Fakty z zagranicy

Lądowa operacja przeciwko IS? "Arabowie nie są gotowi przyjąć Amerykanów"

Lądowa operacja przeciwko IS? "Arabowie nie są gotowi przyjąć Amerykanów"

16.02 | Krzysztof Przepiórka i Katarzyna Sidło w "Faktach z Zagranicy"

Foto: Fakty z zagranicy | Video: Fakty z zagranicy
Amerykanie przespali sytuację, w której można było powstrzymać rozwój tzw. Państwa Islamskiego w Syrii - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca GROM, komentując informacje CNN o możliwej interwencji lądowej w Syrii i Iraku w celu zlikwidowania tzw. Państwa Islamskiego - Ciężko wrócić do momentu, kiedy ta interwencja mogłaby mieć więcej sensu - dodał Katarzyna Sidło, arabistka i ekonomistka ds. politycznych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.


Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce - na miasta i na prowincję"

  "Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce - na miasta i na prowincję"

  - Świat cywilizacji zachodniej dzieli się na zwolenników otwartego świata i jego przeciwników - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński, komentując wybory prezydenckie we Francji. Drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki", ocenił, że to podział między lepiej wykształconymi mieszkańcami miast a gorzej wykształconymi mieszkańcami prowincji. - Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce: na miasta i na prowincję - stwierdził Ostrowski.

  czytaj więcej »
 • Emmanuel Macron "wierzy w Europę, w pozytywne skutki migracji"

  Emmanuel Macron "wierzy w Europę, w pozytywne skutki migracji"

  Nie tylko we Francji, ale "wszędzie jest atmosfera pesymizmu, obaw" - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. Jego zdaniem popularność Emmanuela Macrona wynika z tego, że jest on "młody i optymistyczny". - On wierzy w Europę, w pozytywne skutki migracji - stwierdził Smolar.

  czytaj więcej »
 • Filozof, bankier, katolik, polityk. Przyszły prezydent Francji?

  Filozof, bankier, katolik, polityk. Przyszły prezydent Francji?

  Emmanuel Macron ma 39 lat i wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji na czele stworzonego przez siebie ruchu. Macron to jeden z najlepiej wykształconych polityków w Europie. Zanim skończył elitarną École nationale d'administration, która jest kuźnią francuskich kadr w administracji, studiował filozofię i był asystentem Paula Ricoeura - jednego z najsłynniejszych francuskich filozofów XX wieku. Macron robił potem karierę w banku Rotschilda, był także szefem kancelarii prezydenta Hollanda i w końcu ministrem gospodarki. Teraz ma duże szanse zostać najmłodszym od czasów Napoleona przywódcą swojego kraju.

  czytaj więcej »
 • Sukces Macrona "wynikiem pewnego kuriozalnego splotu zdarzeń"

  Sukces Macrona "wynikiem pewnego kuriozalnego splotu zdarzeń"

  Mamy do czynienia na całym Zachodzie ze zjawiskiem wzrostu tendencji wspólnotowych, natomiast pewnej narastającej niechęci do instytucji ponadnarodowych takich jak UE tudzież kapitalizmu. To są trendy prawdziwe - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jan Rokita. - To, że mamy do czynienia z takim zjawiskiem wcale nie znaczy, że wybory będą wygrywać nacjonaliści. Tak się nie dzieje - dodał. Jego zdaniem zwycięstwo Macrona wydaje się być pewne, ale to wcale nie znaczy, że będzie on zdolny do odpowiedzi na problemy współczesności, bo "całą swoją osobowością i swoim programem jest wyjęty z innego czasu". - Macron odpowiada nie na dzisiejsze problemy Francji, tylko na wczorajsze problemy Francji - stwierdził Rokita i dodał, że faworyt sondaży "będzie miał spore problemy z rządzeniem". - Ewidentnie ten wybór rozmija się z historią. On jest wynikiem pewnego zupełnie kuriozalnego splotu zdarzeń - ocenił komentator TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zwycięstwo Macrona byłoby fantastycznym sygnałem dla Europy i Polski"

  "Zwycięstwo Macrona byłoby fantastycznym sygnałem dla Europy i Polski"

  Oficjalnych danych jeszcze nie mamy, ale jestem w dobrej myśli. Mam nadzieję, że Francja postawi tamę populizmowi w Europie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Radosław Sikorski komentując francuskie wybory. - Minister Macron ma większą zdolność koalicyjną. Nie w sensie partyjnym, w sensie przyciągania wyborców z lewa i z prawa. Przy tym to jest bardzo sympatyczny człowiek - dodał Sikorski. Zdaniem byłego szefa MSZ "Europa różnych prędkości jest faktem", więc potrzeba jej "świeżego przywództwa", a nie "szarlatanerii ekonomicznej". - Uważam, że jego zwycięstwo byłoby fantastycznym sygnałem dla Europy, także dla Polski, bo dałoby wiarę, że w Europie można coś zmienić - stwierdził.

  czytaj więcej »
 • "Przeszła do drugiej tury, ale to nie jest sukces"

  "Przeszła do drugiej tury, ale to nie jest sukces"

  Le Pen ma bardzo małą zdolność koalicyjną. Przeszła do drugiej tury, ale to nie jest sukces - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Moszyński z Radio France Internationale komentując pierwsze wyniki wyborów we Francji. Jego zdaniem Marine Le Pen zaczęła tracić w sondażach, ponieważ Francuzi - w pewnym sensie - "przyzwyczaili się" do zamachów. Zwłaszcza w trakcie tak gorących okresów jak kampania wyborcza. - Terroryści za wiele nie ugrali, politycy też nie - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

  Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

  - W pewnym sensie te wybory we Francji są plebiscytem na temat muzułmanów w ogóle, ich miejsca w społeczeństwie, tego jak ostatecznie ułożą się te stosunki i w takim newralgicznym momencie się odbywają - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" dr Patrycja Sansnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując programy wyborcze kandydatów na fotel prezydenta Francji. We wszystkich tych programach są zapisy dotyczące walki z terroryzmem. Zaznaczając, że "historia Francji leje się krwią" te wybory zarazem "są i nie są wyjątkowe". - Ważne jest to, jak kandydaci mówią o muzułmanach - dodała Sansal. Według przedstawiciela związku muzułmanów RP "należy odróżnić aktywny islam" od ekstremizmu. - Dobrze by było, gdyby był aktywny islam, ale ten środkowy islam - przekonuje Adham Abd el Aal. - Popełniono błąd gdzieś 30 lat temu, gdzie pozwalano różnym grupom robić, co chcą, bo byli przydatni gdzieś kiedyś. I to teraz się odbija - ocenił w TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

  Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

  - Nacjonalizmy i inne populizmy rozbijają współpracę w Europie. I to chyba największe zagrożenie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Halicki, poseł PO. - Skrajności, które w pierwszym etapie tej kampanii wydawały się dominować coraz bardziej chyba ulegają temu racjonalnemu wyborowi - ocenił. Zdaniem Andrzeja Halickiego "scenariusz holenderski jest do powtórzenia". - Jakbyśmy napisali scenariusz negatywny to druga tura w wydaniu Marine Le Pen i Melenchon to jest czarny sen. Dlatego, że mamy dwóch kandydatów, którzy chcą wyprowadzić Francję z UE, z NATO, ze strefy euro, z tego wszystkiego, co jest konstytuantą prosperity. W moim przekonaniu tego, co wiedzie nas do spokoju i powagi - stwierdził natomiast były wiceszef PE Marek Siwiec. - Mówiąc krótko: gdyby nie tych dwoje, to pozostaje Filon i Macron i oni już są do przyjęcia - powiedział. - I pozostaje targowisko próżności: który z nich jest lepszy z punktu widzenia interesów Polski - dodał Siwiec. - Myślę, że taka druga tura jest mało prawdopodobna - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Finisz kampanii pod znakiem bezpieczeństwa. Kto stanie na czele Francji?

  Finisz kampanii pod znakiem bezpieczeństwa. Kto stanie na czele Francji?

  Wiodącym tematem w politycznej Francji jest bezpieczeństwo i dowodzi tego czwartkowy zamach. W ciągu 2,5 roku w atakach zginęło ponad 230 osób. A sprawcami byli wyznawcy fanatycznej i wynaturzonej wersji islamu. Tym samym pryzmat, przez który niejeden wyborca ocenia i będzie oceniać kandydatów, jest następujący: jaki ma pomysł na walkę z islamskim terroryzmem, a także - jaka jest jego wizja na pogodzenie islamu z założeniami o świeckości państwa?

  czytaj więcej »
 • Wielkie nazwiska i poparcie. Kto wspiera francuskich kandydatów?

  Wielkie nazwiska i poparcie. Kto wspiera francuskich kandydatów?

  Podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Hillary Clinton miała poparcie wszystkich chyba gwiazd - muzyki, filmu jak i sportu. Jak jednak wiemy - na niewiele się to zdało. Niemniej we Francji poparcie znanych ludzi ewidentnie jest w cenie. A nazwiska, które zaangażowały się w tę kampanię są tak imponujące - mowa tu o Baracku Obamie - jak zaskakujące - czego przykładem jest Pamela Anderson. Jakiego celebrytę - lub polityka - ma w swoim narożniku każdy z kandydatów?

  czytaj więcej »
 • Od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy. Wszystko o francuskich kandydatach

  Od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy. Wszystko o francuskich kandydatach

  Jedenastu kandydatów próbuje zostać kolejnym prezydentem Francji, ale realne szanse ma tylko czwórka - Marine Le Pen, Emmanuel Macron, Francois Fillon i Jean-Luc Melenchon. Każdy z nich ma inną wizję Francji, bo polityczny przekrój poglądów kandydatów mieści się między skrajną prawicą a skrajną lewicą. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej"

  "Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej"

  - Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej, która boleśnie ugodziła swojego twórcę - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując dymisję Wacława Berczyńskiego z funkcji przewodniczego podkomisji powołanej do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

  czytaj więcej »
 • Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

  Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

  Nie jest to nowe prawo - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski komentując ogłoszone przez prezydenta USA zaostrzenie wymogów dla wiz pracowniczych. Zdaniem Orłowskiego działania Trumpa wymierzone w imigrantów nie sprawią, że w USA pojawią się nowe miejsca pracy. Z kolei Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha, stwierdził, że podanie informacji o zaostrzeniu wymogów wizowych było motywowane brakiem realnych dokonań Trumpa w dziedzinie ekonomii, dlatego "trzeba było wypuścić informację, która nie ma żadnego znaczenia".

  czytaj więcej »
tvnpix