Fakty w Południe

"Żaden Sasin nie będzie wyborców straszył". Schetyna o sprawie Zdanowskiej

"Żaden Sasin nie będzie wyborców straszył". Schetyna o sprawie Zdanowskiej

"Żaden Sasin nie będzie wyborców straszył". Schetyna o sprawie Zdanowskiej

Foto: tvn24 | Video: Paula Przetakowska / Fakty w Południe
Czy kara grzywny w wysokości 20 tysięcy złotych, na którą skazana została prezydent Łodzi może uniemożliwić jej pełnienie funkcji prezydenta miasta, jeśli Hanna Zdanowska wygra ponownie wybory? Tak uważa szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. A chodzi o wyrok w sprawie poświadczenia nieprawdy. - To jest skandaliczna wypowiedź - odpowiada przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i dodaje: - Żaden Sasin i inny pisowski urzędnik nie będzie wyborców straszył, i nie będzie mówił na kogo mają głosować.

- 21 października każdy mieszkaniec Łodzi będzie mógł oddać głos na Hannę Zdanowską. Po wygranych wyborach pani prezydent dalej przez 5 lat będzie mogła pełnić funkcję prezydenta miasta Łodzi - zapewnia wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela.

To co dla jednych jest oczywiste, nie jest oczywiste dla wszystkich. - Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że pani prezydent Hanna Zdanowska, nawet jeśli zostanie wybrana prezydentem Łodzi, nie będzie mogła objąć mandatu prezydenta i nie będzie mogła tej funkcji sprawować - uważa Jacek Sasin z PiS.

Jacek Sasin powołuje się na ustawę o pracownikach samorządowych, w której jest zapisane, że urzędnikiem nie może zostać osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem.

"Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która (...) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe" - głosi artykuł 6 ustawy o pracownikach i samorządach.

Ale kwestie związane z tym, kto może wystartować w wyborach samorządowych określa kodeks wyborczy, a ten Hannie Zdanowskiej kandydować nie zabrania. Zdanowska może kandydować na urząd prezydenta miasta, a także może pełnić tę funkcję oraz otrzymywać wynagrodzenie prezydenta. Dlatego szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wskazuje na konieczność usunięcia z obu ustaw rozbieżności. Tak, by to, czy Hanna Zdanowska będzie mogła w przypadku wygranej pełnić funkcję prezydenta, nie zależało od interpretacji przepisów.

Sasin: Zdanowska nie będzie mogła być prezydentem, nawet jeśli wygra wybory

Nie ma żadnej możliwości, aby nawet w przypadku wygranej Hanna Zdanowska mogła objąć skutecznie urząd prezydenta miasta Łodzi - oświadczył w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Wiele programów, które przygotował rząd,...

"Sprawę trzeba wyjaśnić"

- Sytuacja jest trudna dla Łodzi. Będzie brakowało partnera. Będzie brakowało prezydenta wybranego, który objął swój urząd i skutecznie zarządza miastem - twierdzi Jacek Sasin.

Od tych słów dystansuje się szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. - To jest wystąpienie ministra Sasina, a nie oficjalne wystąpienie pana premiera czy pani minister - mówi. - Rzeczywiście są różnego rodzaju wątpliwości, które będzie trzeba wyjaśnić, ale nie ma takiej potrzeby, bo jestem przekonany, że w Łodzi wygra Waldemar Buda - twierdzi szef kancelarii premiera.

Waldemar Buda, czyli kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Dla opozycji to jasny znak - PiS obawia się przegranej. - To są standardy nie do zaakceptowania w kraju Unii Europejskiej. Żaden Sasin i inny pisowski urzędnik nie będzie wyborców straszył, i nie będzie mówił kto ma wygrywać wybory i na kogo mają głosować - mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Hanna Zdanowska w sądzie II instancji została uznana winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach, w celu uzyskania kredytu przez jej partnera, za co skazano ją na 20 tysięcy złotych grzywny. Orzeczenie jest prawomocne.

Wygra i co dalej? Opozycja odmawia jej prawa do bycia prezydentem. Co na to przepisy?

W wyborach może wystartować, to pewne. Ale czy Hanna Zdanowska, jeżeli wygra, będzie mogła dalej być prezydentem Łodzi? To już budzi pewne wątpliwości. Wszystko przez niejasne prawo, które od lat jest ignorowane przez ustawodawcę. - Teraz zapisy...

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty w Południe

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
hoipoloi
hoipoloi

prezydent jest wynajętą osobą do komkretnej pracy,
jak cieć, jak hydraulik.
jeśli robi swą robotę dobrze, to mam gdzieś kim poza tym jest.
zwłaszcza, gdy inni ciecie i hydrulicy robią: pomniki, uroczystości, rozróby, a nie cieciowanie i naprawianie cieknących kranów

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Pięciotonowy pacjent u dentysty. Zabieg zakończony sukcesem

    Pięciotonowy pacjent u dentysty. Zabieg zakończony sukcesem

    Operacja słoń zakończona sukcesem. Ninio z poznańskiego zoo przeszedł pięciogodzinny zabieg usunięcia korzeni ciosu. To nie pierwsza wizyta dentysty u tego słonia. W sierpniu ubiegłego roku roku Niniowi usunięto chory cios, jednak zabieg ze względu na stan zdrowia zwierzęcia musiał zostać przerwany po pięciu godzinach. Teraz lekarze z RPA dokończyli usuwanie korzeni zęba u pięciotonowego pacjenta.

    czytaj więcej »
   • Vera Jourova w Polsce. Cykl spotkań dotyczących zmian w sądownictwie

    Vera Jourova w Polsce. Cykl spotkań dotyczących zmian w sądownictwie

    Długa lista spotkań i jeden ważny temat. Vera Jourova przyjechała do Warszawy rozmawiać o stanie polskiej praworządności. O forsowanych przez PiS zmianach w sądownictwie wiceszefowa Komisji Europejskiej rozmawia dziś z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, rządu i parlamentu - między innymi z marszałkami Sejmu i Senatu, oraz ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem i Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

    czytaj więcej »
   • Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

    Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

    Opozycja przygotowuje wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji, a zarazem koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. To reakcja na reportaż "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek", opowiedział o naciskach ze strony Mariusza Kamińskiego, których miał doświadczyć jako agent CBA. Tomasz Kaczmarek miał wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

    czytaj więcej »
   • Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

    Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

    Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w poniedziałek weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. We wtorek Jourova ma rozmawiać o polskim systemie prawnym i upolitycznieniu polskich sądów między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Niewykluczone jest też spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

    czytaj więcej »
   • Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

    Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

    W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą statusu i legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Odpowiedź Zbigniewa Ziobry i wiceministrów sprawiedliwości na uchwałę pojawiła się po dwóch i pół godzinach. - Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - mówił Ziobro. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z prawem uchwałę połączonych izb Sądu Najwyższego może uchylić tylko uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego.

    czytaj więcej »
   • Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

    Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

    Niepewność i chaos - nie tylko polskich, ale i europejskich sądów, bo dziś nie mamy pewności, kto został sędzią - słyszymy z Sądu Najwyższego. Jest uchwała w sprawie tego, czy sędziowie powołani przez nową - wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa - są sędziami wybranymi legalnie czy nie. I czy ich orzeczenia są legalne. - To nie jest wymysł Sądu Najwyższego. - Sprawdzenia wymaga od nas unijny Trybunał Sprawiedliwości - mówi sędzia SN Włodzimierz Wróbel. Politycy PiS twierdzą, że uchwałę wydano z rażącym naruszeniem prawa, ale kierują ją do Trybunału Konstytucyjnego.

    czytaj więcej »
   • Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

    Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

    Pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz więcej. W zeszłym roku zatrzymano ich aż sto jedenaście tysięcy - sześć tysięcy więcej niż w 2018 roku. Przykładów nie brakuje. W Bolesławcu zatrzymano kierowcę, który zderzył się z drogową barierą, a przed policyjnym radiowozem usiłował ukryć się w lesie. Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali 28-letniego kierowcę Ubera, który miał dwa promile alkoholu we krwi. Konsekwencje takich zachowań mogą być tragiczne.

    czytaj więcej »
   • Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

    Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

    W czwartek rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zgromadzenie 60 sędziów dotyczy podstawowej kwestii - legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Przed rozpoczęciem posiedzenia rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zapewniał, że sąd ma całą gamę teoretycznych możliwości.

    czytaj więcej »
   • Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

    Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

    Nowy rekordzista i nowy rekordowy przekręt. Policjanci z łódzkiej drogówki nie mieli wątpliwości, że przy liczniku ktoś coś kręcił, ale że "wykręcił" grubo ponad milion kilometrów, to sytuacja niecodzienna. Jeden z mieszkańców Mławy cofnął licznik w swojej ciężarówce o ponad milion 326 tysięcy kilometrów. Jak pokazują policyjne statystyki, powszechną rzeczą jest to, że kierowcy przy licznikach majstrują, chociaż to przestępstwo.

    czytaj więcej »
   tvnpix