Około 30 procent Niemców jeszcze nie zdecydowało. Kto wygra niedzielne wybory?


W niedzielę o godzinie 18:00 jasne stanie się, kto oficjalnie zostanie kanclerzem Niemiec. Czy potwierdzą się sondaże i na stanowisku zostanie Angela Merkel? Nasi reporterzy są już w Niemczech. Podróżują po kraju i wsłuchują się w opinii obywateli. Arkadiusz Wierzuk dziś był w Dreźnie - mieście, które według sondaży, nie jest wcale przychylne kanclerz Merkel. Jak wyglądają niemieckie sympatie polityczne?

SPECJALNE WYDANIE "FAKTÓW Z ZAGRANICY" POŚWIĘCONE NIEMIECKIM WYBOROM W NIEDZIELĘ O 18:00 I 19:55 W TVN24 BiS.

Nie chcemy eksperymentu - tak mówi wielu mieszkańców Drezna pytanych o to, na kogo oddadzą głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Wszystko więc wskazuje na to, że poprą oni CDU i kandydaturę Angeli Merkel na czwartą kadencję w roli kanclerza Niemiec.

- Merkel to bardzo doświadczona polityk - mówi jedna z mieszkanek Drezna. Czy widać jakąś alternatywę dla obecnej kanclerz? - Ciężko z tym - odpowiada. - Ona po prostu była, jest i będzie. Zagłosuje na nią 50 procent wyborców - dodaje inny mieszkaniec.

Jednak to nie jest łatwa kampania dla kanclerz Merkel. Szczególne we wschodnich landach takich jak Saksonia i Saksonia-Anhalt, gdzie antyislamska PEGIDA co tydzień organizuje demonstracje wymierzone w koalicyjny rząd CDU/CSU-SPD. Aktywna jest tam również Alternatywa dla Niemiec (AfD), która w sondażach wysuwa się nawet na trzecią pozycję - zyskując kilkanaście procent poparcia.

"Umieściła swoją partię idealnie w centrum"

I choć na wiecach Angeli Merkel we wschodnich Niemczech często pojawiały się gwizdy i antyrządowe hasła, to wielu mieszkańców tych landów - niezadowolonych z polityki imigracyjnej - jest gotowa do poparcia urzędującej kanclerz, a nie AfD. - To nie jest żadna alternatywa dla Niemiec, to po prostu faszyści. A tutaj nikt tego nie potrzebuje - mówi jeden z mieszkańców Drezna.

Ale poparcie dla CDU i Merkel ma jeszcze inne powody. Jak przekonują politolodzy, kluczowa jest kondycja niemieckiej gospodarki, która ma się dobrze. - Angela Merkel jest najlepszym kanclerzem od lat. Umieściła swoją partię idealnie w centrum, dzięki czemu nie ma konkurencji. Wiele osób w Niemczech po prostu uważa, że Merkel bardzo dobrze rządzi naszym krajem - ocenia prof. Werner Patzel, politolog z uniwersytetu w Dreźnie.

I choć kampania wyborcza jest na finiszu, to główni konkurenci do fotela kanclerza - Angela Merkel i Martin Schulz z SPD - nie zwalniają tempa, bo według sondaży około 30 procent Niemców nie zdecydowało jeszcze, na kogo odda swój głos. W czwartek Merkel o poparcie wyborców zabiegała w Hesji, a Schulz odwiedził między innymi Kolonię. W piątek kandydaci zawitają do Bawarii.

Merkel bezkonkurencyjna

Według ostatniego sondażu Politbarometer telewizji publicznej ZDF opublikowanego w czwartek wieczorem, na blok partii chadeckich CDU/CSU chce głosować 36 proc. ankietowanych - tyle samo co w poprzednim badaniu. SPD może liczyć na 21,5 proc. poparcia - 1,5 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Na trzecie miejsce wyszła Alternatywa dla Niemiec z poparciem 11 proc. (+1 pkt. proc.). Tuż za nią znajduje się liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) z wynikiem identycznym jak poprzednio - 10 proc. Lewica (Die Linke) ma 8,5 proc. (-1 pkt. proc.), a Zieloni bez zmian - 8 proc.

Uzyskane przez partie wyniki pozwalają na utworzenie po wyborach koalicji dwóch największych obozów politycznych - CDU/CSU i SPD lub rządu chadeków z FDP i Zielonymi - w obu przypadkach z Merkel jako kanclerzem.

Gdyby wyborcy mogli bezpośrednio wybrać kanclerza, Schulz nie miałby z Merkel żadnych szans. Merkel popiera 56 proc. pytanych, a Schulza - 32 proc.

Wybory do Bundestagu odbędą się w niedzielę 24 września.

CZYTAJ WIĘCEJ W SPECJALNYM RAPORCIE TVN24.PL

Autor: Arkadiusz Wierzuk / dln / Źródło: Fakty z Zagranicy TVN24 BiS/PAP

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS