Fakty z zagranicy

Walka o fotele. Nic nie przesądza wyniku we Francji, a May "jest niesłowna"

- Mówią, że elektorat jest labilny. On chyba jest bardziej labilny niż w jakichkolwiek wyborach francuskich, które pamiętam - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marek Ostrowski z "Polityki". - Dwa tygodnie temu było całkiem jasne, że to będzie Macron i Le Pen, a obecnie to nie jest takie pewne - dodał. - Nagle jakaś wiara wstąpiła w lewicę i pech polega na tym, że najlepszym kandydatem w sondażach jest skrajny lewicowiec, chyba że traktować Macrona jako tajnego kandydata partii socjalistycznej, co nie jest znowu taką nieuprawnioną wersją - ocenił zaś Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej". Goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentowali też nagłą decyzję premier Wielkiej Brytanii. - Czyni z siebie polityka mniej solidnego - ocenił Ostrowski decyzję premier May o przyspieszonych wyborach, po tym jak podkreślała wielokrotnie, że tego nie zrobi. - To pokazuje, że ona bardziej dba o własną karierę niż o losy kraju. - Okazała się niesłowna - dodał Haszczyński.

Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Viktor Orban: grozi nam natomiast niebezpieczeństwo z Zachodu

  Viktor Orban: grozi nam natomiast niebezpieczeństwo z Zachodu

  Zdaniem Viktora Orbana trzeba chronić nie tylko Budapeszt, ale i całą Europę środkową od złych wpływów Berlina, Paryża czy Brukseli. Przede wszystkim chodzi o zagrożenie imigrantami, ale nie tylko. Orban usiłuje przekonać, że zachodni przywódcy nie rozumieją, co się dzieje na kontynencie i, jeśli im się na to pozwoli, doprowadzą nie tylko do upadku chrześcijaństwa, ale w ogóle całej kultury i tożsamości swoich narodów. Do tej pory Orban mówił "nie" imigrantom, teraz mówi to samo Zachodowi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rosjanin podejrzany o doping. Jest medalistą w curlingu

  Rosjanin podejrzany o doping. Jest medalistą w curlingu

  To, że jakikolwiek rosyjski zawodnik dopuszczony do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, zastosuje doping, akurat tym razem wydawało się niemożliwe. Ale to, że na dopingu zostanie złapany zawodnik curlingu, to już trochę kuriozalne. Brązowy medalista igrzysk w Pjongczangu Aleksander Kruszelnicki, który razem z Anastazją Bryzałową zdobyli trzecie miejsce, miał zażyć meldonium, czyli od kilku lat zakazany lek, za którego stosowanie zdyskwalifikowano nie tak dawno słynną Marię Sharapową. Materiał "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szkolono ich do zabicia przywódcy Północy, mordowali swoich instruktorów. Historia koreańskiej jednostki 684

  Szkolono ich do zabicia przywódcy Północy, mordowali swoich instruktorów. Historia koreańskiej jednostki 684

  Igrzyska zaczęły się od sportowego pojednania Korei Północnej i Południowej, które razem wystąpiły na ceremonii otwarcia. Ale trudno zapomnieć, że mimo paru symbolicznych gestów formalnie oba państwa są w stanie wojny od ponad pół wieku. I dopiero teraz poznajmy niezwykłe rozdziały tej długiej i krwawej historii. Dzięki stacji CNN możemy pokazać szokującą opowieść o supertajnym niegdyś południowokoreańskim oddziale 684, który pod koniec lat 60. szkolono, by był w stanie wyeliminować przywódców Północy, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Szkolenie było jednak tak ekstremalne, że skończyło się masakrą. Żołnierze zabijali swoich instruktorów.

  czytaj więcej »
 • Znów dominował kolor czarny. Ceremonia rozdania nagród BAFTA

  Znów dominował kolor czarny. Ceremonia rozdania nagród BAFTA

  Ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Teatralnej (BAFTA) była sceną jeszcze jednego protestu przeciwko molestowaniu kobiet właśnie w świecie kina. Było ich niewiele, ale były tez kobiety, które nie zdecydowały się na kolor czarny. Strój jednej z nich stał się tematem niemal ogólnobrytyjskiej debaty. Dlaczego zieleń sukni księżnej Kate wywołała taki spór i czy w ogóle żona następcy tronu może się ubierać tak jak chce? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS

  czytaj więcej »
 • Akcja "Trzeźwa Rosja". Chcą walczyć z pijaństwem

  Akcja "Trzeźwa Rosja". Chcą walczyć z pijaństwem

  Rocznie na głowę przeciętnego Rosjanina wypada 15 litrów czystego spirytusu. Ale statystyki ujmują też oczywiście noworodki, czyli część dorosłych pije o wiele więcej. Dlatego właśnie ruszyła akcja "Trzeźwa Rosja", która ma doprowadzić do wprowadzenia ostrzegających etykiet, podobnych do tych, jakie u nas znane są z paczek papierosów. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bezdomne psy w Tajlandii mają być stróżami prawa

  Bezdomne psy w Tajlandii mają być stróżami prawa

  Wykorzystanie psów będzie możliwe dzięki specjalnej kamizelce z kamerą. Aktywuje się kiedy zwierzę szczeka i przesyła obraz do policji. W samym Bangkoku jest aż 800 tysięcy potencjalnych strażników. Znają każdy zakamarek miasta i rzeczywiście mogą pomóc, pokazując to, co się dzieje w tych najciemniejszych uliczkach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Mam wielki żal do polskiej centroprawicy, która przez lata Orbana hodowała"

  "Mam wielki żal do polskiej centroprawicy, która przez lata Orbana hodowała"

  - Antyzachodni zwrot władz węgierskich nie jest abstrakcyjny. On się wiąże z bardzo konkretnymi interesami, które wiążą Węgry z Moskwą, i z bardzo dużą sympatią dla rządu Putina - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adrian Zandberg z Partii Razem. Skomentował w ten sposób przemowę premiera Węgier, w której Orban wskazał Zachód jako źródło "niebezpieczeństwa". - Mam wielki żal do polskiej centroprawicy, która przez lata Orbana hodowała - oświadczył Zandberg, wskazując, że Donald Tusk należał do tej samej grupy w europarlamencie co Orban. - Cynizm Orbana spotkał się z cynizmem innych polityków centroprawicy europejskiej - dodał, podkreślając, że "dziś płacimy za to cenę".

  czytaj więcej »
 • "W Polsce policja wie o każdej broni, która została sprzedana. W USA nie ma takiej kontroli"

  "W Polsce policja wie o każdej broni, która została sprzedana. W USA nie ma takiej kontroli"

  - Jest takie tłumaczenie w USA, że lekarstwem na złego człowieka z bronią jest dobry człowiek z bronią. To jednak zły pomysł - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Katarzyna Wężyk z "Gazety Wyborczej". Jej zdaniem także i "dobry człowiek z bronią" może w sytuacji ataku "złego człowieka z bronią" nieumyślnie zabić wiele osób, jeśli nie będzie odpowiednio przeszkolony. - W Polsce policja wie o każdej broni, która została sprzedana. W USA nie ma kontroli nad bronią - stwierdził drugi gość programu, Rafał Warchoł, zawodnik IPSC (konfederacji sportów z użyciem broni palnej). Zdaniem Warchoła napastnik z bronią prędzej jednak zaatakuje miejsce, gdzie jest mniej osób, które też mają broń, takie jak szkoła, niż miejsce, gdzie jest dużo osób, które mogą się bronić.

  czytaj więcej »
 • "Prawdopodobnie został rozerwany na kawałki". Rodziny zabitych w Syrii Rosjan zaczynają mówić

  "Prawdopodobnie został rozerwany na kawałki". Rodziny zabitych w Syrii Rosjan zaczynają mówić

  Wszystko zaczęło się, gdy Rosjanie zaatakowani przeciwników Asada. Tyle, że akurat ci byli wspierani przez Amerykanów i Rosjanie musieli o tym wiedzieć. Ale w Syrii nic nie jest proste. Gdy amerykańscy generałowie skontaktowali się ze stacjonującymi w Syrii rosyjskimi dowódcami, usłyszeli, że "to nie nasi ludzie". Rosjanie nie przyznają się do tzw. grupy Wagnera. A zrozpaczone i zdezorientowane rodziny tych, którzy mieli zginąć, zaczynają rozmawiać z dziennikarzami.

  czytaj więcej »
 • Mroczna przeszłość, niepokojące sygnały. Zabójca z Parkland "zawsze był dziwny"

  Mroczna przeszłość, niepokojące sygnały. Zabójca z Parkland "zawsze był dziwny"

  Człowiek, który kilkadziesiąt godzin temu wstrząsnął Ameryką, nazywa się Nikolas Cruz. Ma zaledwie 19 lat. Ze szkoły, w której zabił 17 osób, został wyrzucony kilka miesięcy temu, bo groził kolegom i notorycznie uruchamiał alarm przeciwpożarowy. W jego domu policjanci zjawiali się kilka razy w roku od 7 lat. Ludzie, którzy go znali, mówią, że z miesiąca na miesiąc zachowywał coraz dziwniej, strzelał do zwierząt, a w internecie pisał o broni i zabijaniu.

  czytaj więcej »
 • Spotkanie Morawiecki-Merkel. O różnicach zdań mówiono otwarcie

  Spotkanie Morawiecki-Merkel. O różnicach zdań mówiono otwarcie

  Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE - mówił w piątek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Angelą Merkel. W podobnym tonie wypowiadała się kanclerz Niemiec. Zazwyczaj w dyplomacji różnice zdań polityków można wyczytać między wierszami. Tym razem mówiono o nich zupełnie wprost. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pierwsza oskarżyła lekarza reprezentacji. Teraz wystąpiła w odważnej sesji

  Pierwsza oskarżyła lekarza reprezentacji. Teraz wystąpiła w odważnej sesji

  Tę sprawę przez ostatnie kilka miesięcy śledziła cała Ameryka. Larry Nassar, były lekarz amerykańskiej federacji gimnastycznej, został skazany na 175 lat więzienia za molestowanie ponad 150 nastoletnich podopiecznych. Jego ofiary - młode dziewczyny - przez kilkanaście dni występowały przed sądem, opowiadając wstrząsające historie. Jako pierwsza o tym, co przeżyła, głośno zaczęła mówić 23-letnia dziś Aly Raisman. Na sali sądowej patrzyła prosto w oczy swojemu oprawcy i mówiła, że nie spocznie, dopóki ostatni ślad jego wpływu na jej ukochany sport nie zostanie zniszczony. Teraz w bardzo odważnej sesji na okładce jednego z najbardziej znanych amerykańskich magazynów dziewczyna występuje z jeszcze jednym przesłaniem. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Dla wielu to lotnisko jest symbolem. Powstał film opowiadający jego mało znaną historię

  Dla wielu to lotnisko jest symbolem. Powstał film opowiadający jego mało znaną historię

  To opowieść o nieznanej historii bardzo znanego lotniska. Tempelhof pod Berlinem wybudowano jeszcze na rozkaz Hitlera. Po wojnie uratowano jego zachodnią część, gdy Moskwa zarządziła blokadę miasta i zaopatrzenie dla mieszkańców dostarczały tylko amerykańskie samoloty. Ale tak ważne w czasach zimnej wojny lotnisko nie przetrwało jej końca. Zamknięto je na 10 lat, a pasy startowe zamieniono w ogród wielkości nowojorskiego Central Parku. Mało kto jednak wiedział, że gdy do Niemiec dwa lata temu zaczęły docierać setki tysięcy uchodźców, to stare lotnisko stało się tymczasowym domem dla wielu z nich. A filmowa opowieść o tym robi właśnie furorę na festiwalu filmowym w Berlinie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Uciekł przed wojną, zaczynał na zmywaku. Teraz ma restaurację z gwiazdką Michelina

  Uciekł przed wojną, zaczynał na zmywaku. Teraz ma restaurację z gwiazdką Michelina

  Luty to być może najważniejszy miesiąc dla miłośników dobrego jedzenia, szefów kuchni i właścicieli restauracji. Gwiazdki, które przyznają co roku inspektorzy Michelin, są najbardziej pożądanym odznaczeniem w całym kulinarnym świecie. W Polsce wyróżnione w ten sposób zostały tylko dwie restauracje, we Francji - aż 621. Wiele z nich to niepozorne lokale. Tak jak ta bardzo mała restauracja tuż obok Łuku Triumfalnego. Tyle, że w tym przypadku najbardziej niesamowita jest historia człowieka, który zaledwie dziesięć miesięcy temu otworzył swój pierwszy w życiu biznes. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wystąpienie ambasadora USA "to wypowiedź do polskiego społeczeństwa"

  Wystąpienie ambasadora USA "to wypowiedź do polskiego społeczeństwa"

  - Albo do rozmów nie doszło, albo rozmowy były pozorne. To wypowiedź do polskiego społeczeństwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowany SLD i były wiceszef MON Janusz Zemke, komentując internetowe oświadczenie ambasadora USA w Polsce Paula Jonesa. Zdaniem drugiego gościa programu, Mariana Piłki z Prawicy Rzeczypospolitej, nowelizacja ustawy o IPN-ie wpisuje się w tę samą tradycję normatywną co przepisy penalizujące negowanie Holokaustu. W jego ocenie wystąpienie Jonesa "to ingerowanie w wewnętrzne sprawy Polski".

  czytaj więcej »
tvnpix