Fakty z zagranicy

Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami

II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Na Marszu Niepodległości w Warszawie obecni byli nie tylko Polacy. Przyjechali też Brytyjczycy, Słowacy, Węgrzy, Hiszpanie i Włosi. Wśród nich było wielu przedstawicieli organizacji głoszących rasistowskich i szowinistycznych hasła.

W całej Europie coraz częściej i coraz głośniej słychać skandaliczne hasła o "wyższości białej rasy, o "białej Europie" i "czystej krwi".

- Powraca świadomość społeczna do rozwiązań, które się wydają najskuteczniejsze i najprostsze. Na przykład deportacja albo ewentualne internowania. Przecież obozy dla uchodźców są właściwie obozami dla internowanych - ocenia Stefan Chwin, pisarz.

"Totalna homogeniczność kulturowa"

W wielu europejskich krajach legalnie działają ugrupowania, które wprost nawiązują do ideologii nazistowskiej i do rasizmu. W Polsce takie organizacje wciąż nie mają szans na obecność w parlamencie. Ale już w Grecji neonazistowski Złoty Świt w ostatnich latach może liczyć na blisko 10-procentowe poparcie.

Na Węgrzech skrajnie nacjonalistyczny Jobbik jest trzecią siłą polityczną. Zmiany widać też w Niemczech, gdzie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej do Bundestagu dostała się partia skrajnie prawicowa i ksenofobiczna - AfD. W Austrii do współrządzenia szykuje się nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii.

- Tym, co łączy te różne ruchy, jest totalna homogeniczność kulturowa. Totalna jednolitość kulturowa wyrażająca się w takich hasłach jak "Polska dla Polaków" - wskazuje Rafał Pankowski z Collegium Civitas i Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Wiele osób zaczyna zadawać pytania o to dlaczego tak trudno walczyć z taką ideologią? Czy Europa zapomniała już o dramatycznej lekcji z czasów II wojny światowej? Dlaczego patriotyzm może przerodzić się w nacjonalizm, a nacjonalizm w szowinizm?

- Powód jest taki, że nie konfrontujemy się na poważnie z rasizmem. Dyskusja w Niemczech wciąż jest powierzchowna, trywialna -  uważa Aiman Mazyek, szef Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.

- W tej chwili doświadczenie wojny jest wyłącznie medialne. Młodzi ludzie nie wiedzą, co to jest wojna, bo albo oglądają ją w telewizji albo w amerykańskich filmach - dodaje Stefan Chwin.

"Ważne, żeby pytać ich czego chcą"

Młodzi przestają także bać się wojny. Powojenna obietnica "nigdy więcej" straciła swoją moc. A przecież, jak zauważają eksperci, u wielu zwolenników ideologii neonazistowskiej poglądy wcale nie są głęboko zakorzenione i nie wynikają z autentycznej refleksji. Często są wewnętrznie sprzeczne, nielogiczne.

- Ważne, żeby pytać ich czego chcą: jaki jest według nich idealny obywatel, idealne społeczeństwo i państwo. Wydaje im się, że wypełniają misję, ale gdy się temu bliżej przyjrzeć, to brakuje konkretów i często nie ma w tym sensu - wskazuje Bernd Wagner, założyciel antyfaszystowskiej organizacji EXIT-Deutschland.

Organizacja Wagnera pomaga narodowcom uwolnić się od szkodliwej ideologii. W ciągu ostatnich 17 lat udało im się skutecznie pomóc 500 osobom.

To sukces, ale jeszcze ważniejsza jest prewencja, czyli edukacja, która sprawi, że młodzi ludzie w ogóle nie będą chcieli się zbliżać do neonazistowskiej i rasistowskiej ideologii.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
reginaangina

smutne i tragiczne, a najbardziej tragiczne to fakt wspierania tych działań przez rząd PiS i Kościół Polski.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   BLACK_BIRD
   BLACK_BIRD

   Tak tak i jeszcze co ? Kościół złego dla ludzi nie robi . Wiata w tych zabawach to podstawa. Jak nie Polacy to nikt nie zadba o Polskę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Piotru70
     Piotru70

     Nikt niema problemu z radykałami, to Europa ma znowu problem z Niemcami. Robią co chcą i giną przez to ludzie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       nie taki

       Wzrost nastrojów ksenofobicznych jest reakcją. Reakcją części niezadowolonego społeczeństwa które czuje się traktowane jako gorsze w stosunku do różnego rodzaju gości, czy to o innej kulturze, czy to o innej religii czy nawet o innym kolorze skóry po prostu innych, obcych, tych którzy są tu krócej. I jest to zjawisko stare jak świat. rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         andre_valenducq

         komentarz ukryty - pokaż

         Lewaki znizszczyli europe teraz inna sila ja odbuduje !!!!!!!!!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           garou

           Szczerze, to nacjonalizm wzmacniają imigranci. Jakoś nie idzie pogodzić kultur. I trudno na to cokolwiek poradzić, że katolika drażni islamista, czy innowierca.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • Były wykończone i niedożywione. 13 dzieci z Kalifornii było więzionych w domu przez rodziców

              Były wykończone i niedożywione. 13 dzieci z Kalifornii było więzionych w domu przez rodziców

              Rodzice trzynaściorga dzieci z Kalifornii przez lata torturowali, głodzili i więzili swoje dzieci. Wszystko to w ramach gorliwej wiary. Rodzice przekonywali, że robili to czego oczekiwał od nich Bóg. Wszystko wydało się, gdy jednej z córek udało się uciec. Była tak wycieńczona i niedożywiona, że siedemnastoletnią dziewczynę policja wzięła za dziesięciolatkę. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Prezydent Francji w Calais: nie będzie drugiej "dżungli"

              Prezydent Francji w Calais: nie będzie drugiej "dżungli"

              Emmanuel Macron był we wtorek w Calais. To tu przez wiele miesięcy istniało prowizoryczne miasteczko imigrantów i uchodźców zwane "dżunglą". To tu migranci, którzy przybyli do Francji starali się przedostać dalej do Wielkiej Brytami. Często pod osłoną nocy wskakiwali do tirów jadących przez granicę. Teraz miasteczka oficjalnie nie ma, ale wciąż koczuje tu 600 osób. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Węgry miały potajemnie przyjąć 1300 uchodźców

              Węgry miały potajemnie przyjąć 1300 uchodźców

              Żadnych imigrantów i uchodźców nie chcą u siebie Węgrzy. Przynajmniej taki głos od początku kryzysu docierał stąd do Europy. Okazuje się jednak, że potajemnie Viktor Orban miał przyjąć już 1300 osób. Dokładnie tyle, ile powinien w ramach unijnych kwot, o które w Brukseli toczy zacięty bój. Węgry same jednak zdecydowały o tym kogo przyjęły. Liczbę, nie podając żadnych dodatkowych informacji, zdradził w wywiadzie dla prasy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Otwarto nową ambasadę USA w Londynie. Bez Donalda Trumpa

              Otwarto nową ambasadę USA w Londynie. Bez Donalda Trumpa

              "Chcą, żebym przeciął wstęgę? Nic z tego" - tym krótkim wpisem Donald Trump poinformował, że nie będzie go na otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Londynie. Uroczysta inauguracja nowego budynku miała odbyć się w lutym, w czasie wizyty Trumpa, ale ponieważ prezydent USA nie przyjeżdża, to gotowy już budynek otwarty został we wtorek. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Siarczyste mrozy w Rosji. W Jakucji jest nawet minus 65 stopni Celsjusza

              Siarczyste mrozy w Rosji. W Jakucji jest nawet minus 65 stopni Celsjusza

              W niektórych miejscach w Polsce tej nocy może być minus 10 stopni Celsjusza, ale w Jakucji w Rosji jest minus 65 stopni. Szkoły i przedszkola są zamknięte, a rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Kryzysowych ostrzega przed wychodzeniem z domu. Nawet krótki pobyt na takim mrozie może być śmiertelnym zagrożeniem. 65 stopni poniżej zera to nie jest jeszcze rekord, bo w Jakucku notowano już -71. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Będzie kierowcą testowym zespołu Williams. Robert Kubica wraca do F1

              Będzie kierowcą testowym zespołu Williams. Robert Kubica wraca do F1

              To była jedna z największych zagadek w świecie sportu, wielomiesięczny serial, który naprawdę elektryzował miliony fanów. Co dalej z Robertem Kubicą? Jego powrót byłby jedną z najbardziej fascynujących opowieści w historii Formuły 1. I teraz wszystko już jasne. Kubica nie od razu wraca do ścigania, ale znając go, swoją szansę może wykorzystać bardzo szybko. Pewne bowiem jest to, że będzie kierowcą testowym w zespole Williams. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Nie ma wyjątkowego smaku, ale jest śmiertelnie niebezpieczna. Na rynek trafiło pięć porcji trującej ryby fugu

              Nie ma wyjątkowego smaku, ale jest śmiertelnie niebezpieczna. Na rynek trafiło pięć porcji trującej ryby fugu

              Fugu lub rozdymka tygrysia to ryba tak trująca, że tylko jedna sztuka może zabić aż 30 osób. Każdy, kto chce ją przyrządzić w restauracji - musi mieć specjalny certyfikat. Trucizny nie zabija ani wrzątek ani obróbka. Sztuka polega na precyzyjnym odcięciu elementów trujących. W miejscowości Gamagori w Japonii ta sztuka się nie udała. Sprzedanych zostało 5 zestawów zawierających truciznę. I teraz władze za wszelką cenę chcą je odzyskać

              czytaj więcej »
             • "Panuje obawa, że administracja Trumpa będzie skłonna do użycia mniejszych ładunków atomowych"

              "Panuje obawa, że administracja Trumpa będzie skłonna do użycia mniejszych ładunków atomowych"

              W czasach zimnej wojny użycie broni atomowej było równoznaczne właściwie z anihilacją życia na ziemi. Wszyscy wyobrażali sobie wielki globalny konflikt z użyciem tysięcy ładunków nuklearnych. Dziś, kiedy wojskowi rozpatrują wojenne scenariusze, myślą raczej o precyzyjnych i bardzo niewielkich wybuchach, które trafiłyby w niewielki cel. Rosja i Chiny od lat modernizują swój arsenał. Stany Zjednoczone dopiero się do tego zabierają. Obecnie atak na sojusznika Ameryki spotkałby się z odpowiedzią kilka razy silniejszą niż Hiroszima czy Nagasaki, bo tylko tak wielkie ładunki mają w swoim arsenale Amerykanie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • "Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało"

              "Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało"

              - Nie w osobie ministra tkwi w problem, tylko w polityce PiS. To, że minister jest milszy, niż jego poprzednik, to jeszcze o niczym nie świadczy - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO o nowym szefie MSZ Jacku Czaputowiczu. Odniósł się do deklaracji ministra spraw zagranicznych, który mówił, że chce spotkać się z Fransem Timmermansem, aby porozmawiać o artykule 7. - Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało - dodał. Były szef MON mówił też o przyjęciu uchodźców przez Węgry oraz o obecności Polski w Unii Europejskiej. - Pełna obecność Polski w UE być może będzie wymagać redefinicji tych 14 lat, które są za nami - stwierdził Siemoniak. - Elementem obecności Polski w jądrze Europy jest to, że trzeba myśleć o wejściu do strefy euro - dodał. Zdaniem Siemoniaka sprawa Polski w UE będzie głównym tematem przyszłych kampanii wyborczych. - Będzie to działało na korzyść dzisiejszej opozycji - przekonywał polityk PO.

              czytaj więcej »
             • Gen. Koziej: broń atomowa nie jest po to, by jej używać, ale by nie dopuścić do wojny

              Gen. Koziej: broń atomowa nie jest po to, by jej używać, ale by nie dopuścić do wojny

              - Rosja oszukała USA i świat zachodni. Stany Zjednoczone pozbyły się większości swojej broni taktycznej - powiedział Marek Świerczyński z "Polityki Insight" w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do ryzyka wojny atomowej, ponieważ Rosja i Chiny od wielu lat modernizują swój arsenał, a Stany Zjednoczone dopiero zaczęły to robić. - Broń atomowa nie jest po to, by jej używać. Jest po to, by do wojny nie dopuścić - mówił drugi gość programu gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To, co teraz obserwujemy, to nuklearna gra strategiczna na poziomie wzajemnego odstraszania - dodał.

              czytaj więcej »
             • Samolot zawisł na klifie po lądowaniu

              Samolot zawisł na klifie po lądowaniu

              Niezwykłe zdjęcia z lotniska w Trabzonie w Turcji. Samolot z blisko 170 osobami na pokładzie lądując zboczył z pasa i utknął na pobliskim klifie. Maszyna dosłownie zawisła dziobem w dół, grzęznąc w błocie kilka metrów przed taflą wody. Jak mogło do tego dojść i jak wyciągnąć teraz z błota gigantyczny samolot? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS

              czytaj więcej »
             • Siergiej Ławrow podsumował rok w rosyjskiej dyplomacji

              Siergiej Ławrow podsumował rok w rosyjskiej dyplomacji

              Siergiej Ławrow wytłumaczył jak w przyszłości wyobraża sobie dialog z Polską. Przekonywał, że rusofobia jest rozpowszechniana u nas jako idea narodowa, a Rosja jest zaliczana do kategorii wrogów. Rosyjski minister spraw zagranicznych nie komentował faktu, że Rosjanie wciąż zajmuje Krym łamiąc wcześniejsze umowy międzynarodowe o układzie granic, czego nie nie zrobił w tej części świata nikt od zakończenia drugiej wojny światowej. Jak szef rosyjskiego MSZ wyobraża sobie dialog z Polską? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS .

              czytaj więcej »
             • Szef MSZ chce rozmawiać z Fransem Timmermansem o artykule siódmym

              Szef MSZ chce rozmawiać z Fransem Timmermansem o artykule siódmym

              Jacek Czaputowicz, który w poniedziałek rozmawiał w Bułgarii, już w środę będzie na ten temat rozmawiał w Berlinie. Zapowiada też pisemne wyjaśnienie polskiego stanowiska dla wszystkich członków Unii. Kluczowe pytanie brzmi: czy plan rządu Mateusza Morawieckiego to wyjaśnienia, czy też może ustępstwa, na jakie na przykład wielokrotnie w różnych sporach z UE szedł Viktor Orban. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS .

              czytaj więcej »
             tvnpix