Fakty z zagranicy

Ponad połowa Brytyjczyków chce drugiego referendum w sprawie Brexitu

Ponad połowa Brytyjczyków chce drugiego referendum w sprawie Brexitu

19.06 | Ponad połowa Brytyjczyków chce drugiego referendum w sprawie Brexitu

Foto: Reuters | Video: Monika Krajewska / Fakty z zagranicy TVN24 BiS
Choć wydawało się to już zupełnie nieprawdopodobne, znowu wraca pytanie, czy do Brexitu w ogóle dojdzie. Jeszcze trochę, a okaże się, że jest więcej możliwych odmian Brexitu, niż Francuzi mają gatunków sera. Pojawiają się takie pojęcia jak "hard Brexit", "no deal Brexit", "soft Brexit", "open Brexit" w i końcu "no Brexit", a każdy z tych wariantów można jeszcze rozłożyć na dziesiątki opcji. Jeszcze miesiąc temu premier Theresa May twardo mówiła, że to Wielka Brytania będzie dyktować warunki, a jak umowa zaproponowana przez Brukselę Londynowi się nie spodoba, to wystąpi z Unii bez żadnej umowy. Teraz nie ma już odważnych osób do tak śmiałych stwierdzeń, za to ponad połowa Brytyjczyków opowiada się za bardzo rozsądną propozycją kolejnego referendum, w którym obywatele zdecydowaliby, czy na pewno chcą Brexitu na warunkach, na jakich miałoby do niego dojść. Rozwody są jednak dużo bardziej skomplikowane, niż śluby. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

 • Jurek: Polska powinna wykazać dobrą wolę w sprawie uchodźców

  Jurek: Polska powinna wykazać dobrą wolę w sprawie uchodźców

  Polska, sprzeciwiając się uzurpacji władzy ze strony Komisji Europejskiej, powinna pokazywać swoją dobrą wolę i prowadzić politykę solidarności. O to od dwóch lat apelowaliśmy - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Marek Jurek (Prawica RP). - Jest projekt korytarzy humanitarnych proponowany przez Episkopat, który od dawna powinien być realizowany - dodał. Jurek podkreślił jednocześnie, że - w jego przekonaniu - mechanizm relokacji uchodźców proponowany przez Komisję Europejską "nie ma nic wspólnego z solidarnością".

  czytaj więcej »
 • Olechowski: Grupa Wyszehradzka się sypie

  Olechowski: Grupa Wyszehradzka się sypie

  Przy okazji wystąpień polskiego rządu w kontrze do niemieckiego stanowiska jesteśmy osamotnieni. Grupa Wyszehradzka się sypie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski. Jego zdaniem Czechy, Słowacja i Węgry naturalnie skłaniają się ku kontaktom z Niemcami. - Ludzie, którzy chcą się wzbogacić, starają się trzymać z bogatymi - podkreślił.

  czytaj więcej »
 • Kontrole w całym kraju po pożarze Grenfell Tower. "Mieszkaliśmy w potencjalnie śmiertelnej pułapce"

  Kontrole w całym kraju po pożarze Grenfell Tower. "Mieszkaliśmy w potencjalnie śmiertelnej pułapce"

  Co najmniej 11 bloków ma łatwopalną elewację podobną do tej w Grenfell Tower - wynika z kontroli przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii po pożarze londyńskiego wieżowca. W kilku budynkach rozpoczęto już wymianę wadliwych elementów. Kontrola trwa w 600 obiektach. W pożarze wieżowca Grenfell Tower zginęło co najmniej 79 osób. Ostateczny bilans ofiar wciąż nie jest znany.

  czytaj więcej »
 • Girzyński: nie produkujmy problemu, który wyprodukowała połowa Europy

  Girzyński: nie produkujmy problemu, który wyprodukowała połowa Europy

  - Jarosław Kaczyński zagrał w kampanii faszystowskim językiem o imigrantach roznoszących zarazki - ocenił Cezary Michalski z tygodnika "Newsweek" w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o decyzji rządu o nieprzyjmowaniu uchodźców. Zdaniem Michalskiego o postawie PiS zdecydował prosty rachunek, w którym "każde dziecko z Aleppo przyjęte przez Polskę, jak o to prosił Kościół, to minus 10-20 tysięcy głosów prawicowych". - Jak my chcemy, by w Polsce było dobrze i bezpiecznie, to nie produkujmy problemu, który wyprodukowała połowa Europy - powiedział dr Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem Polska powinna być nieustępliwa i nie przyjmować uchodźców.

  czytaj więcej »
 • "Polska nie jest traktowana jako kraj, którego słowa należy brać poważnie"

  "Polska nie jest traktowana jako kraj, którego słowa należy brać poważnie"

  - Pani premier ma rację, w moim przekonaniu, ponieważ polityk musi myśleć w kategoriach perspektywicznych jeśli chodzi o bezpieczeństwo obywateli - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, odnosząc się do słów premier Beaty Szydło, która wzywała, by opozycja przestała używać nieszczęścia ludzi do rozgrywania bieżącej polityki. Jak dodał, opozycja ma "pewnego rodzaju alergię" jeśli chodzi o wystąpienie pani premier w Oświęcimiu. - Co pani premier lub przedstawiciel PiS powie, natychmiast zostaje odbierane w sposób intencjonalny. Jest to daleko idące uprzedzenie tak zwanej "betonowej opozycji" - uważa politolog. - Odpowiedzialnością polityka jest to, że kiedy używa słów w pewnych kontekście i w pewnym miejscu, to musi myśleć o tym, jakie one mają znaczenie. Mam wrażenie, patrząc na wypowiedzi pani premier i politykę międzynarodową polskiego rządu, że takiego myślenia nie ma - powiedział z kolei Adrian Zandberg z Partii Razem. Jako inny przykład podał ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, którego "donkiszoteria" w relacjach międzynarodowych jest "przysłowiowa". - Polska nie jest traktowana jako kraj, którego słowa należy brać poważnie - dodał.

  czytaj więcej »
 • Donald Tusk: Jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny

  Donald Tusk: Jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny

  Donald Tusk stwierdził, że odkąd jest szefem Rady Europejskiej, nie było jeszcze takiego optymizmu co do przyszłości Unii Europejskiej jak obecnie. Bo jego zdaniem Brexit nie jest może aż tak nieuchronny, jak wydawało się jeszcze miesiąc temu. Zapytany, czy w ogóle istnieje scenariusz, w którym Brytyjczycy jednak pozostaną w UE, odpowiedział słowami Johna Lennona: "możecie powiedzieć, że jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny". Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

  czytaj więcej »
 • Miliardy dolarów, dzieła sztuki i różowe diamenty. Śledztwo w sprawie producenta "Wilka z Wall Street"

  Miliardy dolarów, dzieła sztuki i różowe diamenty. Śledztwo w sprawie producenta "Wilka z Wall Street"

  4,5 miliarda dolarów, obraz Picassa i kochająca diamenty żona bardzo ważnego polityka. Brzmi jak scenariusz filmowy, ale to historia, którą badają amerykańscy śledczy. Dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy dotyczy między innymi wytwórni Red Granite Pictures, która współprodukowała "Wilka z Wall Street". Jej współzałożyciel - producent Riza Aziz - podejrzewany jest o to, że pomógł swojemu ojczymowi - premierowi Malezji - wprowadzić w obieg skradzione pieniądze z malezyjskiego funduszu gospodarczego. Ze skradzionych pieniędzy miał zostać zakupiony co najmniej jeden prezent dla aktora Leonardo DiCaprio, który utrzymywał bliskie relacje z Azizem. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Specjalny ośrodek dla niedźwiedzi-włamywaczy. Testują pojemniki

  Specjalny ośrodek dla niedźwiedzi-włamywaczy. Testują pojemniki

  Produkty testowane na zwierzętach - w najlepszym znaczeniu tych słów. W amerykańskim parku Yellowstone firmy wytwarzające pojemniki na śmieci dają swoje produkty do sprawdzenia niedźwiedziom. Chodzi o to, żeby sprawdzić, ile taki pojemnik wytrzyma, gdy już trafi na rynek. Zadowolone są obie strony. Producenci mogą chwalić się produktem, który zniesie wszystko. A niedźwiedzie, w pewien sposób, pomagają same sobie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dziewulski: atak w Brukseli to był spontaniczny ruch

  Dziewulski: atak w Brukseli to był spontaniczny ruch

  Gdyby terrorysta był dobrze przygotowany do zamachu, to policjant nie był by wstanie zareagować - mówił Jerzy Dziwulski w "Faktach z zagranicy" o próbie zamachu na dworcu w Brukseli. W jego ocenie atak był "spontanicznym ruchem". Były antyterrorysta mówił też o działaniach służb krajów europejskich, które walczą z terrorystami.

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: Trump może wykorzystać Polskę do rozbijana Unii Europejskiej

  Cimoszewicz: Trump może wykorzystać Polskę do rozbijana Unii Europejskiej

  Obawiałbym się, że Trump będzie chciał instrumentalnie wykorzystać Polskę do rozbijania Unii Europejskiej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Tutaj Polskie władze powinny być ostrożne - dodał. Zdaniem Cimoszewicza obecna amerykańska administracja nie jest zainteresowana współpracą z całą UE, tylko z poszczególnymi partnerami.

  czytaj więcej »
tvnpix