Padają kolejne bastiony, wizjoner przestrzega. "Zagrożenie znacznie większe niż Korea Północna"


Elon Musk uważa, że skoro samochody i lekarstwa są poddane prawnym regulacjom, to również sztuczna inteligencja powinna im podlegać. Miliarder już kolejny raz ostrzega przed zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. W lipcu Musk mówił o tym, że SI stanowi „fundamentalne ryzyko egzystencjalne dla całej ziemskiej cywilizacji”. Ryzyko w rozwoju sztucznej inteligencji widzą też m.in. twórca Microsoftu Bill Gates oraz astrofizyk Stephen Hawking. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Z jednej strony człowiek, z drugiej - sztuczna inteligencja. Tak wyglądał tegoroczny turniej w DOTA 2, strategicznej gry, która od uczestników wymaga planowania i reagowania na błędy przeciwnika. Do tej pory to zawsze człowiek wygrywał, ale tym razem było inaczej.

Maszyna o nazwie OpenAI okazała się bezkonkurencyjna. Potrafiła przewidzieć ruch przeciwnika i od początku kontrolowała sytuację. A historia sztucznej inteligencji zaczęła się niewinnie - od zwycięstwa komputera w grze w warcaby.

- Okazało się, że w chwili obecnej roboty, programy komputerowe, grają w tę grę (warcaby - przyp. red.) tak doskonale, że nie ma żadnych szans, żeby człowiek mógł wygrać. Potem dłużej opierały się szachy. Ale ta twierdza upadła, gdy w 1997 roku arcymistrz szachowy Garri Kasparow przegrał wielodniowy mecz szachowy z robotem. Inna gra, mianowicie gra w go, została pokonana w zeszłym roku przez program, który był oparty na metodzie deep learning, czyli głębokiego uczenia. Znowu padła kolejna twierdza - mówi prof. Ryszard Tadeusiewicz, informatyk z AGH.

"To mnie martwi"

Zaskoczony sukcesem komputera jest nawet jeden z jego twórców - amerykański wizjoner Elon Musk. Jak napisał na Twitterze: "Jeśli nie obawiacie się jeszcze zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji, to powinniście zacząć. Mówimy o niebezpieczeństwie znacznie większym niż Korea Północna."

If you're not concerned about AI safety, you should be. Vastly more risk than North Korea. pic.twitter.com/2z0tiid0lc— Elon Musk (@elonmusk) 12 sierpnia 2017

To już kolejny raz, kiedy komputer pokazał nam, do czego jest zdolny. Dzisiaj maszyny zaczęły nas przewyższać nie tylko w grach, ale też w pracy. Schemat był podobny - od prostych czynności do tych coraz bardziej skomplikowanych.

- Zastępowanie na przykład spawacza robotem było racjonalne, bo robot robił tę samą pracę szybciej, precyzyjniej, nie męczył się - zwraca uwagę Tadeusiewicz. - W chwili obecnej, na skutek rozwoju sztucznej inteligencji, zagrożeniu są również wykonawcy tych zawodów, które wiążą się z pracą umysłową. Łącznie z pracą dziennikarza - dodaje.

I chociaż wciąż daleko nam jeszcze do rzeczywistości znanej z filmów SF, to ostrzeżenia, takie jak to opublikowane przez Muska, mówią nam o wyzwaniu, z którym prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć.

- Myślę, że problem sztucznej inteligencji przebije się do szerszej świadomości dopiero, kiedy dojdzie do jakiejś tragedii. Na przykład gdy roboty zaczną zabijać ludzi na ulicach. Teraz ta kwestia wydaje się nam tak odległa. I to mnie martwi - mówi Musk.

Konieczne regulacje

Zdaniem Muska już teraz powinniśmy zająć się tworzeniem protokołów bezpieczeństwa, które pozwolą nam kontrolować działalność inteligentnych maszyn w przyszłości.

- Nikt nie lubi poddawać się regulacjom, ale kontrolujemy wszystko, co stanowi dla nas zagrożenie: auta, samoloty, lekarstwa. Tak samo powinno być ze sztuczną inteligencją - przekonuje Musk.

Nobody likes being regulated, but everything (cars, planes, food, drugs, etc) that's a danger to the public is regulated. AI should be too.— Elon Musk (@elonmusk) 12 sierpnia 2017

Według amerykańskiego wizjonera to tylko kwestia czasu, gdy roboty będą w stanie wykonać dowolną czynność lepiej niż jakikolwiek człowiek.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS