Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniu

Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniu
Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniu
Aneta Regulska | Falty w południe
Kiełbasa wyborcza o smaku pączka. Tak kandydaci walczą o pamięć wyborców przy głosowaniuAneta Regulska | Falty w południe

Kiełbasa wybiorcza ma smak pączka. Zamiast standardowej kawy zdarza się sok marchewkowy. Ostatnia prosta przed wyborami, ostatnie dni na zdobycie poparcia. Dla kandydatów to pracowity czas. Wyborców kuszą nie tylko politycznymi obietnicami. Czasami pomysłowość kandydatów zaskakuje. Zwłaszcza wtedy, gdy zamiast tradycyjnej ulotki czy wyborczego plakatu w ruch idą inne, nierzadko oryginalne gadżety.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

W Szczecinie kandydaci na targowiskach usiłowali przekonać potencjalnych wyborców ogromnym garem paprykarza. Na ten pomysł wpadł kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu Artur Łącki. - Będziemy państwa częstować paprykarzem! Paprykarzem zrobionym z naszego dorsza - nawoływał. Ale nie tylko on do serc wyborców postanowił trafić przez żołądek. W terenie - kuszą owocami czy poranną kawą. Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu wręczał kubek kawy, wraz z wyborczą ulotką. Z kolei Adrian Zandberg postawił na coś słodkiego, na pączki. - Takie gesty są po to, żeby pokazać, że się staramy, że nam zależy - wyjaśnia politolog dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jedno jest pewne - tradycyjne ulotki i plakaty, choć ważne, mogą nie wystarczyć. Żeby zdobyć głosy tych niezdecydowanych trzeba się wyróżnić, więc ważna jest pomysłowość.

- Rozdawanie czegokolwiek to jest element kampanii bezpośredniej, a ludzie pamiętają takie właśnie sytuacje, w których coś dostają - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Sok marchwiowy, ziemniaki

Wyborcza kiełbasa ma różne smaki. Niekiedy, jak w kampanii Arkadiusza Marchewki, kandydata Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - smak naturalnego soku. - Skoro mam na nazwisko Marchewka, to częstuję mieszkańców świeżym, zdrowym sokiem marchewkowym - mówi. Z kolei Edward Kosmal, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu, postawił na polską żywność - do ulotki ze swoim zdjęciem i programem gratisowo dołączył... ziemniaki. - To są bardzo smaczne ziemniaki i jeżeli wracamy do miasta, to właśnie spotykamy się z opinią: bardzo dobre! Jeszcze byśmy chcieli! - opowiada Kosmal. Nie ważne co, ważne by dać coś od siebie. Coś, co na przykład dobrze się kojarzy i jest praktyczne - ot choćby skrobaczka do szyb czy zapach do samochodu. Czym pachnie Lewica? Dariusz Wieczorek, kandydat Lewicy na posła, wyjaśnia: - W tym momencie pachnie wanilią. Takie zapachy do samochodu (są po to - przyp. red.), żeby pamiętać o Lewicy i żeby Lewica dobrze się kojarzyła.

- Im są one bardziej praktyczne, tym jest większe prawdopodobieństwo, że nie zostaną wyrzucone do kosza - mówi Flis. I wylicza: torby, wlepki i wszelkiego rodzaju zawieszki. Wśród mniej i tych bardziej oryginalnych wyborczych gadżetów pojawiły się nawet nietuzinkowe propozycje ze zdjęciem Aleksandra Kwaśniewskiego: otwieracze do piwa. Z magnesem na lodówkę.

Przekonujące małe rzeczy

- Takie małe rzeczy są przekonujące, zwracają uwagę, ale trzeba po prostu wiedzieć na kogo się głosuje - mówi mieszkanka Szczecina. Inni zauważają, że liczą się czyny, a nie takie prezenty.

Rafał Mucha, kandydat PiS do Sejmu na briefing przyszedł z... pszczołami. - Dzięki nim pozyskujemy zdrową, polską żywność - mówił. - Przyniosłem tutaj, żeby zademonstrować, owady, które są najbardziej znane z tej roli - obwieścił, dodając, że prezentuje pszczoły miodne. Pytanie czy, i na ile, oryginalność i nieoczywiste gadżety się sprawdzą? Według ekspertów taka strategia na decyzję twardego elektoratu raczej nie wpłynie. Wpłynąć może za to na tych, którzy polityką niekoniecznie się interesują. - Im bardziej szokujące, ale pozytywnie szokujące skojarzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że tuż przed wyborami, czy w dniu wyborów, (głosujący - przyp. red) przypomną sobie: a dostałem coś takiego, co zapamiętałem, w związku z tym zagłosuję na tego kandydata - wyjaśnia prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS