternatywne rozwiązania ponad 20 z nich - dodaje Elena Ionita, dyrektorka jednego z rumuńskich domów dziecka.

Dzieci trafiają głównie do rodzin zastępczych lub tak zwanych mieszkań usamodzielniających. Tam w domowych warunkach przygotowują się do dorosłego życia. Reformy wspiera Unia Europejska. - Mam nadzieję, że zakończenie reformy nastąpi w ciągu najbliższych 10 lat, Unia Europejska przeznaczy na to 120 milionów dolarów - mówi Mark Waddington, dyrektor organizacji "Hope and Homes for Children".

W sierocińcach na całym świecie mieszka nadal około trzy miliony dzieci. W Indiach czy Nepalu to nawet intratny biznes. Wolontariusze z Zachodu, aby opiekować się miejscowymi sierotami muszą płacić setki euro.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS