Fakty z zagranicy

Szklarski: za rok niewiele zostanie z dziedzictwa Obamy

Szklarski: za rok niewiele zostanie z dziedzictwa Obamy

11.01 | Bohdan Szklarski i Marek Ostrowski w „Faktach z Zagranicy”

Foto: Fakty z zagranicy | Video: Fakty z zagranicy
Obama będzie zapamiętany jak Carter, który mówił: nie wszystko możemy, mamy takie, a takie priorytety – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Bohdan Szklarski. Oceniając dziedzictwo 44. prezydenta USA, Szklarski stwierdził, że „za rok niewiele zostanie z (dokonań – przyp. red.) Obamy”, ale „za chęci dostaje piątkę”. Drugi gość programu, Marek Ostrowski bronił ustępującego prezydenta jeżeli chodzi o politykę zagraniczną.

Źródło: Fakty z zagranicy

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lesyzyt

OMG kto wam placi za opowiadanie takich bzdur? Czy wy sami siebie sluchacie? zaczynam coraz mniej wierzyc ze ta niemiecka tuba propagandowa w polsce ma cokolwiek jeszcze do powiedzenia. tragedia

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   NeutronStar

   Dziedzictwo Obamy, to zamachowcy ISIS w Europie i miliony uchodźców, to zamordowany ponad 1 mln ludzi na świecie, zniszczone kraje. Tak jak Wesley Clark mówił w 2007 roku. USA chcialo podbic 7 krajow...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     rafal_bartula
     rafal_bartula

     Obama przegral wszystko z Putinem bo na poczatku kazdego konfliktu zapowiadal z gory ze nie uzyje sily za co skrytykowal go sam Z. Brzezinski. Ekonomia OMG!!! ObamaCare total disaster. 8 lat 2% PKB absolutny record. Dodal 20T do deficytu tyle co wszyscy poprzednicy razem do kupy. 5% bezrobocie? bajki nowych metod statystycznych. Labour participation rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Gosc300z

       …Krasko, blagam!!! ..rob prosze to za co ci placa, ogol sie i staraj ciagle usmiechac… ale… NIE ZABIERAJ GLOSU W SPRAWACH O KTORYCH NIE MASZ ZIELONEGO POJECIA !!!!
       …blaznisz sie jak Piotrus z 1-wszej C na przerwie pomiedzy lekcja z j.polskiego i historii...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

          Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

          - W pewnym sensie te wybory we Francji są plebiscytem na temat muzułmanów w ogóle, ich miejsca w społeczeństwie, tego jak ostatecznie ułożą się te stosunki i w takim newralgicznym momencie się odbywają - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" dr Patrycja Sansnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując programy wyborcze kandydatów na fotel prezydenta Francji. We wszystkich tych programach są zapisy dotyczące walki z terroryzmem. Zaznaczając, że "historia Francji leje się krwią" te wybory zarazem "są i nie są wyjątkowe". - Ważne jest to, jak kandydaci mówią o muzułmanach - dodała Sansal. Według przedstawiciela związku muzułmanów RP "należy odróżnić aktywny islam" od ekstremizmu. - Dobrze by było, gdyby był aktywny islam, ale ten środkowy islam - przekonuje Adham Abd el Aal. - Popełniono błąd gdzieś 30 lat temu, gdzie pozwalano różnym grupom robić, co chcą, bo byli przydatni gdzieś kiedyś. I to teraz się odbija - ocenił w TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

          Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

          - Nacjonalizmy i inne populizmy rozbijają współpracę w Europie. I to chyba największe zagrożenie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Halicki, poseł PO. - Skrajności, które w pierwszym etapie tej kampanii wydawały się dominować coraz bardziej chyba ulegają temu racjonalnemu wyborowi - ocenił. Zdaniem Andrzeja Halickiego "scenariusz holenderski jest do powtórzenia". - Jakbyśmy napisali scenariusz negatywny to druga tura w wydaniu Marine Le Pen i Melenchon to jest czarny sen. Dlatego, że mamy dwóch kandydatów, którzy chcą wyprowadzić Francję z UE, z NATO, ze strefy euro, z tego wszystkiego, co jest konstytuantą prosperity. W moim przekonaniu tego, co wiedzie nas do spokoju i powagi - stwierdził natomiast były wiceszef PE Marek Siwiec. - Mówiąc krótko: gdyby nie tych dwoje, to pozostaje Filon i Macron i oni już są do przyjęcia - powiedział. - I pozostaje targowisko próżności: który z nich jest lepszy z punktu widzenia interesów Polski - dodał Siwiec. - Myślę, że taka druga tura jest mało prawdopodobna - ocenił.

          czytaj więcej »
         • Finisz kampanii pod znakiem bezpieczeństwa. Kto stanie na czele Francji?

          Finisz kampanii pod znakiem bezpieczeństwa. Kto stanie na czele Francji?

          Wiodącym tematem w politycznej Francji jest bezpieczeństwo i dowodzi tego czwartkowy zamach. W ciągu 2,5 roku w atakach zginęło ponad 230 osób. A sprawcami byli wyznawcy fanatycznej i wynaturzonej wersji islamu. Tym samym pryzmat, przez który niejeden wyborca ocenia i będzie oceniać kandydatów, jest następujący: jaki ma pomysł na walkę z islamskim terroryzmem, a także - jaka jest jego wizja na pogodzenie islamu z założeniami o świeckości państwa?

          czytaj więcej »
         • Wielkie nazwiska i poparcie. Kto wspiera francuskich kandydatów?

          Wielkie nazwiska i poparcie. Kto wspiera francuskich kandydatów?

          Podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Hillary Clinton miała poparcie wszystkich chyba gwiazd - muzyki, filmu jak i sportu. Jak jednak wiemy - na niewiele się to zdało. Niemniej we Francji poparcie znanych ludzi ewidentnie jest w cenie. A nazwiska, które zaangażowały się w tę kampanię są tak imponujące - mowa tu o Baracku Obamie - jak zaskakujące - czego przykładem jest Pamela Anderson. Jakiego celebrytę - lub polityka - ma w swoim narożniku każdy z kandydatów?

          czytaj więcej »
         • Od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy. Wszystko o francuskich kandydatach

          Od skrajnej prawicy do skrajnej lewicy. Wszystko o francuskich kandydatach

          Jedenastu kandydatów próbuje zostać kolejnym prezydentem Francji, ale realne szanse ma tylko czwórka - Marine Le Pen, Emmanuel Macron, Francois Fillon i Jean-Luc Melenchon. Każdy z nich ma inną wizję Francji, bo polityczny przekrój poglądów kandydatów mieści się między skrajną prawicą a skrajną lewicą. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej"

          "Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej"

          - Mamy pierwszą ofiarę bomby termobarycznej, która boleśnie ugodziła swojego twórcę - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując dymisję Wacława Berczyńskiego z funkcji przewodniczego podkomisji powołanej do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

          czytaj więcej »
         • Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

          Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

          Nie jest to nowe prawo - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski komentując ogłoszone przez prezydenta USA zaostrzenie wymogów dla wiz pracowniczych. Zdaniem Orłowskiego działania Trumpa wymierzone w imigrantów nie sprawią, że w USA pojawią się nowe miejsca pracy. Z kolei Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha, stwierdził, że podanie informacji o zaostrzeniu wymogów wizowych było motywowane brakiem realnych dokonań Trumpa w dziedzinie ekonomii, dlatego "trzeba było wypuścić informację, która nie ma żadnego znaczenia".

          czytaj więcej »
         • Amerykańska Polonia poparła Trumpa. Jak będzie we Francji?

          Amerykańska Polonia poparła Trumpa. Jak będzie we Francji?

          Amerykańska Polonia w wyborach prezydenckich głosowała na Donalda Trumpa. Francuska Polonia jest podzielona i w dużej mierze jeszcze niezdecydowana. Trudno się spodziewać, by chcieli poprzeć antyimigrancką Marine Le Pen, ale i takie przypadki się zdarzają. Raport o preferencjach Polaków we Francji i o gestach francuskich kandydatów wobec Polonii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • 6 wieców, 6 miast, 1 kandydat. Nowy wymiar polityki

          6 wieców, 6 miast, 1 kandydat. Nowy wymiar polityki

          W kampanii wyborczej najważniejsze jest uścisnąć jak najwięcej rąk, przemówić do jak największej liczby wyborców. Kandydaci resztkami sił przemieszczają się po kraju, z wiecu na wiec, od jednego przemówienia do następnego. Kandydat francuskiej skrajnej lewicy, który niespodziewanie znakomicie wypada w sondażach, znalazł nowy pomysł na bardziej efektywną kampanię. Jean-Luc Melenchon pojawił się równocześnie na 6 wiecach, w 6 różnych miejscach. Jak to możliwe? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Dorn: za rok Tusk może stanąć przed Trybunałem Stanu

          Dorn: za rok Tusk może stanąć przed Trybunałem Stanu

          Mniej więcej za rok, w związku z zagrożeniem wyborami prezydenckimi, obóz władzy zacznie myśleć czy nie postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn komentując środowe przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze.

          czytaj więcej »
         • Protasiewicz: środki bezpieczeństwa jakby przesłuchiwali bossa narkotykowego

          Protasiewicz: środki bezpieczeństwa jakby przesłuchiwali bossa narkotykowego

          To wyglądało jakby tam przesłuchiwali Ala Capone albo bossa narkotykowego - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVn24 BiS były eurodeputowany Jacek Protasiewicz, komentując kilkugodzinne przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze. Jego zdaniem postępowanie w sprawie byłego premiera przypomina to, co działo się na Ukrainie po przejęcie władzy przez Janukowycza. - Jak Janukowycz został prezydentem, to natychmiast zaczęły się podobne postępowania w stosunku do byłej premier Julii Tymoszenko - stwierdził Protasiewicz. - Polski wymiar sprawiedliwości pod wieloma względami może być dzisiaj porównywany do tego, co się działo na Ukrainie przed kilkoma laty - zgodził się z Protasiewiczem były europoseł SLD Tadeusz Iwiński. - I to nie jest żaden komplement - dodał.

          czytaj więcej »
         • Wybory pod specjalnym nadzorem. "Wszyscy jesteśmy na celowniku"

          Wybory pod specjalnym nadzorem. "Wszyscy jesteśmy na celowniku"

          Rywalizacja w wyborach prezydenckich we Francji jest niezwykle wyrównana. Nawet najmniejszy incydent może przechylić szalę na korzyść jednego z kandydatów. Dlatego otwarcie mówi się, że ewentualny zamach miałby ogromny wpływ na to, kto zostanie kolejnym prezydentem republiki. O tym, że takie obawy nie są bezpodstawne świadczy chociażby fakt, że we wtorek zatrzymano w Marsylii dwie osoby podejrzewane o planowanie zamachu. Sprawa bezpieczeństwa i stosunku kandydatów do walki z terroryzmem to jeden z najważniejszych motywów tej kampanii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • "Miecz czeka w gotowości". Ameryka ostrzega reżim Kima

          "Miecz czeka w gotowości". Ameryka ostrzega reżim Kima

          Ameryka traci cierpliwość wobec Korei Północnej. Miecz czeka w gotowości - ostrzega wiceprezydent Mike Pence na lotniskowcu USS Ronald Reagan, który stacjonuje w japońskiej bazie Yokosuka. To wyraźny sygnał, by koreański reżim nie próbował testować możliwości amerykańskich sił zbrojnych, bo odpowiedź na taką próbę będzie zdecydowana. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         tvnpix