Fakty z zagranicy

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

– To, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości” – oceniła Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Stawiskim w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. – To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów – dodała. Była amerykańska sekretarz stanu mówiła też, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy państwa narodowe w dalszym ciągu są ważne, ale „nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria”. – Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu – zauważyła.

Jacek Stawiski: Prawie 20 lat temu była pani jedną z najważniejszych osób stojących za pierwszym rozszerzeniem NATO. Ostatnio sprawdziłem zapisy z tego okresu – przewijały się takie hasła, jak „zwiększanie demokratycznych społeczności”, „zwiększenie stabilności w Europie”, „pokojowe zjednoczenie kontynentu”. Dzisiaj na szczycie słyszę „odstraszanie”, „ochrona pokoju”, „zwiększanie bezpieczeństwa”, „zagrożenie pokoju ze strony Rosji” – to zupełnie inna epoka. Czy jest jakaś szansa, że kiedyś usłyszymy te słowa, które wygłaszała pani administracja?

Madeleine Albright: Mam nadzieję, ponieważ najważniejszym aspektem tego demokratycznego zgromadzenia było dzielenie się wspólnymi wartościami, a także silny sojusz wojskowy i silny sojusz dla Europy, która była wtedy zjednoczona i wolna. Najpierw o tym wszystkim mówił prezydent Bush, a prezydent Clinton to kontynuował. Fakt, że mamy ten silny sojusz w czasie, kiedy Rosjanie zachowują się zupełnie inaczej niż myśleliśmy, że będą się zachowywać – ten fakt jest jasną wskazówką , dzięki której możemy powiedzieć, że poszerzanie NATO było dobrym pomysłem.

Jacek Stawiski: Widziała pani wiele oblicz Rosji. To, które miało twarz Gorbaczowa, Jelcyna, wczesnego Putina i obecnego Putina. Czy widzi pani szanse – bez względu na cały pesymizm – że Rosja dokona zwrotu do dobrych czasów? Że może znowu wejść do epoki współpracy, poszanowania porządku publicznego i demokracji w ramach samej Rosji? Czy to raczej złudne nadzieje?

Wierzę w naród rosyjski”

Madeleine Albright: Nie uważam tak. Wierzę w naród rosyjski. Myślę, że Putin był bardzo złym przywódcą dla nich, ponieważ odwołuje się do tych złych instynktów – hipernacjonalizmu i szukania wroga. Kiedy kraj potrzebuje wroga, aby poprawnie funkcjonować, to jest to błąd. Trzeba działać na emocjach pozytywnych. Trzeba być częścią jakiegoś większego systemu i czerpać korzyści z tego, że ludzie mogą mówić to, co myślą, żyjąc w swoim kraju. Ale to, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości”. To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów.

 

Putin odwołuje się do tych złych instynktów – hipernacjonalizmu i szukania wroga. Kiedy kraj potrzebuje wroga, aby poprawnie funkcjonować, to jest to błąd. Trzeba działać na emocjach pozytywnych.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Jakie są zamiary Putina w dłuższej perspektywie? Czy to próba wpływu na kształt Europy po zimnej wojnie, co ma umożliwić Rosji powrót do klubu supermocarstw? Czy może Putin próbuje chce, żeby ten porządek się załamał, aby na gruzach tego porządku zbudować nową Rosję?

Madeleine Albright: Myślę, że jeżeli w ogóle ktoś może powiedzieć, że dezintegracja Związku Radzieckiego była największą katastrofą XX wieku, to oznacza, że mówiąca to osoba żyje w jakiejś równoległej rzeczywistości. Było to stulecie, w którym dwie wielkie wojny zniszczyły kontynent. On (Putin – przyp. red.),  był w Dreźnie w momencie, gdy rozpadał się Związek Radziecki, a teraz myśli, że jest u władzy i może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej i sojuszu amerykańsko-eruopejskiejskiego. Myślę, że ten człowiek właśnie to chce zobaczyć. Uważa ze wielkość Rosji zależy od tego, czy Unia Europejska i NATO będą istnieć. A on nie osiągnie swojego celu, bo jednoczymy się coraz bardziej dlatego, że wiele nas łączy.

„Obawiam się, ze Putin żyje w innym stuleciu”

Jacek Stawiski: A co, jeśli jego argumenty wygrają? Siergiej Karaganow napisał ostatnio artykuł, w którym twierdzi, że to nie Putin żyje w równoległej rzeczywistości, a przywódcy Zachodu, którzy nadal postrzegają świat w dawnych kategoriach, takich jak współpraca, wielostronność, a teraz nadszedł czas, aby supermocarstwo przejęło władzę.

Madeleine Albright: Karaganow również opiera się na nieprawdziwych przesłankach. Oczywiście istnieją wątpliwości dotyczące sposobu działania różnych instytucji w XXI wieku. Państwa narodowe są w dalszym ciągu ważne, ale są również inne podmioty tego procesu – organizacje pozarządowe, korporacje ponadnarodowe, osoby prywatne – to zupełnie inne stulecie. Ale nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria, w którym manipulują ludźmi poprzez cyberataki czy korzystają z „zielonych ludzików” i tak dalej. Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu.

 

Nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria, w którym manipulują ludźmi poprzez cyberataki czy korzystają z „zielonych ludzików” i tak dalej. Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Pani sekretarz, NATO czyni krok na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa w krajach bałtyckich, w Polsce – na tak zwanej wschodniej flance NATO. Czy pani zdaniem to pierwszy wielki krok czy ostatni krok i NATO w ciągu najbliższych lat nic więcej nie zrobi, bo to i tak za dużo dla niektórych sojuszników, którzy uważają to za działania prowokacyjne?

Madeleine Albright: NATO ma już 70 lat. Zostało stworzone pod koniec II wojny światowej – wtedy, gdy komuniści zaczęli przejmować Europę środkową i wschodnią. Urodziłam się w Czechosłowacji. Przejęcie Czechosłowacji przez komunistów w lutym 1948 roku przelało czarę goryczy i doprowadziło do powstania NATO. Po rozpadzie Związku Radzieckiego NATO dążyło do zjednoczenia krajów demokratycznych i działało poza swoimi granicami. Podczas 60. rocznicy powstania NATO rozmawiałam z ekspertami, którzy mieli opracować program działań poza obszarem Sojuszu. Nikt nie spodziewał się, że ponownie będziemy musieli zmierzyć się z zagrożeniem bezpieczeństwa w ramach granic NATO. NATO dzięki swojej strukturze i woli poszczególnych krajów znowu jest sojuszem, który dzięki zdolności odstraszania prowadzi do stabilności. NATO jest na najlepszej drodze do tego, by być najsilniejszym na świecie sojuszem wojskowym, ale również, by utrzymać wspólne wartości.

Dialog nie wyklucza skutecznego odstraszania

Jacek Stawiski: Są jednak takie głosy, np. ostatnio w Niemczech, które brzmią tak: czas na nową politykę wschodnią, oczywiście zachodnie sojusze powinny być wzmocnione, ale czas wyciągnąć rękę do Moskwy. Najpierw dyplomacja. Nieważne, kto rządzi Rosją. Rosja jest, jaka jest, ale musimy spróbować dyplomacji. W innym przypadku jak lunatycy będziemy zmierzali w stronę wielkiego konfliktu, jak 100 lat temu – a tego nikt nie chce.

Madeleine Albright: Uważam, ze najważniejsze jest to, by zrozumieć, kto tu prowokuje. Rosjanie przeprowadzili prowokację, anektując Krym – nie ma co do tego wątpliwości – a potem prowadząc operację w Donbasie. To nie Zachód prowokuje. Zachód zabezpiecza i odstrasza. Uważam, że prowadzenie dialogu jest bardzo ważne przy skutecznym militarnym odstraszaniu. Jedno nie wyklucza drugiego. Państwa powinny być w stanie robić dwie rzeczy jednocześnie. Jedną jest obrona, a drugą dialog. Sekretarz Kerry mówił o tym, jak ważny jest dialog. Stany Zjednoczone starają się znajdować takie obszary, gdzie możemy współpracować z Rosją. Jednym z tych obszarów była na przykład Syria i kwestia broni chemicznej. Na tym polega dyplomacja. Znajdujemy płaszczyzny współpracy, ale równocześnie zapewniamy sobie bezpieczeństwo.

Unia Europejska po Brexicie

Jacek Stawiski: Żyjemy w czasie gwałtownych zmian. Wielka Brytania podjęła decyzję, że zgodnie z wolą ludu i referendum opuści Unię Europejską – jedną z najważniejszych europejskich i zachodnich instytucji, które pomagają w utrzymaniu pokoju. Czy to jest cios dla Zachodu jako całości, czy może jest to szansa dla kontynentu i państw europejskich, aby zorganizować UE na nowo – tak, by była gotowa na wszystkie wyzwania, które przed nią stoją?

Madeleine Albright: Po pierwsze, trzeba powiedzieć wyraźnie, że Wielka Brytania nie wycofuje się z NATO. Tak naprawdę prowadzi zaangażowane działania w ramach NATO we wschodniej Europie i krajach bałtyckich, a więc gra bardzo ważną rolę w Sojuszu. Uważam, że należy przyjrzeć się obecnym instytucjom.

Jacek Stawiski: W jakim sensie?

Madeleine Albright: Większość obecnych instytucji powstało w okresie po II wojnie światowej. Musimy zrozumieć, czym jest elastyczność. Dla mnie jako Europejki jest jasne, że problemy XX wieku wynikały z hipernacjonalizmu. Musimy głośno o tym mówić. Unia Europejska to próba zrzeszenia krajów i skupienia się na wspólnych celach. Do Brexitu doszło i teraz Bruksela będzie musiała się zastanowić, jak się dostosować i przekonać jak największą liczbę ludzi do tego, że współpraca jest bardzo ważna, dlaczego to ważne, aby był swobodny przepływ towarów i ludzi, tak aby obywatele mogli korzystać z najnowszych technologii. Trzeba tworzyć takie instytucje, które odzwierciedlają potrzeby XXI wieku.

„Przywódcy krajów i narody muszą zrozumieć system konstytucyjny”

Jacek Stawiski: Pani sekretarz, jest pewne napięcie w Europie. Niektórzy mówią, że jest poważne zagrożenie płynące z hipernacjonalizmu, a inni twierdzą, że instytucje ponadnarodowe mają za dużo władzy. Kwestia suwerenności jest bardzo delikatną sprawą na przykład w Polsce. Również w Wielkiej Brytanii, która jest dojrzałą demokracją. Jak wyważyłaby pani potrzebę zwalczania hipernacjonalizmu przy jednoczesnym uszanowaniu różnorodności poszczególnych narodów?

Madeleine Albright: Jestem politologiem. Jest bardzo dużo sposobów, aby część władzy przekazywać jest organizacjom ponadnarodowym, a część zostawić suwerennym krajom. Stany Zjednoczone bardzo uważnie strzegą swojej suwerenności. Ale kiedy ludzie zrzeszyli się i powstały Stany Zjednoczone, oddali część władzy po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Uważam, że przywódcy krajów i narody muszą zrozumieć system konstytucyjny. Muszą się zebrać i zadać sobie pytanie, „dlaczego się zjednoczyliśmy?”. Czy dlatego, że chcemy chronić poszczególne osoby, nasz styl życia, który szanuje poglądy ludzi, którzy mają jakąś tożsamość, ale nie tożsamość rozumianą w taki sposób, że musimy nienawidzić swoich sąsiadów?

Jacek Stawiski: Jako Europejka, jako Amerykanka, jako uchodźca z Europy XX wieku, w jej najtragiczniejszym okresie. Jako ta osoba – kiedy widzi pani skrajna prawicę w Austrii, we Francji, siły nacjonalistyczne rozrywające niemal wszelkie instytucje, to czy nie ma pani wrażenia, że wracamy do tych lat 30. i 40. XX wieku?

Madeleine Albright: Bardzo się tym martwię. Demagodzy wykorzystują poczucie niektórych ludzi, którzy uważają, że nie byli traktowani sprawiedliwie. To bardzo ważne, aby przypomnieć ludziom, co się dzieje, gdy demagodzy pozyskują władzę nad uczuciami ludzi. Ważne jest, aby mówić do ludzi i ich edukować. Ale trzeba także pamiętać, że niezależnie, czy to państwa narodowe, czy to coś wyższego, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie niezadowolony. Trzeba uczynić coś, żeby rzeczy były lepszymi i równiejszymi, aby nikt nie mógł mówić, że jedynym sposobem, aby było lepiej, jest nienawiść do sąsiadów. I że to sąsiedzi są odpowiedzialni za nasze problemy. Kiedy oskarżamy obcych o coś, co należy rozwiązać wewnątrz, to jest to jest demagogia.

 

Demagodzy wykorzystują poczucie niektórych ludzi, którzy uważają, że nie byli traktowani sprawiedliwie. To bardzo ważne, aby przypomnieć ludziom, co się dzieje, gdy demagodzy pozyskują władze nad uczuciami ludzi. (…) Kiedy oskarżamy obcych o coś, co należy rozwiązać wewnątrz, to jest to jest demagogia.

Madeleine AlbrightJacek Stawiski: Pani sekretarz, Stany Zjednoczone nie są dziś odporne na tego rodzaju napięcia. Widzimy, że amerykańska kampania wyborcza staje się bardzo radykalna. Boimy się, że USA w ciągu najbliższych miesięcy nie będą już przewidywalnym supermocarstwem, a to z powodu tych wewnętrznych problemów. Czy nie boi się pani, ze Stany Zjednoczone odsuwają się od porządku międzynarodowego, który jest przecież przez nie stworzony?

Madeleine Albright: Zdaję sobie sprawę, że są napięcia w związku z procesem wyborczym w Stanach Zjednoczonych. Jestem tym zaniepokojona, ale wierzę, że ostatecznie naród amerykański zrozumie, że naszym największym darem jest różnorodność. I że ludzie zrozumieją wartości innych ludzi. Myślę także, że Stany Zjednoczone nie chcą być postrzegane jako światowy policjant. Chcemy współpracować z partnerami, z którymi będziemy w stanie rozwiązywać problemy w innych częściach świata. Nasi najlepsi partnerzy to Europejczycy.

Jacek Stawiski: Polacy również.

Madeleine Albright: Oczywiście. Myślę, że mamy wiele wspólnego z państwami europejskimi i dlatego musimy rozmawiać. Prezydent Obama jest w Warszawie. Odbędzie spotkania z przywódcami innych państw, oczywiście także z polskimi władzami. I będzie rozmawiał o tym, co nas łączy, jak mamy współpracować i jak Stany Zjednoczone mogą odpowiedzialnie odgrywać swoją rolę przy aktywnej pomocy innych.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (26)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
nick24
nick24

Ale tu zatrzęsienie ruskich trolli, którzy nie mogą przeboleć że NATO się jednoczy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nick24
   nick24

   mądra kobieta, zgadzam się z nią.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     cavok
     cavok

     komentarz ukryty - pokaż

     Nie jest to takie stulecie? A co z Irakiem?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       bazar

       komentarz ukryty - pokaż

       Ludzie ta babcia winna wnuki bawić a nie bawić się w jakieś oceny

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         nick24
         nick24

         zajmij się swoimi zabawkami, bo o poważnych rzeczach jak widać nie masz pojęcia.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           SeNeu
           SeNeu

           komentarz ukryty - pokaż

           Powinna wnuki bawić, a nie zajmować się polityką.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             nick24
             nick24

             Wnuki już dawno dorosłe. Bardzo mądra kobieta.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               RobertGruber
               RobertGruber

               komentarz ukryty - pokaż

               Dlaczego TVN24 po raz kolejny zamieszcza materiał filmowy, który jest niedostępny??

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 nick24
                 nick24

                 dostępny jest, zaktualizuj sobie przeglądarkę.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   gangrena_polityczna
                   gangrena_polityczna

                   Największym zagrożeniem nie jest Putin tylko niszcząca siła gangrena systemu finansowego.Putin jest tylko medialną przykrywką !

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Agent Ruski
                     Agent Ruski

                     Dyktator Rosji "Sobowtor Putina" zyje niestety w innym stuleciu i w innym rownoleglym swiecie. Kraje, ktore nienapadaja na inne kraje sa krajami wolnymi i demokratycznymi, demokracja modelu amerykanskiego, naleza do BWK - Bloku Wolnych Krajow w Wolnym Swiecie i mja Wolne Media im. doktora Jozefa Goebelsa.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       sbraun
                       sbraun

                       komentarz ukryty - pokaż

                       A czym nazywamy pobyt amerykańskich wojsk w Awganistanie, Iraku, Libii czy Syrii ?

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Wszemysł

                         komentarz ukryty - pokaż

                         Czemu mam wrażenie że gdy amerykanka mówi o nienapadaniu na inne kraje to nie brzmi to przekonująco? Nie oszukujmy się USA i Rosja nie różnią się w kwestii sposobu prowadzenia polityki zagranicznej. Jedyną różnicą jest tylko i wyłącznie to kto jest dla nas bardziej niebezpieczny.
                         ps. coś mi internet "się psuje" więc mogą być rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           • Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

                            Niemcy chcą zmienić zasady zasiłków dla tak zwanych eurosierot. Już raz polegli

                            194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne. Przy czwórce dzieci daje to 844 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3500 złotych. Taki zasiłek - kindergeld - otrzymują wszyscy pracujący na terenie Niemiec. Nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju - np. w Polsce. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i uzależnić wysokość dopłat od kosztów utrzymania w kraju, w którym dzieci mieszkają. A wszystko dlatego, że 343 mln euro popłynęło z niemieckiego budżetu na zagraniczne konta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

                            "Karuzele" wyborcze na Kaukazie. Dziennikarze nagrali oszustwo

                            Oszustwo wyborcze w obiektywie aparatu reporterów agencji Reutera. Dziennikarze postanowili monitorować kilka lokali wyborczych na Północnym Kaukazie. Na efekty nie musieli długo czekać. Te same osoby, w tych samych ubraniach, pojawiały się w kilku punktach do głosowania i wrzucali karty. Każdy z nich głosował wielokrotnie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

                            ISW: wojska Rosji w pełni przygotowane do przeprowadzenia wojny na Ukrainie

                            Walki na wschodzie Ukrainy trwają, a prorosyjscy bojownicy ukrywają się często w szkołach, wychodząc z założenia, że tam nikt nie zaryzykuje ataku. Co więcej, według waszyngtońskiego Instytutu Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) Rosja jest gotowa na zaostrzenie konfliktu i tworzy nowe centra dowodzenia. Jeszcze gorsze jest to, że w tak krytycznym momencie polityka w Kijowie stała się bardziej brutalna. Pod zarzutem usiłowania przejęcia władzy siłą w czwartek zatrzymano legendarną pilotkę Nadię Sawczenko. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

                            Fala protestów we Francji. "Macron niszczy system osłon społecznych"

                            Francja sparaliżowana przez 140 strajków. Tak złych nastrojów nad Sekwaną dawno nie było. Na ulice wyszli m.in. przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, inspektorzy jazdy, kontrolerzy lotów, pracownicy poczty, żłobków i bibliotek. Protestują przeciwko zmianom, jakie proponuje Emmanuel Macron. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

                            Tworzą wirtualny model wieżowca Grenfell Tower. "To ma być narzędzie historyczne"

                            Najnowocześniejsza technika ma pomóc ratować ludzkie życie. Brytyjscy naukowcy tworzą wirtualny model budynku Greenfel Tower, który spłonął 9 miesięcy temu. W pożarze zginęło 71 osób, a kolejne 74 zostały ranne. Teraz relacje tych, którzy przeżyli, są umieszczane na specjalnym modelu budynku. Ma to ułatwić specjalistom odnalezienie błędów architektonicznych, pokazać jak ogień się rozprzestrzeniał i dlaczego w wielu przypadkach nie było od niego żadnej ucieczki. Wszystko po to, by nie doszło do kolejnej takiej tragedii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

                            Autonomiczne auto potrąciło pieszą. Policja i eksperci: zderzenia nie dało się uniknąć

                            Szokujące nagranie z kamer autonomicznego samochodu. Zarejestrowały one moment wypadku, który zakończył się śmiercią kobiety przechodzącej przez jezdnię. Była noc, latarnie nie oświetlały całej drogi, a ofiara prowadząca swój rower nie miała odblaskowych elementów. Na nagraniu widać, jak nagle wyłania się z ciemności. Widać też szok na twarzy siedzącej za kierownicą osoby, która tylko nadzorowała pracę komputera kierującego autem. Dwa pytania w tej sprawie są zasadnicze - kto odpowiada za tragedię i czy gdyby samochód prowadził człowiek, a nie komputer, można by jej uniknąć? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Zasiłek zależny od kosztów utrzymania? "To bardzo dyskusyjna rzecz"

                            Zasiłek zależny od kosztów utrzymania? "To bardzo dyskusyjna rzecz"

                            To jest bardzo dyskusyjna rzecz. Do tej pory raczej tego typu rzeczy nie przechodziły - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, komentując pomysł uzależnienia wysokości zasiłku dla dzieci osób pracujących w Niemczech od kosztów utrzymania w danym kraju. Zdaniem głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers "może się zdarzyć sytuacja, że Niemcy zdołają przekonać inne kraje UE do tego pomysłu pod nieobecność Polski" w trakcie szczytu. - Musimy się liczyć z tym, że kraj, który ma słabą pozycję w Unii w wielu teoretycznie drobnych sprawach, w których się głosuje większością, może przegrywać - stwierdził gość programu.

                            czytaj więcej »
                           • Rosati: PiS robi krok do tyłu. Bardzo dobrze, bo sprawa robi się poważna

                            Rosati: PiS robi krok do tyłu. Bardzo dobrze, bo sprawa robi się poważna

                            Naruszanie praworządności w krajach Europy Środkowej jest najważniejszym problemem UE - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Dariusz Rosati i dodał, że "jeśli ktoś naiwnie wierzy, że Komisja polską sprawę odłoży na bok, to się grubo myli". Jak dodał, takie naruszenia mają "daleko idące konsekwencje" m.in. biznesowe. - W PiS-ie nie ma pomysłu, czy my chcemy zmierzać gdziekolwiek razem z Europą. W PiS-ie panuje przekonanie, że Europa stanowi dla nas zagrożenie - stwierdził gość programu. Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych "bardzo dobrze, że PiS w końcu robi krok do tyłu (ws. praworządności - przyp. red.), dlatego że sprawa robi się bardzo poważna", choć "są to zmiany dość kosmetyczne", bo co najmniej 25 państw zadeklarowało gotowość poparcia procedury art. 7.1.

                            czytaj więcej »
                           • Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla polexitu

                            Euroentuzjazm warunkowy. Sankcje mogą zwiększyć poparcie dla polexitu

                            Polacy są najbardziej euroentuzjastycznym narodem - podkreślał z sejmowej mównicy szef polskiej dyplomacji. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego pokazują, że realne konsekwencje łamania zasad praworządności - czyli nałożenie na Polskę sankcji - mogą się odbić na stosunku Polaków do UE. Na pytanie, "jak powinna zareagować Polska, jeśli na nasz kraj nałożone zostaną sankcję?" większość osób (32 proc.) odpowiedziała "opuścić Unię Europejską". Opozycja oskarża rząd o sprzyjanie takiemu scenariuszowi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

                            Macron rozpoczyna językową ofensywę. Chce, by francuski rządził w Unii

                            Prezydent Macron uważa, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii nic nie uzasadnia tego, aby angielski był ważniejszy od języka francuskiego. Obecnie oba języki są oficjalnymi i urzędowymi w Unii. Francuzi w walce o język prezydenta popierają, ale jednocześnie dużo częściej sięgają po kojarzące się z Ameryką hamburgery, niż po francuskie bagietki. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

                            Boris Johnson: mundial Putina jak igrzyska Hitlera

                            Mundial Putina jak igrzyska Hitlera - takiego porównania użył w środę szef brytyjskiej dyplomacji. Boris Johnson dodał jednak, że turniej zbojkotują politycy, bo brak udziału piłkarzy byłoby karą dla kibiców, a nie Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

                            Najpierw była mowa o bombie, później o awarii. Utknęli w samolocie na 13 godzin, doszło do przepychanek

                            W Odessie pasażerowie utknęli na 13 godzin w samolocie na płycie lotniska. Po standardowym przyjęciu wszystkich na pokład kapitan ogłosił, że w maszynie może być bomba. Potem kapitan poinformował, że nastąpiła usterka techniczna, a na końcu, że wylot musi być opóźniony z powodu trudnych warunków pogodowych. Tyle, że klienci linii Pegasus przez okna oglądali ciągle inne startujące i lądujące maszyny. Tak przez pół doby. Jedzenie i woda skończyły się bardzo szybko, a niedługo później przestały działać toalety. W końcu doszło do przepychanek. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

                            czytaj więcej »
                           • Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

                            Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

                            Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako główny, nie tylko gospodarczy partner, ale także polityczny partner Polski". - Po raz pierwszy został dany subtelny sygnał w kwestii praworządności. Rząd być może pójdzie węgierską drogą - ocenił Dorn dodając, że powoli "zaczynamy grać w szachy" z Brukselą. - Jak na obóz dobrej zmiany to i tak bardzo dużo, więc się cieszmy - stwierdził Dorn.

                            czytaj więcej »
                           tvnpix