Fakty z zagranicy

"Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie"

Niemcy chcą być liderem Europy. Niemcy chcą być razem z Paryżem, rozdawać polityczne karty w Europie - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 i TVN24 BiS lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Angela Merkel po raz czwarty zostanie kanclerzem, choć wynik jest znacznie gorszy niż 4 lata wcześniej. Zdaniem Grzegorza Schetyny taki wynik nie jest zaskoczeniem. - Myślę, że sensacji nie ma, ale też nie ma eksplozji radości - powiedział lider Platformy Obywatelskiej

- Spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia i jasnych odpowiedzi od razu, ale tych odpowiedzi nie ma, bo z jednej strony  CDU-CSU potwierdza, że miała wygrać te wybory Angela Merkel i je wygrywa, ale z drugiej strony to jest bardzo dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AfD) - ocenił Schetyna.

Zdaniem Grzegorza Schetyny najważniejsze będzie to, jaka koalicja powstanie w Niemczech. Według polityka Angela Merkel nie zmieni swojego politycznego kursu i że Merkel postawi na zacieśnianie relacji z Paryżem. - Na pewno przejmie inicjatywę, to jest oczywiste. Ona zawsze to robi - ocenił były szef MSZ.

Rozmowa z Grzegorzem Schetyną
Wideo: Fakty z zagranicy Rozmowa z Grzegorzem Schetyną

Zdaniem Schetyny kurs Niemiec będzie przez następne 4 lata bardziej proeuropejski, prointegracyjny, ale i propolski.

- Ona na pewno przejmie inicjatywę razem z Paryżem, i taka koalicja daje jej wsparcie na bardzo twardy kurs proeuropejski - ocenił  i dodał "i to jest bardzo duże wyzwanie dla nas". Schetyna podkreślił takżę, że jest to istotne, zwłaszcza, że "bardzo dobry" wynik osiągnęła populistyczna partia AfD. Według lidera PO to "nowa jakość" i "trzecia siła" w Bundestagu, z którą nowa koalicja będzie walczyć wzmacniając proeuropejską pozycję Niemiec. - Tylko to ograniczy wzrastającą pozycję alternatywy dla Niemiec, bo dzisiaj to jest zagrożenie dla polityki niemieckiej, europejskiej, relacji z sąsiadami, także z Polską - ocenił.

- Uważam, że dominująca rola CDU-CSU i Angeli Merkel nie jest zagrożeniem. Zbudowanie nowej polityki wschodniej będzie, tak naprawdę, potwierdzeniem twardej polityki wobec Rosji - ocenił i dodał, że wpływy koalicji raczej tego nie zmienią.

Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Wideo: Fakty z zagranicy Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem Dornem

 

Nie tylko AfD zaskoczyło

- Tak dobry wynik AfD jest pewnym zaskoczeniem - tak wyniki ocenia były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Zdaniem Dorna do przewidzenia było, że ta skrajnie prawicowa partia przekroczy próg wyborczy, ale "czymś, na co mniej się zwraca uwagi, jest powrót Wolnych Demokratów do Bundestagu, i to z bardzo dobrym wynikiem". - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił.

- Jeżeli spojrzeć na ostatnie 25 lat od 1989 roku, to ciągłość systemu politycznego oznacza, że Niemcy są oazą spokoju i stabilności w Europie, co wzmacnia ich wagę - powiedział Dorn. W tym czasie Niemcami przewodziło jedynie trzech kanclerzy. - Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie - dodał.

Już po ogłoszeniu przez Martina Schulza, że SPD nie wejdzie do koalicji z SPD Dorn stwierdził, że "jest to naturalne".

- Ponieważ AfD uzyskało dobry wynik, to - moim zdaniem -  chadecja i rząd będą z lekka konsumować niektóre elementy (wyborczych postulatów AfD - przyp. red.). Przede wszystkim, antyuchodźczych postulatów AfD - stwierdził. - Natomiast SPD będzie się zajmowało głównie demaskowaniem uległości chadecji wobec AfD i to ma, z punktu widzenia SPD, polityczny sens - ocenił.

Druga część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Wideo: Fakty z zagranicy Druga część rozmowy z Ludwikiem Dornem

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Barack Obama i George W. Bush po raz pierwszy od dawna przemówili publicznie

  Barack Obama i George W. Bush po raz pierwszy od dawna przemówili publicznie

  Barack Obama po raz pierwszy od opuszczenia Białego Domu wziął udział w wiecu poparcia dla kandydata w wyborach. Tym razem chodziło o kandydata w wyborach na gubernatora stanu Virginia. Obama jest bardzo młodym emerytem, więc jego coraz większe zaangażowanie w bieżącą amerykańską politykę jest coraz bardziej prawdopodobne. Także George W. Bush niedawno przemówił publicznie. Poprzednik Obamy nigdy nie komentował tego, co robił jego następca, a wiele rzeczy mogło mu się nie podobać. I tym razem nie skrytykował Donalda Trumpa bezpośrednio, ale zostało to odebrane jako krytyka urzędującego prezydenta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Trwają wybory parlamentarne w Czechach

  Trwają wybory parlamentarne w Czechach

  Miliarder Andriej Babisz jest liderem partii ANO, na którą chce głosować co najmniej 1/4 wyborców w Czechach. Jednym z jego rywali jest potomek Czeszki i Japończyka Tomio Akamura, którego partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia ma program antyimigrancki. Ciekawym faktem jest to, że głosowanie u naszych południowych sąsiadów trwa od godziny 14:00 w piątek do 14:00 w sobotę. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Japonia to kraj, w którym kampania wyborcza trwa 12 dni

  Japonia to kraj, w którym kampania wyborcza trwa 12 dni

  Państwo demokratyczne, w którym kampania trwa niecałe dwa tygodnie, treść ulotek trzeba uzgadniać w stosownym ministerstwie, a w telewizji klip wyborczy można odtworzyć najwyżej 4 razy. I gdzie wszyscy nisko się sobie kłaniają. Co to za kraj? Japonia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • We Francji ukazał się nowy album z przygodami Asteriksa i Obeliksa

  We Francji ukazał się nowy album z przygodami Asteriksa i Obeliksa

  Nie można sobie wyobrazić Francji bez d'Artagnana i muszkieterów, Prousta, Moliera, bez Brigitte Bardot, Alaina Delona, Luca Bessona i wielu innych. A także bez Asteriksa i Obeliksa. We Francji ukazał się kolejny album z ich przygodami, choć René Goscinny nie żyje, a Albert Uderzo nad serią już nie pracuje. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "To aksamitna pułapka na pana prezydenta"

  "To aksamitna pułapka na pana prezydenta"

  - To aksamitna pułapka na pana prezydenta - tak Ludwik Dorn, były Marszałek Sejmu, ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS propozycje PiS dotyczące wzmocnienia pozycji prezydenta w polityce zagranicznej. W ocenie Dorna, o wiele poważniejszy jest spór pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. - W sprawach obrony narodowej, w konstytucji, jak i ustawach, prezydent ma zapisane bardzo poważne kompetencje, choć nie są to prerogatywy - zaznaczył. Dodał, że w decyzjach dotyczących obronności to głowa państwa "na końcu ma długopis", a w kwestii polityki zagranicznej "nie ma nic".

  czytaj więcej »
 • "Im dalej od konfliktu, tym żołnierzom bardziej potrzebna jest opieka"

  "Im dalej od konfliktu, tym żołnierzom bardziej potrzebna jest opieka"

  - My podpatrujemy najlepszych, biorących udział w operacjach wojskowych na całym świecie - tak płk. rezerwy Andrzej Kruczyński, były oficer GROM , ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opiekę nad weteranami w Polsce. Jednak podkreślił, że w tej materii w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia. - Żołnierze, którzy brali udział w pierwszej misji bojowej po II wojnie światowej, nawet nie są zapraszani na uroczystości wojskowe - dodał były komandos, mówiąc o wojskowych służących w Iraku. W podobnym tonie wypowiadał się drugi gość, gen. bryg. rezerwy Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Stratpoints. - Nie oddawajmy hołdu żołnierzom tylko 50 lat po śmierci - dodał były attaché obrony przy ambasadzie RP w USA - Im dalej od konfliktu, tym bardziej potrzebna jest im opieka - podkreślił.

  czytaj więcej »
 • W sobotę może nastąpić koniec autonomii Katalonii

  W sobotę może nastąpić koniec autonomii Katalonii

  Po referendum niepodległościowym w Katalonii, premier tego regionu wygłosił przemówienie, w którym najpierw powiedział o odłączeniu się od Hiszpanii, a potem o tym, że trzeba z tym poczekać. Carlesa Puigdemonta nie zrozumieli ani mieszkańcy Barcelony, ani premier Hiszpanii. Premier Puigdemont miał do czwartku określić sytuację faktyczną. Ponieważ tego nie zrobił, szef rządu Hiszpanii Mariano Rajoy stracił cierpliwość i zapowiedział, że w sobotę może ogłosić koniec autonomii Katalonii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Seksafera w Hollywood zatacza coraz szerze kręgi. Kolejne wyznania

  Seksafera w Hollywood zatacza coraz szerze kręgi. Kolejne wyznania

  Gdy "The New York Times" opublikował pierwszy artykuł z zarzutami o molestowanie, które były wymierzone w hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, to wydarzenia potoczyły się tak szybko, że nic nie było w stanie ich zatrzymać. Okazało się, że to był tylko wierzchołek góry lodowej. Nie tylko dlatego, że kobiet twierdzących, że były przez niego molestowane, z każdym dniem przybywało, ale także dlatego, że okazuje się, że nie jeden Weinstein przez lata myślał, że będzie bezkarny. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak karty do gry dla więźniów mogą pomóc amerykańskiej policji?

  Jak karty do gry dla więźniów mogą pomóc amerykańskiej policji?

  Więźniowie w USA dostają specjalne karty do gry. Na nich 52 sprawy, których nie udało się rozwiązać. Czasami to morderstwa, czasami zdjęcia zaginionych. Policja liczy na to, że więźniowie mogą pomóc. Może kiedyś któryś z nich się pochwalił zbrodnią pasującą do tej opisanej na karcie? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Życie Tiny Turner w musicalu w Londynie

  Życie Tiny Turner w musicalu w Londynie

  Tina Turner obchodzić będzie niedługo 78. urodziny. Od jakiego czasu się nie pokazywała publicznie, ale teraz wraca i to w wielkim stylu. Już w latach 90-tych powstał film oparty na jej biografii, a teraz w Londynie będzie wystawiany musical o niezwykłym życiu gwiazdy rocka. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Do Unii Europejskiej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii"

  "Do Unii Europejskiej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii"

  - Problem polega na tym, że UE jest bardzo wyrafinowanym organizmem i do niej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Paweł Zalewski, komentując pierwszy dzień szczytu UE, na którym liderzy krajów członkowskich dyskutowali między innymi o kwestii migracji. Dodał, że polska dyplomacja, zamiast pokazać gest i przyjąć kilkanaście osób, a potem wyrobić sobie dobrą pozycję negocjacyjną w innych sprawach takich jak budżet czy Nord Stream 2, popełniła błąd. - Opór polskiego rządu (w sprawie przyjmowania imigrantów - red.) miał swój sens - stwierdził z kolei Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej i dodał, że "sytuacja się zmieniła". - W tej chwili nastroje w Europie są zdecydowanie przeciwko przyjmowaniu imigrantów - ocenił.

  czytaj więcej »
tvnpix