Fakty w Południe

"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany". Tworzą portret psychologiczny ojca Dawida

"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany". Tworzą portret psychologiczny ojca Dawida

"Prawdopodobnie on był zdeterminowany, przygotowany". Tworzą portret psychologiczny ojca Dawida.

Foto: tvn24 | Video: Dagmara Langiewicz / Fakty w Południe
Policja dostaje kolejne filmy z wideorejestratorów i kamer monitoringu, które mogą pomóc w ustaleniu co wydarzyło się, gdy zaginął Dawid Żukowski. Służby nie przerywają akcji, zabezpieczają dowody, przesłuchują świadków i sprawdzają każdy sygnał. Tworzony jest też portret psychologiczny ojca Dawida.

Nowi ludzie w terenie i badanie sprawy od początku. "Intensywność poszukiwań absolutnie nie spada"

W całej historii polskiej policji nie było takiej akcji. Najlepsi funkcjonariusze przeczesują...

POSZUKIWANIA DAWIDA ŻUKOWSKIEGO - RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Gdzie jest 5-letni Dawid Żukowski? Chłopca od dziewięciu dni szukają setki policjantów, ale po zaginionym dziecku nie ma śladu. Według ekspertów to świadczy o tym, że ojciec 5-latka wszystko dokładnie zaplanował.

- On miał dużo czasu, żeby przemyśleć to w szczegółach. To między innymi na przykład, że wyłączył telefon, żeby nie można było później sprawdzić, gdzie ten telefon się logował. To wszystko też świadczy o jego przemyślanym działaniu, a nie impulsywnym - uważa Jerzy Pobocha, psychiatra i prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Poszukiwania skupiały się dotąd w okolicach węzła Konotopa przy autostradzie A2, ponieważ w tym miejscu ojciec Dawida, po tym jak odebrał chłopca z domu dziadków w Grodzisku Mazowieckim, zatrzymywał się dwa razy. W tym rejonie logował się również jego telefon. Funkcjonariusze drobiazgowo przeczesali także teren w pobliżu lotniska Chopina w Warszawie, gdzie 32-latek pojechał z synem.

- Intensywność tych poszukiwań absolutnie nie spada. My cały czas jesteśmy niezwykle zdeterminowani. Setki policjantów w terenie, ale także wielu policjantów w swoich biurach Niestety, na chwilę obecną nie mamy jeszcze przełomu - mówi szef Komendy Głównej Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Czy przełom przyniosą nowe nagrania? Komendant przyznaje, że do policji po licznych apelach wpływają kolejne filmy z wideorejestratorów i kamer monitoringów. - Pojawiły się kolejne, nowe informacje. Zdobyliśmy kolejne, nowe zapisy z nieznanych wcześniej monitoringów, z kamer samochodowych przekazywanych nam przez ludzi - podkreśla Szymczyk.

"On już był wtedy zdeterminowany"

"Pojawiły się kolejne, nowe informacje". Ósma doba poszukiwań Dawida

Środowe, kolejne już poszukiwania okolic węzła Konotopa nie przyniosły rezultatów. Policjanci...

Śledczy zabezpieczyli komputer, telefony i inne nośniki danych, z których korzystał ojciec Dawida. Profilerzy tworzą jego portret psychologiczny i drobiazgowo analizują zachowanie mężczyzny.

- Osoba, która działa chaotycznie, w sposób nieplanowy, z reguły pozostawia jakieś ślady, które prowadzą policjantów do ustalenia tego, co się stało - mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratory Okręgowej w Warszawie. - W tym przypadku brak takich informacji - dodaje.

Nadal nie wiadomo, w którym momencie mężczyzna rozstał się z synem i co stało się z 5-latkiem. Według ekspertów warto wziąć pod uwagę nie tylko ostatnie godziny przed zaginięciem dziecka, ale wszystkie okoliczności, które doprowadziły do tych wydarzeń.

Wiadomo, że między rodzicami Dawida się nie układało i żona 32-latka wyprowadziła się do Warszawy. Dwa tygodnie przed zaginięciem Dawida jego ojciec wziął urlop na żądanie i przestał pojawiać się w pracy.

- To wszystko mogło spowodować u niego stan depresji, pogłębiony stan depresji - uważa profesor Brunon Hołyst z Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii na Uczelni Łazarskiego.

- Prawdopodobnie on już był wtedy zdeterminowany, przygotowany, systematyczny, konkretny, planował i zrealizował to w sposób taki, że w tej chwili policja ma problemy jednak ze znalezieniem tego chłopca - dodaje Jerzy Pobocha.

Biegli badają również ślady znalezione w samochodzie, którym poruszał się ojciec dziecka. Policja niezmiennie apeluje o to, by każdy, kto może jeszcze pomóc w odnalezieniu chłopca, przekazał śledczym informacje. Oni sami zapewniają, że będą szukać Dawida aż do skutku.

Autor: Dagmara Langiewicz / Źródło: Fakty w Południe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix