Fakty z zagranicy

"To jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim"

"To jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim"

17.07 | Monika Krajewska i Marek Rybarczyk w "Faktach z Zagranicy"

Foto: Fakty z zagranicy TVN24 BiS | Video: Fakty z zagranicy
To jest poziom tabloidu. To jest bardzo miłe do oglądania, ale nie ma treści politycznej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz, oceniając pierwszą wizytę w Polsce brytyjskiej książęcej pary. Zdaniem eksperta "to jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim" po źle przyjętym Brexicie.

- W Polsce zaczęło się oryginalnie, bo George nie chciał wyjść z samolotu - ocenił Marek Rybarczyk, były dziennikarz BBC i wieloletni korespondent, autor książek "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa" i "Tajemnice Windsorów". - Wizyta przebiega fajnie - stwierdził i dodał, że "za mało było takiej myśli żeby nie tkwić w historii, tylko iść do przodu". Zdaniem Rybarczyka potrzebne byłoby pokazanie, że Polska nie skupia się jedynie na martyrologii i II wojnie światowej, ale że "jesteśmy narodem nowoczesnym".

- Trwanie monarchii oznacza zabezpieczenie interesów tej klasy i trwały układ w społeczeństwie, ale też ogromny symbol ciągłości państwowej i wspólnoty - ocenił Rybarczyk. Zdaniem eksperta w sprawach brytyjskiej monarchii po ewentualnej śmierci królowej Elżbiety II "nie tylko Brytyjczycy będą płakać". Dziennikarz zaznaczył, że nadzieją jest jednak księżna Kate, która jest "delikatnie sterowana przez rząd". Rybarczyk zaznaczył, że ta wizyta może okazać się szczególnie ważna dla Polaków żyjących na Wyspach.

- Książę William z księżna Kate wykazują się instynktem państwowym. Skoro rząd każe jechać i ocieplać wizerunek, skoro trzeba, to to wykonują. To jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim. Brexit jest w Europie źle przyjęty - ocenił z kolei publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz.

"Monarchia malowana"

- Nie ma lepszego sposobu na ocieplenie wizerunku po tych miesiącach perturbacji, po tym zamieszaniu - stwierdziła dziennikarka "Faktów" i "Faktów z Zagranicy" Monika Krajewska i dodaje, że "wszyscy mają wrażenie, że nie są (rodzina książęca - przyp red.) oderwani od rzeczywistości". Z taką opinią nie do końca zgadza się Adam Szostkiewicz, który zauważa, że żyją na nieosiągalnym dla szarych obywateli poziomie. - Z tą monarchią jest tak, że ona jest malowana. Pięknie malowana - ocenił publicysta.

- Dwór nie ma żadnego znaczenia - stwierdza Szostkiewicz i przypomina, że w sensie ustrojowym suwerenem Wielkiej Brytanii "nie jest królowa, ani dwór, ani rodzina królewska, tylko parlament brytyjski", co jest szczególnie widoczne, gdy podczas zaprzysięgania parlamentu monarcha wygłasza mowę, którą w całości piszą jej ministrowie. - Ona nie ma prawa wprowadzić ani jednego słowa poprawki - przypomina Szostkiewicz i dodaje, że "dwór nie kształtuje polityki brytyjskiej".

Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
teraja1

Mysle ze ta wizyta nic nie da Polsce za goszczenie tak wybitnych osobistosci .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • MAKS - święto lotnictwa niedaleko Moskwy

    MAKS - święto lotnictwa niedaleko Moskwy

    Rosja chwali się swoim potencjałem lotniczym. Okazją jest trwający właśnie moskiewski salon lotniczy i kosmiczny - MAKS. Impreza odbywa się co dwa lata w miasteczku Żukowskij niedaleko stolicy Rosji. Przyciąga ona rekordowe liczby widzów - w tym roku organizatorzy spodziewają się 400 tysięcy odwiedzających. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

    Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

    W Polsce często odwołujemy się do zagranicznych wzorców. Projektując rozwiązania prawne, polskim politykom zdarza się wskazywać na recepty opracowane w zachodnich demokracjach. Nie inaczej jest ze zmianami w sądach. Jak więc wygląda Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych oraz procedury wyboru i odwoływania jego sędziów? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

    Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

    Jeżeli chcemy tą przewagę PiS-u zniwelować, chcemy utrzymać normalność i demokracje, to musimy grać na wielu fortepianach - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz. Przewodniczący PSL mówił, że jego partia, partia Razem, jak i inne partie muszą współpracować, bo każda trafia "do różnych ludzi". - To, co prezydent powinien zrobić, po pierwsze: zawetować te ustawy, te groźne ustawy - mówił z kolei Adrian Zandberg z partii Razem. - A po drugie, (prezydent powinien - przyp. red.) rozpocząć wielką publiczną debatę nad reformą polskiego sądownictwa, ale taką, która będzie się odbywała na poważnie - dodał.

    czytaj więcej »
   • Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

    Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

    Nie jest marzenie Donalda Tuska, żeby ubiegać o jakieś stanowiska w Polsce. On już w życiu osiągnął wszystko - mówił w "Faktach z Zagranicy" profesor Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem Tusk marzy o tym, aby spędzić czas z rodziną, odpocząć i podróżować. - Jednak to, co robi PiS, w naturalny sposób zasysa go do polskiej polityki - dodał. - Wybiera się zawsze spośród kandydata (na lidera), którzy mogą być wybieralni, którzy są znani w szerokiej opinii publicznej. W tym rozumieniu Donald Tusk ma szansę - mówił Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że nie jest pewien, czy Tusk nie chciałby wrócić na polską scenę polityczną.

    czytaj więcej »
   • "Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

    "Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

    - Pan Donald Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować. Liczymy, że zacznie również wykorzystywać tę swoją pozycję dla dobra Polski, dbając o Polskie interesy. Natomiast w Polsce będziemy rozmawiać we własnym gronie o naszych sprawach - mówił w "Faktach z Zagranicy" Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Horała dodał, że "tytuł do spotykania się" może mieć Schetyna, bądź inni liderzy polskich partii politycznych. - Donald Tusk z troską o Polskę, bo wie doskonale, co dzieje się w Brukseli i co mówi się o Polsce, chce spotkać się z Polskim prezydentem - podkreślał z kolei Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - Donald Tusk chce wytłumaczyć Andrzejowi Dudzie te zagrożenia, które płyną z tych uchwalanych, niekonstytucyjnych, sprzecznym z prawem europejskim ustaw. Donald Tusk pragnie dialogu, by prezydent Rzeczpospolitej jeszcze przemyślał podpisanie niekonstytucyjnego prawa - dodał.

    czytaj więcej »
   • Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

    Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

    Powaga zmian w polskich sądach i skala protestów sprawiają, że to najważniejsze tematy w krajowych mediach w ostatnich dniach. To, co dzieje się w Warszawie i w wielu innych polskich miastach, nie umyka także zagranicznym redakcjom. Sprawami Polski za granicą zajmują się jednak nie tylko dziennikarze - nie brakuje komentarzy i oświadczeń rządowych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Polska nie jest członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej, tylko wspólnoty wartości"

    "Polska nie jest członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej, tylko wspólnoty wartości"

    U europejskich polityków, z którymi rozmawiałam była troska i kompletne niezrozumienie tego, co się w Polsce dzieje - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowana PO Julia Pitera. - Polska nie jest członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej, tylko wspólnoty wartości - przekonywała. - Nie ma powodu, żeby Unia Europejska ingerowała w wewnętrzne sprawy Polski - mówił z kolei drugi gość programu, Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Jak dodał, on sam ma obiekcje co do reform PiS, które zostały zgłoszone jako projekty poselskie. - Moim zdaniem te ustawy powinny być ustawami rządowymi, by mogły być konsultowane - stwierdził.

    czytaj więcej »
   • Semka: demonstracje średniego typu. Wroński: ważne, że nie tylko w Warszawie

    Semka: demonstracje średniego typu. Wroński: ważne, że nie tylko w Warszawie

    - Demonstracja typu średniego, od 7 do 10 tysięcy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Piotr Semka z "Do Rzeczy" czwartkową manifestację na Krakowskim Przedmieściu przeciwko reformom PiS w sądownictwie. Drugi gość programu, Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej", wyraził opinię, że nie liczba demonstrantów się tu liczy. - Istotne jest to, że demonstracje nie odbywają się tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach - ocenił.

    czytaj więcej »
   • "Jeśli nie ma Unii Europejskiej w Polsce, to wszystko wolno. Tak myślą rządzący"

    "Jeśli nie ma Unii Europejskiej w Polsce, to wszystko wolno. Tak myślą rządzący"

    - Idzie to w niedobrym kierunku - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, oceniając ustawy reformujące sądownictwo, które uchwalił Sejm. Jego zdaniem wszystkie trzy kluczowe ustawy - o KRS, o Sądzie Najwyższym i o ustroju sądów powszechnych - powinny być zawetowane przez prezydenta Dudę. Wyraził opinię, że PiS liczy na to, że UE nie zajmie się tą sprawą. - Jeśli nie ma Boga, to wszystko wolno. Jeśli nie ma Unii Europejskiej w Polsce, to wszystko wolno. Tak pewnie myślą rządzący- stwierdził.

    czytaj więcej »
   • Tusk proponuje spotkanie, Pałac Prezydencki odpowiada

    Tusk proponuje spotkanie, Pałac Prezydencki odpowiada

    Unia głośno krytykuje polską reformę sądownictwa, więc Donald Tusk zaproponował prezydentowi Dudzie spotkanie. Według Tuska reformy PiS "narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas - w sensie politycznym - w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód". Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości ewentualne spotkanie nie miałoby konkretnego celu, ponieważ wśród kompetencji szefa Rady Europejskiej nie ma takiej, która pozwalałaby mu na ingerowanie w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Jednak z drugiej strony takie ewentualne spotkanie mogłoby pokazać chęć do dialogu, którego brak Bruksela najostrzej wypomina Warszawie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Sąd Konstytucyjny, KRS, Sąd Najwyższy. Jak Orban reformował sądy

    Sąd Konstytucyjny, KRS, Sąd Najwyższy. Jak Orban reformował sądy

    Najpierw reforma działania Trybunału Konstytucyjnego, potem zmiana w Krajowej Radzie Sądownictwa, a na koniec Sąd Najwyższy - w tej kolejności następowały zmiany w wymiarze sprawiedliwości przeprowadzane przez rząd Viktora Orbana. Na pierwszy rzut oka sytuacja jest bardzo podobna do zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Największa różnica polega jednak na tym, że partia Orbana posiadała większość konstytucyjną w parlamencie.

    czytaj więcej »
   • Sędziowie z 15 krajów ostrzegają przed zmianami w Polsce

    Sędziowie z 15 krajów ostrzegają przed zmianami w Polsce

    Zwolennicy kontrowersyjnych zmian w polskim prawie argumentują, że podobne rozwiązania do tych, które proponuje PiS, obowiązują między innymi w Niemczech i Holandii. Jednak przed upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce ostrzegają Rady Sądownictw z 15 krajów europejskich, w tym właśnie z Niemiec, Hiszpanii i Holandii. Jak naprawdę wygląda sytuacja w krajach, na które najczęściej powołują się politycy PiS?

    czytaj więcej »
   tvnpix