Fakty z zagranicy

Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami

II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Na Marszu Niepodległości w Warszawie obecni byli nie tylko Polacy. Przyjechali też Brytyjczycy, Słowacy, Węgrzy, Hiszpanie i Włosi. Wśród nich było wielu przedstawicieli organizacji głoszących rasistowskich i szowinistycznych hasła.

W całej Europie coraz częściej i coraz głośniej słychać skandaliczne hasła o "wyższości białej rasy, o "białej Europie" i "czystej krwi".

- Powraca świadomość społeczna do rozwiązań, które się wydają najskuteczniejsze i najprostsze. Na przykład deportacja albo ewentualne internowania. Przecież obozy dla uchodźców są właściwie obozami dla internowanych - ocenia Stefan Chwin, pisarz.

"Totalna homogeniczność kulturowa"

W wielu europejskich krajach legalnie działają ugrupowania, które wprost nawiązują do ideologii nazistowskiej i do rasizmu. W Polsce takie organizacje wciąż nie mają szans na obecność w parlamencie. Ale już w Grecji neonazistowski Złoty Świt w ostatnich latach może liczyć na blisko 10-procentowe poparcie.

Na Węgrzech skrajnie nacjonalistyczny Jobbik jest trzecią siłą polityczną. Zmiany widać też w Niemczech, gdzie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej do Bundestagu dostała się partia skrajnie prawicowa i ksenofobiczna - AfD. W Austrii do współrządzenia szykuje się nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii.

- Tym, co łączy te różne ruchy, jest totalna homogeniczność kulturowa. Totalna jednolitość kulturowa wyrażająca się w takich hasłach jak "Polska dla Polaków" - wskazuje Rafał Pankowski z Collegium Civitas i Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Wiele osób zaczyna zadawać pytania o to dlaczego tak trudno walczyć z taką ideologią? Czy Europa zapomniała już o dramatycznej lekcji z czasów II wojny światowej? Dlaczego patriotyzm może przerodzić się w nacjonalizm, a nacjonalizm w szowinizm?

- Powód jest taki, że nie konfrontujemy się na poważnie z rasizmem. Dyskusja w Niemczech wciąż jest powierzchowna, trywialna -  uważa Aiman Mazyek, szef Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.

- W tej chwili doświadczenie wojny jest wyłącznie medialne. Młodzi ludzie nie wiedzą, co to jest wojna, bo albo oglądają ją w telewizji albo w amerykańskich filmach - dodaje Stefan Chwin.

"Ważne, żeby pytać ich czego chcą"

Młodzi przestają także bać się wojny. Powojenna obietnica "nigdy więcej" straciła swoją moc. A przecież, jak zauważają eksperci, u wielu zwolenników ideologii neonazistowskiej poglądy wcale nie są głęboko zakorzenione i nie wynikają z autentycznej refleksji. Często są wewnętrznie sprzeczne, nielogiczne.

- Ważne, żeby pytać ich czego chcą: jaki jest według nich idealny obywatel, idealne społeczeństwo i państwo. Wydaje im się, że wypełniają misję, ale gdy się temu bliżej przyjrzeć, to brakuje konkretów i często nie ma w tym sensu - wskazuje Bernd Wagner, założyciel antyfaszystowskiej organizacji EXIT-Deutschland.

Organizacja Wagnera pomaga narodowcom uwolnić się od szkodliwej ideologii. W ciągu ostatnich 17 lat udało im się skutecznie pomóc 500 osobom.

To sukces, ale jeszcze ważniejsza jest prewencja, czyli edukacja, która sprawi, że młodzi ludzie w ogóle nie będą chcieli się zbliżać do neonazistowskiej i rasistowskiej ideologii.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
reginaangina

smutne i tragiczne, a najbardziej tragiczne to fakt wspierania tych działań przez rząd PiS i Kościół Polski.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   BLACK_BIRD
   BLACK_BIRD

   Tak tak i jeszcze co ? Kościół złego dla ludzi nie robi . Wiata w tych zabawach to podstawa. Jak nie Polacy to nikt nie zadba o Polskę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Piotru70
     Piotru70

     Nikt niema problemu z radykałami, to Europa ma znowu problem z Niemcami. Robią co chcą i giną przez to ludzie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       nie taki

       Wzrost nastrojów ksenofobicznych jest reakcją. Reakcją części niezadowolonego społeczeństwa które czuje się traktowane jako gorsze w stosunku do różnego rodzaju gości, czy to o innej kulturze, czy to o innej religii czy nawet o innym kolorze skóry po prostu innych, obcych, tych którzy są tu krócej. I jest to zjawisko stare jak świat. rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         andre_valenducq

         komentarz ukryty - pokaż

         Lewaki znizszczyli europe teraz inna sila ja odbuduje !!!!!!!!!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           garou

           Szczerze, to nacjonalizm wzmacniają imigranci. Jakoś nie idzie pogodzić kultur. I trudno na to cokolwiek poradzić, że katolika drażni islamista, czy innowierca.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • Uruchomiono stronę, gdzie można na bieżąco sprawdzać poziom smogu

              Uruchomiono stronę, gdzie można na bieżąco sprawdzać poziom smogu

              Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki od czwartku można sprawdzać na interaktywnej mapie jakości powietrza w Europie. Z powodu smogu przedwcześnie umierają setki tysięcy ludzi. Europejski indeks jakości powietrza (European Air Quality Index) uruchomiła w czwartek Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska. Mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tysięcy stacji pomiarowych w Europie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Kolejne oskarżenia o molestowanie. Tym razem dotyczą dwóch polityków

              Kolejne oskarżenia o molestowanie. Tym razem dotyczą dwóch polityków

              Od paru tygodni niemal codziennie słyszymy o kolejnych zarzutach o molestowaniu czy nawet gwałtach, czego dopuścić się miało wielu z z najbardziej znanych amerykańskich aktorów i reżyserów. Wszystko zaczęło się od ujawnienia tego, co przez lata robił bezkarnie Harvey Weinstein. Tym razem kłopoty mają też politycy - demokrata Al Franken i republikanin Ray Moore. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Ciąg dalszy kłopotów Kevina Spaceya. Oskarżenia płyną z Londynu

              Ciąg dalszy kłopotów Kevina Spaceya. Oskarżenia płyną z Londynu

              Londyński teatr Old Vic poinformował w czwartek, że otrzymał 20 zgłoszeń dotyczących niewłaściwego zachowania i molestowania seksualnego ze strony amerykańskiego aktora Kevina Spacey, który w latach 2004-2015 był dyrektorem artystycznym tej instytucji. Aż 16 z otrzymanych zgłoszeń dotyczy byłych pracowników teatru, a wszystkie dotyczą mężczyzn. Spacey jest oskarżony m.in. o zachowania "sprawiające, że ktoś nie czuł się komfortowo" i o "niewłaściwe zachowania seksualne". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Zmarł Toto Riina - "capo di tutti capi" sycylijskiej mafii

              Zmarł Toto Riina - "capo di tutti capi" sycylijskiej mafii

              W wieku 87 lat zmarł najpotężniejszy boss sycylijskiej mafii Toto Riina - podały w piątek media. Skazano go na 26 wyroków dożywocia, w tym za zlecenie zamachów na sędziów śledczych. Z powodu ciężkiej choroby Riina przebywał ostatnio na oddziale więziennym w szpitalu w Parmie, dokąd trafił po ponad 20 latach pobytu w izolacji, w warunkach zaostrzonego rygoru, w jakich osadzani są najgroźniejsi członkowie mafii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Rekordową ilość kości słoniowej skonfiskowano w ubiegłym roku

              Rekordową ilość kości słoniowej skonfiskowano w ubiegłym roku

              Kłusownictwo słoni ma się niestety bardzo dobrze, jak wynika z najnowszego raportu Sekretariatu Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Skandal w USA wybuchł wtedy, gdy okazało się, że Biały Dom rozważa zgodę na przywiezienie do USA wypchanych zwierząt upolowanych przez amerykańskich myśliwych w Afryce. Protest obrońców przyrody jest tak potężny, że prawo może jednak nie wejść w życie. Od razu pojawiły się też zdjęcia synów prezydenta, którzy z radością pozowali przy zabitym przez słoniu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Amerykański architekt pracuje nad latającym samochodem

              Amerykański architekt pracuje nad latającym samochodem

              Zaczęło się od marzenia. Kilka lat temu amerykański architekt Sam Bousfield połączył swój zawód z pasją. Pomysł był śmiały - latający samochód. Marzenie stopniowo ewoluowało, nabierało mocy, a wizja zaczęła się materializować. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

              Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

              - Mogę potwierdzić, że pani premier niedługo wybiera się do Paryża i myślę, że od wyboru Emmanuela Macrona mamy intensywny dialog - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce, komentując fakt, że premier Beata Szydło spotka się w Paryżu z prezydentem Francji. Ambasador mówił między innymi o zerwaniu przetargu na caracale oraz o kwestii pracowników delegowanych, która jest jedną ze spraw priorytetowych dla prezydenta Macrona. - Idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia - zaznaczył Levy.

              czytaj więcej »
             • Polska ma poważny problem ze smogiem. "Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski"

              Polska ma poważny problem ze smogiem. "Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski"

              - Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, wskazując, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w naszym kraju co roku 45-48 tysięcy ludzi. - Poprawa świadomości, działania na poziomie rządowym, normy jakości węgla, rozporządzenie o tym, że znikną z Polski kotły najgorszej jakości - takie działania, konieczne do poprawy tej dramatycznej sytuacji wyliczył natomiast Piotr Siergiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - To wymaga odważnej polityki - dodał Wyszkowski i stwierdził, że "Polska jest w ogonie UE" pod względem jakości powietrza. - Polacy palą w piecach odpadami górniczymi - dodał i stwierdził, że brakuje nam edukacji ekologicznej.

              czytaj więcej »
             • Wraca temat ograniczenia funduszy unijnych dla Polski

              Wraca temat ograniczenia funduszy unijnych dla Polski

              Wy macie swoje zasady, a my mamy fundusze - tak do Beaty Szydło w marcu 2017 roku miał powiedzieć ówczesny prezydent Francji Francois Hollande. Wtedy padły w kontekście głosowania nad kandydaturą Donalda Tuska. Teraz temat wraca. Fundusze spójności mogą być zależne od respektowania zasad państwa prawa - oświadczyła w "Le Monde" Nathalie Loiseau, francuska minister do spraw europejskich. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Zostali niesłusznie skazani, wychodzą na wolność

              Zostali niesłusznie skazani, wychodzą na wolność

              Arthur Brown za kratkami spędził 29 lat, Wilbert Jones - 45 lat. Teraz obydwaj mężczyźni są wolni, bo po latach wykazano ich niewinność. Mogą uścisnąć rodzinę, pójść do parku... Ale to dla nich zupełnie inna rzeczywistość. Obaj pierwszy raz na oczy widzieli na przykład telefon komórkowy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Rosjanie nie pojadą do Korei? MKOl podejmie decyzję w grudniu

              Rosjanie nie pojadą do Korei? MKOl podejmie decyzję w grudniu

              Kolejne igrzyska olimpijskie bez reprezentacji Rosji? WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa, uznała, że rosyjskie władze nie wypełniły części wymagań "mapy drogowej", która ma uzdrowić rosyjski sport. Moskwa nie uznała tzw. raportu McLarena i nie przyznała, że doping jest wspierany na poziomie państwa. Nie dopuściła także niezależnych ekspertów do laboratorium w Moskwie, które jest opieczętowane i gdzie są przechowywane testy. Rosjanie mogą więc nie pojechać na igrzyska zimowe w Korei. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Nazywany jest świętym Graalem kolekcjonerów. "Zbawiciel świata" sprzedany

              Nazywany jest świętym Graalem kolekcjonerów. "Zbawiciel świata" sprzedany

              Za 450 milionów dolarów można kupić naprawdę wiele. Samolot, zamek, kilkaset najdroższych na świecie samochodów i jeszcze coś zostanie. Można też kupić jeden obraz, który wśród kolekcjonerów nazywany jest świętym Graalem. "Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci został sprzedany w domu aukcyjnym Christie's za oszałamiającą sumę, która jeszcze nigdy nie pojawiła się na publicznej aukcji. W 1958 roku obraz został po raz pierwszy sprzedany za 45 funtów. "Salvator Mundi" to jedyne dzieło mistrza renesansu, jakie znajduje się w rękach prywatnych. Pozostałe są w kolekcjach publicznych. Nabywca pozostał anonimowy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Od 30-letniego renault do lamborghini. Wszystkie samochody papieża

              Od 30-letniego renault do lamborghini. Wszystkie samochody papieża

              Ponad 600 koni mechanicznych dla papieża. Franciszek dostał Lamborghini Huracan od producenta tego auta. Supersamochód nie trafi jednak do watykańskich garaży, tylko na aukcję charytatywną. Auto przyspiesza od 0 do 100 kilometrów na godzinę w nieco ponad 3 sekundy. Prędkość maksymalna to 300 kilometrów na godzinę. Ceny tego auta zaczynają się od niemal 800 tysięcy złotych. Papieskie Lamborghini, gdy trafi na aukcję, osiągnie prawdopodobnie wyższą cenę. Dodatkowym atutem jest papieskie błogosławieństwo i autograf, który Franciszek złożył na masce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             tvnpix