Fakty z zagranicy

"Giełdy światowe furczą. I tu jest główne niebezpieczeństwo"

Łagodna polityka pieniężna banków światowych może prowadzić do skutków ubocznych. Na przykład powstania baniek spekulacyjnych - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Marek Belka. Były premier mówił również o zagrożeniach dla polskiej gospodarki. - Fundamenty wzrostu gospodarczego się nie poprawiają - ocenił. Belka negatywnie ocenił też dążenia PiS do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. - Dyskusja może mieć nieprzyjemne konsekwencje - powiedział.

Profesor Marek Belka jest obecnie członkiem eksperckiego zespołu przy Grupie G20, który ma wypracować rekomendacje dotyczące reform systemu finansowego na świcie. W "Faktach z Zagranicy" był pytany między innymi o to, czy światowym rynkom grozi w najbliższym czasie kryzys gospodarczy podobny do tego sprzed 9 lat.

- Tego rodzaju kryzys, który wybuchł w 2008 roku, teraz nam nie grozi - ocenił Belka. - Grożą nam inne perturbacje. Kilka lat ultrałagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez przez główne banki centralne na świecie mogą doprowadzić do skutków ubocznych. Do powstania baniek spekulacyjnych - dodał.

- Giełdy światowe furczą. I tu jest główne niebezpieczeństwo - przestrzegł były szef Narodowego Banku Polskiego.

"Nieprzyjemne konsekwencje"

Były premier, za kadencji którego Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, odniósł się również do polityki rządu PiS w tej sprawie.

- Mnie interesują konsekwencje polityczne tej zawieruchy wokół reparacji, bo w Niemczech dokonuje się zmiana polityczna. Po raz pierwszy w Bundestagu jest partia, która może mieć skłonność do kontestowania historii - powiedział Belka nawiązując do sukcesu wyborczego nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec.

- Dyskusja o reparacjach może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim zatrucie atmosfery - dodał Belka zwracając uwagę, że AfD na forum Bundestagu będzie mogła wypowiadać się w tej sprawie i wpływać na poglądy innych.

"Na razie sytuacja gospodarcza jest pod kontrolą"

Profesor Belka pozytywnie wypowiedział się na temat projektu przyszłorocznego budżetu, który zaprezentował wicepremiera Mateusz Morawiecki. Jednak po chwili dodał, że "nie jesteśmy w stanie realizować programu modernizacyjnego, który nakreślił Mateusz Morawiecki na początkach tego rządu".

Jego zdaniem PiS osłabia długofalowy wzrost gospodarczy. - Cieszmy się, że jak na razie sytuacja finansowa jest pod kontrolą. Jednak jeżeli chodzi o fundamenty wzrostu gospodarczego, to one się nie poprawiają - ocenił Belka.

Były premier i doradca ds. ekonomicznych w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego dostrzegł również ewidentny konflikt na linii prezydent Andrzej Duda-rząd PiS. - Konstytucja została napisana tak, żeby zapewniać balansowanie się. Chodzi o to, żeby jeden z ośrodków władzy nie był wszechwładny. Dokładnie odwrotnie, niż chce prezes Kaczyński - stwierdził.

Jego zdaniem w polski system polityczny wbudowany jest napięcie pomiędzy prezydentem i rządem w sprawach międzynarodowych i wojskowych. Belka ocenił, że spór Andrzeja Dudy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą jest osobisty, a o sprawy wojskowe jest merytoryczny. - Pozycja prezydenta jest bardzo silna - dodał Belka.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Jaki Naród Taki Kraj

Belka to ten co wyprzedawał majątek polski i polaków czy coś mi się pomyliło a jak nie to co wy go jako specjalistę tutaj przedstawiacie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Barack Obama i George W. Bush po raz pierwszy od dawna przemówili publicznie

    Barack Obama i George W. Bush po raz pierwszy od dawna przemówili publicznie

    Barack Obama po raz pierwszy od opuszczenia Białego Domu wziął udział w wiecu poparcia dla kandydata w wyborach. Tym razem chodziło o kandydata w wyborach na gubernatora stanu Virginia. Obama jest bardzo młodym emerytem, więc jego coraz większe zaangażowanie w bieżącą amerykańską politykę jest coraz bardziej prawdopodobne. Także George W. Bush niedawno przemówił publicznie. Poprzednik Obamy nigdy nie komentował tego, co robił jego następca, a wiele rzeczy mogło mu się nie podobać. I tym razem nie skrytykował Donalda Trumpa bezpośrednio, ale zostało to odebrane jako krytyka urzędującego prezydenta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Trwają wybory parlamentarne w Czechach

    Trwają wybory parlamentarne w Czechach

    Miliarder Andriej Babisz jest liderem partii ANO, na którą chce głosować co najmniej 1/4 wyborców w Czechach. Jednym z jego rywali jest potomek Czeszki i Japończyka Tomio Akamura, którego partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia ma program antyimigrancki. Ciekawym faktem jest to, że głosowanie u naszych południowych sąsiadów trwa od godziny 14:00 w piątek do 14:00 w sobotę. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Japonia to kraj, w którym kampania wyborcza trwa 12 dni

    Japonia to kraj, w którym kampania wyborcza trwa 12 dni

    Państwo demokratyczne, w którym kampania trwa niecałe dwa tygodnie, treść ulotek trzeba uzgadniać w stosownym ministerstwie, a w telewizji klip wyborczy można odtworzyć najwyżej 4 razy. I gdzie wszyscy nisko się sobie kłaniają. Co to za kraj? Japonia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • We Francji ukazał się nowy album z przygodami Asteriksa i Obeliksa

    We Francji ukazał się nowy album z przygodami Asteriksa i Obeliksa

    Nie można sobie wyobrazić Francji bez d'Artagnana i muszkieterów, Prousta, Moliera, bez Brigitte Bardot, Alaina Delona, Luca Bessona i wielu innych. A także bez Asteriksa i Obeliksa. We Francji ukazał się kolejny album z ich przygodami, choć René Goscinny nie żyje, a Albert Uderzo nad serią już nie pracuje. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "To aksamitna pułapka na pana prezydenta"

    "To aksamitna pułapka na pana prezydenta"

    - To aksamitna pułapka na pana prezydenta - tak Ludwik Dorn, były Marszałek Sejmu, ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS propozycje PiS dotyczące wzmocnienia pozycji prezydenta w polityce zagranicznej. W ocenie Dorna, o wiele poważniejszy jest spór pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. - W sprawach obrony narodowej, w konstytucji, jak i ustawach, prezydent ma zapisane bardzo poważne kompetencje, choć nie są to prerogatywy - zaznaczył. Dodał, że w decyzjach dotyczących obronności to głowa państwa "na końcu ma długopis", a w kwestii polityki zagranicznej "nie ma nic".

    czytaj więcej »
   • "Im dalej od konfliktu, tym żołnierzom bardziej potrzebna jest opieka"

    "Im dalej od konfliktu, tym żołnierzom bardziej potrzebna jest opieka"

    - My podpatrujemy najlepszych, biorących udział w operacjach wojskowych na całym świecie - tak płk. rezerwy Andrzej Kruczyński, były oficer GROM , ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opiekę nad weteranami w Polsce. Jednak podkreślił, że w tej materii w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia. - Żołnierze, którzy brali udział w pierwszej misji bojowej po II wojnie światowej, nawet nie są zapraszani na uroczystości wojskowe - dodał były komandos, mówiąc o wojskowych służących w Iraku. W podobnym tonie wypowiadał się drugi gość, gen. bryg. rezerwy Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Stratpoints. - Nie oddawajmy hołdu żołnierzom tylko 50 lat po śmierci - dodał były attaché obrony przy ambasadzie RP w USA - Im dalej od konfliktu, tym bardziej potrzebna jest im opieka - podkreślił.

    czytaj więcej »
   • W sobotę może nastąpić koniec autonomii Katalonii

    W sobotę może nastąpić koniec autonomii Katalonii

    Po referendum niepodległościowym w Katalonii, premier tego regionu wygłosił przemówienie, w którym najpierw powiedział o odłączeniu się od Hiszpanii, a potem o tym, że trzeba z tym poczekać. Carlesa Puigdemonta nie zrozumieli ani mieszkańcy Barcelony, ani premier Hiszpanii. Premier Puigdemont miał do czwartku określić sytuację faktyczną. Ponieważ tego nie zrobił, szef rządu Hiszpanii Mariano Rajoy stracił cierpliwość i zapowiedział, że w sobotę może ogłosić koniec autonomii Katalonii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Seksafera w Hollywood zatacza coraz szerze kręgi. Kolejne wyznania

    Seksafera w Hollywood zatacza coraz szerze kręgi. Kolejne wyznania

    Gdy "The New York Times" opublikował pierwszy artykuł z zarzutami o molestowanie, które były wymierzone w hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, to wydarzenia potoczyły się tak szybko, że nic nie było w stanie ich zatrzymać. Okazało się, że to był tylko wierzchołek góry lodowej. Nie tylko dlatego, że kobiet twierdzących, że były przez niego molestowane, z każdym dniem przybywało, ale także dlatego, że okazuje się, że nie jeden Weinstein przez lata myślał, że będzie bezkarny. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Jak karty do gry dla więźniów mogą pomóc amerykańskiej policji?

    Jak karty do gry dla więźniów mogą pomóc amerykańskiej policji?

    Więźniowie w USA dostają specjalne karty do gry. Na nich 52 sprawy, których nie udało się rozwiązać. Czasami to morderstwa, czasami zdjęcia zaginionych. Policja liczy na to, że więźniowie mogą pomóc. Może kiedyś któryś z nich się pochwalił zbrodnią pasującą do tej opisanej na karcie? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Życie Tiny Turner w musicalu w Londynie

    Życie Tiny Turner w musicalu w Londynie

    Tina Turner obchodzić będzie niedługo 78. urodziny. Od jakiego czasu się nie pokazywała publicznie, ale teraz wraca i to w wielkim stylu. Już w latach 90-tych powstał film oparty na jej biografii, a teraz w Londynie będzie wystawiany musical o niezwykłym życiu gwiazdy rocka. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Do Unii Europejskiej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii"

    "Do Unii Europejskiej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii"

    - Problem polega na tym, że UE jest bardzo wyrafinowanym organizmem i do niej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Paweł Zalewski, komentując pierwszy dzień szczytu UE, na którym liderzy krajów członkowskich dyskutowali między innymi o kwestii migracji. Dodał, że polska dyplomacja, zamiast pokazać gest i przyjąć kilkanaście osób, a potem wyrobić sobie dobrą pozycję negocjacyjną w innych sprawach takich jak budżet czy Nord Stream 2, popełniła błąd. - Opór polskiego rządu (w sprawie przyjmowania imigrantów - red.) miał swój sens - stwierdził z kolei Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej i dodał, że "sytuacja się zmieniła". - W tej chwili nastroje w Europie są zdecydowanie przeciwko przyjmowaniu imigrantów - ocenił.

    czytaj więcej »
   tvnpix