Fakty w Południe

Mobilizacja w sztabach. Jedni idą na rekord, inni chcą "zebrać, zarejestrować i pracować dalej"

Mobilizacja w sztabach. Jedni idą na rekord, inni chcą "zebrać, zarejestrować i pracować dalej"

Mobilizacja w sztabach. Jedni idą na rekord, inni chcą "zebrać, zarejestrować i pracować dalej"

Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Skalska / Fakty w Południe
Dla kandydatów chcących wystartować w wyborach prezydenckich zadaniem numer jeden jest jak najszybsze zebranie co najmniej stu tysięcy podpisów, by móc zarejestrować kandydaturę w Państwowej Komisji Wyborczej i ruszyć z oficjalną kampanią.

To już oficjalna kampania. "Moim przeciwnikiem jest Duda i zamierzam go pokonać"

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. Taką decyzję podjęła marszałek Sejmu Elżbieta...

- Zbiórka podpisów idzie bardzo dobrze, nie będę się ścigała na ilość. Chcę zebrać (podpisy - przyp. red.), zarejestrować i pracować dalej - podkreśla Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Podpisy w całej Polsce już zbierają niemal wszystkie komitety wyborcze.

Z kolei sztab Andrzeja Dudy chce pobić rekord prezydenta z poprzednich wyborów i tym razem pod jego nazwiskiem zebrać ponad półtora miliona podpisów.

Choć prezydent jeszcze oficjalnie nie zainaugurował swojej kampanii to już rozpoczął mobilizację elektoratu w Małopolsce. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie odebrał tytuł honorowego obywatela. A takie gesty wsparcia w kampanii są bardzo ważne.

Andrzej Duda, odbierając zaszczyt, podzielił się swoją wizją prezydentury na kolejne lata. - Rzecz najważniejsza to jest też to, żeby budować wzajemne zaufanie, żeby było to poczucie, że wszyscy chcą dobrze dla naszej ojczyzny. Dla mnie to jest niezwykle istotne i uważam, że jeśli prezydent ma coś nieść, to właśnie to powinien nieść - mówił prezydent Andrzej Duda.

Pełne ręce pracy nie tylko w kampanii

Kandydaci gotowi, sztaby przygotowane. Termin znany, kampania rusza

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 10 maja 2020 roku. Druga tura - jeśli będzie trzeba -...

Jednak większość kandydatów kampanię wyborczą musi pogodzić ze sprawowaniem obowiązków poselskich w parlamencie krajowym -jak Władysław Kosiniak-Kamysz, Małgorzata Kidawa-Błońska i Krzysztof Bosak - albo, jak Robert Biedroń, kandydat Lewicy, w Parlamencie Europejskim.

To może utrudniać prowadzenie kampanii w kraju, chociaż sztab Biedronia zapewnia, że kandydat nie traci czasu. - Jak Robert jest w Polsce musimy dwa razy bardziej intensywnie pracować. Mamy przygotowaną i zmapowaną całą trasę do 8 maja. To wszystko wypełnimy. Natomiast Robert wie, że jak dzisiaj ląduje wieczorem w Warszawie, to ma tak intensywny weekend, że nie ma czasu na dobry odpoczynek - mówi Tomasz Trela, szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta i po ewentualnej wygranej, nie będzie już próbował podnosić wieku emerytalnego. - Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, które zostało zakwestionowane w wyborach 2015 roku i ja tę decyzję wyborców akceptuję i rozumiem. Trzeba szukać innych rozwiązań na rzecz zmian w systemie emerytalnym - podkreśla Kosiniak-Kamysz w audycji "sygnały dnia" Polskiego Radia.

W tę sobotę aż trzech pretendentów do funkcji prezydenta będzie miało swoje konwencje wyborcze. Oficjalnie kampanię ma zainaugurować Andrzej Duda, Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

  Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

  To seniorzy są w kręgu najbardziej zagrożonych koronawirusem. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał dla nich specjalny komunikat. Jeżeli to możliwe, to seniorzy powinni do minimum ograniczyć wychodzenie z domu, a o zakupy czy leki poprosić bliskich.

  czytaj więcej »
 • Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

  Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

  Jest już 16 osób w Polsce, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jednym z chorych jest starszy mężczyzna z Dolnego Śląska, którego stan lekarze określają jako ciężki. Stan kobiety ze Szczecina pogorszył się i w poniedziałek rano została przeniesiona na OIOM. Lekarze apelują o przestrzeganie kwarantanny, mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekowanie żelami antybakteryjnymi i unikanie dużych zgromadzeń. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i cierpiących na inne schorzenia.

  czytaj więcej »
 • Weto, podpis czy Trybunał Konstytucyjny? Coraz większa presja i coraz mniej czasu

  Podpis, weto, czy Trybunał Konstytucyjny? Prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. Czas ma do piątku do północy. Doradca prezydenta sugeruje, że decyzja w tej sprawie to kość niezgody między Pałacem Prezydenckim, a partią rządzącą. Opozycja twierdzi, że kwota dwóch miliardów bardziej przysłuży się pacjentom onkologicznym, niż rządowym mediom, ale władza nazywa to demagogią.

  czytaj więcej »
 • Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

  Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

  Jedyny jak dotąd zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce czuje się dobrze. Pacjent przebywa w izolatce i pozostanie w niej na pewno jeszcze przez tydzień. Kolejne osoby zgłaszają się na oddziały zakaźne i przechodzą badania. W Dobrzyniu nad Wisłą odwołano zajęcia w dwóch szkołach z powodu kwarantanny czterech mieszkańców. Na Dolnym Śląsku policyjna akcja i zatrzymanie samochodu, w którym jechała 21-latka z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2. Kobieta trafiła do szpitala.

  czytaj więcej »
 • Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

  Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

  Pierwszy i jedyny w Polsce pacjent zakażony nowym koronawirusem, który przebywa w szpitalu Zielonej Górze, dochodzi do zdrowia. Na ten moment w Polsce jest to jedyny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby, które jechały z nim autobusem z Niemiec, nie mają żadnych objawów. W całym kraju monitoringiem służb sanitarnych objętych jest ponad cztery i pół tysiąca osób.

  czytaj więcej »
 • Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

  Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

  Podwyższony stan gotowości, wsparcie straży pożarnej, mobilne izby przyjęć, gotowe na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, dodatkowe testy do diagnozowania, specjalne ćwiczenia. Gotowe muszą być wszystkie szpitale, a zwłaszcza oddziały zakaźne. Pierwszą placówką, która sprawdzi skuteczność procedur, jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, gdzie trafił pierwszy w Polsce pacjent zakażony koronawirusem.

  czytaj więcej »
 • Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

  Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

  W Policach z powodu podejrzenia obecności koronawirusa SARS-CoV-2 zamknięto dwa szkolne obiekty. Dwustu uczniów i wychowawców nie może wejść ani wyjść za bramy internatów. Wdrożone zostały kwarantanna i specjalne procedury sanepidu. W całym kraju służby są w stanie podwyższonej gotowości z powodu możliwości wystąpienia epidemii koronawirusa Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka ograniczają odwiedziny w szpitalu. We Wrocławiu odwołano debatę naukową. Do tej pory w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

  Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

  Szpitale, samorządy i wojsko - wszyscy postawieni w stan najwyższej gotowości. Przygotowują się na koronawirusa, który jest coraz bliżej Polski. Jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia, ale sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje na całym świecie do podwojenia wysiłków, by skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Polska przygotowuje się na wirusa, który dociera do kolejnych krajów Europy.

  czytaj więcej »
 • Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

  Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

  Prokuratura Krajowa chce zniesienia immunitetu sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma to umożliwić postawienie mu ewentualnego zarzutu karnego, związanego z jego decyzją z 2017 roku przy rozpoznawaniu zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego obrad Sejmu z 2016 roku w Sali Kolumnowej. Wniosek ma rozpoznać 20 marca nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna.

  czytaj więcej »
tvnpix