Fakty z zagranicy

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier: zawsze będziemy wspierać Polskę

- Unia może być silna wyłącznie wtedy, jeżeli ma silne państwa członkowskie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, komentując zeszłoroczne wspólne zapowiedzi premiera Victora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego do głębokich reform Unii Europejskiej. Zdaniem szefa węgierskiego MSZ instytucje unijne "stosują podwójne standardy" wobec niektórych państw członkowskich, w tym Polski, a także błędnie ocenia działania węgierskiego rządu. - Zawsze będziemy wspierać Polskę - powiedział Szijjártó, zapowiadając, że rząd w Budapeszcie będzie głosował przeciwko jakimkolwiek "sankcjom, karom, czy retorsjom przeciwko Polsce".

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS.

Jacek Stawiski, "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS: Dzień dobry Panie Ministrze.

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier: Dzień dobry, dziękuję, że mogę być tutaj w studio.

To zaszczyt Pana gościć. W zeszłym roku premier Węgier Viktor Orban i lider prawicowej partii rządzącej Polską, Jarosław Kaczyński, wezwali do rewolucji w Unii Europejskiej. Węgry, rządzone przez pańską partię, Fidesz i przez Viktora Orbana, są niezwykle krytyczne wobec Unii. Na czym więc miałaby polegać owa rewolucja?

Moim zdaniem to oczywiste i zupełnie naturalne, że w łonie Unii toczą się debaty na temat przyszłości Europy, bo Unia Europejska boryka się z wielkimi wyzwaniami i trudnościami. A jako, że mamy 28 krajów, czy też raczej mieliśmy, to jest również oczywiste, że możemy mieć różne podejścia. My zdecydowanie nie należymy do tzw. głównego nurtu. Mamy pewne pomysły na przyszłość Europy, które mogą być sprzeczne z podejściem niektórych instytucji w Brukseli. Dla nas ważniejsza jest raczej suwerenność państw, niż podejście federalistyczne. Wychodzimy z założenia, że Unia będzie tak silna, jak jej poszczególne państwa. Silna integracja może być oparta tylko na silnych, suwerennych państwach. Naszym zdaniem osłabianie państw i opieranie na tym głębszej integracji jest ślepą uliczką. Państwom członkowskim nie powinno się odbierać kolejnych uprawnień. Niech pozostaną one w ich gestii, nie powinny być one przenoszone do Brukseli.

Przed chwilą powiedział Pan, że „nie mieścicie się w głównym nurcie”. Kto go zatem tworzy?

To jest bardzo dobre pytanie…

Dlaczego ambicją Węgier nie jest bycie w tym „głównym nurcie”?

Można to też tak powiedzieć... Jesteśmy zazwyczaj w centrum krytyki płynącej z Brukseli, krytykują nas również państwa członkowskie, media międzynarodowe. To zrozumiałe, że w niektórych kwestiach stanowisko, które głosimy nie jest do końca popularne w Unii. Jest tak na przykład w sprawie kryzysu migracyjnego. Dla nas jest to wyzwanie dla bezpieczeństwa. Patrzymy na kryzys migracyjny jako na coś, co doprowadziło do powstania ogromnego ryzyka bezpieczeństwa Unii. Dla nas kryzys migracyjny jest powodem, dla którego Unia Europejska stanęła twarzą w twarz z nigdy wcześniej niespotykanym zagrożeniem terrorystycznym. Ale inni nie chcą widzieć tego w ten sposób. Musimy to przyznać. Myślę, że właściwe odpowiedzi na te zagadnienia dają państwa Europy Centralnej. Byliśmy pierwszymi, którzy postawili tamę nielegalnej migracji, na południowej granicy Węgier. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Polski, Czech i Słowacji. W naszym mniemaniu, Unia Europejska podchodzi do tego problemu w sposób pełen hipokryzji, przepełniony poprawnością polityczną. Takie podejście naraża Europę i jej mieszkańców.

"Dla nas ważniejsza jest suwerenność, niż podejście federalistyczne"
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS "Dla nas ważniejsza jest suwerenność, niż podejście federalistyczne"

Wspomniał Pan o hipokryzji. Pozwolę sobie zapytać o migrację w następujący sposób: tak, Węgry przymknęły granice, w ostatnich miesiącach byliście za to ostatnio krytykowani. Choć na przykład Bawarczycy, czy Austriacy przyznali wam rację. Z drugiej strony poważne organizacje humanitarne obwiniają wasz kraj o niehumanitarne traktowanie uchodźców, że w okrutny, arbitralny sposób szybko oceniacie, kto może wjechać do Unii, a kto nie. Czy to nie jest hipokryzja: wzmacniacie granice przy pomocy niehumanitarnych metod?

Ta krytyka jest nieprawdziwa. Węgry zawsze postępują z migrantami zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami. Ale nigdy, przenigdy, nie dopuścimy do naruszania naszych granic i łamania naszego prawa. Każdy, kto przyjeżdża na Węgry, musi przestrzegać naszych praw. Zresztą nie tylko naszych regulacji, ale również europejskich . Nikomu nie pozwolimy naruszyć naszych granic. Weźmy pod uwagę to, że większość ludzi, która trafiła na Węgry, przyszła z Serbii. To nie jest kraj ogarnięty wojną. Nie widzę żadnego powodu, żeby pozwolić ludziom na nielegalne przekraczanie granicy między dwoma pokojowymi krajami.

Ktoś mógłby za to powiedzieć, że to nie powód żeby traktować tych ludzi niehumanitarnie. Bo nawet, jeśli faktycznie przyszli z terytorium pokojowych krajów, to przecież pochodzą z państw, gdzie toczy się wojna. Zasługują na humanitarne traktowanie. Nie na gaz łzawiący, oddziały policji i wojska. Czy to Europa XXI wieku?

Te spostrzeżenia są nie fair. Każdy kraj zasługuje na szacunek i uczciwe traktowanie, zwłaszcza nasz. Gazu łzawiącego użyliśmy raz, gdy nasza granica została zaatakowana od strona Serbii i ten ciężki atak trwał dwie godziny. W tym czasie, grupa agresywnych osób rzucała w węgierską policją kamieniami, kawałkami betonu i butelkami. Pytam się więc, co by zrobili polscy pogranicznicy, gdyby Polska została zaatakowana z terytorium sąsiedniego kraju, gdyby zostali obrzuceni przedmiotami? Czyż nie jest adekwatną odpowiedzią ochrona terytorium swojego kraju? Moim zdaniem jest. Nie rozumiem natomiast dlaczego nie podnosi Pan bulwersującej kwestii ataku na policję i straż graniczną innego kraju.

Mówi Pan o międzynarodowych zobowiązaniach. Dwa lata temu Rada Europejska zobowiązała kraje członkowskie do przyjęcia określonych kwot uchodźców. Podważacie tę decyzję. Nie zgadzacie się z nią. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Węgry muszą przyjąć uchodźców w oparciu o system kwotowy. Ale wy wciąż odmawiacie. Nie stosujecie się do swoich zobowiązań.

Trybunał Europejski wcale tego nie powiedział. Wydaje mi się, że powinniśmy znacznie dokładniej czytać wyroki Trybunału, kiedy się do nich odwołujemy. Ja potraktowałem to orzeczenie niezwykle serio, dlatego dokładnie je przeczytałem. Stanowi on, że procedura podjęcia decyzji o zobowiązaniach kwotowych nie była sprzeczna z regulacjami europejskimi. Tylko tyle.

Czyli jest w mocy.

Z kolei debata dotyczy decyzji podjętej przez ministrów spraw wewnętrznych. Tu chodzi o proste fakty. Rada Europejska, szefowie państw i rządów, czyli najważniejsze ciało decyzyjne w Unii, postanowiła, że kwoty muszą być dobrowolne.

A wy odmówiliście ich wdrożenia.

Dobrowolne, podkreślam jeszcze raz. Zaś ministrowie podjęli decyzję, że mają być obowiązkowe, co jest w ogóle sprzeczne z decyzją Rady Europejskiej. Raz jeszcze Panie Redaktorze chciałbym zaznaczyć , że wszystkie państwa członkowskie muszą mieć swoje własne prawo do podjęcia decyzji o tym kto ma wchodzić na terytorium ich kraju, a kto nie. To jest prawo Polski, Węgier, każdego państwa.

"Nasze stosunki z Rosją są transparentne"
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS "Nasze stosunki z Rosją są transparentne"

Dlaczego pański rząd chce tak blisko współpracować z Władimirem Putinem? Jest Pan w tej chwili w Polsce. My, niezależnie od kolorów politycznych, uważamy, że Rosja może zaatakować naszych sąsiadów, republiki bałtyckie lub nas. Natomiast państwo zapraszacie Putina do siebie regularnie. Przypomina mi to trochę o Breżniewie i Kadarze. Nie musicie chyba aż tak bardzo go witać w Budapeszcie.

Nie zgadzam się z tym, co Pan mówi, to jest po prostu nieuczciwe. Nasze stosunki z Rosją są bardzo transparentne, oparte na kupowaniu od nich gazu. I czasami wręcz zazdrościmy niektórym państwom zachodnim ich bliskiej współpracy z Rosją. Powinniście zadać to pytanie tym krajom, których firmy budują Nord Stream razem z Gazpromem. To o nich powinniście się martwić. My mamy po prostu jedno spotkanie na wysokim szczeblu rocznie, konferencję prasową, każdy wie, o czym było mówione i co negocjowaliśmy. Jeżeli miałbym porównać ilość naszych spotkań z Rosjanami z tym, co robią inne duże kraje, nasi sojusznicy w NATO i W Europie, to sądzę, że mamy sporą konkurencję. Mamy bardzo przejrzyste, pragmatyczne relacje z Rosją i naprawdę nie musimy się niczego wstydzić.

Ostatnie pytanie panie ministrze. Jeżeli kiedykolwiek Rada Europejska zagłosuje zawieszeniem praw Polski w Radzie, czy Węgry będą głosować przeciwko? Czy w dyspucie o przestrzeganiu rządów prawa będziecie zawsze wspierać rząd polski?

Zawsze będziemy wspierać Polskę. Nie widzę innej możliwości odpowiedzi na to pytanie. Myślę, że mamy do czynienia ze złymi nawykami w instytucjach europejskich, które powszechnie stosują podwójne standardy. Wierzę, że to, co w tej chwili jest robione z Polską jest właśnie stosowaniem takich standardów. Bądźcie państwo pewni, że rząd Węgier będzie głosował przeciwko jakimkolwiek sankcjom, karom, czy retorsjom przeciwko Polsce. Możecie liczyć na nasze wsparcie.

Bardzo dziękuję za przyjście do "Faktów z Zagranicy".

Cała rozmowa z Peterem Szijjártó, ministrem spraw zagranicznych Węgier
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS Cała rozmowa z Peterem Szijjártó, ministrem spraw zagranicznych Węgier

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (8)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
pm_poz

I to się właśnie nazywa: "Niedźwiedzią przysługą"

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zdzichu123

   Niech da sobie spokój wystarczy jak wspierają pis !

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     psiamac

     w latach 1939-1945 też żeście ją wspierali, nawet to w historii zapisali.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bl0to
       Bl0to

       No pewnie bo tylko dzieki temu zalatwiaja swoje interesy na wschodzei i zachodzie, a Kaczynski mysli ze to on nimi kieruje. Orban jest o stokroc cwanszy.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         garou

         Polak, Węgier dwa bratanki.... he he....

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           qhen

           zawsze bedziemy wspierac? he he tak jak wtedy 27 do 1?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             emex74
             emex74

             27:1 i tyle w temacie. O kontaktach z Putinem to nie wspomnę, bo PISowi to nie przeszkadza zupełnie. Zresztą PIS zaprosił kolejnego dyktatora - Erdogana tym razem.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Tyberios
               Tyberios

               Transparentne kontakty z Putinem, żartowniś. W ramach tej "transparentności" utajnili przed własnymi obywatelami zasady udzielenia pożyczki przez Kreml. Węgrzy nie mają pojęcia na co ich rząd się zgodził w zamian za tą kasę a ten gada o transparentności.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 5
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Zasady forum
                 Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

                 Pozostałe informacje

                 • Światowe media mówią o Czarnym Piątku i aborcji w Polsce

                  Światowe media mówią o Czarnym Piątku i aborcji w Polsce

                  Świat przygląda się ogromnym tłumom na polskich ulicach, którzy demonstrują przeciwko dalszemu zaostrzeniu przepisów, które i tak już były jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Wielu Niemców, Francuzów czy Włochów w piątek dowiedziało się, że aborcja w Polsce legalna jest tylko w bardzo szczególnych wypadkach, a i to miałoby się zmienić. Amerykanie - w stacji CNN - zobaczyli poruszający materiał o podziemiu aborcyjnym i o Polkach, które na zabieg wyjeżdżają do Niemiec. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • John Bolton zastępuje generała McMastera w Białym Domu

                  John Bolton zastępuje generała McMastera w Białym Domu

                  To nie jest pierwsza zmiana w Białym Domu od czasu, gdy zamieszkał tam Donald Trump, ale bez wątpienia jedna z najważniejszych. To już trzeci doradca ds. bezpieczeństwa narodowego obecnego prezydenta. Pierwszy odszedł w niesławie, gdy okazało się, że mówił nieprawdę o swoich kontaktach z rosyjskim ambasadorem. W śledztwie FBI Michael Flynn przyznał się potem do składania fałszywych zeznań. Teraz odchodzi Raymund McMaster, a to może to też oznaczać zupełnie nowy kurs w polityce Białego Domu, przynajmniej wobec Azji. Warto pamięć, że nowy doradca John Bolton był niegdyś jednym z architektów wojny w Iraku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Karen McDougal mówi, że miała romans z Donaldem Trumpem. Biały Dom zaprzecza

                  Karen McDougal mówi, że miała romans z Donaldem Trumpem. Biały Dom zaprzecza

                  Aktorka filmów dla dorosłych Stormy Daniels wytoczyła proces prezydentowi Donaldowi Trumpowi, bo chce uznania za nieważną umowy, która nakazywała jej milczenie o kontaktach z nim. Milczenie przerwała też modelka Karen McDougal, znana z pozowania dla magazynu "Playboy". Opowiedziała o swoim romansie z Trumpem, który miał mieć miejsce, zanim ten wygrał wybory. Biały Dom oświadczył, że amerykański prezydent zaprzecza, by miał romans z McDougal. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Polscy łamacze szyfrów uhonorowani wystawą w Wielkiej Brytanii

                  Polscy łamacze szyfrów uhonorowani wystawą w Wielkiej Brytanii

                  W miejscowości Bletchley Park otwarta została specjalna wystawa poświęcona tak zwanej bombie Rejewskiego. To urządzenie mechaniczno-elektryczne skonstruowane przez polskich kryptologów, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, w celu automatycznego łamania szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. To było absolutnie kluczowe wydarzenie w czasie II wojny światowej. Gdyby nie praca polskiego zespołu, niemieckich kodów prawdopodobnie nigdy nie udałoby się złamać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Największy pasażerski statek świata wkrótce wypłynie w dziewiczy rejs

                  Największy pasażerski statek świata wkrótce wypłynie w dziewiczy rejs

                  Ma długość ponad 360 metrów. To więcej niż wysokość Pałacu Kultury czy Wieży Eiffla. Symphony of the Seas, bo to jest jego nazwa, to największy pasażerski statek świata. W sobotę wypłynie z francuskiego portu w swój pierwszy rejs. Zabrać może na pokład, a dokładnie 18 pokładów, ponad sześć tysięcy pasażerów. Koszt budowy to niemal półtora miliarda dolarów. A biletu? Od 3 do 16 tysięcy złotych za pięć dni podróży. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Nowacka: Polska przeżywa regres w zakresie prawodawstwa dotyczącego aborcji

                  Nowacka: Polska przeżywa regres w zakresie prawodawstwa dotyczącego aborcji

                  - Nawet Irlandia, która była jednym z najbardziej konserwatywnych krajów, gdzie ten zakaz aborcji był restrykcyjny, wkrótce będzie głosowała w referendum nad zmianami przepisów tak, aby aborcja była tam legalna - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Barbara Nowacka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" i Inicjatywy Polskiej. - Trzeba powiedzieć, że Polska przeżywa ogromny regres w zakresie prawodawstwa - stwierdziła, mówiąc, że z tak restrykcyjnym prawem aborcyjnym obok Polski zostaje w Europie tylko Malta i Watykan. - Świat tego nie rozumie - dodała. - Szanuję ten protest. We Włoszech takie walki się odbywały w latach 80. - mówił drugi gość programu, Enrico Buscema Radia Italia. - Nie przypominam sobie sytuacji, gdy we Włoszech episkopat czy Watykan miał taki wpływ na decyzje - podkreślił.

                  czytaj więcej »
                 • Prof. Pastusiak: prezydenci amerykańscy od początków USA mieli kochanki

                  Prof. Pastusiak: prezydenci amerykańscy od początków USA mieli kochanki

                  - Prezydenci amerykańscy od początków USA mieli kochanki - podkreślił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Longin Pastusiak z Akademii Vistula. - Jerzy Waszyngton miał kochankę Indiankę, romansował z żoną swojego sąsiada - mówił. Ekspert był pytany o to, czy kontrowersje wokół kontaktów Donalda Trumpa z różnymi kobietami zaszkodzą obecnemu prezydentowi USA? - To się dopiero okaże, bo mówimy o sprawie, która się rozwinęła w ciągu ostatniego tygodnia - ocenił. Zaznaczył też, że byłemu prezydentowi Billowi Clintonowi nie zaszkodził sam fakt kontaktów seksualnych z Moniką Lewinsky, ale to, że kłamał na ten temat. - Kłamstwo jest wielkim przestępstwem i za to był oskarżony - przypominał prof. Pastusiak.

                  czytaj więcej »
                 • Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

                  Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

                  194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne. Przy czwórce dzieci daje to 844 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3500 złotych. Taki zasiłek - kindergeld - otrzymują wszyscy pracujący na terenie Niemiec. Nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju - np. w Polsce. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i uzależnić wysokość dopłat od kosztów utrzymania w kraju, w którym dzieci mieszkają. A wszystko dlatego, że 343 mln euro popłynęło z niemieckiego budżetu na zagraniczne konta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

                  "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

                  Oszustwo wyborcze w obiektywie aparatu reporterów agencji Reutera. Dziennikarze postanowili monitorować kilka lokali wyborczych na Północnym Kaukazie. Na efekty nie musieli długo czekać. Te same osoby, w tych samych ubraniach, pojawiały się w kilku punktach do głosowania i wrzucali karty. Każdy z nich głosował wielokrotnie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

                  ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

                  Walki na wschodzie Ukrainy trwają, a prorosyjscy bojownicy ukrywają się często w szkołach, wychodząc z założenia, że tam nikt nie zaryzykuje ataku. Co więcej, według waszyngtońskiego Instytutu Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) Rosja jest gotowa na zaostrzenie konfliktu i tworzy nowe centra dowodzenia. Jeszcze gorsze jest to, że w tak krytycznym momencie polityka w Kijowie stała się bardziej brutalna. Pod zarzutem usiłowania przejęcia władzy siłą w czwartek zatrzymano legendarną pilotkę Nadię Sawczenko. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

                  Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

                  Francja sparaliżowana przez 140 strajków. Tak złych nastrojów nad Sekwaną dawno nie było. Na ulice wyszli m.in. przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, inspektorzy jazdy, kontrolerzy lotów, pracownicy poczty, żłobków i bibliotek. Protestują przeciwko zmianom, jakie proponuje Emmanuel Macron. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

                  Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

                  Najnowocześniejsza technika ma pomóc ratować ludzkie życie. Brytyjscy naukowcy tworzą wirtualny model budynku Greenfel Tower, który spłonął 9 miesięcy temu. W pożarze zginęło 71 osób, a kolejne 74 zostały ranne. Teraz relacje tych, którzy przeżyli, są umieszczane na specjalnym modelu budynku. Ma to ułatwić specjalistom odnalezienie błędów architektonicznych, pokazać jak ogień się rozprzestrzeniał i dlaczego w wielu przypadkach nie było od niego żadnej ucieczki. Wszystko po to, by nie doszło do kolejnej takiej tragedii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 • Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

                  Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

                  Szokujące nagranie z kamer autonomicznego samochodu. Zarejestrowały one moment wypadku, który zakończył się śmiercią kobiety przechodzącej przez jezdnię. Była noc, latarnie nie oświetlały całej drogi, a ofiara prowadząca swój rower nie miała odblaskowych elementów. Na nagraniu widać, jak nagle wyłania się z ciemności. Widać też szok na twarzy siedzącej za kierownicą osoby, która tylko nadzorowała pracę komputera kierującego autem. Dwa pytania w tej sprawie są zasadnicze - kto odpowiada za tragedię i czy gdyby samochód prowadził człowiek, a nie komputer, można by jej uniknąć? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                  czytaj więcej »
                 tvnpix