Fakty z zagranicy

Ford nie zainwestuje w Meksyku. „Wzięli na serio zagrożenie ze strony Trumpa”

Ford nie zainwestuje w Meksyku. „Wzięli na serio zagrożenie ze strony Trumpa”

04.01 | Gośćmi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej był ekonomista prof. Stanisław Gomułka i Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku SGH

Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska
Jak będzie wyglądała inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego polityka zagraniczna? – Jego wypowiedzi wskazują, że może on sam nie wie, jaka będzie jego polityka – stwierdził prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, w programie „Fakty z Zagranicy”. – Może dojść do kryzysu nawet większego niż dziewięć lat temu – dodał.

Na antenie TVN24 BiS goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentowali fakt, że inwestorzy przenoszą planowane inwestycje do USA.

– Ford, czy inny przedsiębiorca myśli przede wszystkim o swoim interesie. (…) Oni wzięli na serio zagrożenie ze strony Donalda Trumpa. Ja nie jestem pewny, czy to porozumienie handlowe USA-Meksyk zostanie zniszczone – stwierdził prof. Stanisław Gomułka. – Kierunek wizerunkowy jest fatalny – dodał Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku SGH.

20 stycznia odbędzie się zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA. Oficjalnie stanie się wtedy przywódcą największego mocarstwa świata.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

  Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

  - W pewnym sensie te wybory we Francji są plebiscytem na temat muzułmanów w ogóle, ich miejsca w społeczeństwie, tego jak ostatecznie ułożą się te stosunki i w takim newralgicznym momencie się odbywają - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" dr Patrycja Sansnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując programy wyborcze kandydatów na fotel prezydenta Francji. We wszystkich tych programach są zapisy dotyczące walki z terroryzmem. Zaznaczając, że "historia Francji leje się krwią" te wybory zarazem "są i nie są wyjątkowe". - Ważne jest to, jak kandydaci mówią o muzułmanach - dodała Sansal. Według przedstawiciela związku muzułmanów RP "należy odróżnić aktywny islam" od ekstremizmu. - Dobrze by było, gdyby był aktywny islam, ale ten środkowy islam - przekonuje Adham Abd el Aal. - Popełniono błąd gdzieś 30 lat temu, gdzie pozwalano różnym grupom robić, co chcą, bo byli przydatni gdzieś kiedyś. I to teraz się odbija - ocenił w TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

  Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

  - Nacjonalizmy i inne populizmy rozbijają współpracę w Europie. I to chyba największe zagrożenie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Halicki, poseł PO. - Skrajności, które w pierwszym etapie tej kampanii wydawały się dominować coraz bardziej chyba ulegają temu racjonalnemu wyborowi - ocenił. Zdaniem Andrzeja Halickiego "scenariusz holenderski jest do powtórzenia". - Jakbyśmy napisali scenariusz negatywny to druga tura w wydaniu Marine Le Pen i Melenchon to jest czarny sen. Dlatego, że mamy dwóch kandydatów, którzy chcą wyprowadzić Francję z UE, z NATO, ze strefy euro, z tego wszystkiego, co jest konstytuantą prosperity. W moim przekonaniu tego, co wiedzie nas do spokoju i powagi - stwierdził natomiast były wiceszef PE Marek Siwiec. - Mówiąc krótko: gdyby nie tych dwoje, to pozostaje Filon i Macron i oni już są do przyjęcia - powiedział. - I pozostaje targowisko próżności: który z nich jest lepszy z punktu widzenia interesów Polski - dodał Siwiec. - Myślę, że taka druga tura jest mało prawdopodobna - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Finisz kampanii pod znakiem bezpieczeństwa. Kto stanie na czele Francji?

  Finisz kampanii pod znakiem bezpieczeństwa. Kto stanie na czele Francji?

  Wiodącym tematem w politycznej Francji jest bezpieczeństwo i dowodzi tego czwartkowy zamach. W ciągu 2,5 roku w atakach zginęło ponad 230 osób. A sprawcami byli wyznawcy fanatycznej i wynaturzonej wersji islamu. Tym samym pryzmat, przez który niejeden wyborca ocenia i będzie oceniać kandydatów, jest następujący: jaki ma pomysł na walkę z islamskim terroryzmem, a także - jaka jest jego wizja na pogodzenie islamu z założeniami o świeckości państwa?

  czytaj więcej »
 • Wielkie nazwiska i poparcie. Kto wspiera francuskich kandydatów?

  Wielkie nazwiska i poparcie. Kto wspiera francuskich kandydatów?

  Podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Hillary Clinton miała poparcie wszystkich chyba gwiazd - muzyki, filmu jak i sportu. Jak jednak wiemy - na niewiele się to zdało. Niemniej we Francji poparcie znanych ludzi ewidentnie jest w cenie. A nazwiska, które zaangażowały się w tę kampanię są tak imponujące - mowa tu o Baracku Obamie - jak zaskakujące - czego przykładem jest Pamela Anderson. Jakiego celebrytę - lub polityka - ma w swoim narożniku każdy z kandydatów?

  czytaj więcej »
 • Od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy. Wszystko o francuskich kandydatach

  Od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy. Wszystko o francuskich kandydatach

  Jedenastu kandydatów próbuje zostać kolejnym prezydentem Francji, ale realne szanse ma tylko czwórka - Marine Le Pen, Emmanuel Macron, Francois Fillon i Jean-Luc Melenchon. Każdy z nich ma inną wizję Francji, bo polityczny przekrój poglądów kandydatów mieści się między skrajną prawicą a skrajną lewicą. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej"

  "Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej"

  - Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej, która boleśnie ugodziła swojego twórcę - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując dymisję Wacława Berczyńskiego z funkcji przewodniczego podkomisji powołanej do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

  czytaj więcej »
 • Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

  Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

  Nie jest to nowe prawo - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski komentując ogłoszone przez prezydenta USA zaostrzenie wymogów dla wiz pracowniczych. Zdaniem Orłowskiego działania Trumpa wymierzone w imigrantów nie sprawią, że w USA pojawią się nowe miejsca pracy. Z kolei Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha, stwierdził, że podanie informacji o zaostrzeniu wymogów wizowych było motywowane brakiem realnych dokonań Trumpa w dziedzinie ekonomii, dlatego "trzeba było wypuścić informację, która nie ma żadnego znaczenia".

  czytaj więcej »
 • Amerykańska Polonia poparła Trumpa. Jak będzie we Francji?

  Amerykańska Polonia poparła Trumpa. Jak będzie we Francji?

  Amerykańska Polonia w wyborach prezydenckich głosowała na Donalda Trumpa. Francuska Polonia jest podzielona i w dużej mierze jeszcze niezdecydowana. Trudno się spodziewać, by chcieli poprzeć antyimigrancką Marine Le Pen, ale i takie przypadki się zdarzają. Raport o preferencjach Polaków we Francji i o gestach francuskich kandydatów wobec Polonii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 6 wieców, 6 miast, 1 kandydat. Nowy wymiar polityki

  6 wieców, 6 miast, 1 kandydat. Nowy wymiar polityki

  W kampanii wyborczej najważniejsze jest uścisnąć jak najwięcej rąk, przemówić do jak największej liczby wyborców. Kandydaci resztkami sił przemieszczają się po kraju, z wiecu na wiec, od jednego przemówienia do następnego. Kandydat francuskiej skrajnej lewicy, który niespodziewanie znakomicie wypada w sondażach, znalazł nowy pomysł na bardziej efektywną kampanię. Jean-Luc Melenchon pojawił się równocześnie na 6 wiecach, w 6 różnych miejscach. Jak to możliwe? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dorn: za rok Tusk może stanąć przed Trybunałem Stanu

  Dorn: za rok Tusk może stanąć przed Trybunałem Stanu

  Mniej więcej za rok, w związku z zagrożeniem wyborami prezydenckimi, obóz władzy zacznie myśleć czy nie postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn komentując środowe przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze.

  czytaj więcej »
 • Protasiewicz: środki bezpieczeństwa jakby przesłuchiwali bossa narkotykowego

  Protasiewicz: środki bezpieczeństwa jakby przesłuchiwali bossa narkotykowego

  To wyglądało jakby tam przesłuchiwali Ala Capone albo bossa narkotykowego - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVn24 BiS były eurodeputowany Jacek Protasiewicz, komentując kilkugodzinne przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze. Jego zdaniem postępowanie w sprawie byłego premiera przypomina to, co działo się na Ukrainie po przejęcie władzy przez Janukowycza. - Jak Janukowycz został prezydentem, to natychmiast zaczęły się podobne postępowania w stosunku do byłej premier Julii Tymoszenko - stwierdził Protasiewicz. - Polski wymiar sprawiedliwości pod wieloma względami może być dzisiaj porównywany do tego, co się działo na Ukrainie przed kilkoma laty - zgodził się z Protasiewiczem były europoseł SLD Tadeusz Iwiński. - I to nie jest żaden komplement - dodał.

  czytaj więcej »
 • Wybory pod specjalnym nadzorem. "Wszyscy jesteśmy na celowniku"

  Wybory pod specjalnym nadzorem. "Wszyscy jesteśmy na celowniku"

  Rywalizacja w wyborach prezydenckich we Francji jest niezwykle wyrównana. Nawet najmniejszy incydent może przechylić szalę na korzyść jednego z kandydatów. Dlatego otwarcie mówi się, że ewentualny zamach miałby ogromny wpływ na to, kto zostanie kolejnym prezydentem republiki. O tym, że takie obawy nie są bezpodstawne świadczy chociażby fakt, że we wtorek zatrzymano w Marsylii dwie osoby podejrzewane o planowanie zamachu. Sprawa bezpieczeństwa i stosunku kandydatów do walki z terroryzmem to jeden z najważniejszych motywów tej kampanii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Miecz czeka w gotowości". Ameryka ostrzega reżim Kima

  "Miecz czeka w gotowości". Ameryka ostrzega reżim Kima

  Ameryka traci cierpliwość wobec Korei Północnej. Miecz czeka w gotowości - ostrzega wiceprezydent Mike Pence na lotniskowcu USS Ronald Reagan, który stacjonuje w japońskiej bazie Yokosuka. To wyraźny sygnał, by koreański reżim nie próbował testować możliwości amerykańskich sił zbrojnych, bo odpowiedź na taką próbę będzie zdecydowana. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix