Fakty z zagranicy

"Giełdy światowe furczą. I tu jest główne niebezpieczeństwo"

Łagodna polityka pieniężna banków światowych może prowadzić do skutków ubocznych. Na przykład powstania baniek spekulacyjnych - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Marek Belka. Były premier mówił również o zagrożeniach dla polskiej gospodarki. - Fundamenty wzrostu gospodarczego się nie poprawiają - ocenił. Belka negatywnie ocenił też dążenia PiS do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. - Dyskusja może mieć nieprzyjemne konsekwencje - powiedział.

Profesor Marek Belka jest obecnie członkiem eksperckiego zespołu przy Grupie G20, który ma wypracować rekomendacje dotyczące reform systemu finansowego na świcie. W "Faktach z Zagranicy" był pytany między innymi o to, czy światowym rynkom grozi w najbliższym czasie kryzys gospodarczy podobny do tego sprzed 9 lat.

- Tego rodzaju kryzys, który wybuchł w 2008 roku, teraz nam nie grozi - ocenił Belka. - Grożą nam inne perturbacje. Kilka lat ultrałagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez przez główne banki centralne na świecie mogą doprowadzić do skutków ubocznych. Do powstania baniek spekulacyjnych - dodał.

- Giełdy światowe furczą. I tu jest główne niebezpieczeństwo - przestrzegł były szef Narodowego Banku Polskiego.

"Nieprzyjemne konsekwencje"

Były premier, za kadencji którego Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, odniósł się również do polityki rządu PiS w tej sprawie.

- Mnie interesują konsekwencje polityczne tej zawieruchy wokół reparacji, bo w Niemczech dokonuje się zmiana polityczna. Po raz pierwszy w Bundestagu jest partia, która może mieć skłonność do kontestowania historii - powiedział Belka nawiązując do sukcesu wyborczego nacjonalistycznej Alternatywy dla Niemiec.

- Dyskusja o reparacjach może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim zatrucie atmosfery - dodał Belka zwracając uwagę, że AfD na forum Bundestagu będzie mogła wypowiadać się w tej sprawie i wpływać na poglądy innych.

"Na razie sytuacja gospodarcza jest pod kontrolą"

Profesor Belka pozytywnie wypowiedział się na temat projektu przyszłorocznego budżetu, który zaprezentował wicepremiera Mateusz Morawiecki. Jednak po chwili dodał, że "nie jesteśmy w stanie realizować programu modernizacyjnego, który nakreślił Mateusz Morawiecki na początkach tego rządu".

Jego zdaniem PiS osłabia długofalowy wzrost gospodarczy. - Cieszmy się, że jak na razie sytuacja finansowa jest pod kontrolą. Jednak jeżeli chodzi o fundamenty wzrostu gospodarczego, to one się nie poprawiają - ocenił Belka.

Były premier i doradca ds. ekonomicznych w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego dostrzegł również ewidentny konflikt na linii prezydent Andrzej Duda-rząd PiS. - Konstytucja została napisana tak, żeby zapewniać balansowanie się. Chodzi o to, żeby jeden z ośrodków władzy nie był wszechwładny. Dokładnie odwrotnie, niż chce prezes Kaczyński - stwierdził.

Jego zdaniem w polski system polityczny wbudowany jest napięcie pomiędzy prezydentem i rządem w sprawach międzynarodowych i wojskowych. Belka ocenił, że spór Andrzeja Dudy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą jest osobisty, a o sprawy wojskowe jest merytoryczny. - Pozycja prezydenta jest bardzo silna - dodał Belka.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Jaki Naród Taki Kraj

komentarz ukryty - pokaż

Belka to ten co wyprzedawał majątek polski i polaków czy coś mi się pomyliło a jak nie to co wy go jako specjalistę tutaj przedstawiacie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Były wykończone i niedożywione. 13 dzieci z Kalifornii było więzionych w domu przez rodziców

    Były wykończone i niedożywione. 13 dzieci z Kalifornii było więzionych w domu przez rodziców

    Rodzice trzynaściorga dzieci z Kalifornii przez lata torturowali, głodzili i więzili swoje dzieci. Wszystko to w ramach gorliwej wiary. Rodzice przekonywali, że robili to czego oczekiwał od nich Bóg. Wszystko wydało się, gdy jednej z córek udało się uciec. Była tak wycieńczona i niedożywiona, że siedemnastoletnią dziewczynę policja wzięła za dziesięciolatkę. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Prezydent Francji w Calais: nie będzie drugiej "dżungli"

    Prezydent Francji w Calais: nie będzie drugiej "dżungli"

    Emmanuel Macron był we wtorek w Calais. To tu przez wiele miesięcy istniało prowizoryczne miasteczko imigrantów i uchodźców zwane "dżunglą". To tu migranci, którzy przybyli do Francji starali się przedostać dalej do Wielkiej Brytami. Często pod osłoną nocy wskakiwali do tirów jadących przez granicę. Teraz miasteczka oficjalnie nie ma, ale wciąż koczuje tu 600 osób. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Węgry miały potajemnie przyjąć 1300 uchodźców

    Węgry miały potajemnie przyjąć 1300 uchodźców

    Żadnych imigrantów i uchodźców nie chcą u siebie Węgrzy. Przynajmniej taki głos od początku kryzysu docierał stąd do Europy. Okazuje się jednak, że potajemnie Viktor Orban miał przyjąć już 1300 osób. Dokładnie tyle, ile powinien w ramach unijnych kwot, o które w Brukseli toczy zacięty bój. Węgry same jednak zdecydowały o tym kogo przyjęły. Liczbę, nie podając żadnych dodatkowych informacji, zdradził w wywiadzie dla prasy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Otwarto nową ambasadę USA w Londynie. Bez Donalda Trumpa

    Otwarto nową ambasadę USA w Londynie. Bez Donalda Trumpa

    "Chcą, żebym przeciął wstęgę? Nic z tego" - tym krótkim wpisem Donald Trump poinformował, że nie będzie go na otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Londynie. Uroczysta inauguracja nowego budynku miała odbyć się w lutym, w czasie wizyty Trumpa, ale ponieważ prezydent USA nie przyjeżdża, to gotowy już budynek otwarty został we wtorek. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Siarczyste mrozy w Rosji. W Jakucji jest nawet minus 65 stopni Celsjusza

    Siarczyste mrozy w Rosji. W Jakucji jest nawet minus 65 stopni Celsjusza

    W niektórych miejscach w Polsce tej nocy może być minus 10 stopni Celsjusza, ale w Jakucji w Rosji jest minus 65 stopni. Szkoły i przedszkola są zamknięte, a rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Kryzysowych ostrzega przed wychodzeniem z domu. Nawet krótki pobyt na takim mrozie może być śmiertelnym zagrożeniem. 65 stopni poniżej zera to nie jest jeszcze rekord, bo w Jakucku notowano już -71. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Będzie kierowcą testowym zespołu Williams. Robert Kubica wraca do F1

    Będzie kierowcą testowym zespołu Williams. Robert Kubica wraca do F1

    To była jedna z największych zagadek w świecie sportu, wielomiesięczny serial, który naprawdę elektryzował miliony fanów. Co dalej z Robertem Kubicą? Jego powrót byłby jedną z najbardziej fascynujących opowieści w historii Formuły 1. I teraz wszystko już jasne. Kubica nie od razu wraca do ścigania, ale znając go, swoją szansę może wykorzystać bardzo szybko. Pewne bowiem jest to, że będzie kierowcą testowym w zespole Williams. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nie ma wyjątkowego smaku, ale jest śmiertelnie niebezpieczna. Na rynek trafiło pięć porcji trującej ryby fugu

    Nie ma wyjątkowego smaku, ale jest śmiertelnie niebezpieczna. Na rynek trafiło pięć porcji trującej ryby fugu

    Fugu lub rozdymka tygrysia to ryba tak trująca, że tylko jedna sztuka może zabić aż 30 osób. Każdy, kto chce ją przyrządzić w restauracji - musi mieć specjalny certyfikat. Trucizny nie zabija ani wrzątek ani obróbka. Sztuka polega na precyzyjnym odcięciu elementów trujących. W miejscowości Gamagori w Japonii ta sztuka się nie udała. Sprzedanych zostało 5 zestawów zawierających truciznę. I teraz władze za wszelką cenę chcą je odzyskać

    czytaj więcej »
   • "Panuje obawa, że administracja Trumpa będzie skłonna do użycia mniejszych ładunków atomowych"

    "Panuje obawa, że administracja Trumpa będzie skłonna do użycia mniejszych ładunków atomowych"

    W czasach zimnej wojny użycie broni atomowej było równoznaczne właściwie z anihilacją życia na ziemi. Wszyscy wyobrażali sobie wielki globalny konflikt z użyciem tysięcy ładunków nuklearnych. Dziś, kiedy wojskowi rozpatrują wojenne scenariusze, myślą raczej o precyzyjnych i bardzo niewielkich wybuchach, które trafiłyby w niewielki cel. Rosja i Chiny od lat modernizują swój arsenał. Stany Zjednoczone dopiero się do tego zabierają. Obecnie atak na sojusznika Ameryki spotkałby się z odpowiedzią kilka razy silniejszą niż Hiroszima czy Nagasaki, bo tylko tak wielkie ładunki mają w swoim arsenale Amerykanie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało"

    "Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało"

    - Nie w osobie ministra tkwi w problem, tylko w polityce PiS. To, że minister jest milszy, niż jego poprzednik, to jeszcze o niczym nie świadczy - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO o nowym szefie MSZ Jacku Czaputowiczu. Odniósł się do deklaracji ministra spraw zagranicznych, który mówił, że chce spotkać się z Fransem Timmermansem, aby porozmawiać o artykule 7. - Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało - dodał. Były szef MON mówił też o przyjęciu uchodźców przez Węgry oraz o obecności Polski w Unii Europejskiej. - Pełna obecność Polski w UE być może będzie wymagać redefinicji tych 14 lat, które są za nami - stwierdził Siemoniak. - Elementem obecności Polski w jądrze Europy jest to, że trzeba myśleć o wejściu do strefy euro - dodał. Zdaniem Siemoniaka sprawa Polski w UE będzie głównym tematem przyszłych kampanii wyborczych. - Będzie to działało na korzyść dzisiejszej opozycji - przekonywał polityk PO.

    czytaj więcej »
   • Gen. Koziej: broń atomowa nie jest po to, by jej używać, ale by nie dopuścić do wojny

    Gen. Koziej: broń atomowa nie jest po to, by jej używać, ale by nie dopuścić do wojny

    - Rosja oszukała USA i świat zachodni. Stany Zjednoczone pozbyły się większości swojej broni taktycznej - powiedział Marek Świerczyński z "Polityki Insight" w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do ryzyka wojny atomowej, ponieważ Rosja i Chiny od wielu lat modernizują swój arsenał, a Stany Zjednoczone dopiero zaczęły to robić. - Broń atomowa nie jest po to, by jej używać. Jest po to, by do wojny nie dopuścić - mówił drugi gość programu gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To, co teraz obserwujemy, to nuklearna gra strategiczna na poziomie wzajemnego odstraszania - dodał.

    czytaj więcej »
   • Samolot zawisł na klifie po lądowaniu

    Samolot zawisł na klifie po lądowaniu

    Niezwykłe zdjęcia z lotniska w Trabzonie w Turcji. Samolot z blisko 170 osobami na pokładzie lądując zboczył z pasa i utknął na pobliskim klifie. Maszyna dosłownie zawisła dziobem w dół, grzęznąc w błocie kilka metrów przed taflą wody. Jak mogło do tego dojść i jak wyciągnąć teraz z błota gigantyczny samolot? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS

    czytaj więcej »
   • Siergiej Ławrow podsumował rok w rosyjskiej dyplomacji

    Siergiej Ławrow podsumował rok w rosyjskiej dyplomacji

    Siergiej Ławrow wytłumaczył jak w przyszłości wyobraża sobie dialog z Polską. Przekonywał, że rusofobia jest rozpowszechniana u nas jako idea narodowa, a Rosja jest zaliczana do kategorii wrogów. Rosyjski minister spraw zagranicznych nie komentował faktu, że Rosjanie wciąż zajmuje Krym łamiąc wcześniejsze umowy międzynarodowe o układzie granic, czego nie nie zrobił w tej części świata nikt od zakończenia drugiej wojny światowej. Jak szef rosyjskiego MSZ wyobraża sobie dialog z Polską? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS .

    czytaj więcej »
   • Szef MSZ chce rozmawiać z Fransem Timmermansem o artykule siódmym

    Szef MSZ chce rozmawiać z Fransem Timmermansem o artykule siódmym

    Jacek Czaputowicz, który w poniedziałek rozmawiał w Bułgarii, już w środę będzie na ten temat rozmawiał w Berlinie. Zapowiada też pisemne wyjaśnienie polskiego stanowiska dla wszystkich członków Unii. Kluczowe pytanie brzmi: czy plan rządu Mateusza Morawieckiego to wyjaśnienia, czy też może ustępstwa, na jakie na przykład wielokrotnie w różnych sporach z UE szedł Viktor Orban. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS .

    czytaj więcej »
   tvnpix