Fakty z zagranicy

500 kilometrów problemu. "Nie wiem co się stanie po brexicie"

Tego tematu w kontekście brexitu nie da się uniknąć. Licząca 500 kilometrów granica między Irlandią i Irlandią Północną będzie jedyną, która oddziela Zjednoczone Królestwo od Unii Europejskiej. Dublin żąda od Londynu pełnych informacji na temat tego, w jaki sposób Brytyjczycy zapewnią swobodny przepływ ludzi i towarów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Wielka Brytania ma tylko jedną lądową granicę z Unią Europejską. I na pierwszy rzut oka ta granica jest niewidoczna. Nie ma tu ani szlabanów, ani budek strażniczych.

- Nie chcemy tu granicy. Po tych wszystkich latach mamy jej dość. Całe życie żyliśmy w jej cieniu. Wystraszeni, że jak wrócimy ze sklepu na północy z kostką masła, to pogranicznicy nam ją zabiorą - mówi Mary Rafferty, która mieszkanka przy brytyjsko-irlandzkiej granicy.

Szlabany, budki i sami pogranicznicy zniknęli dwadzieścia lat temu, na skutek pokojowego porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku. Miało ono zakończyć konflikt w Irlandii Północnej.

Kluczowe rozmowy o brexicie. Juncker: nie ma porozumienia

Nadal nie ma porozumienia z Wielką Brytanią w negocjacjach na temat brexitu - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Wreszcie możemy jeździć dokąd chcemy, nie ma żadnych kłopotów. Ludzie naprawdę nie chcą wracać do czasów, w których drogi i granica były pozamykane - wskazuje Eamon Fitzpatrick, inny mieszkaniec przygranicznych terenów.

Granica podzieli pola, ulice i gospodarstwa

Po Brexicie podział wyspy będzie jeszcze głębszy, niż obecnie. Irlandia pozostanie w Unii Europejskiej, a Irlandia Północna - tak jak cała Wielka Brytania - odłączy się od Wspólnoty.

- Nie możesz mówić, że chcesz opuścić unię celną i jednolity rynek, a jednocześnie zapewniać, że chcesz utrzymać ustalenia porozumienia wielkopiątkowego. To jest po prostu sprzeczne - podkreśla Philippe Lamberts, belgijski deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Granica mierzy prawie pół tysiąca kilometrów. Co miesiąc jest przekraczana około miliona razy. Wartość towarów, które są przenoszone z północy na południe i odwrotnie, wynosi około 6 miliardów euro rocznie.

May do Polaków: chcemy, żebyście wy i wasze rodziny tu zostali

Partnerstwo Wielkiej Brytanii z Polską "opiera się na wspólnej historii i więzach przyjaźni, które przetrwają długo po naszym wyjściu z Unii Europejskiej" - zapewniła premier Theresa May. Oświadczyła też, że liczy na szybkie postępy w negocjacjach...

Dla miejscowych przedsiębiorców ewentualne zamknięcie lub chociaż przymknięcie granicy oznaczałoby więc bardzo realne straty. Na przykład w jednej z mleczarni mleko wytwarzane jest na północy wyspy. Przelewane jest do pojemników produkowanych na południu. - Musielibyśmy wstrzymać eksport naszych produktów na południe - mówi John Woods, szef firmy Linwoods.

Granica przebiega w poprzek dróg, mostów, przez gospodarstwa, plantacje i pola. - Nie wiem co się stanie po brexicie - martwi się Francis Ward, irlandzki farmer.

Unioniści są przeciwni kompromisom

W tej skomplikowanej układance jest jeszcze jeden ważny gracz, który utrudnia prowadzenie negocjacji. To koalicjant w rządzie Theresy May, czyli Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP). Unioniści stawiają sprawę jasno. - Nie zaakceptujemy żadnych prawnych rozbieżności, które pod względem ekonomicznym bądź politycznym oddzielałyby Irlandię Północną od reszty Wielkiej Brytanii - zapewnia Arlene Foster, przywódczyni północnoirlandzkiej DUP.

Po brexicie granica powinna więc pozostać otwarta, a jednocześnie - już jako zewnętrzna granica Unii Europejskiej - powinna być też szczelna i pilnie strzeżona. Bruksela i Londyn jeszcze się nie dogadali, jak to zrobić.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
gatokropkapl

A rozwiązanie jest dziecinnie proste, wystarczy Wielką Brytanię wraz z Irlandią Północną przyłączyć do Irlandii i będzie po sprawie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dawidov

   komentarz ukryty - pokaż

   Kto sie jeszcze bedzie glowe zawracal jakas tam Anglia, ma co chciala i wynocha na swoje. To sa ich problemy, jak najpierw umieli na UE krzyczec to teraz musza nauczyc sie liczyc.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     phantomas111

     komentarz ukryty - pokaż

     Ale o czym ten artykuł ? Angielskie przygłupy przecież już wybrały, że będzie tam granica z UE, nalezy więc zastosować identyczne rozwiązania jak np na granicy Polski z Ukrainą: kontrole paszportów / wiz, przegrzebywanie bagaży, odbieranie produktów, których wwóz spoza UE jest zabroniony (np. wspomniane w artykule masło), mandaty skarbowe rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Szelka2
       Szelka2

       Może najprościej by było oddać Irlandię Północną jej prawowitym właścicielom, tj. Irlandii i wynieść się stamtąd?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • "Pewny siebie outsider". Zagraniczne media o nominacji Morawieckiego

          "Pewny siebie outsider". Zagraniczne media o nominacji Morawieckiego

          Polski Macron, swobodnie czujący się na międzynarodowych salonach, błyskotliwy bankier, który ma poprawić obraz Polski - to tylko kilka wybranych opinii z europejskiej prasy o nowym polskim premierze. Na zachodzie o Mateuszu Morawieckim, który dziś został desygnowany na nowego premiera, pisze się w kontekście licznych sporów na linii Warszawa - Bruksela. Gazety pytają, czy ten płynnie mówiący po angielsku polityk będzie w stanie zmienić obecny wizerunek Polski na świecie? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Komisja Wenecka: przyjęte ustawy o SN i KRS zagrażają praworządności

          Komisja Wenecka: przyjęte ustawy o SN i KRS zagrażają praworządności

          Jednym z największych wyzwań, przed którymi stanie nowy premier, będzie spór z Komisją Wenecką. W piątek Komisja wydała kolejną, miażdżącą opinię o ustawach dotyczących Sądu Najwyższego i KRS. Komisja uważa, że nowe ustawy stwarzają poważne zagrożenie dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo godzą w niezależność polskiego sądownictwa. Komisja wzywa nasz kraj do zmiany tych ustaw. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • W Brukseli radość, na Wyspach pytania. Co ustalono w sprawie brexitu?

          W Brukseli radość, na Wyspach pytania. Co ustalono w sprawie brexitu?

          Nastąpił przełom, którego potrzebowaliśmy - stwierdził w piątek Jean-Claude Juncker. Londyn i Bruksela osiągnęły porozumienie w sprawie pierwszej fazy Brexitu, co oznacza, że możliwe będzie przejście do kolejnego etapu negocjacji. Z polskiego punktu widzenia najważniejsze jest utrzymanie dotychczasowych praw dla obywateli Unii, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii.

          czytaj więcej »
         • Zamieszki na ulicach, możliwe powstanie Palestyńczyków

          Zamieszki na ulicach, możliwe powstanie Palestyńczyków

          Palestyńczycy dzisiejszy dzień ogłosili "dniem gniewu". To reakcja na niedawną decyzję Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Sekretarz stanu Rex Tillerson próbuje studzić emocje i mówi, że przeniesienie ambasady z Tel Awiwu zajmie co najmniej dwa lata. Nastrojów to jednak nie uspokaja. Polski MSZ ostrzega przed podróżami do Jerozolimy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ale to właśnie tam znajduje się Betlejem i święte dla chrześcijan miejsca. W okresie Bożego Narodzenia wycieczki do Izraela są niezwykle popularne. Na miejscu są już setki policjantów, którzy patrolują każdą atrakcję turystyczną. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Patrioty za drogie dla Polski? Rosjanie kpią

          Patrioty za drogie dla Polski? Rosjanie kpią

          Cena za system rakiet typu Patriot, którą zaproponowali nam Amerykanie, jest nie do przyjęcia - ocenia wiceszef MON. A mowa o kwocie 37 miliardów złotych. Warszawa nie chce zgodzić się na cenę dyktowaną przez Waszyngton, choć - jak przyznaje Bartosz Kownacki - z zakupów Patriotów się nie wycofuje. Słowa wiceministra odbiły się szerokim echem, zwłaszcza w Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Ogromne pożary trawią Kalifornię. "Wszystko, co miałem, spłonęło"

          Ogromne pożary trawią Kalifornię. "Wszystko, co miałem, spłonęło"

          Od poniedziałku w południowej Kalifornii szaleją pożary. W nocy z czwartku na piątek kolejne ognisko pożaru wybuchło w pobliżu San Diego. Około 212 tysięcy mieszkańców stanu zostało ewakuowanych z domów, a około dziewięciu tysięcy strażaków walczyło z sześcioma dużymi i kilkoma mniejszymi pożarami wywołanymi przez wiatr. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • UNICEF alarmuje: smog zatruwa miliony dzieci

          UNICEF alarmuje: smog zatruwa miliony dzieci

          Szokujące dane. 17 milionów dzieci poniżej 1. roku życia żyje w smogu. Jego skutki zostaną z nimi na całe życie, bo nastąpią nieodwracalne zmiany w mózgach. Badania UNICEF-u dowodzą, że zanieczyszczone powietrze może hamować wzrost, wpływa na poziom inteligencji, powoduje zaburzenia pamięci i może prowadzić do problemów psychicznych. Najnowszy raport dowodzi także, że dwie trzecie najbardziej zagrożonych dzieci żyje w południowej Azji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Świąteczny oddech polityków. "Ten okres sprzyja ocieplaniu wizerunków"

          Świąteczny oddech polityków. "Ten okres sprzyja ocieplaniu wizerunków"

          Bombki, dzieci, choinki i Mikołaj. Trudno o lepsze okoliczności, zwłaszcza jeśli ktoś próbuje ocieplić swój wizerunek. Święta to wyjątkowy czas dla polityków. Nikt nie pyta o ustawy, tylko o marzenia i prezenty. Nie ma polityki zagranicznej ani tym bardziej wewnętrznej, wszyscy składają sobie mniej lub bardziej szczere życzenia. Ten świąteczny polityczny sezon własnie się rozpoczął. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Surrealizm". Balcerowicz o zamianie miejsc Szydło i Morawieckiego

          "Surrealizm". Balcerowicz o zamianie miejsc Szydło i Morawieckiego

          Zmianę premiera uważam za nieistotną z punktu widzenia kierunku. A on jest zły. My idziemy na Wschód pod kątem ustrojowym - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Leszek Balcerowicz. Były premier i były minister finansów podkreślił, że dla większości Polaków sytuacja gospodarcza jest postrzegana za korzystną, ale to tylko fasada. - Rząd PiS podbija wydatki między innymi przez obniżanie wieku emerytalnego, co sprawi, że więcej ludzi nie będzie pracować, a mniej będzie pracować. To podwójny cios dla finansów naszego państwa - ocenił autor reform gospodarczych z początku lat 90. ubiegłego stulecia. Prof. Balcerowicz bardzo krytycznie ocenił zmiany w sądownictwie, podobnie jak politykę zagraniczną rządu PiS na przykład w stosunku do Ukrainy. - Polską racją stanu jest popierać kraj, który jest atakowany przez jedyne państwo, które może nam zagrażać. To jest zdrowy rozsądek - podkreślił gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • 28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

          28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

          Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Codziennie na ulicach Caracas ginie 10 osób. Mimo to, miasto staje się atrakcją turystyczną

          Codziennie na ulicach Caracas ginie 10 osób. Mimo to, miasto staje się atrakcją turystyczną

          Ulice stolicy Wenezueli - Caracas - są jak strefa wojny. Codziennie w walkach ginie na nich przynajmniej 10 osób. Biedni szukają resztek jedzenia w śmietnikach. Bogaci do biednych dzielnic w ogóle nie jeżdżą, a jeśli tak, to tylko w opancerzonym samochodzie i oczywiście w towarzystwie ochrony. Trudno więc ukryć zdziwienie, gdy okazuje się, że Caracas stało się nową atrakcją turystyczną. Kolejne biura podróży proponują wycieczki po niebezpiecznych dzielnicach. Przewodnikami są lokalni mieszkańcy, którzy podobno mają być gwarancją bezpieczeństwa. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix