Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"

Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"
Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
Program "Czyste Powietrze" trwa, a smog wraca. Plan był ambitny, ale "wykonanie fatalne"Marta Balukiewicz | Fakty w Południe

Rząd chce ograniczyć wydatki na walkę ze smogiem, a Polski Alarm Smogowy mówi wprost: sytuacja jest fatalna. Tempo wymiany starych pieców węglowych jest zbyt wolne. Wymienić trzeba w całej Polsce 3 miliony tak zwanych kopciuchów. Co proponują poszczególne partie, jeśli chodzi o wymianę starych pieców?

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Nadchodzi jesień i zima, więc powietrze w wielu miejscach w Polsce z dnia na dzień będzie się pogarszać. Sezon grzewczy już się zaczął. Stare piece węglowe trują na nowo. - To są właśnie główne źródła zanieczyszczenia powietrza w Polsce - stwierdził Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego.

- Dziesiątki tysięcy Polaków tracą życie w wyniku zanieczyszczeń powietrza. Miliony chorują na alergie, astmę, obturacyjną chorobę płuc, łeb nas napiernicza, mówiąc obrazowo. Dramat cywilizacyjny - wymienił Marcin Popkiewicz, redaktor portalu Naukaoklimacie.pl.

Eksperci są zgodni: sytuacja jest fatalna, bo przegrywamy walkę o czyste powietrze. Bez radykalnych zmian nie będziemy mieli czym oddychać - jak ocenia Polski Alarm Smogowy. - Wystosowaliśmy list do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z apelem o pilną reformę programu "Czyste Powietrze" - poinformował Andrzej Guła.

Ambitny plan, fatalne wykonanie

Zaplanowany na 10 lat program "Czyste Powietrze" autorstwa PiS za unijne miliardy miał niemal całkowicie zlikwidować smog grzewczy w Polsce. Według planu w latach 2018-2029 zostałyby wymienione cztery miliony pieców grzewczych, za kwotę około 8 miliardów euro. Po roku działania programu zrealizowano zaledwie 6 procent założeń na sezon grzewczy 2018/2019.

- Sama idea programu "Czyste powietrze" jest właściwa, natomiast jego wykonanie jest fatalne. (...) On w praktyce nie działa - ocenił Andrzej Guła.

- Wniosków złożono 80 tysięcy, a podjęto decyzji, czyli umów, 46 tysięcy - poinformował w radiowej Trójce minister środowiska Henryk Kowalczyk.

To kropla w morzu potrzeb, bo w Polsce jest mnóstwo tak zwanych kopciuchów, ponad 3 miliony, które trzeba wymienić jak najszybciej. - Takich umów powinno być podpisywanych każdego roku około 200-300 tysięcy. To są szacunki ekspertów Komisji Europejskiej - wytłumaczył Andrzej Guła.

UE zakręca kurek

Biurokracja i niejasne zasady, długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku - to główne zarzuty pod adresem programu "Czyste powietrze", sztandarowego projektu PiS. Komisja Europejska oceniła, że obecna realizacja programu przez rząd jest zbyt wolna i źle zarządzana, dlatego wstrzymała wypłatę unijnych funduszy.

- Niestety, z tej szansy rząd nie skorzystał i te pieniądze przepadły. (...) Gwarantujemy, że my odzyskamy te środki unijne - zadeklarowała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera.

Wnioski z błędów obecnych rządzących wyciągnęły też inne partie, które w swoich wyborczych programach obiecują poprawę jakości powietrza. Adrian Zandberg z Partii Razem obiecuje, że Lewica ma ambitny program wymiany pieców. Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej mówi o wymianie pieców "mieszkanie po mieszkaniu".

Lewica chce na koszt Skarbu Państwa wymienić dwa miliony pieców w ciągu 15 lat. Koalicja Obywatelska proponuje darmową wymianę wszystkim posiadaczom pieców węglowych. Koalicja Polska chce, żeby dofinansowanie wymiany pieców uwzględniało kryterium dochodowe - tylko najubożsi mieliby darmową wymianę, pozostali ponosiliby 25 procent kosztów.

- Jak wymienimy piec, to jest to tylko połowa drogi. Trzeba później jeszcze kupić paliwo wyższej jakości - stwierdził lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mniej środków w budżecie

Prawo i Sprawiedliwość z kolei chce rozszerzać program "Czyste Powietrze", ale nie mówi o tak dużych dopłatach jak konkurenci. Na dodatek w przyszłym roku Ministerstwo Środowiska planuje przeznaczyć mniej środków na walkę ze smogiem. - Zupełnie niezrozumiałe jest postępowanie ministra środowiska - ocenił Andrzej Guła.

Jeśli przyjąć, że program "Czyste powietrze" nie ulegnie modyfikacji, to właściciele pieców węglowych mogą liczyć na dopłaty do maksymalnie 90 procent kosztu inwestycji. Jednak tak wysoka dopłata przysługuje jedynie najuboższym, czyli gospodarstwom domowym, gdzie miesięczny dochód netto na osobę wynosi poniżej 600 złotych. Powyżej tego progu odsetek dofinansowania gwałtownie spada.

Większość partii nie mówi o szczegółach finansowania swoich programów. PiS liczy na pieniądze unijne, inne partie też.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Państwowa Komisja Wyborcza nie jest sądem, w związku z tym nie może ocenić, czy właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem, czy też nie. Stąd podjęła uchwałę, którą można nazwać warunkową - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek PKW Paweł Gieras. Odniósł się w ten sposób do sprawy przyjęcia sprawozdania komitetu finansowego PiS. Dodał, że ma świadomość, iż treść uchwały "może budzić wątpliwości".

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Źródło:
TVN24