Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?

29.12.2017 | Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?
29.12.2017 | Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?
Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
29.12.2017 | Najwięcej piją Litwini, a palą Francuzi. Jak Europejczycy korzystają z używek?Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Nietypowe badanie, pokazujące jak różne są kraje wewnątrz Unii Europejskiej. Tym razem nie będziemy jednak mówić o pieniądzach czy o poziomie życia, ale o tym kto najchętniej korzysta z używek. Chodzi przede wszystkim o alkohol i papierosy.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

27 państw jak jedna wielka unijna rodzina. I jak to w rodzinie bywa - trochę podobni, ale jednak każdy z nas nieco inny. Z innym narodowym charakterem, inną kulturą i innymi nałogami.

Wszyscy lubimy dobrze zjeść, a jak wynika z ostatnich badań Eurostatu, najwięcej kalorii spożywają Belgowie i Austriacy. Ze średnią znacznie przekraczającą dozwoloną dzienną dawkę, to te dwa narody mogą uchodzić za największych obżartuchów w Europie. Nieco lepiej plasują się Polacy, ale, jak mówią eksperci, sama ilość spożywanego jedzenia jeszcze nie dowodzi tego, że jesteśmy zdrowsi.

Finlandia kawowym liderem

Po jedzeniu lubimy napić się kawy. Same nazwy, takie jak latte czy cappuccino mogłyby wskazywać, że liderami w tym rankingu będą Francuzi i Włosi. Tymczasem najwięcej, bo 13 kg kawy na głowę w ciągu roku, spożywają Finowie. Kawa wypiera inne gorące napoje w Europie. W Polsce, która z 2 kilogramami na mieszkańca znacznie odbiega od normy, zyskuje ona na popularności, bo kojarzy nam się z Zachodem. - Nie chodzi o samo picie tego czarnego naparu, swoje znaczenie ma także marketing - mówi Bartłomiej Leśniewski z miesięcznika "Menedżer Zdrowia".

Wyżej znajdujemy się w rankingu uzależnienia od nikotyny. Ze średnią palaczy na poziomie 28 procent i tak jednak daleko nam do Francuzów. To oni, jak pokazują statystyki, dymią w Europie najbardziej. Taki wynik nie powinien dziwić, skoro palenie, obok czarnych golfów i bagietek, jest we francuskiej kulturze obecne od pokoleń.

Alkohol wciąż problemem w środkowej Europie

Na koniec jeden z głównych bohaterów zbliżającej się sylwestrowej zabawy - alkohol. Na czele pijących Europejczyków uplasowali się Litwini, ze średnią 15 litrów czystego alkoholu w ciągu roku na jednego mieszkańca. Tuż za nimi są Rumuni, a potem Węgrzy, Słowacy, Czesi i na szóstym miejscu - Polacy.

Jak pokazują statystyki alkohol to wciąż problem w tej części Europy. Da się go jednak rozwiązać. Wystarczy choćby rzut oka na Szwecję, czy Estonię, która spośród państw bałtyckich ma najmniejszy problem z alkoholem. - W całej Szwecji jest mniej punktów z alkoholem niż w Bydgoszczy - podkreśla Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kiedyś było inaczej - pomogło mądre prawo i lata społecznych kampanii. - Zlikwidowano reklamy, sklepy zamyka się o godzinie 21, ponadto zmieniła się polityka cenowa - wylicza Brzózka.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS