Fakty z zagranicy

28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Prościej nie da się tego ująć. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pilnuje, żeby unijne prawo było przestrzegane w całej UE.

Wydał dotąd ponad 25 tysięcy orzeczeń dotyczących państw, konkretnych firm, ale też prywatnych osób. Wiele wyroków dotyczy codziennego funkcjonowania Europejczyków.

Przykład? Dzięki Trybunałowi, pasażerom należy się odszkodowanie za ponad trzygodzinne opóźnienie lotu. Inna głośna sprawa to TSUE kontra Google, po której każdy Europejczyk zyskał prawo do wykasowania swojego nazwiska z popularnej wyszukiwarki internetowej.

Google musiał się dostosować, bo wyroki Trybunału musi uszanować każda firma spoza Unii, która chce funkcjonować na europejskim rynku.

28 sprawiedliwych. Wśród nich jeden Polak

To seria wyroków Trybunału sprawiła, że korzystając z lekarza w innym kraju Unii, dostajemy zwrot kosztów leczenia.

Pozwy do trybunału, kolejny etap procedury. Komisja Europejska kontra Węgry

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech -...

Trybunał postawił na głowie rozgrywki piłkarskie w całej Europie. Dzięki tzw. sprawie Bosmana z 1995 r. każdy piłkarz, po zakończeniu kontraktu, może zmienić klub. Przed wyrokiem nowy klub i tak musiał zapłacić za zawodnika.

W skład trybunału wchodzi 28 sędziów, po jednym z każdego państwa członkowskiego. Polskę reprezentuje prof. Marek Safjan. Pojedyncze sprawy nigdy nie są rozstrzygane przez pełen skład. Liczba sędziów zależy od wagi danego problemu. Najwięcej spraw dotyczy znaków towarowych, konkurencji na wspólnym rynku, rolnictwa i uregulowań antyterrorystycznych.

Jedną z ról Trybunału jest odpowiadanie na pytania sądów krajowych, jak należy interpretować prawo wspólnoty. Częstym przypadkiem jest też rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi unijnymi instytucjami oraz między Komisją Europejską a państwem członkowskim.

Europejskie mocarstwa też przegrywają

Ta broń jest obosieczna. Państwo członkowskie może zaskarżyć decyzje KE. Zasada jest prosta - kto przegra rozprawę, musi się dostosować. W przeciwnym wypadku naraża się na kary.

Nowy premier Czech chce rozmawiać z Komisją Europejską o wycofaniu pozwu

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że chce przedstawić Komisji Europejskiej swoje stanowisko i rozmawiać z nią o wycofaniu sprawy z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec jego kraju. W środę po mianowaniu go szefem rządu...

Do czynienia z TSUE miały w swojej historii chyba wszystkie kraje Unii Europejskiej, na czele z Francją i Niemcami Były to głownie sprawy o łamanie zasad wspólnego rynku. Próbujący wyjść z UE Brytyjczycy przegrali przez 40 lat 101 ze 131 spraw.

Polska stanie przed Trybunałem nie po raz pierwszy. Za rządów PO-PSL toczyło się kilkanaście spraw, ale kwestie podatku VAT na artykuły medyczne czy regulacji rynku energii nie budziły tylu emocji, co kwestia relokacji uchodźców.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Londyn pamięta o ofiarach tragicznego pożaru. W nabożeństwie wzięli udział członkowie rodziny królewskiej

  Londyn pamięta o ofiarach tragicznego pożaru. W nabożeństwie wzięli udział członkowie rodziny królewskiej

  Pól roku po tragicznym pożarze w londyńskiej Grenfell Tower ocaleni mówią, ze “wciąż żyją w piekle” wspomnień i bólu po stracie bliskich. W czwartek odbyło się specjalne nabożeństwo poświęcone pamięci 71 osób, które zginęły w płomieniach 14 czerwca. W uroczystości wzięli udział także członkowie rodziny królewskiej. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Akcja niemiecki antyterrorystów. Zatrzymano islamistów

  Akcja niemiecki antyterrorystów. Zatrzymano islamistów

  Niemiecka policja przeprowadziła w czwartek rano w Berlinie akcję przeciwko islamistom. Antyterroryści zatrzymali kilku podejrzanych i przeszukali siedem mieszkań. Akcja skierowana było przeciwko grupie ludzi, z którymi związany był Tunezyjczyk Anis Amri - sprawca zamachu terrorystycznego na jarmark w Berlinie niemal dokładnie rok temu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szaleństwo na rynku kryptowalut. "Mając bitcoina nie masz nic namacalnego"

  Szaleństwo na rynku kryptowalut. "Mając bitcoina nie masz nic namacalnego"

  Bitcoin nie jest stabilnym źródłem wartości - ostrzega Janet Yellen, szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Globalna ekscytacja bitcoinem może się skończyć gigantyczną katastrofą. W Polsce specjalne kampanie informacyjne prowadzą też Narodowy Bank Polska i Komisja Nadzoru Finansowego. A jednak wartość kryptowaluty bije kolejne rekordy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie oszczędzili dzieci. Zabijali i torturowali je jak dorosłych"

  "Nie oszczędzili dzieci. Zabijali i torturowali je jak dorosłych"

  Czystka etniczna dokonana na mniejszości muzułmańskiej Rohindża to bez wątpienia największa zbrodnia ostatnich lat. Szczegółowe dane na ten temat zebrali organizacja Lekarze bez Granic. Ich zdaniem co najmniej 6,7 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej, w tym 730 dzieci poniżej pięciu lat, zostało zabitych w pierwszym miesiącu kampanii prowadzonej przez wojsko na zachodzie Birmy. Materia "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Debiut premiera Morawieckiego "został skradziony przez Tuska"

  Debiut premiera Morawieckiego "został skradziony przez Tuska"

  - Ten debiut został skradziony przez Donalda Tuska - tak Maran Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej ocenił pierwszą zagraniczną wizytę nowego premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nowy szef rządu jest w bardzo trudnym położeniu. - Jego miejsce w szeregu pokazał sam Jarosław Kaczyński, bo powiedział, że w styczniu będzie rekonstrukcja rządu. To premier powinien przecież o tym decydować - dodał Marian Piłka. Włodzimierz Czarzasty zwrócił z kolei uwagę na niekonsekwentną politykę władz Unii w sprawie uchodźców. - Sprawa uchodźców na pewno była nieprzemyślana - ocenił szef SLD.

  czytaj więcej »
 • Gretkowska: akcja #metoo zmienia prawo na świecie

  Gretkowska: akcja #metoo zmienia prawo na świecie

  Akcja #metoo na świecie zmienia prawo, w Polsce nazywana jest sabatem czarownic - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Manuela Gretkowska. - W Polsce 80 procent zarzutów o gwałt jest oddalonych. A 98 procent gwałcicieli w ogóle unika kary - dodała. Zdaniem pisarki głośne mówienie o molestowaniu seksualnym jest po to, żeby "kobiety i mężczyźni wiedzieli co wolno, a czego nie wolno". - Ale to wszystko jest bardzo "miękkie" - dodała.

  czytaj więcej »
 • Wschód w polityce nowego premiera. Morawiecki o Rosji milczy

  Wschód w polityce nowego premiera. Morawiecki o Rosji milczy

  W czwartek pierwsza wizyta zagraniczna premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli. O relacjach z Zachodem nowy szef rządu wspominał w swoim expose. Jednak nic nie mówił nic o przyszłych relacjach z Rosją. Podkreślił za to zacieśnienie stosunków z Ukrainą, Gruzją czy Litwą. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "W tych wyborach chodziło o godność i szacunek". Demokrata wygrał w republikańskim stanie

  "W tych wyborach chodziło o godność i szacunek". Demokrata wygrał w republikańskim stanie

  Demokratyczny kandydat Doug Jones wygrał uzupełniające wybory do amerykańskiego Senatu. W Alabamie pokonał faworyzowanego przez Biały Dom republikanina Roya Moore'a. Taki wynik oznacza, że w Senacie republikanie mają już tylko przewagę jednego głosu. Cała kampania odbywała się w cieniu oskarżeń o molestowanie seksualne Moore'a. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • FSB: udaremniono serię zamachów zaplanowanych na Święta

  FSB: udaremniono serię zamachów zaplanowanych na Święta

  Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa ogłosił z triumfem, że podległe mu służby specjalne rozbiły grupę przygotowującej serię zamachów terrorystycznych w czasie Świąt oraz wyborów prezydenckich w Rosji. Takich doniesień może być teraz więcej, bo skoro Rosja chwali się pokonaniem tak zwanego Państwa Islamskiego, to terroryści z Bliskiego Wschodu mogą teraz szukać zemsty. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ich dzieci zginęły w masakrze. Nakręcili wstrząsający film ku przestrodze

  Ich dzieci zginęły w masakrze. Nakręcili wstrząsający film ku przestrodze

  Pięć lat temu w szkole Sandy Hooh w Newtown w stanie Connecticut Adam Lanza zastrzelił ponad 20 osób i w końcu siebie. Kilkadziesiąt minut wcześniej zastrzelił swoją matkę. Większość ofiar w szkole to były dzieci, które nie skończyły nawet siedmiu lat. Ale rodzice nie poddali się i zaczęli działać, by innych nie spotkała tragedia, z którą oni wciąż nie mogą się pogodzić. To za ich sprawą powstał wstrząsający film o zbrodni, do której jeszcze nie doszło i której można by zapobiec. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Unijny spór o relokację uchodźców. Komisja Europejska krytykuje Tuska

  Unijny spór o relokację uchodźców. Komisja Europejska krytykuje Tuska

  List napisany przez przewodniczącego Tuska jest nie do zaakceptowania- tak Dimitris Awramopulos, unijny komisarz ds. migracji, ostro skrytykował szefa Rady Europejskiej. Donald Tusk wystosował do europejskich przywódców list, w którym negatywnie odniósł się do programu relokacji uchodźców. A jego autorem jest właśnie Komisja Europejska. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Premier Morawiecki "to projekt polityczny, który prezes PiS realizował długotrwale"

  Premier Morawiecki "to projekt polityczny, który prezes PiS realizował długotrwale"

  - To nie jest ani przypadek, ani zbieg okoliczności, ani jakiś incydent. To jest pewien projekt polityczny, który szef PiS-u realizował długotrwale, stopniowo i z premedytacją - tak Jan Rokita ocenia zmianę na fotelu szefa rządu. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS nie wykluczył, że Jarosław Kaczyński może widzieć w osobie Mateusza Morawieckiego swojego następcę. - To zależy do tego czy Morawiecki faktycznie jest w stanie odnieść sukces i jako premier wygrać wybory w 2019 roku - podkreślił. Jan Rokita mówił również o krytyce Donalda Tuska ze strony Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
tvnpix