Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom

16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom
16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom
Fakty z zagranicy
16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać PolakomFakty z zagranicy

- Brexit jest pewny - stwierdził w "Faktach z zagranicy" Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. - Moja premier już mówiła, że mamy zamiar uruchomić art. 50 - dodał. Brytyjski dyplomata podkreślił przy tym, że Brexit nie zagraża Polakom mieszkającym na Wyspach a rząd Theresy May robi wiele, żeby stosunki polsko-brytyjskie były jak najlepsze. Temu ma służyć też Forum Belwederskie, które zostanie zorganizowane na początku marca w Warszawie.

Premier May już w lipcu powiedziała, że chciałaby zagwarantować, że prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii zostaną utrzymane - przekonywał ambasador Knott. - Jak tylko inne państwa Unii Europejskiej dadzą wzajemność - dodał dyplomata.

Ambasador Wielkiej Brytanii podkreślił, że "nieuczciwe by było, gdybyśmy kazali wyjechać" m.in. Polakom, którzy mieli swój wkład w budowę współczesnej Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem referendum w sprawie Brexitu pokazało, "że ludzie chcą kontroli nad przyszłą migracją z całego świata", a nie są niechętni imigrantom w ogóle.

"Musimy zamrozić ten napływ ludzi"

- To co referendum w sprawie Brexitu przyniosło, to jest nie zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii - podkreślał. Dodał, że jedynie ma zostać wprowadzony mechanizm kontroli rządu nad migracją. - Przez bardzo wiele lat polegaliśmy na tym, że przyjeżdżali do nas imigranci i będziemy chcieli ich przyciągać - mówił. - Ale nie wszystkich, ale nie tak jak teraz. To powinno być kontrolowane - dodał.

- Mamy problem, musimy zamrozić ten napływ ludzi - tłumaczył. Przyznał jednocześnie, że jeszcze nie powstały plany szczegółowych rozwiązań.

- Pani premier powiedziała: chcemy zagwarantować wszystkim tym ludziom, że będą w stanie zostać w Wielkiej Brytanii. Czekamy wyłącznie na to, aby 27 państw Unii i Komisja (Europejska - przyp. red.) podjęły tę ofertę ze stołu. Mamy nadzieję, że to zostanie rozwiązane jak najszybciej - podkreślał ambasador.

"Sytuacja wróciła do normy"

Jonathan Knott był też pytany o zwiększoną liczne ataki na Polaków na Wyspach, które miały miejsca po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- Fakty są takie, że w lecie mieliśmy do czynienia, rzeczywiście, ze wzrostem ilości przestępstw na tle nienawiści. Nie tylko wobec Polaków - przyznał. Jego zdaniem te "incydenty" nie są już tak częste, a "sytuacja wróciła do normy". Podkreślił też, że działania policji i rządu przyczynią się do dalszego zmniejszania liczby ataków na obcokrajowców w Wielkiej Brytanii.

- Za 2 tygodnie urządzamy spotkania z polskimi społecznościami z różnych części Brytanii, aby porozmawiać z lokalnymi władzami, z policją, abyśmy byli w stanie realnie to rozwiązać - dodał.

Forum Belwederskie

Ambasador Wielkiej Brytanii mówił też o nowej inicjatywie - Forum Belwederskim, które ma pomóc w zacieśnianiu współpracy pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. - Forum Belwederskie jest czymś, co ma połączyć nasze społeczeństwa obywatelskie, ludzi, którzy nie są w rządzie - tłumaczył ambasador. - 8 i 9 marca chcemy przywieźć 50 Polaków i 50 Brytyjczyków. Ludzi edukacji, z instytutów badawczych, biznesu, mediów, z organizacji pozarządowych, aby to oni porozmawiali o swojej perspektywie naszych stosunków do roku 2025 - dodał.

- Damy radę połączyć, na poziomie międzyludzkim, samych obywateli naszych krajów - mówił ambasador Knott. Jak podkreślał dyplomata, takie inicjatywy są szczególnie ważne jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą między Polską a Wielką Brytanią. - Wielka Brytania jest drugim największym rynkiem eksportu dla Polski i naprawdę musimy to zachować - stwierdził.

Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS