"Nie widzę spokojnego życia dla Polski". Norman Davies dla "Faktów z Zagranicy"

"Nie widzę spokojnego życia dla Polski"
"Nie widzę spokojnego życia dla Polski"
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
"Nie widzę spokojnego życia dla Polski"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Politycznie nie widzę spokojnego życia dla Polski. Rząd Polski idzie w konflikt z większością partnerów w Unii Europejskiej i ma tylko jednego sojusznika: Węgry. To absolutnie za mało - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Norman Davies.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 na antenie TVN24 BiS

Profesor Norman Davies był pytany o to, czy zmieni się sytuacja Polski w Unii Europejskiej po Brexicie. Zdaniem historyka ona "musi się zmienić". - Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich. Natomiast Wielka Brytania, jedno z państw, które najwięcej "wkłada" do budżetu europejskiego, odejdzie. Polska musi na tym stracić - wyjaśnił Davies.

Ale zmiana ekonomiczna, to nie jedyne wyzwanie, które zdaniem Daviesa czeka Polskę. - Politycznie nie widzę spokojnego życia dla Polski. Rząd Polski idzie w konflikt z większością partnerów w Unii Europejskiej i ma tylko jednego sojusznika, czyli Węgry. To absolutnie za mało. Przewiduję, że Polska idzie w kierunku izolacji w Unii - ocenił profesor Uniwersytetu Londyńskiego.

Według Daviesa, taka izolacja będzie oznaczać, że "politycznie bardzo trudno będzie cokolwiek załatwić". - Do prowadzenia polityki w Unii potrzebne jest zaufanie. I te kolejne konflikty, które powstają - o sądy, o lasy, o historię, o to wszystko, co jest źle widziane w elitach innych państw - łamią zaufanie do rządu polskiego - ocenił profesor. - Rząd Polski będzie izolowany w tym towarzystwie partnerów europejskich - dodał zaznaczając, że "rząd i Polska, to nie jest to samo".

"Rząd Polski będzie izolowany"
"Rząd Polski będzie izolowany"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

"Wyciągniecie sprawy reparacyjnej jest beznadziejne"

Historyk był też pytany o kwestie reparacji wojennych od Niemiec, które ostatnio podnoszą politycy Prawa i Sprawiedliwości.

- Reparacje powojenne nie były wystarczające. Z różnych względów - ocenił profesor Davies. - Polska miała po wojnie żądać reparacji i od Niemiec i od Związku Radzieckiego. Na przykład za rok 1939 - dodał.

Ale jego zdaniem niewłaściwy jest sposób, w jaki te sprawy są podnoszone. - Nie rozumiem dlaczego Polacy myślą, że tylko Polska ma prawo do reparacji wojennych. Jeśli ma być jakaś dyskusja o dalszych reparacjach, to musi być akcja międzynarodowa, a nie jakieś wymagania od jednego z rządów - stwierdził Davies. - Wydaje mi się, że wyciągnięcie znowu sprawy reparacyjnej jest beznadziejne - dodał.

"Wyciągniecie sprawy reparacyjnej jest beznadziejne"
"Wyciągniecie sprawy reparacyjnej jest beznadziejne"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Brexit? "Jestem pesymistą"

Gość "Faktów z Zagranicy" komentował także wtorkowe wystąpienie Emmanuela Macrona, w którym prezydent Francji przedstawił swoją wizję Unii Europejskiej. Zdaniem Daviesa propozycje Macrona "zdają się sensowne".

- Pogłębienie jedności Europy jest konieczne - ocenił historyk. - Problemem jest jak integrować, w sytuacji kiedy państwa członkowie mają odrębne interesy - zauważył jednak. - Pojednanie Europy będzie bardzo trudne w czasie Brexitu. Dopiero, kiedy to się zakończy, może się otworzyć nowa era - dodał.

Zdaniem Daviesa "przez 40 lat Wielka Brytania, jeden z najbogatszych członków Unii, ciągle robiła kłopoty. Chciała być w Unii, ale chciała też mieć szczególną pozycję i być jedną nogą poza Unią". - Zdaje mi się, że bez Wielkiej Brytanii pojednanie Europy będzie łatwiejsze - ocenił profesor. - Ale ten cały Brexit jest jednym wielkim znakiem zapytania. Nie wiadomo, czy dojdzie do skutku. Jeśli dojdzie do skutku, to nie wiadomo czy będzie anarchia, chaos, czy będzie harmonijne wyjście. Ja raczej jestem pesymistą w tym wszystkim - dodał.

Dlaczego pesymistą? - Rząd brytyjski nie wie, czego chce. Będzie się kłócić do końca. Prawdopodobnie wyjdziemy bez umowy i to będzie kłopot dla wszystkich - ocenił Davies.

Cała rozmowa z prof. Normanem Daviesem
Cała rozmowa z prof. Normanem DaviesemFakty z zagranicy TVN24 BiS

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS