Fakty z zagranicy

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

Gościem „Faktów z Zagranicy” w TVN24 BiS była Madeleine Albright

Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS
– To, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości” – oceniła Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Stawiskim w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. – To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów – dodała. Była amerykańska sekretarz stanu mówiła też, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy państwa narodowe w dalszym ciągu są ważne, ale „nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria”. – Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu – zauważyła.

Jacek Stawiski: Prawie 20 lat temu była pani jedną z najważniejszych osób stojących za pierwszym rozszerzeniem NATO. Ostatnio sprawdziłem zapisy z tego okresu – przewijały się takie hasła, jak „zwiększanie demokratycznych społeczności”, „zwiększenie stabilności w Europie”, „pokojowe zjednoczenie kontynentu”. Dzisiaj na szczycie słyszę „odstraszanie”, „ochrona pokoju”, „zwiększanie bezpieczeństwa”, „zagrożenie pokoju ze strony Rosji” – to zupełnie inna epoka. Czy jest jakaś szansa, że kiedyś usłyszymy te słowa, które wygłaszała pani administracja?

Madeleine Albright: Mam nadzieję, ponieważ najważniejszym aspektem tego demokratycznego zgromadzenia było dzielenie się wspólnymi wartościami, a także silny sojusz wojskowy i silny sojusz dla Europy, która była wtedy zjednoczona i wolna. Najpierw o tym wszystkim mówił prezydent Bush, a prezydent Clinton to kontynuował. Fakt, że mamy ten silny sojusz w czasie, kiedy Rosjanie zachowują się zupełnie inaczej niż myśleliśmy, że będą się zachowywać – ten fakt jest jasną wskazówką , dzięki której możemy powiedzieć, że poszerzanie NATO było dobrym pomysłem.

Jacek Stawiski: Widziała pani wiele oblicz Rosji. To, które miało twarz Gorbaczowa, Jelcyna, wczesnego Putina i obecnego Putina. Czy widzi pani szanse – bez względu na cały pesymizm – że Rosja dokona zwrotu do dobrych czasów? Że może znowu wejść do epoki współpracy, poszanowania porządku publicznego i demokracji w ramach samej Rosji? Czy to raczej złudne nadzieje?

Wierzę w naród rosyjski”

Madeleine Albright: Nie uważam tak. Wierzę w naród rosyjski. Myślę, że Putin był bardzo złym przywódcą dla nich, ponieważ odwołuje się do tych złych instynktów – hipernacjonalizmu i szukania wroga. Kiedy kraj potrzebuje wroga, aby poprawnie funkcjonować, to jest to błąd. Trzeba działać na emocjach pozytywnych. Trzeba być częścią jakiegoś większego systemu i czerpać korzyści z tego, że ludzie mogą mówić to, co myślą, żyjąc w swoim kraju. Ale to, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości”. To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów.

 

Putin odwołuje się do tych złych instynktów – hipernacjonalizmu i szukania wroga. Kiedy kraj potrzebuje wroga, aby poprawnie funkcjonować, to jest to błąd. Trzeba działać na emocjach pozytywnych.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Jakie są zamiary Putina w dłuższej perspektywie? Czy to próba wpływu na kształt Europy po zimnej wojnie, co ma umożliwić Rosji powrót do klubu supermocarstw? Czy może Putin próbuje chce, żeby ten porządek się załamał, aby na gruzach tego porządku zbudować nową Rosję?

Madeleine Albright: Myślę, że jeżeli w ogóle ktoś może powiedzieć, że dezintegracja Związku Radzieckiego była największą katastrofą XX wieku, to oznacza, że mówiąca to osoba żyje w jakiejś równoległej rzeczywistości. Było to stulecie, w którym dwie wielkie wojny zniszczyły kontynent. On (Putin – przyp. red.),  był w Dreźnie w momencie, gdy rozpadał się Związek Radziecki, a teraz myśli, że jest u władzy i może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej i sojuszu amerykańsko-eruopejskiejskiego. Myślę, że ten człowiek właśnie to chce zobaczyć. Uważa ze wielkość Rosji zależy od tego, czy Unia Europejska i NATO będą istnieć. A on nie osiągnie swojego celu, bo jednoczymy się coraz bardziej dlatego, że wiele nas łączy.

„Obawiam się, ze Putin żyje w innym stuleciu”

Jacek Stawiski: A co, jeśli jego argumenty wygrają? Siergiej Karaganow napisał ostatnio artykuł, w którym twierdzi, że to nie Putin żyje w równoległej rzeczywistości, a przywódcy Zachodu, którzy nadal postrzegają świat w dawnych kategoriach, takich jak współpraca, wielostronność, a teraz nadszedł czas, aby supermocarstwo przejęło władzę.

Madeleine Albright: Karaganow również opiera się na nieprawdziwych przesłankach. Oczywiście istnieją wątpliwości dotyczące sposobu działania różnych instytucji w XXI wieku. Państwa narodowe są w dalszym ciągu ważne, ale są również inne podmioty tego procesu – organizacje pozarządowe, korporacje ponadnarodowe, osoby prywatne – to zupełnie inne stulecie. Ale nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria, w którym manipulują ludźmi poprzez cyberataki czy korzystają z „zielonych ludzików” i tak dalej. Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu.

 

Nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria, w którym manipulują ludźmi poprzez cyberataki czy korzystają z „zielonych ludzików” i tak dalej. Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Pani sekretarz, NATO czyni krok na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa w krajach bałtyckich, w Polsce – na tak zwanej wschodniej flance NATO. Czy pani zdaniem to pierwszy wielki krok czy ostatni krok i NATO w ciągu najbliższych lat nic więcej nie zrobi, bo to i tak za dużo dla niektórych sojuszników, którzy uważają to za działania prowokacyjne?

Madeleine Albright: NATO ma już 70 lat. Zostało stworzone pod koniec II wojny światowej – wtedy, gdy komuniści zaczęli przejmować Europę środkową i wschodnią. Urodziłam się w Czechosłowacji. Przejęcie Czechosłowacji przez komunistów w lutym 1948 roku przelało czarę goryczy i doprowadziło do powstania NATO. Po rozpadzie Związku Radzieckiego NATO dążyło do zjednoczenia krajów demokratycznych i działało poza swoimi granicami. Podczas 60. rocznicy powstania NATO rozmawiałam z ekspertami, którzy mieli opracować program działań poza obszarem Sojuszu. Nikt nie spodziewał się, że ponownie będziemy musieli zmierzyć się z zagrożeniem bezpieczeństwa w ramach granic NATO. NATO dzięki swojej strukturze i woli poszczególnych krajów znowu jest sojuszem, który dzięki zdolności odstraszania prowadzi do stabilności. NATO jest na najlepszej drodze do tego, by być najsilniejszym na świecie sojuszem wojskowym, ale również, by utrzymać wspólne wartości.

Dialog nie wyklucza skutecznego odstraszania

Jacek Stawiski: Są jednak takie głosy, np. ostatnio w Niemczech, które brzmią tak: czas na nową politykę wschodnią, oczywiście zachodnie sojusze powinny być wzmocnione, ale czas wyciągnąć rękę do Moskwy. Najpierw dyplomacja. Nieważne, kto rządzi Rosją. Rosja jest, jaka jest, ale musimy spróbować dyplomacji. W innym przypadku jak lunatycy będziemy zmierzali w stronę wielkiego konfliktu, jak 100 lat temu – a tego nikt nie chce.

Madeleine Albright: Uważam, ze najważniejsze jest to, by zrozumieć, kto tu prowokuje. Rosjanie przeprowadzili prowokację, anektując Krym – nie ma co do tego wątpliwości – a potem prowadząc operację w Donbasie. To nie Zachód prowokuje. Zachód zabezpiecza i odstrasza. Uważam, że prowadzenie dialogu jest bardzo ważne przy skutecznym militarnym odstraszaniu. Jedno nie wyklucza drugiego. Państwa powinny być w stanie robić dwie rzeczy jednocześnie. Jedną jest obrona, a drugą dialog. Sekretarz Kerry mówił o tym, jak ważny jest dialog. Stany Zjednoczone starają się znajdować takie obszary, gdzie możemy współpracować z Rosją. Jednym z tych obszarów była na przykład Syria i kwestia broni chemicznej. Na tym polega dyplomacja. Znajdujemy płaszczyzny współpracy, ale równocześnie zapewniamy sobie bezpieczeństwo.

Unia Europejska po Brexicie

Jacek Stawiski: Żyjemy w czasie gwałtownych zmian. Wielka Brytania podjęła decyzję, że zgodnie z wolą ludu i referendum opuści Unię Europejską – jedną z najważniejszych europejskich i zachodnich instytucji, które pomagają w utrzymaniu pokoju. Czy to jest cios dla Zachodu jako całości, czy może jest to szansa dla kontynentu i państw europejskich, aby zorganizować UE na nowo – tak, by była gotowa na wszystkie wyzwania, które przed nią stoją?

Madeleine Albright: Po pierwsze, trzeba powiedzieć wyraźnie, że Wielka Brytania nie wycofuje się z NATO. Tak naprawdę prowadzi zaangażowane działania w ramach NATO we wschodniej Europie i krajach bałtyckich, a więc gra bardzo ważną rolę w Sojuszu. Uważam, że należy przyjrzeć się obecnym instytucjom.

Jacek Stawiski: W jakim sensie?

Madeleine Albright: Większość obecnych instytucji powstało w okresie po II wojnie światowej. Musimy zrozumieć, czym jest elastyczność. Dla mnie jako Europejki jest jasne, że problemy XX wieku wynikały z hipernacjonalizmu. Musimy głośno o tym mówić. Unia Europejska to próba zrzeszenia krajów i skupienia się na wspólnych celach. Do Brexitu doszło i teraz Bruksela będzie musiała się zastanowić, jak się dostosować i przekonać jak największą liczbę ludzi do tego, że współpraca jest bardzo ważna, dlaczego to ważne, aby był swobodny przepływ towarów i ludzi, tak aby obywatele mogli korzystać z najnowszych technologii. Trzeba tworzyć takie instytucje, które odzwierciedlają potrzeby XXI wieku.

„Przywódcy krajów i narody muszą zrozumieć system konstytucyjny”

Jacek Stawiski: Pani sekretarz, jest pewne napięcie w Europie. Niektórzy mówią, że jest poważne zagrożenie płynące z hipernacjonalizmu, a inni twierdzą, że instytucje ponadnarodowe mają za dużo władzy. Kwestia suwerenności jest bardzo delikatną sprawą na przykład w Polsce. Również w Wielkiej Brytanii, która jest dojrzałą demokracją. Jak wyważyłaby pani potrzebę zwalczania hipernacjonalizmu przy jednoczesnym uszanowaniu różnorodności poszczególnych narodów?

Madeleine Albright: Jestem politologiem. Jest bardzo dużo sposobów, aby część władzy przekazywać jest organizacjom ponadnarodowym, a część zostawić suwerennym krajom. Stany Zjednoczone bardzo uważnie strzegą swojej suwerenności. Ale kiedy ludzie zrzeszyli się i powstały Stany Zjednoczone, oddali część władzy po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Uważam, że przywódcy krajów i narody muszą zrozumieć system konstytucyjny. Muszą się zebrać i zadać sobie pytanie, „dlaczego się zjednoczyliśmy?”. Czy dlatego, że chcemy chronić poszczególne osoby, nasz styl życia, który szanuje poglądy ludzi, którzy mają jakąś tożsamość, ale nie tożsamość rozumianą w taki sposób, że musimy nienawidzić swoich sąsiadów?

Jacek Stawiski: Jako Europejka, jako Amerykanka, jako uchodźca z Europy XX wieku, w jej najtragiczniejszym okresie. Jako ta osoba – kiedy widzi pani skrajna prawicę w Austrii, we Francji, siły nacjonalistyczne rozrywające niemal wszelkie instytucje, to czy nie ma pani wrażenia, że wracamy do tych lat 30. i 40. XX wieku?

Madeleine Albright: Bardzo się tym martwię. Demagodzy wykorzystują poczucie niektórych ludzi, którzy uważają, że nie byli traktowani sprawiedliwie. To bardzo ważne, aby przypomnieć ludziom, co się dzieje, gdy demagodzy pozyskują władzę nad uczuciami ludzi. Ważne jest, aby mówić do ludzi i ich edukować. Ale trzeba także pamiętać, że niezależnie, czy to państwa narodowe, czy to coś wyższego, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie niezadowolony. Trzeba uczynić coś, żeby rzeczy były lepszymi i równiejszymi, aby nikt nie mógł mówić, że jedynym sposobem, aby było lepiej, jest nienawiść do sąsiadów. I że to sąsiedzi są odpowiedzialni za nasze problemy. Kiedy oskarżamy obcych o coś, co należy rozwiązać wewnątrz, to jest to jest demagogia.

 

Demagodzy wykorzystują poczucie niektórych ludzi, którzy uważają, że nie byli traktowani sprawiedliwie. To bardzo ważne, aby przypomnieć ludziom, co się dzieje, gdy demagodzy pozyskują władze nad uczuciami ludzi. (…) Kiedy oskarżamy obcych o coś, co należy rozwiązać wewnątrz, to jest to jest demagogia.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Pani sekretarz, Stany Zjednoczone nie są dziś odporne na tego rodzaju napięcia. Widzimy, że amerykańska kampania wyborcza staje się bardzo radykalna. Boimy się, że USA w ciągu najbliższych miesięcy nie będą już przewidywalnym supermocarstwem, a to z powodu tych wewnętrznych problemów. Czy nie boi się pani, ze Stany Zjednoczone odsuwają się od porządku międzynarodowego, który jest przecież przez nie stworzony?

Madeleine Albright: Zdaję sobie sprawę, że są napięcia w związku z procesem wyborczym w Stanach Zjednoczonych. Jestem tym zaniepokojona, ale wierzę, że ostatecznie naród amerykański zrozumie, że naszym największym darem jest różnorodność. I że ludzie zrozumieją wartości innych ludzi. Myślę także, że Stany Zjednoczone nie chcą być postrzegane jako światowy policjant. Chcemy współpracować z partnerami, z którymi będziemy w stanie rozwiązywać problemy w innych częściach świata. Nasi najlepsi partnerzy to Europejczycy.

Jacek Stawiski: Polacy również.

Madeleine Albright: Oczywiście. Myślę, że mamy wiele wspólnego z państwami europejskimi i dlatego musimy rozmawiać. Prezydent Obama jest w Warszawie. Odbędzie spotkania z przywódcami innych państw, oczywiście także z polskimi władzami. I będzie rozmawiał o tym, co nas łączy, jak mamy współpracować i jak Stany Zjednoczone mogą odpowiedzialnie odgrywać swoją rolę przy aktywnej pomocy innych.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (26)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
nick24
nick24

Ale tu zatrzęsienie ruskich trolli, którzy nie mogą przeboleć że NATO się jednoczy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nick24
   nick24

   mądra kobieta, zgadzam się z nią.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     cavok
     cavok

     komentarz ukryty - pokaż

     Nie jest to takie stulecie? A co z Irakiem?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       bazar

       komentarz ukryty - pokaż

       Ludzie ta babcia winna wnuki bawić a nie bawić się w jakieś oceny

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         nick24
         nick24

         zajmij się swoimi zabawkami, bo o poważnych rzeczach jak widać nie masz pojęcia.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           SeNeu
           SeNeu

           komentarz ukryty - pokaż

           Powinna wnuki bawić, a nie zajmować się polityką.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             nick24
             nick24

             Wnuki już dawno dorosłe. Bardzo mądra kobieta.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               RobertGruber
               RobertGruber

               komentarz ukryty - pokaż

               Dlaczego TVN24 po raz kolejny zamieszcza materiał filmowy, który jest niedostępny??

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 nick24
                 nick24

                 dostępny jest, zaktualizuj sobie przeglądarkę.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   gangrena_polityczna
                   gangrena_polityczna

                   Największym zagrożeniem nie jest Putin tylko niszcząca siła gangrena systemu finansowego.Putin jest tylko medialną przykrywką !

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Agent Ruski
                     Agent Ruski

                     Dyktator Rosji "Sobowtor Putina" zyje niestety w innym stuleciu i w innym rownoleglym swiecie. Kraje, ktore nienapadaja na inne kraje sa krajami wolnymi i demokratycznymi, demokracja modelu amerykanskiego, naleza do BWK - Bloku Wolnych Krajow w Wolnym Swiecie i mja Wolne Media im. doktora Jozefa Goebelsa.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       sbraun
                       sbraun

                       komentarz ukryty - pokaż

                       A czym nazywamy pobyt amerykańskich wojsk w Awganistanie, Iraku, Libii czy Syrii ?

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Wszemysł

                         komentarz ukryty - pokaż

                         Czemu mam wrażenie że gdy amerykanka mówi o nienapadaniu na inne kraje to nie brzmi to przekonująco? Nie oszukujmy się USA i Rosja nie różnią się w kwestii sposobu prowadzenia polityki zagranicznej. Jedyną różnicą jest tylko i wyłącznie to kto jest dla nas bardziej niebezpieczny.
                         ps. coś mi internet "się psuje" więc mogą być rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           • Drastycznie rośnie liczba ataków z użyciem noży. To jedno z największych wyzwań służb

                            Drastycznie rośnie liczba ataków z użyciem noży. To jedno z największych wyzwań służb

                            Coraz więcej zabójstw z wykorzystaniem noży w Londynie. Tylko w tym roku nożownicy zabili 30 osób. To spory wzrost w porównaniu do roku ubiegłego, który też był tragiczny. Policjanci konfiskują też coraz więcej noży. Niejednokrotnie z rąk kilkuletnich dzieci. Nożownictwo ma już status jednego z największych wyzwań dla brytyjskich służb, więc policja i detektywi ciągle szukają nowych sposobów na poradzenie sobie z problemem.

                            czytaj więcej »
                           • Pierwsza zagraniczna podróż Trumpa. "Jeśli nie będzie spektakularnych wpadek, to będzie to sukces"

                            Pierwsza zagraniczna podróż Trumpa. "Jeśli nie będzie spektakularnych wpadek, to będzie to sukces"

                            - Podróż prezydenta USA jest ważna m.in. jako sygnał priorytetów. Donald Trump jest nieobliczalny i nieprzewidywalny i może te priorytety zmieniać. Może też wysyłać fałszywe sygnały - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. - Jeżeli użyć tradycyjnych, standardowych narzędzi interpretacyjnych, to ta wizyta oznacza, że ani Europa ani Azja nie będą priorytetem dla USA - dodał i stwierdził, że aktualnym i najważniejszym celem polityki zagranicznej USA będzie Bliski Wschód. - Bliski Wschód i próba rozwiązania konfliktu izraelsko-arabskiego i szerzej izraelsko-islamskiego oraz walka z dżihadyzmem to będą odtąd priorytety Stanów Zjednoczonych - stwierdził politolog. - Po raz pierwszy mamy do czynienia z prezydentem, który w zasadzie nie ma strategii polityki zagranicznej - stwierdziła natomiast publicystka "OKO.press" Agata Szczęśniak. - Jeśli nie będzie spektakularnych wpadek, słów które trafią do nagłówków, to będzie to sukces Donalda Trumpa - oceniła. - Wizyta będzie tak długa, o tak wielopunktowym i skomplikowanym programie, że nie będzie jasnego wizerunku jej wyników - ocenił Kostrzewa-Zorbas. - Dla Polski najważniejsze będzie to, co Trump powie na szczycie NATO - dodał.

                            czytaj więcej »
                           • "Takimi wypowiedziami prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd"

                            "Takimi wypowiedziami prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd"

                            - Słuchałem tego z zaciśniętymi zębami i ze wstydem. Takimi wypowiedziami jak ta prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd. Po prostu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując słowa Andrzeja Dudy o tym, że nie wyobraża sobie, by uchodźcy byli siłą przywożeni i przetrzymywani w Polsce, bo to łamanie praw człowieka. - To narracja fałszywa. Przecież natychmiast zauważył to prezydent Niemiec, który powiedział, że nikt czegoś takiego nie proponuje - dodał były szef MSZ. - Takimi wypowiedziami prezydent robi z nas troglodytów - powiedział Olechowski i dodał, że kontekst, w jakim padły słowa prezydenta Dudy był taki, że "Polska jest krajem tak nieprzyjemnym, że ludzi trzeba przywozić w kajdanach". - Jak na Sybir... Przecież to są jakieś brednie - ocenił. Gość "Faktów z Zagranicy" dodał, że "prezydent pogłębia takimi wypowiedziami moralną degrengoladę Polaków". Zdaniem Olechowskiego Polska ma się zająć uchodźcami jak gospodarz na początku, by mogli stanąć na nogi, a później "będą robić to, co chcą". - Nie wierzę, że prezydent nie wie jak to działa. Wiem, dlaczego to robi - stwierdził. - Moim zdaniem to jest paskudne - ocenił Olechowski.

                            czytaj więcej »
                           • Obawy o ataki kiboli w trakcie mistrzostw w Rosji. Pomóc ma specjalny robot

                            Obawy o ataki kiboli w trakcie mistrzostw w Rosji. Pomóc ma specjalny robot

                            Rosyjscy chuligani piłkarscy dali się poznać z jak najgorszej strony podczas mistrzostw we Francji. Istnieje ogromna obawa, że na swoim terenie będą jeszcze gorsi. Jak zapowiadają, ich celem mają być przede wszystkim przyjezdni z Anglii, bo chuligani z tego kraju chełpili się kiedyś, że to oni są największymi twardzielami. Kibole z Rosji chcą więc rozwiać wszelkie wątpliwości, ale są próby, by do tego nie dopuścić. Jedna z nich to propozycja naukowców. Do ochrony kibiców z Anglii zaproponowali specjalnego robota.

                            czytaj więcej »
                           • Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej. Obie strony liczą na reset

                            Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej. Obie strony liczą na reset

                            Donald Trump rozpoczyna swoją pierwszą wizytę zagraniczną jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Przez 9 dni będzie rozmawiał z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej. Trump nie odpocznie jednak od kontrowersji, bo relacje amerykańsko-saudyjskie są nieoczywiste. Z jednej strony to niesamowicie ważny partner handlowy, który zamierza wkrótce wydać gigantyczne pieniądze na amerykańskie uzbrojenie. Z drugiej to kraj oskarżany o łamanie praw człowieka. Jeśli Trump - a na to się zanosi - nie poruszy mocno tych kwestii - to może spodziewać się wzmożonej krytyki w Stanach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Duda zmienia polską narrację ws. uchodźców. Mówił m.in. o łamaniu praw człowieka

                            Duda zmienia polską narrację ws. uchodźców. Mówił m.in. o łamaniu praw człowieka

                            Prezydenci Polski i Niemiec spotkali się w piątek w Warszawie. To pierwsza wizyta Franka-Waltera Steinmeiera odkąd objął urząd, ale na pierwszy plan wybijają się nie sprawy dotyczące relacji Polska - Niemcy, lecz polska polityka wobec Unii, w kontekście uchodźców. Andrzej Duda mówił m.in. że nie wyobraża sobie, by ktoś był przywożony do Polski siłą i w Polsce przetrzymywany, ponieważ to wiąże się z łamaniem praw człowieka. Prezydent Niemiec odpowiedział, że nie zna nikogo w Europie, kto chciałby to zrobić.

                            czytaj więcej »
                           • "Prezes Kaczyński to rozumie: im gorzej dla Polski, tym lepiej dla PiS-u"

                            "Prezes Kaczyński to rozumie: im gorzej dla Polski, tym lepiej dla PiS-u"

                            - Sam Błaszczak powiedział: lepiej płacić karę niż przyjmować uchodźców - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były marszałek Sejmu i komentator TVN24 BiS Ludwik Dorn. Zdaniem Dorna rząd PiS zdaje sobie sprawę z tego, że odmowa przyjęcia uchodźców "ma swoje konsekwencje dla Polski", ale liczy na to, że dzięki temu wygra kolejne wybory, bo "mi gorzej dla Polski, tym lepiej dla PiS-u".

                            czytaj więcej »
                           • "Część polityków może wierzyć w to, co mówi o wojnie cywilizacyjnej"

                            "Część polityków może wierzyć w to, co mówi o wojnie cywilizacyjnej"

                            Zobowiązanie przyjęcia 7 tysięcy uchodźców, jakie podjął rząd Ewy Kopacz, jest prawem - uważa Adam Balcer, współpracownik Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem są różne powody, dla których PiS nie chce spełnić tego zobowiązania. - Część polityków może grać cynicznie, a część wierzy w to, co mówi o wojnie cywilizacyjnej z islamem - stwierdził.

                            czytaj więcej »
                           • Jest powszechnie szanowany, dostał potężne uprawnienia. To on prześwietli Trumpa

                            Jest powszechnie szanowany, dostał potężne uprawnienia. To on prześwietli Trumpa

                            Donald Trump jest przekonany, że żaden prezydent w historii Ameryki nie był traktowany tak źle jak on. Informację o powołaniu specjalnego prokuratora, który ma zbadać wpływ Rosji na wybory prezydenckie w Stanach, a także kontakty najbliższych doradców prezydenta z Rosjanami, Trump miał przyjąć ze złością. W piątek Trump określił to, co się dzieje wokół niego, jako "polowanie na czarownice".

                            czytaj więcej »
                           • Eksperci mówią o impeachmencie, ale Trumpa może odwołać wiceprezydent

                            Eksperci mówią o impeachmencie, ale Trumpa może odwołać wiceprezydent

                            Coraz głośniej mówi się o impeachmencie Donalda Trumpa. W skrócie - jest to procedura, która pozwala postawić prezydenta w stan oskarżenia, a potem - pozwala usunąć go z urzędu. Oskarżają jednak - nie prokuratorzy, ale politycy - oni też są w tej sprawie sędziami. To najpotężniejsza broń, którą można potraktować amerykańskiego prezydenta i po którą sięga się w ostateczności. Bo udowodnione przestępstwa muszą być potężnego kalibru.

                            czytaj więcej »
                           • Kik: problemem nie jest niechęć Polski do imigrantów, tylko groźby KE

                            Kik: problemem nie jest niechęć Polski do imigrantów, tylko groźby KE

                            - Problem z punktu widzenia obywatela polskiego jest wyolbrzymiony. My nie mamy żadnego problemu z żadną emigracją, z żadnymi uchodźcami - powiedział w "Faktach z Zagranicy" były poseł Andrzej Rozenek. - Z naszego punktu widzenia i w naszym interesie jest wykazać solidarność - dodał Rozenek i stwierdził, że wtedy "problem sam od nas odejdzie. I to będzie mądre politycznie". Natomiast zdaniem politologa prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach mamy w Europie "nasilający się problem imigracji, ponieważ nie wygasają źródła, a raczej te źródła będą trwałe". - Cały problem nie na tym polega, że Polska nie chce, tylko że Polsce chcą narzucić pod groźbą kary imigrantów - stwierdził Kik.

                            czytaj więcej »
                           • Trumpa czeka impeachment? "Sama notatka nie jest mocnym dowodem"

                            Trumpa czeka impeachment? "Sama notatka nie jest mocnym dowodem"

                            Gdyby się okazało, że te oskarżenia są oparte na faktach i one się potwierdzą, to Donald Trump ma problem. Ale na razie nie widać tych twardych faktów - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Bogdan Szafrański, ekonomista z Uczelni Łazarskiego komentując ostatnie problemy Donalda Turmpa. Dodał, że "sama notatka (Comeya - przyp. red.) nie jest mocnym dowodem" - Krąg podejrzeń się zacieśnia wokół Trumpa - stwierdził natomiast prof. Longin Pastusiak, amerykanista z Akademii Vistula. Dodał, że "nie wyklucza, że to wszystko może zakończyć się procedurą impeachmentu i usunięciem prezydenta ze stanowiska".

                            czytaj więcej »
                           • USA chcą rozszerzyć zakaz elektroniki w samolotach na loty z Europy. Trwają negocjacje

                            USA chcą rozszerzyć zakaz elektroniki w samolotach na loty z Europy. Trwają negocjacje

                            Złe wieści dla Europejczyków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie chcą zakazać wnoszenia laptopów na pokład samolotów także mieszkańcom Starego Kontynentu. Takie działanie wynika z obaw o to, że mogą w nich być ukryte bomby. Do tej pory zakaz obejmował loty z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Europa chce temu zapobiec mówiąc o wielkich kosztach i utrudnieniach. Unijno-amerykańskie rozmowy w tej sprawie trwają. Ciągle bez porozumienia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           tvnpix