"Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"

06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"
06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

- Myślę, że Polska może być ich jeszcze bardziej pewna dziś, niż pół roku temu - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, odnosząc się do kwestii amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła artykuł piąty traktatu NATO - dodał. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską, Fried mówił o Korei Północnej, polskim bezpieczeństwie i demokracji, a także o kwestii przyszłości programu dla dzieci nielegalnych imigrantów, czyli tzw. marzycieli.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Były ambasador zapewnił, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa wobec Polski są ważne. - Myślę, że Polska może jeszcze być ich bardziej pewna dziś niż pół roku temu - ocenił. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła zobowiązania w ramach artykułu piątego traktatu NATO. Dużo się zmieniło w bardzo dobrym kierunku - dodał. Podkreślił, że jeśli dojdzie od agresji ze strony Rosji, to Polska czy też Litwa "nie będą samotne". - Nie tym razem, nie pozwolimy na to - zapewnił.

Daniel Fried zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w historii Polski stacjonują w niej amerykańscy żołnierze - obecnie aż dwie brygady. Przypominał też, iż w każdym z nadbałtyckich krajów znajduje się batalion NATO. Zdaniem Frieda, także sama Polska "ma wystarczające zdolności reagowania obronnego".

Silne państwo to silne instytucje

Dyplomata został też zapytany o to, co Amerykanie myślą o polskim sporze z Brukselą w kwestii sądów. - Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce - zapewnił. W jego opinii, Polska powinna być silnym państwem.

Wytłumaczył, że dla Amerykanów najważniejsze są silne i niezawisłe instytucje, a nie konkretni ludzie u władzy. - Nie obchodzi nas, który rząd mogliby wybrać Polacy, obchodzi nas Polska jako taka - zaznaczył. - Bardzo dobrze współpracowaliśmy ze wszystkimi polskimi rządami - mówił Fried.

Były ambasador przyznał, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących sądownictwa była bardzo ważną wiadomością w USA. - Trafiła na pierwsze strony gazet - podkreślił, dodając, że stało się tak, gdyż "Ameryka nie jest obojętna".

"Opcja militarna istnieje, ale byłaby koszmarna"

Zapytany o możliwość wybuchu wojny z Koreą Północną, Fried odpowiedział, że "z całą pewnością opcja militarna istnieje, ale w przypadku Korei Północnej byłaby koszmarną opcją, gorszą niż wszystkie inne możliwe". - Powinniśmy pracować nad wzmocnieniem sankcji i naciskiem na Chiny, by te sankcje szanowały - podkreślił.

Zdaniem Frieda, prowokacje Korei Północnej to poważna sprawa, a administracja Baracka Obamy nie doceniła prędkości, z jaką reżim Kim Dzong Una rozwija broń atomową. Dopiero w ostatnim roku prezydentury Obamy, zaostrzył on kurs wobec tego kraju. - Polityka Trumpa jest kontynuacją tej twardszej polityki administracji poprzedniego prezydenta - ocenił.

"Trzeba być dobrym Amerykaninem"

Były ambasador stwierdził, że zakończenie programu chroniącego tzw. dreamersów ("marzycieli"), czyli osób, które przybyły do USA jako nieletnie dzieci nielegalnych imigrantów, co sygnalizował Donald Trump, byłoby "niegodne". - Zostali przywiezieni przez ich rodziców. Nie oni za to odpowiadają - argumentował.

Fried zaznaczył również, że by móc się zarejestrować jako tzw. marzyciel, trzeba spełnić wiele warunków. - Trzymać się prawa, chodzić do szkoły, znaleźć pracę i być potencjalnym dobrym Amerykaninem - przypomniał, wyrażając nadzieję, że Kongres USA rozwiąże ten problem.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS