Fakty z zagranicy

Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami

II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Na Marszu Niepodległości w Warszawie obecni byli nie tylko Polacy. Przyjechali też Brytyjczycy, Słowacy, Węgrzy, Hiszpanie i Włosi. Wśród nich było wielu przedstawicieli organizacji głoszących rasistowskich i szowinistycznych hasła.

W całej Europie coraz częściej i coraz głośniej słychać skandaliczne hasła o "wyższości białej rasy, o "białej Europie" i "czystej krwi".

- Powraca świadomość społeczna do rozwiązań, które się wydają najskuteczniejsze i najprostsze. Na przykład deportacja albo ewentualne internowania. Przecież obozy dla uchodźców są właściwie obozami dla internowanych - ocenia Stefan Chwin, pisarz.

"Totalna homogeniczność kulturowa"

W wielu europejskich krajach legalnie działają ugrupowania, które wprost nawiązują do ideologii nazistowskiej i do rasizmu. W Polsce takie organizacje wciąż nie mają szans na obecność w parlamencie. Ale już w Grecji neonazistowski Złoty Świt w ostatnich latach może liczyć na blisko 10-procentowe poparcie.

Na Węgrzech skrajnie nacjonalistyczny Jobbik jest trzecią siłą polityczną. Zmiany widać też w Niemczech, gdzie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej do Bundestagu dostała się partia skrajnie prawicowa i ksenofobiczna - AfD. W Austrii do współrządzenia szykuje się nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii.

- Tym, co łączy te różne ruchy, jest totalna homogeniczność kulturowa. Totalna jednolitość kulturowa wyrażająca się w takich hasłach jak "Polska dla Polaków" - wskazuje Rafał Pankowski z Collegium Civitas i Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Wiele osób zaczyna zadawać pytania o to dlaczego tak trudno walczyć z taką ideologią? Czy Europa zapomniała już o dramatycznej lekcji z czasów II wojny światowej? Dlaczego patriotyzm może przerodzić się w nacjonalizm, a nacjonalizm w szowinizm?

- Powód jest taki, że nie konfrontujemy się na poważnie z rasizmem. Dyskusja w Niemczech wciąż jest powierzchowna, trywialna -  uważa Aiman Mazyek, szef Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.

- W tej chwili doświadczenie wojny jest wyłącznie medialne. Młodzi ludzie nie wiedzą, co to jest wojna, bo albo oglądają ją w telewizji albo w amerykańskich filmach - dodaje Stefan Chwin.

"Ważne, żeby pytać ich czego chcą"

Młodzi przestają także bać się wojny. Powojenna obietnica "nigdy więcej" straciła swoją moc. A przecież, jak zauważają eksperci, u wielu zwolenników ideologii neonazistowskiej poglądy wcale nie są głęboko zakorzenione i nie wynikają z autentycznej refleksji. Często są wewnętrznie sprzeczne, nielogiczne.

- Ważne, żeby pytać ich czego chcą: jaki jest według nich idealny obywatel, idealne społeczeństwo i państwo. Wydaje im się, że wypełniają misję, ale gdy się temu bliżej przyjrzeć, to brakuje konkretów i często nie ma w tym sensu - wskazuje Bernd Wagner, założyciel antyfaszystowskiej organizacji EXIT-Deutschland.

Organizacja Wagnera pomaga narodowcom uwolnić się od szkodliwej ideologii. W ciągu ostatnich 17 lat udało im się skutecznie pomóc 500 osobom.

To sukces, ale jeszcze ważniejsza jest prewencja, czyli edukacja, która sprawi, że młodzi ludzie w ogóle nie będą chcieli się zbliżać do neonazistowskiej i rasistowskiej ideologii.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
reginaangina

smutne i tragiczne, a najbardziej tragiczne to fakt wspierania tych działań przez rząd PiS i Kościół Polski.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   BLACK_BIRD
   BLACK_BIRD

   Tak tak i jeszcze co ? Kościół złego dla ludzi nie robi . Wiata w tych zabawach to podstawa. Jak nie Polacy to nikt nie zadba o Polskę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Piotru70
     Piotru70

     Nikt niema problemu z radykałami, to Europa ma znowu problem z Niemcami. Robią co chcą i giną przez to ludzie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       nie taki

       Wzrost nastrojów ksenofobicznych jest reakcją. Reakcją części niezadowolonego społeczeństwa które czuje się traktowane jako gorsze w stosunku do różnego rodzaju gości, czy to o innej kulturze, czy to o innej religii czy nawet o innym kolorze skóry po prostu innych, obcych, tych którzy są tu krócej. I jest to zjawisko stare jak świat. rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         andre_valenducq

         komentarz ukryty - pokaż

         Lewaki znizszczyli europe teraz inna sila ja odbuduje !!!!!!!!!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           garou

           Szczerze, to nacjonalizm wzmacniają imigranci. Jakoś nie idzie pogodzić kultur. I trudno na to cokolwiek poradzić, że katolika drażni islamista, czy innowierca.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla polexitu

              Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla polexitu

              Polacy są najbardziej euroentuzjastycznym narodem - podkreślał z sejmowej mównicy szef polskiej dyplomacji. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego pokazują, że realne konsekwencje łamania zasad praworządności - czyli nałożenie na Polskę sankcji - mogą się odbić na stosunku Polaków do UE. Na pytanie, "jak powinna zareagować Polska, jeśli na nasz kraj nałożone zostaną sankcję?" większość osób (32 proc.) odpowiedziała "opuścić Unię Europejską". Opozycja oskarża rząd o sprzyjanie takiemu scenariuszowi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

              Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

              Prezydent Macron uważa, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii nic nie uzasadnia tego, aby angielski był ważniejszy od języka francuskiego. Obecnie oba języki są oficjalnymi i urzędowymi w Unii. Francuzi w walce o język prezydenta popierają, ale jednocześnie dużo częściej sięgają po kojarzące się z Ameryką hamburgery, niż po francuskie bagietki. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

              Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

              Mundial Putina jak igrzyska Hitlera - takiego porównania użył w środę szef brytyjskiej dyplomacji. Boris Johnson dodał jednak, że turniej zbojkotują politycy, bo brak udziału piłkarzy byłoby karą dla kibiców, a nie Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

              Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

              W Odessie pasażerowie utknęli na 13 godzin w samolocie na płycie lotniska. Po standardowym przyjęciu wszystkich na pokład kapitan ogłosił, że w maszynie może być bomba. Potem kapitan poinformował, że nastąpiła usterka techniczna, a na końcu, że wylot musi być opóźniony z powodu trudnych warunków pogodowych. Tyle, że klienci linii Pegasus przez okna oglądali ciągle inne startujące i lądujące maszyny. Tak przez pół doby. Jedzenie i woda skończyły się bardzo szybko, a niedługo później przestały działać toalety. W końcu doszło do przepychanek. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

              Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

              Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako główny, nie tylko gospodarczy partner, ale także polityczny partner Polski". - Po raz pierwszy został dany subtelny sygnał w kwestii praworządności. Rząd być może pójdzie węgierską drogą - ocenił Dorn dodając, że powoli "zaczynamy grać w szachy" z Brukselą. - Jak na obóz dobrej zmiany to i tak bardzo dużo, więc się cieszmy - stwierdził Dorn.

              czytaj więcej »
             • Pasażerowie spędzili pół doby w samolocie. "Dostajesz to, za co płacisz"

              Pasażerowie spędzili pół doby w samolocie. "Dostajesz to, za co płacisz"

              To jest skandal - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS kpt. Dominik Punda, komentując 13-godzinne uwięzienie pasażerów w samolocie na płycie lotniska. Zdaniem pilota najlepszym sposobem na radzenie sobie z tego rodzaju sytuacjami jest informowanie pasażerów o tym, co się dzieje. - Dostajesz to, za co płacisz - stwierdziła z kolei Katarzyna Richter. Zdaniem byłej stewardessy wiele tanich linii lotniczych "nie ma nałożonych pewnych ram postępowania między innymi w takich sytuacjach", ponieważ nie należą do Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA.

              czytaj więcej »
             • Jak odpowiedzieć na agresywne działania Rosji? Trwa debata dyplomatów i przywódców

              Jak odpowiedzieć na agresywne działania Rosji? Trwa debata dyplomatów i przywódców

              Do tej pory problemem było przedłużanie obowiązujących sankcji wobec Rosji, na kolejne, przynajmniej w tej chwili, zgody raczej nie będzie. Dokładniejsze kontrolowanie prywatnych samolotów rosyjskich oligarchów lądujących w Londynie też nikogo na Kremlu nie doprowadzi do rozpaczy. Konfiskata majątku miliarderów związanych z Putinem? Po pierwsze, byłoby to bardzo trudne do przeprowadzenia, a po drugie, jego majątek i tak byłby bezpieczny. Odebranie mundialu na parę miesięcy przed jego rozpoczęciem jest nierealne, a niewysłanie tam kilku drużyn doprowadzi do rozpaczy ich kibiców, a nie Putina i Miedwiediewa. To, co Rosja naprawdę by odczuła, to obniżenie cen ropy naftowej, której sprzedaż to główne źródło dochodów, ale też nie będzie łatwe. Kłopot w tym, że i świat, i Moskwa doskonale zdają sobie sprawę, że poza układaniem coraz mocniejszych zdań potępienia, niewiele można zrobić. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • USA: autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił kobietę

              USA: autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił kobietę

              Samochód w Arizonie potrącił kobietę. Zmarła w szpitalu. To był jeden z wielu kolejnych testów autonomicznego auta, którym kierował komputer. Po wypadku wszystkie testy zostały wstrzymane. Za to zaczęła się wielka debata o odpowiedzialności. Kto ponosi konsekwencje, kiedy robot zabija człowieka? Twórca oprogramowania czy właściciel, a może nikt, jeśli pieszy przechodził w niedozwolonym miejscu? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Francja wstrząśnięta zatrzymaniem Nicolasa Sarkozy'ego przez policję

              Francja wstrząśnięta zatrzymaniem Nicolasa Sarkozy'ego przez policję

              Czy Muammar Kaddafi finansował prezydencką kampanię we Francji 11 lat temu? Na to pytanie muszą odpowiedzieć śledczy, którzy we wtorek zatrzymali Nicolasa Sarkozy'ego, który został prezydentem Francji w 2007 roku. W kampanii miał użyć 50 milionów euro, które miał otrzymać od ówczesnego libijskiego przywódcy. Były prezydent w areszcie może pozostać aż 48 godzin. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Świat stracił ostatniego samca białego nosorożca północnego

              Świat stracił ostatniego samca białego nosorożca północnego

              Nosorożec Sudan, bo tak miał na imię, przez wiele lat był pilnowany przez uzbrojonych ochroniarzy. Został uśpiony. Teraz żyje już tylko jego córka i wnuczka. Ale być może to jednak nie koniec gatunku. Szansą jest in vitro. Nie ma jednak żadnej pewności, czy procedura się powiedzie. Kłopot w tym, że w tak dramatycznej sytuacji są nie tylko nosorożce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • "Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać"

              "Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać"

              - Dyplomacja uśmiechów, rozmawiania nie wystarczy. Potrzebne są konkretne odpowiedzi na zarzuty. A ich nie ma. Odpowiedzią mogłaby być zapowiedź wycofania się ze zmian - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując polską odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie reform w sądownictwie. - Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać - dodał gość programu.

              czytaj więcej »
             • Kto odpowiada za wypadek autonomicznego samochodu? Prawnik: potencjalnych sprawców może być wielu

              Kto odpowiada za wypadek autonomicznego samochodu? Prawnik: potencjalnych sprawców może być wielu

              - Nie ma przepisów, które by regulowały kto i jak za to odpowiada. W tej sytuacji zasada winy byłaby bardzo trudna do weryfikacji. Kto ma odpowiadać za pojazd? Producent? Serwisant? Osoba, która nadzoruje samochód? Potencjalnych sprawców wypadku może być wielu, nie wyłączając osoby, która wpadła pod samochód - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS adwokat Zbigniew Roman, dyskutując kwestię odpowiedzialności za wypadki powodowane przez pojazdy autonomiczne. - Ta odpowiedzialność za wypadek auta autonomicznego jest za bardzo rozmyta - ocenił drugi gość programu, pilot rajdowy Maciej Wisławski. Zdaniem Wisławskiego, nawet najlepsze systemy "nie są w stanie przewidzieć reakcji drugiego uczestnika ruchu drogowego".

              czytaj więcej »
             tvnpix