Eksperci mówią o impeachmencie, ale Trumpa może odwołać wiceprezydent

Aktualizacja:

Coraz głośniej mówi się o impeachmencie Donalda Trumpa. W skrócie - jest to procedura, która pozwala postawić prezydenta w stan oskarżenia, a potem - pozwala usunąć go z urzędu. Oskarżają jednak - nie prokuratorzy, ale politycy - oni też są w tej sprawie sędziami. To najpotężniejsza broń, którą można potraktować amerykańskiego prezydenta i po którą sięga się w ostateczności. Bo udowodnione przestępstwa muszą być potężnego kalibru.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 na antenie TVN24 BiS

Politycy i eksperci coraz częściej mówią o impeachmencie w kontekście Donalda Trumpa. Jednak usunięcie z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych to szalenie skomplikowana i długotrwała procedura. Wszczyna się ją w przypadku, gdy popełni on poważne przestępstwa, wykroczenia, dopuści się zdrady lub przekupstwa.

- To jest wyrok polityczny, a nie orzeczenie prawne. To nie jest związane z prawem - tłumaczy były sekretarz stanu USA w administracji Billa Clintona James Rubin.

"Może spotka go ten sam los, co Nixona"

W procesie kluczowa jest Izba Reprezentantów. To ona wszczyna procedurę i powołuje komisję, która formułuje akt oskarżenia. Nad zebranym materiałem debatuje później cała Izba i jeśli oskarżenie zostaje przyjęte zwykłą większością głosów, to sprawa trafia do Senatu.

W Senacie odbywa się już prawdziwa rozprawa, której przewodniczy sędzia Sądu Najwyższego. Ostatecznie to właśnie Senat musi podjąć decyzję o winie prezydenta. Potrzebuje do tego większości 2/3 głosów obecnych na sali senatorów.

- Myślę, że coś z tą sprawą się stanie i dowiemy się o tym w ciągu roku. Być może dojdzie do impeachmentu, a może spotka go ten sam los, co Nixona - mówi prawnik dr Dirk Schellack.

Dwa przypadki

W całej historii kraju tylko dwaj politycy przeszli przez procedurę impeachmentu - Andrew Johnson w 1868 roku w związku z dymisją sekretarza wojny i Bill Clinton za składanie fałszywych zeznań w sprawie afery z Moniką Lewinsky.

W obu przypadkach nie doszło do usunięcia prezydenta z urzędu, bo brakowało w Senacie głosów "za".

Bliski procesu impeachmentu był też prezydent Richard Nixon po wykryciu afery Watergate. W końcu sam ustąpił przed końcem kadencji.

25. poprawka

Procedura impeachmentu nigdy nie została zakończona usunięciem głowy państwa z Białego Domu, dlatego eksperci mówią, że przeciwnicy Trumpa mogą sięgnąć po inną broń.

Chodzi o 25. poprawkę do konstytucji, która pozwala na tymczasowe zastąpienie prezydenta wiceprezydentem, jeśli gabinet uzna go za niezdolnego do wykonywania obowiązków. W takiej sytuacji konieczne jest specjalne oświadczenie wiceprezydenta, a także większości kierowników resortów.

Gdyby Mike Pence zdecydował się na taki ruch, byłaby to pierwsza w historii próba odsunięcia od władzy prezydenta przez drugą osobę w państwie.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS