Fakty z zagranicy

Zobaczyli nagranie i nie uwierzyli. Na miejscu się przekonali - tak licytuje się ludzi

Kiedy do CNN dotarły pierwsze zdjęcia, nikt nie miał wątpliwości, że są wstrząsające. Ale proceder pokazany na nagraniach był tak szokujący, że trudno było w jego istnienie uwierzyć. Informator przesłał do stacji zdjęcia z targu niewolników w Libii. CNN wysłała tam swoich dziennikarzy, by sprawdzili, czy tak jest naprawdę.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Zaledwie kilkaset kilometrów od wybrzeży Sycylii, niemal na oczach Europejczyków, kwitnie handel ludźmi. Wstrząsające nagranie otrzymała w sierpniu tego roku redakcja CNN. Na sprzedaż oferowani są migranci, którzy w drodze po lepsze życie utknęli w Libii. Tam prawa człowieka przestają istnieć. To współczesne i najbardziej prymitywne w formie niewolnictwo XXI wieku.

- Dotarliśmy do Trypolisu i chyba zaczynamy rozumieć jak to wszystko działa. Osoba, która jest naszym źródłem poinformowała nas, że aukcje odbywają się dwa razy w miesiącu. Jedna z nich rozpocznie się za kilka godzin. Spróbujemy tam dotrzeć i zobaczyć chociaż gdzie to się odbywa i na czym to wszystko polega - relacjonowała Nima Elbagir, dziennikarka CNN.

Ludzie jak towar

Aukcje pod osłoną nocy odbywają się nieopodal stolicy kraju. Ekipie CNN udało się zarejestrować i potwierdzić, że proceder faktycznie ma miejsce.

- Czekamy od kilku godzin na znak, kiedy dokładnie odbędzie się aukcja. Wiemy, że będą dwie oddzielne. Wszystko dzieje się w miasteczku oddalonym jedynie o 20-30 minut drogi od Trypolisu. Prawdopodobnie będziemy mogli tam wejść i zobaczyć na własne oczy jak to działa - opisywała sytuację Elbagir.

Dziennikarze weszli na otoczony murem plac z ukrytymi kamerami. Przetrzymani przez handlarzy mężczyźni wychodzili jeden po drugim. Sprzedawani byli jak towar, a ceny wykrzykiwane były na głos - tak jak na licytacjach rzeczy. Podczas jednej z aukcji, w której uczestniczyli dziennikarze CNN, "sprzedano" 12 osób.

Dziennikarze CNN dotarli też do osób, które padły ofiarą tego procederu. 21-letni Victory z Nigerii został sprzedany na takiej aukcji. Odkupił sam siebie pracując niewolniczo u swojego "właściciela" przez 8 miesięcy.

- Sprzedano mnie w drodze do Europy. Za wolność żądano ode mnie pracy. Oni chcą pieniędzy. Trzeba pracować minimum 3 miesiące albo zaczną bić. Mnie bili już po tygodniu, więc sporo pracowałem i szybko zarobiłem - relacjonuje mężczyzna.

"Muszę zacząć wszystko od nowa"

Wstrząsające relacje migrantów już wcześniej nagłaśniała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Według niej na targach sprzedawane są też kobiety. Służą Libijczykom jako niewolnice seksualne.

- Spójrzcie na tych ludzi. Niemal każdy ma jakieś ślady na ciele. Wiele osób umiera. Codziennie ktoś umiera - alarmuje Victory.

Libia to najbliższy celu przystanek jaki udało się osiągnąć imigrantom. Wszyscy, którzy się tam się znajdują, wkrótce oddalą się od marzeń - zostaną deportowani do kraju pochodzenia.

- To bardzo bolesne. Bardzo bolesne. Tutaj dają nam jedzenie i wodę, ale to nie pociesza. To nigdy nie był problem. Największym problemem jest to, że muszę zacząć wszystko od nowa. To najgorsze, bo straciłem wiele. Moja matka straciła wiele. To bardzo trudne - nie ukrywa Victory.

Bez pieniędzy, wykorzystani, pozbawieni nadziei i marzeń imigranci, którzy dotarli do Libii, wracają na zachód Afryki. W tym czasie kolejnym imigrantom udaje się wyjść na brzeg. Zmęczeni - choć pełni optymizmu - jeszcze nie wiedzą, że najgorsze dopiero nastąpi.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Ashleynam3
Ashleynam3

ten artykuł jawnie pokazuje że CNN i TVN chodzi o wzbudzanie poczucia winy w Europejczykach. bo niby to wszystko to nasza wina. NIE, stanowcze Nie! Historia chłopaka z Nigerii nie ma nic wspólnego z przyjmowaniem uchodźców. W Nigerii nie ma wojny i on nie uciekał przed zagrożeniem!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michaeljeta
   Michaeljeta

   TO WSZYSTKO WINA NIEMIEC I PANI KANCLERZ MERKEL. TO ONA ZAPROSIŁA TYCH BIEDNYCH LUDZI DO EUROPY. DLACZEGO NIEMCY NIE ZAFUNDOWAŁY TYM BIEDAKOM PIENIĘDZY NA TRANSPORT? DLACZEGO ??? POZOSTAWIONO TYCH BIEDAKÓW SAMYCH SOBIE....COŚ W STYLU JAK DOPŁYNIESZ, DOLECISZ LUB DOJEDZIESZ DO EUROPY TO DAMY CI SOCIAL. WSTYD NIEMCY, WSTYD LEWACKIE SPOŁECZNOŚCI. rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Yaspi

     W Polsce ludzie sami się sprzedają - podejmując pracę w korporacjach.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Louis
       Louis

       Jak wiele zalezy od miejsca w ktorym przyjdzie sie nam urodzic!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         NeutronStar

         W Europie też kwitnie handel ludźmi. W USA też! Sprzedają prostytutki

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           garou

           XXI wiek? Ręce opadają co się z ludźmi dzieje. Gorzej niż zwierzęta...

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • UE:"bezwarunkowa solidarność" z Wielką Brytanią w sprawie Skripala

              UE:"bezwarunkowa solidarność" z Wielką Brytanią w sprawie Skripala

              Władimir Putin odniósł oczekiwane zwycięstwo i z pogardą mówił o zarzutach po ataku na byłego podwójnego szpiega w Wielkiej Brytanii. - Każdy, kto myśli racjonalnie rozumie, że to totalne bzdury, nonsens - odpiera zarzuty prezydent Rosji. Sytuacja na arenie międzynarodowej staje się coraz bardziej napięta, bo jedna strona rzuca mocne słowa, a druga pokazuje dowody. Szef brytyjskiej dyplomacji przedstawił unijnym ministrom spraw zagranicznych ustalenia śledczych, Unia Europejska rozważa więc solidarną odpowiedź na atak. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

              czytaj więcej »
             • Wybory po rosyjsku. "Łączysz przyjemne z pożytecznym"

              Wybory po rosyjsku. "Łączysz przyjemne z pożytecznym"

              W ostatnich 100 latach dłużej Rosją rządził tylko Józef Stalin. I co prawda ta kadencja Władimira Putina tego rekordu nie pobije, ale zapisze się w historii jako kolejna z rekordowym poparciem i frekwencją. Na lekkim wspomaganiu. Do niektórych lokali wyborczych obywatele przychodzili w przebraniu niedźwiedzia, w innych balony przesłoniły kamerę w czasie liczenia głosów. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

              czytaj więcej »
             • "Walczył o przetrwanie", teraz triumfuje we Wschodniej Gutcie. Asad z gospodarską wizytą

              "Walczył o przetrwanie", teraz triumfuje we Wschodniej Gutcie. Asad z gospodarską wizytą

              Dwie twarze Syrii. Ta prawdziwa, krwawa i potworna. I ta sztuczna, którą zaprezentował Baszar al Asad. W ciemnych okularach i garniturze prowadził auto ulicami wyzwolonego miasta, witał się z żołnierzami. Zapewniał też o wyzwoleniu kolejnych terenów kraju. Propaganda nic nie wspomina ani o zrzucanych na cywilną ludność bombach ani krwawych atakach, po których całe szpitale zamieniają się w gruzy. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

              czytaj więcej »
             • Cztery podobne wybuchy i bomby-paczki. "Nad sprawą pracuje armia dochodzeniowców"

              Cztery podobne wybuchy i bomby-paczki. "Nad sprawą pracuje armia dochodzeniowców"

              Ted Kaczyński 18 lat temu terroryzował Amerykanów. Wysyłał bomby w przesyłkach tym, którzy jego zdaniem zasłużyli na karę w latach 1978-1995. Zamierzał walczyć w ten sposób ze złem wynikającym - w jego mniemaniu - z postępu technicznego. FBI nazwała go "unabomberem". Federalne Biuro szuka teraz innego sprawcy i ale to, co dzieje się od kilku tygodni w Austin, coraz bardziej przypomina sprawę sprzed lat. Już czwarta bomba wybuchła w Teksasie, a sprawca - bądź sprawcy - pozostają nieuchwytni. Za pomoc w ich odnalezieniu czeka nagroda w wysokości ponad 100 tysięcy dolarów. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

              czytaj więcej »
             • Angela Merkel "obchodzi się z Polską jak z jajkiem"

              Angela Merkel "obchodzi się z Polską jak z jajkiem"

              To było niezwykle kurtuazyjne. Kanclerz Niemiec jest na etapie obchodzenia się z Polską jak z jajkiem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Grzegorz Sroczyński z TOK FM, komentując wizytę kanclerz Merkel w Polsce. - Angela Merkel tak słaba politycznie jeszcze nigdy nie była jak teraz - stwierdził z kolei Agaton Koziński, dziennikarz "Polska the Times" i dodał, że "utrzymuje się na stanowisku kanclerskim długo, ale mimo czwartej kadencji pokazuje, jak jest elastyczna".

              czytaj więcej »
             • Śmierć na cyrkowej arenie. "Takie rzeczy się zdarzają. Jak wypadki lotnicze"

              Śmierć na cyrkowej arenie. "Takie rzeczy się zdarzają. Jak wypadki lotnicze"

              W ten zawód wpisane jest ryzyko, dlatego te spektakle robią tak ogromne wrażenie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Mroziński, który występował w Cirque du Soleil i finalista programu "You can dance", komentując śmiertelny wypadek akrobaty podczas pokazu w Tampa Bay na Florydzie. - Ci ludzie to najlepsi fachowcy, najlepsi artyści, najlepsi akrobaci - stwierdził z kolei Roman Gruszkiewicz. Trener skoków na trampolinie dodał, że sztuka cyrkowa "to saperska robota" i "takie rzeczy po prostu się zdarzają jak wypadki na ulicach".

              czytaj więcej »
             • Brytyjskie media: nowiczok został umieszczony w bagażu Julii Skripal

              Brytyjskie media: nowiczok został umieszczony w bagażu Julii Skripal

              Brytyjski dziennik "Telegraph" opisał w piątek, jak mógł zostać otruty były rosyjski szpieg Siergiej Skripal. Powołując się na "źródła wysokiej rangi", napisali, że paralityczno-drgawkowy bojowy środek nowiczok został umieszczony przez Rosjan w bagażu córki byłego rosyjskiego szpiega, jeszcze zanim wyleciała z Moskwy do Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • "Przestańmy używać słowa 'wybory'. To jest jak rytuał"

              "Przestańmy używać słowa 'wybory'. To jest jak rytuał"

              Przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Rosji, w których Władimirowi Putinowi nie zagraża żaden z rywali, władze walczą przede wszystkim o frekwencję. Wysoki procent głosów na Putina przy wysokiej frekwencji ma ugruntować prawomocność elekcji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Weszli do wioski i zaczęli zabijać. 50 lat temu doszło do masakry w My Lai

              Weszli do wioski i zaczęli zabijać. 50 lat temu doszło do masakry w My Lai

              Mija dokładnie 50 lat od jednej z najgłośniejszych zbrodni wojennych popełnionych po II wojnie światowej. Wszystko zaczęło się, gdy kilka dni wcześniej w pułapce zastawionej przez żołnierzy Vietcongu zginął bardzo lubiany przez żołnierzy sierżant Dostali sygnał, że w niedalekiej wiosce ukrywają się partyzanci odpowiedzialni za zasadzkę. Gdy tam dotarli, zaczęła się masakra. Masakra zupełnie niewinnych ludzi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Rokita: Moskwa znajduje się w coraz głębszej defensywie

              Rokita: Moskwa znajduje się w coraz głębszej defensywie

              - Od czasu, kiedy Rosja interweniowała na Ukrainie, w Donbasie, zajęła Krym, to cały czas mamy do czynienia z taką sytuacją, w której nie ma żadnych przełomowych kroków ze strony Zachodu, które wypychałyby Rosję ze światowej sceny politycznej - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentator polityczny Jan Maria Rokita. Jak jednak zaznaczył, izolacja Rosji to proces powolny, ale postępujący. - Kolejne delikatne, pełne wahań restrykcje wobec Rosji podejmowane przez Zachód powodują, że Moskwa się znajduje na arenie międzynarodowej, w gruncie rzeczy, przynajmniej w stosunkach z Zachodem, w coraz głębszej defensywie - ocenił. Zdaniem Rokity otrucie Siergieja Skripala będzie skutkowało pogłębieniem się tego niekorzystnego dla Putina procesu.

              czytaj więcej »
             • "Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, doprowadzi to do katastrofy"

              "Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, doprowadzi to do katastrofy"

              - Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, to doprowadzi to do katastrofy w naszych dwustronnych stosunkach. Potrzebujemy koalicji między naszymi państwami, sojuszu dwóch silnych państw - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Chciałbym zwrócić się z uprzejmą prośbą do moich polskich przyjaciół: nie odwracajcie się od Ukrainy - zaapelował. W rozmowie z Jackiem Stawiskim poruszył też sprawę otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

              czytaj więcej »
             tvnpix