Fakty z zagranicy

"To jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim"

To jest poziom tabloidu. To jest bardzo miłe do oglądania, ale nie ma treści politycznej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz, oceniając pierwszą wizytę w Polsce brytyjskiej książęcej pary. Zdaniem eksperta "to jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim" po źle przyjętym Brexicie.

- W Polsce zaczęło się oryginalnie, bo George nie chciał wyjść z samolotu - ocenił Marek Rybarczyk, były dziennikarz BBC i wieloletni korespondent, autor książek "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa" i "Tajemnice Windsorów". - Wizyta przebiega fajnie - stwierdził i dodał, że "za mało było takiej myśli żeby nie tkwić w historii, tylko iść do przodu". Zdaniem Rybarczyka potrzebne byłoby pokazanie, że Polska nie skupia się jedynie na martyrologii i II wojnie światowej, ale że "jesteśmy narodem nowoczesnym".

- Trwanie monarchii oznacza zabezpieczenie interesów tej klasy i trwały układ w społeczeństwie, ale też ogromny symbol ciągłości państwowej i wspólnoty - ocenił Rybarczyk. Zdaniem eksperta w sprawach brytyjskiej monarchii po ewentualnej śmierci królowej Elżbiety II "nie tylko Brytyjczycy będą płakać". Dziennikarz zaznaczył, że nadzieją jest jednak księżna Kate, która jest "delikatnie sterowana przez rząd". Rybarczyk zaznaczył, że ta wizyta może okazać się szczególnie ważna dla Polaków żyjących na Wyspach.

- Książę William z księżna Kate wykazują się instynktem państwowym. Skoro rząd każe jechać i ocieplać wizerunek, skoro trzeba, to to wykonują. To jest wizyta w interesie propagandowym brytyjskim. Brexit jest w Europie źle przyjęty - ocenił z kolei publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz.

"Monarchia malowana"

- Nie ma lepszego sposobu na ocieplenie wizerunku po tych miesiącach perturbacji, po tym zamieszaniu - stwierdziła dziennikarka "Faktów" i "Faktów z Zagranicy" Monika Krajewska i dodaje, że "wszyscy mają wrażenie, że nie są (rodzina książęca - przyp red.) oderwani od rzeczywistości". Z taką opinią nie do końca zgadza się Adam Szostkiewicz, który zauważa, że żyją na nieosiągalnym dla szarych obywateli poziomie. - Z tą monarchią jest tak, że ona jest malowana. Pięknie malowana - ocenił publicysta.

- Dwór nie ma żadnego znaczenia - stwierdza Szostkiewicz i przypomina, że w sensie ustrojowym suwerenem Wielkiej Brytanii "nie jest królowa, ani dwór, ani rodzina królewska, tylko parlament brytyjski", co jest szczególnie widoczne, gdy podczas zaprzysięgania parlamentu monarcha wygłasza mowę, którą w całości piszą jej ministrowie. - Ona nie ma prawa wprowadzić ani jednego słowa poprawki - przypomina Szostkiewicz i dodaje, że "dwór nie kształtuje polityki brytyjskiej".

Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
teraja1

Mysle ze ta wizyta nic nie da Polsce za goszczenie tak wybitnych osobistosci .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Uruchomiono stronę, gdzie można na bieżąco sprawdzać poziom smogu

    Uruchomiono stronę, gdzie można na bieżąco sprawdzać poziom smogu

    Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki od czwartku można sprawdzać na interaktywnej mapie jakości powietrza w Europie. Z powodu smogu przedwcześnie umierają setki tysięcy ludzi. Europejski indeks jakości powietrza (European Air Quality Index) uruchomiła w czwartek Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska. Mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tysięcy stacji pomiarowych w Europie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Kolejne oskarżenia o molestowanie. Tym razem dotyczą dwóch polityków

    Kolejne oskarżenia o molestowanie. Tym razem dotyczą dwóch polityków

    Od paru tygodni niemal codziennie słyszymy o kolejnych zarzutach o molestowaniu czy nawet gwałtach, czego dopuścić się miało wielu z z najbardziej znanych amerykańskich aktorów i reżyserów. Wszystko zaczęło się od ujawnienia tego, co przez lata robił bezkarnie Harvey Weinstein. Tym razem kłopoty mają też politycy - demokrata Al Franken i republikanin Ray Moore. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Ciąg dalszy kłopotów Kevina Spaceya. Oskarżenia płyną z Londynu

    Ciąg dalszy kłopotów Kevina Spaceya. Oskarżenia płyną z Londynu

    Londyński teatr Old Vic poinformował w czwartek, że otrzymał 20 zgłoszeń dotyczących niewłaściwego zachowania i molestowania seksualnego ze strony amerykańskiego aktora Kevina Spacey, który w latach 2004-2015 był dyrektorem artystycznym tej instytucji. Aż 16 z otrzymanych zgłoszeń dotyczy byłych pracowników teatru, a wszystkie dotyczą mężczyzn. Spacey jest oskarżony m.in. o zachowania "sprawiające, że ktoś nie czuł się komfortowo" i o "niewłaściwe zachowania seksualne". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Zmarł Toto Riina - "capo di tutti capi" sycylijskiej mafii

    Zmarł Toto Riina - "capo di tutti capi" sycylijskiej mafii

    W wieku 87 lat zmarł najpotężniejszy boss sycylijskiej mafii Toto Riina - podały w piątek media. Skazano go na 26 wyroków dożywocia, w tym za zlecenie zamachów na sędziów śledczych. Z powodu ciężkiej choroby Riina przebywał ostatnio na oddziale więziennym w szpitalu w Parmie, dokąd trafił po ponad 20 latach pobytu w izolacji, w warunkach zaostrzonego rygoru, w jakich osadzani są najgroźniejsi członkowie mafii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rekordową ilość kości słoniowej skonfiskowano w ubiegłym roku

    Rekordową ilość kości słoniowej skonfiskowano w ubiegłym roku

    Kłusownictwo słoni ma się niestety bardzo dobrze, jak wynika z najnowszego raportu Sekretariatu Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Skandal w USA wybuchł wtedy, gdy okazało się, że Biały Dom rozważa zgodę na przywiezienie do USA wypchanych zwierząt upolowanych przez amerykańskich myśliwych w Afryce. Protest obrońców przyrody jest tak potężny, że prawo może jednak nie wejść w życie. Od razu pojawiły się też zdjęcia synów prezydenta, którzy z radością pozowali przy zabitym przez słoniu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Amerykański architekt pracuje nad latającym samochodem

    Amerykański architekt pracuje nad latającym samochodem

    Zaczęło się od marzenia. Kilka lat temu amerykański architekt Sam Bousfield połączył swój zawód z pasją. Pomysł był śmiały - latający samochód. Marzenie stopniowo ewoluowało, nabierało mocy, a wizja zaczęła się materializować. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

    Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

    - Mogę potwierdzić, że pani premier niedługo wybiera się do Paryża i myślę, że od wyboru Emmanuela Macrona mamy intensywny dialog - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce, komentując fakt, że premier Beata Szydło spotka się w Paryżu z prezydentem Francji. Ambasador mówił między innymi o zerwaniu przetargu na caracale oraz o kwestii pracowników delegowanych, która jest jedną ze spraw priorytetowych dla prezydenta Macrona. - Idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia - zaznaczył Levy.

    czytaj więcej »
   • Polska ma poważny problem ze smogiem. "Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski"

    Polska ma poważny problem ze smogiem. "Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski"

    - Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, wskazując, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w naszym kraju co roku 45-48 tysięcy ludzi. - Poprawa świadomości, działania na poziomie rządowym, normy jakości węgla, rozporządzenie o tym, że znikną z Polski kotły najgorszej jakości - takie działania, konieczne do poprawy tej dramatycznej sytuacji wyliczył natomiast Piotr Siergiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - To wymaga odważnej polityki - dodał Wyszkowski i stwierdził, że "Polska jest w ogonie UE" pod względem jakości powietrza. - Polacy palą w piecach odpadami górniczymi - dodał i stwierdził, że brakuje nam edukacji ekologicznej.

    czytaj więcej »
   • Wraca temat ograniczenia funduszy unijnych dla Polski

    Wraca temat ograniczenia funduszy unijnych dla Polski

    Wy macie swoje zasady, a my mamy fundusze - tak do Beaty Szydło w marcu 2017 roku miał powiedzieć ówczesny prezydent Francji Francois Hollande. Wtedy padły w kontekście głosowania nad kandydaturą Donalda Tuska. Teraz temat wraca. Fundusze spójności mogą być zależne od respektowania zasad państwa prawa - oświadczyła w "Le Monde" Nathalie Loiseau, francuska minister do spraw europejskich. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Zostali niesłusznie skazani, wychodzą na wolność

    Zostali niesłusznie skazani, wychodzą na wolność

    Arthur Brown za kratkami spędził 29 lat, Wilbert Jones - 45 lat. Teraz obydwaj mężczyźni są wolni, bo po latach wykazano ich niewinność. Mogą uścisnąć rodzinę, pójść do parku... Ale to dla nich zupełnie inna rzeczywistość. Obaj pierwszy raz na oczy widzieli na przykład telefon komórkowy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rosjanie nie pojadą do Korei? MKOl podejmie decyzję w grudniu

    Rosjanie nie pojadą do Korei? MKOl podejmie decyzję w grudniu

    Kolejne igrzyska olimpijskie bez reprezentacji Rosji? WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa, uznała, że rosyjskie władze nie wypełniły części wymagań "mapy drogowej", która ma uzdrowić rosyjski sport. Moskwa nie uznała tzw. raportu McLarena i nie przyznała, że doping jest wspierany na poziomie państwa. Nie dopuściła także niezależnych ekspertów do laboratorium w Moskwie, które jest opieczętowane i gdzie są przechowywane testy. Rosjanie mogą więc nie pojechać na igrzyska zimowe w Korei. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Nazywany jest świętym Graalem kolekcjonerów. "Zbawiciel świata" sprzedany

    Nazywany jest świętym Graalem kolekcjonerów. "Zbawiciel świata" sprzedany

    Za 450 milionów dolarów można kupić naprawdę wiele. Samolot, zamek, kilkaset najdroższych na świecie samochodów i jeszcze coś zostanie. Można też kupić jeden obraz, który wśród kolekcjonerów nazywany jest świętym Graalem. "Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci został sprzedany w domu aukcyjnym Christie's za oszałamiającą sumę, która jeszcze nigdy nie pojawiła się na publicznej aukcji. W 1958 roku obraz został po raz pierwszy sprzedany za 45 funtów. "Salvator Mundi" to jedyne dzieło mistrza renesansu, jakie znajduje się w rękach prywatnych. Pozostałe są w kolekcjach publicznych. Nabywca pozostał anonimowy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Od 30-letniego renault do lamborghini. Wszystkie samochody papieża

    Od 30-letniego renault do lamborghini. Wszystkie samochody papieża

    Ponad 600 koni mechanicznych dla papieża. Franciszek dostał Lamborghini Huracan od producenta tego auta. Supersamochód nie trafi jednak do watykańskich garaży, tylko na aukcję charytatywną. Auto przyspiesza od 0 do 100 kilometrów na godzinę w nieco ponad 3 sekundy. Prędkość maksymalna to 300 kilometrów na godzinę. Ceny tego auta zaczynają się od niemal 800 tysięcy złotych. Papieskie Lamborghini, gdy trafi na aukcję, osiągnie prawdopodobnie wyższą cenę. Dodatkowym atutem jest papieskie błogosławieństwo i autograf, który Franciszek złożył na masce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix