Fakty z zagranicy

"Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów"

- Merkel jest znana z postawy koncyliacyjnej, z szukania kompromisu i z unikania takich spektakularnych zachowań pod publiczkę - ocenił w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem wygrana Angeli Merkel to dobra wiadomość dla Polski. Zdaniem Jana Rokity wygrana Merkel była czymś oczywistym, a bardzo ważnym elementem powyborczego układu jest fakt, że do rządu mogą wejść liberałowie z FDP. To może sprawić, że "dzisiaj Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów".

Były prezydent Polski, Bronisław Komorowski powiedział, że wybór Angeli Merkel na kanclerza po raz czwarty jest prosty do wytłumaczenia. Jego zdaniem Niemcy "sparzyli się" na charyzmatycznych przywódcach, których mieli w przeszłości. - Merkel jest znana z postawy koncyliacyjnej, z szukania kompromisu i z unikania takich spektakularnych zachowań pod publiczkę. Myślę, że i w polskich skojarzeniach dzięki temu, zajmuje dobre miejsce - cenił były prezydent.

Komorowski dodał, że Niemcy głosowali na Merkel, ponieważ "to jest kontynuacja, to jest pewność, to jest pokój, gwarancja" zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.

Cała rozmowa z Bronisławem Komorowskim
Wideo: Fakty z zagranicy Cała rozmowa z Bronisławem Komorowskim

Problemy socjaldemokratów

Z kolei były premier Leszek Miller zwrócił uwagę na problemy niemieckich socjaldemokratów.

- Porażka SPD to jest koszt tej koalicji. SPD osiągała najgorszy wynik w historii. To będzie miało bardzo liczne konsekwencje. Bardzo żałuje, że tak się stało - powiedział Miller. Jak wspominał był taki moment, w którym radził Schulzowi i Gabrielowi, aby na rok przed wyborami wycofali się z koalicji i przeszli do ofensywy, atakując Merkel. Jak przyznaje były premier, liderzy SPD odpowiedzieli mu, że "odpowiedzialność za państwo im na to nie pozwala".

- Schulz i SPD zapłaciła, mówiąc naszym językiem, za rolę przystawki - oceniał Miller. Jego zdaniem wielka koalicja, która rządziła w Niemczech przez ostatnie cztery lata, przedstawiła wiele dobrych rozwiązań, takich jak minimalna stawka godzinowa. - Tylko problem polega na tym, że to wszystko szło na konto Merkel, a nie SPD - ocenił Miller.

Cała rozmowa z Leszkiem Millerem
Wideo: Fakty z zagranicy Cała rozmowa z Leszkiem Millerem

"Najlepsza wiadomość dla Polski"

Z kolei zdaniem europosła Prawicy RP Marka Jurka, wynik wyborów w Niemczech to "minimalne wahnięcie" w stosunku do  sondaży poparcia z tygodnia przed wyborami. - Być może to jest naturalny ruch wyborczy, być może te sondaże oddawały nastroje sprzed tygodnia, tylko cały czas spadało poparcie dla dużych partii - ocenił. Europoseł niski wynik SPD określił "obrazem implozji dotychczasowego układu partyjnego w Niemczech". - Jeżeli szósta partia ma 9 procent, to znaczy, że ta panorama polityczna jest bardzo szeroka w tej chwili - dodał.

Marek Jurek najniższy wynik SPD w historii Republiki Federalnej Niemiec określił jako "najlepszą wiadomością dla Polski". - Dlatego, że Martin Schulz ma bardzo agresywną postawę w stosunku do Polski, bardzo wiele tych agresywnych wypowiedzi było. Okazuje się, że to, w taki sposób nie pociąga wyborców, że mimo wszystko taki bardziej stonowany ton kanclerz Merkel zyskał większe poparcie. Bo mimo, że relatywnie to też nie jest wysoki wynik CDU/CSU, to jednak 12 przewagi nad SPD to jest bardzo duża przewaga - podkreślił.

Cała rozmowa z Markiem Jurkiem
Wideo: Fakty z zagranicy Cała rozmowa z Markiem Jurkiem

Największy przegrany?

Jan Rokita, komentator TVN24 BiS, zwrócił z kolei uwagę, że państwo niemieckie czekają problemy pomimo "genialnych wyników finansowych" i "fantastycznych rezultatów na rynku pracy", które "niosły cały czas Merkel do góry przez ostatnie lata". -Jednak wszyscy eksperci opisują gospodarkę niemiecką jako gospodarkę, której grozi innowacyjne i cywilizacyjne zapóźnienie - podkreślił Rokita. Jako przykład spadku w rankingu szybkości internetu szerokopasmowego oraz skandal z niemieckimi silnikami diesla. Jego zdaniem tendencje te może odwrócić koalicja partii Merkel z FDP. 

Rokita ocenił także, że sukces wyborczy AfD jest efektem działań samej Merkel. - To jest oczywiście wynik jednej decyzji i o tym zdecydował jeden dzień w historii Niemiec. Zły dzień. To był czwarty września 2015 roku, kiedy Angela Merkel powiedziała: otwieramy granice i zapraszamy wszystkich Syryjczyków - mówił Rokita. Dodał, że tak właśnie musiał wyglądać finał tego "spektakularnego otwarcia".

Komentator TVN24 BiS zwrócił także uwagę na francuski wątek niemieckich wyborów. - Wygląda na to dzisiaj, że Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów - powiedział Rokita. Jak wyjaśnił "etatystyczny socjalizm" prezydenta Francji będzie się spotykał z reakcją niemieckich liberałów, którzy najprawdopodobniej znajdą się w rządzie. Drugim powodem, dla którego propozycje Macrona mogą stracić przychylność kanclerz Niemiec, są zapowiedzi samej Merkel, która pół godziny po ogłoszeniu wstępnych wyników mówiła, że będzie brała pod uwagę niepokoje wyborców AfD. - A niepokojem wyborców AfD jest między innymi pogłębianie strefy euro - dodał Rokita.

Cała rozmowa z Janem Rokitą
Wideo: Fakty z zagranicy Cała rozmowa z Janem Rokitą

Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
garou

Słowem: "Niemcy nas biją"... :) he he

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla Polexitu

    Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla Polexitu

    Polacy są najbardziej euroentuzjastycznym narodem - podkreślał z sejmowej mównicy szef polskiej dyplomacji. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego pokazują, że realne konsekwencje łamania zasad praworządności - czyli nałożenie na Polskę sankcji - mogą się odbić na stosunku Polaków do UE. Na pytanie "jak powinna zareagować Polska, jeśli na nasz kraj nałożone zostaną sankcję?" większość osób (32 proc.) odpowiedziała "opuścić Unię Europejską". Opozycja oskarża rząd o sprzyjanie takiemu scenariuszowi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

    Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

    Prezydent Macron uważa, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii nic nie uzasadnia tego, aby angielski był ważniejszy od języka francuskiego. Obecnie oba języki są oficjalnymi i urzędowymi w Unii. Francuzi w walce o język prezydenta popierają, ale jednocześnie dużo częściej sięgają po kojarzące się z Ameryką hamburgery, niż po francuskie bagietki. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

    Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

    Mundial Putina jak igrzyska Hitlera - takiego porównania użył w środę szef brytyjskiej dyplomacji. Boris Johnson dodał jednak, że turniej zbojkotują politycy, bo brak udziału piłkarzy byłoby karą dla kibiców, a nie Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

    Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

    W Odessie pasażerowie utknęli na 13 godzin w samolocie na płycie lotniska. Po standardowym przyjęciu wszystkich na pokład kapitan ogłosił, że w maszynie może być bomba. Potem kapitan poinformował, że nastąpiła usterka techniczna, a na końcu, że wylot musi być opóźniony z powodu trudnych warunków pogodowych. Tyle, że klienci linii Pegasus przez okna oglądali ciągle inne startujące i lądujące maszyny. Tak przez pół doby. Jedzenie i woda skończyły się bardzo szybko, a niedługo później przestały działać toalety. W końcu doszło do przepychanek. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

    Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

    Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako główny, nie tylko gospodarczy partner, ale także polityczny partner Polski". - Po raz pierwszy został dany subtelny sygnał w kwestii praworządności. Rząd być może pójdzie węgierską drogą - ocenił Dorn dodając, że powoli "zaczynamy grać w szachy" z Brukselą. - Jak na obóz dobrej zmiany to i tak bardzo dużo, więc się cieszmy - stwierdził Dorn.

    czytaj więcej »
   • Pasażerowie spędzili pół doby w samolocie. "Dostajesz to, za co płacisz"

    Pasażerowie spędzili pół doby w samolocie. "Dostajesz to, za co płacisz"

    To jest skandal - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS kpt. Dominik Punda, komentując 13-godzinne uwięzienie pasażerów w samolocie na płycie lotniska. Zdaniem pilota najlepszym sposobem na radzenie sobie z tego rodzaju sytuacjami jest informowanie pasażerów o tym, co się dzieje. - Dostajesz to, za co płacisz - stwierdziła z kolei Katarzyna Richter. Zdaniem byłej stewardessy wiele tanich linii lotniczych "nie ma nałożonych pewnych ram postępowania między innymi w takich sytuacjach", ponieważ nie należą do Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA.

    czytaj więcej »
   • Jak odpowiedzieć na agresywne działania Rosji? Trwa debata dyplomatów i przywódców

    Jak odpowiedzieć na agresywne działania Rosji? Trwa debata dyplomatów i przywódców

    Do tej pory problemem było przedłużanie obowiązujących sankcji wobec Rosji, na kolejne, przynajmniej w tej chwili, zgody raczej nie będzie. Dokładniejsze kontrolowanie prywatnych samolotów rosyjskich oligarchów lądujących w Londynie też nikogo na Kremlu nie doprowadzi do rozpaczy. Konfiskata majątku miliarderów związanych z Putinem? Po pierwsze, byłoby to bardzo trudne do przeprowadzenia, a po drugie, jego majątek i tak byłby bezpieczny. Odebranie mundialu na parę miesięcy przed jego rozpoczęciem jest nierealne, a niewysłanie tam kilku drużyn doprowadzi do rozpaczy ich kibiców, a nie Putina i Miedwiediewa. To, co Rosja naprawdę by odczuła, to obniżenie cen ropy naftowej, której sprzedaż to główne źródło dochodów, ale też nie będzie łatwe. Kłopot w tym, że i świat, i Moskwa doskonale zdają sobie sprawę, że poza układaniem coraz mocniejszych zdań potępienia, niewiele można zrobić. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • USA: autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił kobietę

    USA: autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił kobietę

    Samochód w Arizonie potrącił kobietę. Zmarła w szpitalu. To był jeden z wielu kolejnych testów autonomicznego auta, którym kierował komputer. Po wypadku wszystkie testy zostały wstrzymane. Za to zaczęła się wielka debata o odpowiedzialności. Kto ponosi konsekwencje, kiedy robot zabija człowieka? Twórca oprogramowania czy właściciel, a może nikt, jeśli pieszy przechodził w niedozwolonym miejscu? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Francja wstrząśnięta zatrzymaniem Nicolasa Sarkozy'ego przez policję

    Francja wstrząśnięta zatrzymaniem Nicolasa Sarkozy'ego przez policję

    Czy Muammar Kaddafi finansował prezydencką kampanię we Francji 11 lat temu? Na to pytanie muszą odpowiedzieć śledczy, którzy we wtorek zatrzymali Nicolasa Sarkozy'ego, który został prezydentem Francji w 2007 roku. W kampanii miał użyć 50 milionów euro, które miał otrzymać od ówczesnego libijskiego przywódcy. Były prezydent w areszcie może pozostać aż 48 godzin. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Świat stracił ostatniego samca białego nosorożca północnego

    Świat stracił ostatniego samca białego nosorożca północnego

    Nosorożec Sudan, bo tak miał na imię, przez wiele lat był pilnowany przez uzbrojonych ochroniarzy. Został uśpiony. Teraz żyje już tylko jego córka i wnuczka. Ale być może to jednak nie koniec gatunku. Szansą jest in vitro. Nie ma jednak żadnej pewności, czy procedura się powiedzie. Kłopot w tym, że w tak dramatycznej sytuacji są nie tylko nosorożce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać"

    "Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać"

    - Dyplomacja uśmiechów, rozmawiania nie wystarczy. Potrzebne są konkretne odpowiedzi na zarzuty. A ich nie ma. Odpowiedzią mogłaby być zapowiedź wycofania się ze zmian - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując polską odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie reform w sądownictwie. - Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać - dodał gość programu.

    czytaj więcej »
   • Kto odpowiada za wypadek autonomicznego samochodu? Prawnik: potencjalnych sprawców może być wielu

    Kto odpowiada za wypadek autonomicznego samochodu? Prawnik: potencjalnych sprawców może być wielu

    - Nie ma przepisów, które by regulowały kto i jak za to odpowiada. W tej sytuacji zasada winy byłaby bardzo trudna do weryfikacji. Kto ma odpowiadać za pojazd? Producent? Serwisant? Osoba, która nadzoruje samochód? Potencjalnych sprawców wypadku może być wielu, nie wyłączając osoby, która wpadła pod samochód - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS adwokat Zbigniew Roman, dyskutując kwestię odpowiedzialności za wypadki powodowane przez pojazdy autonomiczne. - Ta odpowiedzialność za wypadek auta autonomicznego jest za bardzo rozmyta - ocenił drugi gość programu, pilot rajdowy Maciej Wisławski. Zdaniem Wisławskiego, nawet najlepsze systemy "nie są w stanie przewidzieć reakcji drugiego uczestnika ruchu drogowego".

    czytaj więcej »
   tvnpix