"Polska jest traktowana jako państwo specjalnej troski"

15.05.2017 | "Polska jest traktowana jako państwo specjalnej troski"
15.05.2017 | "Polska jest traktowana jako państwo specjalnej troski"
Fakty z zagranicy
15.05.2017 | "Polska jest traktowana jako państwo specjalnej troski"Fakty z zagranicy

- To jest działanie na niekorzyść wizerunku naszego państwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. Skomentował w ten sposób informację o ponownym wezwaniu Donalda Tuska do prokuratury. W jego opinii wzywanie Tuska do prokuratur "już wpłynęło na traktowanie Polski jako państwa specjalnej troski".

Jak ustalili dziennikarze śledczy tvn24.pl, szef Rady Europejskiej Donald Tusk otrzymał wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka we wtorek, w ubiegłym tygodniu. Chodzi o śledztwo dot. m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. [CZYTAJ WIĘCEJ]

- Z punktu widzenia pozycji Polski to jest działanie na niekorzyść wizerunku naszego państwa. Ja uważam, że jest to próba politycznego rozgrywania wewnętrznej sprawy na niekorzyść wizerunku Tuska - ocenił Adam Rotfeld. W jego opinii takie działanie "już wpłynęło na traktowanie Polski jako państwa specjalnej troski". - My to odczuwamy na każdym kroku. Trzeba temu zapobiec - dodał.

Nowe "jądro" Unii?

Gość programu mówił także o podziale świata na dwie części: tę, która uległy populizmowi, i tę, która nie uległa. Do tej drugiej kategorii zaliczył Niemcy i Francję, gdzie centrysta Emmanuel Macron pokonał populistyczną kandydatkę Marine Le Pen. Skrytykował przy tym Donalda Trumpa, który jego zdaniem, "szkodzi" instytucjom amerykańskim.

W ocenie Rotfelda Francja i Niemcy mogą stworzyć "jądro" Unii Europejskiej kosztem zmarginalizowania pozostałych krajów Wspólnoty. - Polska powinna sprzeciwiać się temu - ocenił.

Autor: fil/dln / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy "Dragon Sector". Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS