Fakty w Południe

Poznańska kuria musi wydać prokuraturze dokumenty w sprawie księdza oskarżonego o pedofilię

Poznańska kuria musi wydać prokuraturze dokumenty w sprawie księdza oskarżonego o pedofilię

Poznańska kuria musi wydać prokuraturze dokumenty w sprawie księdza oskarżonego o pedofilię

Foto: tvn24 | Video: Marta Balukiewicz / Fakty w Południe
Poznańska kuria musi przekazać akta księdza pedofila do prokuratury - takie postanowienie wydał poznański sąd. Chodzi o sprawę byłego już księdza z Chodzieży w Wielkopolsce, który miał molestować ministranta. Sama kuria najpierw nie chciała wydać dokumentów, powołując się - jak twierdzi prokurator - na tajemnicę zawodową. Teraz informuje, że dokumenty trafiły do Watykanu.

Ksiądz z Ruszowa podejrzany o pedofilię. Część mieszkańców zbiera na adwokata, aktywiści wspierają ofiary

Proboszcz kościoła w Ruszowie w powiecie zgorzeleckim został zatrzymany pod zarzutem seksualnego...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" NA TVN24GO

Przełomowa decyzja poznańskiego sądu: poznańska kuria w ciągu tygodnia musi wydać prokuraturze dokumenty w sprawie byłego już kapłana z Chodzieży. Postanowienie sądu jest prawomocne.

Krzysztof G. nigdy nie odpowiedział przed wymiarem sprawiedliwości za to, co zrobił panu Szymonowi. Do molestowania miało dojść, kiedy przed laty, jako 13-latek, Szymon służył w kościele pod wezwaniem św. Floriana. - Dotykał, molestował, płakałem, on nic - wspomina dorosły już mężczyzna.

Kilka lat temu zdecydował się powiadomić prokuraturę i poznańską kurię o swoich traumatycznych przeżyciach. Wszczęto postępowanie kanoniczne, w konsekwencji którego usunięto kapłana ze stanu duchownego.

- Miałem zapewnienia w czasie przesłuchania w kurii w 2015 roku, że abp Gądecki będzie chciał się spotkać, będzie chciał na ten temat porozmawiać, oni tam poprowadzą tę sprawę, będą chcieli to jak najszybciej po prostu pozałatwiać, ze strony kurii nic nie wyszło - mówi pan Szymon.

"Objęte tajemnicą zawodową"?

Swoje odrębne postępowanie wszczęła prokuratura w Chodzieży. Śledztwo dotyczy molestowania pana Szymona, gdy nie miał skończonych piętnastu lat, doprowadzenia do obcowania płciowego przez podstęp lub groźbę oraz obcowania płciowego poprzez wykorzystanie stosunku zależności.

W toku postępowania niezbędne i kluczowe okazały się materiały z postępowania kanonicznego. Kilka miesięcy temu prokuratura zwróciła się do kurii z prośbą o udostępnienie kościelnych akt.

- W odpowiedzi uzyskano informacje, iż są one objęte tajemnicą zawodową - poinformował w maju prokurator Michał Smętkowski.

Ksiądz miał molestować ministranta. Kuria nie chce ujawnić "tajemnicy zawodowej"

Poznańska kuria nie zgadza się na przekazanie prokuraturze dokumentów ze swojego postępowania w...

Kuria zapewnia, że nie zasłaniała się tajemnicą zawodową, ani niczego nie ukrywa, a jedynie poinformowała prokuraturę, że dokumenty trafiły do Watykanu.

"Dlatego też żądanie udostępnienia wszystkich materiałów zgromadzonych w toku postępowania administracyjnego jest w jakimś sensie bezprzedmiotowe, ponieważ zostały one zgodnie z prawem wysłane zgodnie z prawem do Watykanu, zanim wpłynęło postanowienie prokuratora" - informuje kuria.

Jednocześnie rzecznik archidiecezji poznańskiej zapewnia, że - tak jak do tej pory - chce nadal współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Jednak w przesłanej do nas korespondencji nie ma ani słowa o kopiach dokumentów, ani o dacie, kiedy oryginały trafiły do Kongregacji Nauki Wiary.

"To przedłuża te postępowania"

Prawnik Artur Nowak, pełnomocnik wielu ofiar księży pedofilów, uważa, że działania kurii są niezgodne z prawem. - To przedłuża te postępowania, bo kuria gra na zwłokę, zresztą nie tylko w tej sprawie - komentuje.

- Nie ma normy prawnej, która po prostu czyniłaby Kościół tak uprzywilejowanym, żeby nie miał on obowiązku na żądanie organów państwa wydać dokumentów, nie ma takiej podstawy prawnej - dodaje Nowak.

Po publikacji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" w imieniu Kościoła oficjalnie wypowiedzieli się przewodniczący episkopatu i prymas Polski. Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, który jednocześnie jest metropolitą poznańskim, przepraszał wszystkie osoby pokrzywdzone za doznane krzywdy.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
forfanpl

figę zobaczycie. poza zapewnieniami nic nie dostaniecie uczcie się jak sie prowadzi politykę w obcym państwie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

    Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

    120 godzin spokoju w Syrii i zawieszenie broni - to ustalenia misji dyplomatycznej wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Turcji. Negocjacje z prezydentem Erdoganem trwały ponad cztery godziny. Miliony istnień ludzkich będą uratowane - pisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Waszyngton zniesie nałożone na Ankarę sankcje, gdy rozejm wejdzie w życie. Mimo zawartego porozumienia agencje donoszą, że padają strzały.

    czytaj więcej »
   • Były funkcjonariusz CBA o sprawie Banasia. "To jest porażające"

    Były funkcjonariusz CBA o sprawie Banasia. "To jest porażające"

    Prezes NIK odszedł przed wyborami na bezpłatny urlop, ale właśnie z niego wraca. Od rana urzęduje w swoim biurze. Rezygnować ze stanowiska nie zamierza. Pytanie - czy zamierza odnieść się do wyników kontroli CBA? Ma na to jeszcze kilka dni. Jego oświadczenia majątkowe były pod lupą służb przez pół roku. W tym czasie Marian Banaś awansował na jeden z najwyższych urzędów w państwie.

    czytaj więcej »
   • "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

    "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

    Jest porozumienie w sprawie brexitu. Ma pozwolić uniknąć chaosu w związku z Irlandią Północną oraz Irlandią. Nie będzie twardej granicy, ale pojawią się cła. Ich szczegóły będą jeszcze drobiazgowo ustalone. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją brexitu z umową czy bez, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć.

    czytaj więcej »
   • Marian Banaś wraca do pracy po bezpłatnym urlopie

    Marian Banaś wraca do pracy po bezpłatnym urlopie

    Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przerywa milczenie i wbrew oczekiwaniu nie podaje się do dymisji. Banaś wydał także oświadczenie, w którym stwierdził, że będzie "przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na jego osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli".

    czytaj więcej »
   • Uderzenie w grupę handlującą kobietami. 13 osób zatrzymanych

    Uderzenie w grupę handlującą kobietami. 13 osób zatrzymanych

    Policja rozbiła szajkę przemytników ludzi, którzy handlowali kobietami i zmuszali je do prostytucji. Zatrzymano 13 osób, obywateli Polski i Ukrainy. Grozi im do 15 lat więzienia. Wśród ofiar były kobiety z Ameryki południowej. Przestępcy rekrutowali kobiety na terenie Peru i Kolumbii. Obiecywali normalną, uczciwą pracę za godziwe pieniądze. Uwolnione przez policję kobiety były więzione w Polsce pół roku. Teraz będą pod opieką fundacji "La Strada".

    czytaj więcej »
   • Kontrola CBA w sprawie Mariana Banasia ma się dziś zakończyć. Dymisja "możliwa"

    Kontrola CBA w sprawie Mariana Banasia ma się dziś zakończyć. Dymisja "możliwa"

    CBA od pół roku przyglądało się oświadczeniom majątkowym byłego ministra finansów i obecnego szefa Najwyższej Izby Kontroli. - Prawdopodobnie zakończyła się ta kontrola - powiedział w środę rano wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że dymisja Mariana Banasia jest możliwa. Jak poinformowała w środę NIK, prezes Marian Banaś nie złożył dymisji, a przebywa na urlopie bezpłatnym.

    czytaj więcej »
   • Turecka ofensywa trwa. Kurdowie i syryjski rząd zamierzają walczyć o Manbidż

    Turecka ofensywa trwa. Kurdowie i syryjski rząd zamierzają walczyć o Manbidż

    Trwa turecka ofensywa przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Wycofujący się Kurdowie poprosili o pomoc syryjską armię rządową. ONZ alarmuje: z północnej Syrii uciekło już 160 tysięcy ludzi, a około 70 tysięcy z nich to dzieci. W najbliższych dniach kluczowe będzie miasto Manbidż. Są już w nim z jednej strony bojownicy kurdyjscy i armia rządowa, a z drugiej strony bojownicy Narodowej Armii Syrii wspierani przez Turków.

    czytaj więcej »
   • Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

    Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

    Nowy parlament to też nowe twarze. Wśród posłów debiutantów są architekt, miejska aktywistka, historyk i młoda mama, która zapowiada, że do pracy w Sejmie będzie przychodzić z dzieckiem. Znana z protestu niepełnosprawnych Iwona Hartwich też została posłanką, choć ma zakaz wstępu do Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica mają najwięcej debiutujących posłów.

    czytaj więcej »
   • Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

    Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

    Byłemu prokuratorowi stanu wojennego i przewodniczącemu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wyborcy powiedzieli "dość". Stanisław Piotrowicz nie dostał się do Sejmu. Wybory przegrali także Zbigniew Gryglas, Jerzy Meysztowicz, Piotr Apel i Bernadeta Krynicka.

    czytaj więcej »
   tvnpix