Fakty z zagranicy

28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Prościej nie da się tego ująć. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pilnuje, żeby unijne prawo było przestrzegane w całej UE.

Wydał dotąd ponad 25 tysięcy orzeczeń dotyczących państw, konkretnych firm, ale też prywatnych osób. Wiele wyroków dotyczy codziennego funkcjonowania Europejczyków.

Przykład? Dzięki Trybunałowi, pasażerom należy się odszkodowanie za ponad trzygodzinne opóźnienie lotu. Inna głośna sprawa to TSUE kontra Google, po której każdy Europejczyk zyskał prawo do wykasowania swojego nazwiska z popularnej wyszukiwarki internetowej.

Google musiał się dostosować, bo wyroki Trybunału musi uszanować każda firma spoza Unii, która chce funkcjonować na europejskim rynku.

28 sprawiedliwych. Wśród nich jeden Polak

To seria wyroków Trybunału sprawiła, że korzystając z lekarza w innym kraju Unii, dostajemy zwrot kosztów leczenia.

Pozwy do trybunału, kolejny etap procedury. Komisja Europejska kontra Węgry

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech -...

Trybunał postawił na głowie rozgrywki piłkarskie w całej Europie. Dzięki tzw. sprawie Bosmana z 1995 r. każdy piłkarz, po zakończeniu kontraktu, może zmienić klub. Przed wyrokiem nowy klub i tak musiał zapłacić za zawodnika.

W skład trybunału wchodzi 28 sędziów, po jednym z każdego państwa członkowskiego. Polskę reprezentuje prof. Marek Safjan. Pojedyncze sprawy nigdy nie są rozstrzygane przez pełen skład. Liczba sędziów zależy od wagi danego problemu. Najwięcej spraw dotyczy znaków towarowych, konkurencji na wspólnym rynku, rolnictwa i uregulowań antyterrorystycznych.

Jedną z ról Trybunału jest odpowiadanie na pytania sądów krajowych, jak należy interpretować prawo wspólnoty. Częstym przypadkiem jest też rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi unijnymi instytucjami oraz między Komisją Europejską a państwem członkowskim.

Europejskie mocarstwa też przegrywają

Ta broń jest obosieczna. Państwo członkowskie może zaskarżyć decyzje KE. Zasada jest prosta - kto przegra rozprawę, musi się dostosować. W przeciwnym wypadku naraża się na kary.

Nowy premier Czech chce rozmawiać z Komisją Europejską o wycofaniu pozwu

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że chce przedstawić Komisji Europejskiej swoje stanowisko i rozmawiać z nią o wycofaniu sprawy z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec jego kraju. W środę po mianowaniu go szefem rządu...

Do czynienia z TSUE miały w swojej historii chyba wszystkie kraje Unii Europejskiej, na czele z Francją i Niemcami Były to głownie sprawy o łamanie zasad wspólnego rynku. Próbujący wyjść z UE Brytyjczycy przegrali przez 40 lat 101 ze 131 spraw.

Polska stanie przed Trybunałem nie po raz pierwszy. Za rządów PO-PSL toczyło się kilkanaście spraw, ale kwestie podatku VAT na artykuły medyczne czy regulacji rynku energii nie budziły tylu emocji, co kwestia relokacji uchodźców.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

  Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

  194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne. Przy czwórce dzieci daje to 844 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3500 złotych. Taki zasiłek - kindergeld - otrzymują wszyscy pracujący na terenie Niemiec. Nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju - np. w Polsce. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i uzależnić wysokość dopłat od kosztów utrzymania w kraju, w którym dzieci mieszkają. A wszystko dlatego, że 343 mln euro popłynęło z niemieckiego budżetu na zagraniczne konta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

  "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

  Oszustwo wyborcze w obiektywie aparatu reporterów agencji Reutera. Dziennikarze postanowili monitorować kilka lokali wyborczych na Północnym Kaukazie. Na efekty nie musieli długo czekać. Te same osoby, w tych samych ubraniach, pojawiały się w kilku punktach do głosowania i wrzucali karty. Każdy z nich głosował wielokrotnie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

  ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

  Walki na wschodzie Ukrainy trwają, a prorosyjscy bojownicy ukrywają się często w szkołach, wychodząc z założenia, że tam nikt nie zaryzykuje ataku. Co więcej, według waszyngtońskiego Instytutu Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) Rosja jest gotowa na zaostrzenie konfliktu i tworzy nowe centra dowodzenia. Jeszcze gorsze jest to, że w tak krytycznym momencie polityka w Kijowie stała się bardziej brutalna. Pod zarzutem usiłowania przejęcia władzy siłą w czwartek zatrzymano legendarną pilotkę Nadię Sawczenko. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

  Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

  Francja sparaliżowana przez 140 strajków. Tak złych nastrojów nad Sekwaną dawno nie było. Na ulice wyszli m.in. przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, inspektorzy jazdy, kontrolerzy lotów, pracownicy poczty, żłobków i bibliotek. Protestują przeciwko zmianom, jakie proponuje Emmanuel Macron. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

  Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

  Najnowocześniejsza technika ma pomóc ratować ludzkie życie. Brytyjscy naukowcy tworzą wirtualny model budynku Greenfel Tower, który spłonął 9 miesięcy temu. W pożarze zginęło 71 osób, a kolejne 74 zostały ranne. Teraz relacje tych, którzy przeżyli, są umieszczane na specjalnym modelu budynku. Ma to ułatwić specjalistom odnalezienie błędów architektonicznych, pokazać jak ogień się rozprzestrzeniał i dlaczego w wielu przypadkach nie było od niego żadnej ucieczki. Wszystko po to, by nie doszło do kolejnej takiej tragedii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

  Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

  Szokujące nagranie z kamer autonomicznego samochodu. Zarejestrowały one moment wypadku, który zakończył się śmiercią kobiety przechodzącej przez jezdnię. Była noc, latarnie nie oświetlały całej drogi, a ofiara prowadząca swój rower nie miała odblaskowych elementów. Na nagraniu widać, jak nagle wyłania się z ciemności. Widać też szok na twarzy siedzącej za kierownicą osoby, która tylko nadzorowała pracę komputera kierującego autem. Dwa pytania w tej sprawie są zasadnicze - kto odpowiada za tragedię i czy gdyby samochód prowadził człowiek, a nie komputer, można by jej uniknąć? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zasiłek zależny od kosztów utrzymania? "To bardzo dyskusyjna rzecz"

  Zasiłek zależny od kosztów utrzymania? "To bardzo dyskusyjna rzecz"

  To jest bardzo dyskusyjna rzecz. Do tej pory raczej tego typu rzeczy nie przechodziły - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, komentując pomysł uzależnienia wysokości zasiłku dla dzieci osób pracujących w Niemczech od kosztów utrzymania w danym kraju. Zdaniem głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers "może się zdarzyć sytuacja, że Niemcy zdołają przekonać inne kraje UE do tego pomysłu pod nieobecność Polski" w trakcie szczytu. - Musimy się liczyć z tym, że kraj, który ma słabą pozycję w Unii w wielu teoretycznie drobnych sprawach, w których się głosuje większością, może przegrywać - stwierdził gość programu.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS robi krok do tyłu. Bardzo dobrze, bo sprawa robi się poważna

  Rosati: PiS robi krok do tyłu. Bardzo dobrze, bo sprawa robi się poważna

  Naruszanie praworządności w krajach Europy Środkowej jest najważniejszym problemem UE - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Dariusz Rosati i dodał, że "jeśli ktoś naiwnie wierzy, że Komisja polską sprawę odłoży na bok, to się grubo myli". Jak dodał, takie naruszenia mają "daleko idące konsekwencje" m.in. biznesowe. - W PiS-ie nie ma pomysłu, czy my chcemy zmierzać gdziekolwiek razem z Europą. W PiS-ie panuje przekonanie, że Europa stanowi dla nas zagrożenie - stwierdził gość programu. Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych "bardzo dobrze, że PiS w końcu robi krok do tyłu (ws. praworządności - przyp. red.), dlatego że sprawa robi się bardzo poważna", choć "są to zmiany dość kosmetyczne", bo co najmniej 25 państw zadeklarowało gotowość poparcia procedury art. 7.1.

  czytaj więcej »
 • Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla polexitu

  Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla polexitu

  Polacy są najbardziej euroentuzjastycznym narodem - podkreślał z sejmowej mównicy szef polskiej dyplomacji. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego pokazują, że realne konsekwencje łamania zasad praworządności - czyli nałożenie na Polskę sankcji - mogą się odbić na stosunku Polaków do UE. Na pytanie, "jak powinna zareagować Polska, jeśli na nasz kraj nałożone zostaną sankcję?" większość osób (32 proc.) odpowiedziała "opuścić Unię Europejską". Opozycja oskarża rząd o sprzyjanie takiemu scenariuszowi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

  Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

  Prezydent Macron uważa, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii nic nie uzasadnia tego, aby angielski był ważniejszy od języka francuskiego. Obecnie oba języki są oficjalnymi i urzędowymi w Unii. Francuzi w walce o język prezydenta popierają, ale jednocześnie dużo częściej sięgają po kojarzące się z Ameryką hamburgery, niż po francuskie bagietki. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

  Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

  Mundial Putina jak igrzyska Hitlera - takiego porównania użył w środę szef brytyjskiej dyplomacji. Boris Johnson dodał jednak, że turniej zbojkotują politycy, bo brak udziału piłkarzy byłoby karą dla kibiców, a nie Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

  Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

  W Odessie pasażerowie utknęli na 13 godzin w samolocie na płycie lotniska. Po standardowym przyjęciu wszystkich na pokład kapitan ogłosił, że w maszynie może być bomba. Potem kapitan poinformował, że nastąpiła usterka techniczna, a na końcu, że wylot musi być opóźniony z powodu trudnych warunków pogodowych. Tyle, że klienci linii Pegasus przez okna oglądali ciągle inne startujące i lądujące maszyny. Tak przez pół doby. Jedzenie i woda skończyły się bardzo szybko, a niedługo później przestały działać toalety. W końcu doszło do przepychanek. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

  Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

  Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako główny, nie tylko gospodarczy partner, ale także polityczny partner Polski". - Po raz pierwszy został dany subtelny sygnał w kwestii praworządności. Rząd być może pójdzie węgierską drogą - ocenił Dorn dodając, że powoli "zaczynamy grać w szachy" z Brukselą. - Jak na obóz dobrej zmiany to i tak bardzo dużo, więc się cieszmy - stwierdził Dorn.

  czytaj więcej »
tvnpix