Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenie

Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenie
Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenie
Tomasz Pupiec | Fakty w Południe
Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenieTomasz Pupiec | Fakty w Południe

Uścisk dłoni jest wart więcej niż tysiąc słów. Wiedza o tym politycy, więc w kampanii ruszają w teren, by dłoni wyborców uścisnąć jak najwięcej. Co nie zawsze jest łatwe. Obiecać można wszystko, ale żeby uścisk dłoni był odwzajemniony, trzeba wyborcę do siebie przekonać.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Stół i mikrofon to może mało eleganckie, ale najbezpieczniejsze rozwiązanie w kampanii wyborczej. Bo spacer polityka między wyborcami często przypomina spacer po polu minowym.

Bezpośrednie spotkania od zawsze były jednym z najskuteczniejszych i najbardziej pracochłonnych sposobów na zdobycie głosów. Od czasu słynnego pytania "panie premierze, jak żyć?" do Donalda Tuska, stały się też jednym z najbardziej ryzykownych.

Zwłaszcza, jeśli odbywają się w towarzystwie kamer, bo nigdy nie wiadomo, kto stanie na drodze rozdawanych uścisków, uśmiechów i obietnic. I o co zapyta.

Trudne pytania

O dziwno te najtrudniejsze pytania i najbardziej krytyczne komentarze często padają z ust zwolenników. Tak było na zdominowanym przez wyborców PiS Podlasiu, gdzie Grzegorz Schetyna był pytany o to, "kiedy będzie te 39 procent" w sondażach.

Inna zwolenniczka Koalicji Obywatelskiej mówiła "nie macie alternatywy. Zobaczcie jak wam spada poparcie. Zobaczcie co się dzieje z waszą partią".

Ale o tym, że nawet w tłumie zagorzałych zwolenników może znaleźć się wyborca z trudnymi pytaniami, na własnej skórze przekonała się Beata Szydło. Była premier - choć podobno bardzo doświadczona w takich sytuacjach - swoją reakcją na pytania o wypłaty dla stażystów z funduszy Unii Europejskiej wyprowadziła jednego ze swoich sympatyków z równowagi.

Wspólne imprezy

Dużo bezpieczniejsze są sytuacje zaaranżowane, gdzie w kontrolowanym otoczeniu polityk może ocieplić swój wizerunek. Choć nawet taka zagrywka nie pomoże zdobyć nowych głosów, jeśli te są już zdobyte.

Ryzykownym pomysłem jest udział w imprezie publicznej, na której jest też polityczny konkurent.

W niewielkiej Środzie Ślaskiej na Święcie Wina spotkali się Grzegorz Schetyna i Ryszard Czarnecki.

- To jest taki dzień, że wszyscy jesteśmy razem. Bez podziałów, bez różnic partyjnych, politycznych - mówił lider Koalicji Obywatelskiej.

Mimo takich słów do wspólnego toastu Schetyny i Czarneckiego nie doszło.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS