Fakty w Południe

Posiedzenie komisji ws. reformy KRS odwołane. Dzień przed protestem sędziów

Posiedzenie komisji ws. reformy KRS odwołane. Dzień przed protestem sędziów

Posiedzenie komisji ws. reformy KRS odwołane. Dzień przed protestem sędziów

Foto: Fakty w Południe | Video: Agnieszka Veljković / Fakty w Południe
Na pół godziny odwieszają togi. Sędziowie przerywają pracę, bo choć nie mogą strajkować, chcą wyrazić swój sprzeciw wobec planowanych reform wymiaru sprawiedliwości. Na początku kwietnia w sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa, w czwartek tym tematem mieli zająć się posłowie z sejmowej komisji sprawiedliwości. Spotkanie zostało jednak odwołane.

Oficjalnie nie jest to strajk, bo sędziowie strajkować nie mogą.

Sędziowie odwieszą swoje togi w ramach sprzeciwu wobec planowanych reform. 7 marca rząd przyjął projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje ona powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie kadencji jej 15 członków. Ich następców miałby wybierać Sejm. I to nie podoba się sędziom najbardziej. Wygaszona miałaby być też kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

Środowisko sędziów podkreśla przy tym, że nie jest przeciwne zmianom, ale sposobowi ich wprowadzenia, braku dialogu czy ogólnemu napiętnowaniu ich pracy.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzane zmiany mają spowodować bardziej przejrzysty wybór członków Rady. Jednocześnie wiceminister sprawiedliwości podkreśla, że sytuacja w polskim sądownictwie wymaga reformy. - Przez 27 lat nikt nie przeprowadził reformy, którą w tejch chwili przeprowadza rząd pani premier Beaty Szydło, a w szczególności minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. I my się nie cofniemy - podkreśla Michał Wójcik.

Odwołana komisja

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS na początku kwietnia przy pustych ławach na sali plenarnej.

Na czwartkowy wieczór planowane było posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, na której posłowie mieli zająć się nowelizacją. Zostało jednak odwołane. Jak twierdzi przewodniczący tej komisji - Stanisław Piotrowicz z PiS - na prośbę posłów, którzy "nie będą mogli wziąć udziału w posiedzeniu".

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski mówił ostatnio, że Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie projektu o KRS. Mają one dotyczyć głównie wygaszenia mandatów członków Rady.

Jednak w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska przekazała mediom, że prezydent zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwości.

Autor: Agnieszka Veljković / Źródło: Fakty w Południe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Andrzej Duda znów przyjmie Jarosława Kaczyńskiego. "PiS nieczysto gra z prezydentem"

  Andrzej Duda znów przyjmie Jarosława Kaczyńskiego. "PiS nieczysto gra z prezydentem"

  Miejsce akcji: Belweder. Czas: godzina 17:00. Bohaterowie: niezmienni, podobnie, jak temat spotkania. Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński po raz czwarty w ostatnim czasie porozmawiają o zmianach w sądownictwie. Prezydent oceni partyjne poprawki do swoich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Opozycja komentuje - to nie konsultacje, tylko polityczne negocjacje. Natomiast prezydencka doradczyni Zofia Romaszewska ocenia jeszcze mocniej: "PiS gra nieczysto z prezydentem, a te poprawki to niemalże powrót do stanu pierwotnego".

  czytaj więcej »
 • Australia: nocna bójka dwóch kangurów

  Australia: nocna bójka dwóch kangurów

  W trakcie nocnego patrolu, policyjna kamera na podczerwień wychwyciła wymianę ciosów. Dwa kangury siłowały się przez około minutę. Trzeci obserwował, jak przebiega walka o dominację w rejonie. Warto dodać, że zwycięska dla jednego z samców walka, odbyła się w stanie Wiktoria.

  czytaj więcej »
 • USA: strzelanina w kompleksie biurowym w Maryland. Trzy osoby nie żyją

  USA: strzelanina w kompleksie biurowym w Maryland. Trzy osoby nie żyją

  Napastnik otworzył ogień i zabił trzy osoby. Ranił także dwie kolejne, które obecnie znajdują się w szpitalu. Ich stan lekarze określają jako krytyczny. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, ale już został zatrzymany. Zdaniem lokalnych funkcjonariuszy napastnik to 38-letni czarnoskóry Radee Labeeb Prince, który przez cztery miesiące pracował w biurowcu, gdzie doszło do strzelaniny.

  czytaj więcej »
 • Rezydenci zmieniają miejsce protestu. Karczewski: sytuacja nie eskaluje

  Rezydenci zmieniają miejsce protestu. Karczewski: sytuacja nie eskaluje

  Głodówka lekarzy - dzień siedemnasty. Rezydenci zmieniają miejsce protestu, ale nie zmieniają postulatów. Niezmienna jest też ich determinacja. Zwłaszcza, że do strajku dołączają inne zawody medyczne i inne miasta. Od wtorku siedem osób głoduje w Szczecinie. Coraz głośniej słychać hasło "strajk generalny". Co na to rządzący? Według marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, nie ma żadnej eskalacji protestu.

  czytaj więcej »
 • Noworodek znaleziony na ulicy w Szczecinku wciąż walczy o życie w szpitalu

  Noworodek znaleziony na ulicy w Szczecinku wciąż walczy o życie w szpitalu

  Stan noworodka, którego odnaleziono we wtorek przy śmietniku w Szczecinku, ciągle jest poważny. Chłopcem opiekują się teraz lekarze z Koszalina. Niemowlaka uratowała przypadkowo kobieta, która najpierw wezwała pogotowie, potem sama reanimowała dziecko. Chłopiec prawdopodobnie został wyrzucony przez okno tuż po porodzie. Jego 24-letnia matka ze względu na zły stan zdrowia, ciągle nie została przesłuchana.

  czytaj więcej »
 • Poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie trafiły do prezydenta

  Poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie trafiły do prezydenta

  - Czekamy na ruch prezydenta. Jeżeli on nie nastąpi, to składamy poprawki za tydzień w Sejmie - mówi Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS. Co jednak dokładnie znajduje się w poprawkach partii rządzącej, tego nadal nie wiadomo. Chodzi o zmiany w prezydenckich projektach ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, zaproponowane przez PiS po rozmowach prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą.

  czytaj więcej »
 • Czarnogóra pokonana! Polska pojedzie na mundial w Rosji

  Czarnogóra pokonana! Polska pojedzie na mundial w Rosji

  Po szalonym meczu z Czarnogórą, polscy piłkarze jadą na Mistrzostwa Świata po 12 latach przerwy. Na murawie stadionu w Warszawie najpierw było pewne prowadzenie, później nerwy i na koniec wielka feta. Wynik 4:2 zapewnia kadrowiczom Nawałki pierwsze miejsce w grupie i bilety na samolot do Rosji, gdzie odbędzie się mundial.

  czytaj więcej »
 • Zabici i ranni po przejściu orkanu Ksawery

  Zabici i ranni po przejściu orkanu Ksawery

  Dwie osoby nie żyją, a 39 jest rannych. Strażacy pracują nad usuwaniem skutków silnych podmuchów wiatru. Tylko do tej pory interweniowali 10 tysięcy razy. Najwięcej zniszczeń jest w zachodniej Polsce. Ponadto 800 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Dobra wiadomość jest taka, że wietrzna pogoda zaczyna się stabilizować.

  czytaj więcej »
tvnpix