Fakty w Południe

Pytają o adres, "bezczelnie okłamują". Nawet 60 proc. fałszywych zgłoszeń na numer 999

Pytają o adres, "bezczelnie okłamują". Nawet 60 proc. fałszywych zgłoszeń na numer 999

Pytają o adres, "bezczelnie okłamują". Nawet 60 procent fałszywych zgłoszeń na numer 999

Foto: tvn24 | Video: Paula Przetakowska / Fakty w Południe
Zamawiają pizzę, taksówkę, dzwonią z prośbą o receptę albo tabletkę na ból głowy. Dyspozytorzy medyczni szacują, że nawet 60 procent zgłaszających nigdy nie powinno wybrać numeru 999. I kiedy ktoś naprawdę potrzebuje pomocy, linia jest zajęta, a karetka zadysponowana niepotrzebnie.

- Nie podają adresu. Nawet jeżeli pytamy: proszę podać dokładny adres, skąd pan dzwoni? To odpowiadają na to pytanie, że dzwonią z komórki, z pokoju, z kuchni, z łazienki - mówi o swojej pracy Anna Goździejewska, dyspozytor medyczny.

Ale to nie stres dzwoniących jest największym wrogiem dyspozytorów. Po latach pracy potrafią poprowadzić rozmowę tak, aby zgłaszający się uspokoił.

Największym problemem dyspozytorów jest odsiać zgłoszenia prawdziwe od fałszywych. A tych drugich jest sporo. Jak podaje Jakub Bonawentura Wakuluk, kierownik dyspozytorni medycznej w Poznaniu, fałszywych zgłoszeń jest nawet około 60 procent. - Ludzie dzwonią, żeby zapytać o adres, o aptekę, o stomatologa - wymienia Anna Goździejewska. - Jest mnóstwo takich telefonów, które nie powinny blokować naszej linii alarmowej - dodaje.

Dyspozytorzy pokazują też przykłady takich zgłoszeń, które są omawiane na specjalnych szkoleniach.

Dzwoniąca kobieta: Taka jakaś nieprzytomna jestem. Jakoś tak rano nie mogę wstać.

Dyspozytor: Ale to pani jest nieprzytomna?

K: No ja jestem jakaś taka nieprzytomna.

D: Jeżeli pani mówi, że jest nieprzytomna, a ze mną rozmawia, to raczej pani jest przytomna.

Wezwanie karetki pogotowia jest uzasadnione tylko w stanach nagłych i zagrożenia życia. Po receptę, skierowanie do specjalisty czy badanie należy udać się do lekarza rodzinnego.

Chcą zamówić taksówkę, sprzedać garnki, poskarżyć się na dzieci sąsiada. 80 proc. telefonów na 112 to fałszywki

112 - numer alarmowy, który zna praktycznie każdy. Nie każdy jednak właściwie go używa. Większość połączeń to wciąż żarty czy fałszywe zgłoszenia. Niekiedy może to kosztować ludzkie życie. Świadomość Europejczyków o jego prawidłowym wykorzystaniu...

"Każda sekunda jest na wagę złota"

- W tym samym połączeniu ludzie są w stanie bezczelnie okłamywać nas, że po prostu jest zupełnie inaczej i nagle się stan pogorszył. I ten zespół niestety musimy wysłać - mówi dyspozytor medyczny Kamil Borucki.

A kiedy karetka naprawdę jest potrzebna, a została wysłana na przykład do bólu głowy, dyspozytorzy zmuszeni są wysłać ambulans z innej stacji pogotowia. Nawet z innego miasta.

- Przedostać się przez miasto, przedostać się przez te wszystkie korki, ileś minut to zajmuje. Każda minuta, każda sekunda jest na wagę złota - podkreśla Borucki.

Dlatego ratownicy apelują, by nie dzwonić pod numer alarmowy, kiedy nasze życie lub zdrowie nie jest zagrożone. - Wystarczyłoby, żeby osoby, które dzwonią i proszą o pomoc po prostu mówiły prawdę. Jeżeli jest coś przewlekłego, to dajmy szansę tym, którzy potrzebują tej pomocy nagle i nie mają czasu czekać na pomoc - apeluje Anna Goździejewska.

Sprawdza punktualność strażaków fałszywymi zgłoszeniami. Prokuratura wszczęła śledztwo

Przez pół roku straż pożarna w Wołowie (dolnośląskie) odebrała 20 zgłoszeń od jednego mężczyzny. Wszystkie były fałszywe. Marek P. twierdzi, że sprawdza w ten sposób "punktualność i sprawność" służb. Sprawa trafiła w końcu do prokuratury, która...

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty w Południe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Podejrzany o morderstwo Pauliny może uniknąć kary. Złożył wniosek o status uchodźcy

  Podejrzany o morderstwo Pauliny może uniknąć kary. Złożył wniosek o status uchodźcy

  Została brutalnie zamordowana, a jej ciało zostało znalezione w torbie podróżnej. Rodzina zamordowanej obawia się, że sprawca może pozostać bezkarny i wyjść na wolność. Wszystko przez decyzję ukraińskiego sądu, który odmówił ekstradycji podejrzanego o zabójstwo Gruzina do Polski. Cały proces skomplikował się po tym, jak Mamuka K. złożył wniosek o przyznanie mu statusu uchodźcy. Jeśli zapadnie decyzja o odmowie ekstradycji, to zabraknie podstaw prawnych do przetrzymywania Gruzina w tymczasowym areszcie.  

  czytaj więcej »
 • "Złożyłam do trzynastu szkół". Podwójny rocznik walczy o miejsca w liceach

  "Złożyłam do trzynastu szkół". Podwójny rocznik walczy o miejsca w liceach

  Każdy punkt się liczy, więc warto dokładnie dopełnić wszystkich formalności i pamiętać o terminach. W Warszawie uczniowie, ubiegający się o miejsca w szkołach średnich, mają czas na składanie wniosków do poniedziałku. Warto złożyć papiery do wielu szkół, by zapewnić sobie jak największe szanse w jednej z wybranych. Konkurencja jest duża, bo do liceów wybiera się tak zwany podwójny rocznik.

  czytaj więcej »
 • Gorąca dyskusja, okrzyki na sali sejmowej i buciki dla Jarosława Kaczyńskiego

  Gorąca dyskusja, okrzyki na sali sejmowej i buciki dla Jarosława Kaczyńskiego

  Surowsze kary za przestępstwa pedofilii - parlamentarna większość przyjęła zmiany w Kodeksie karnym. Głosowaniom towarzyszyła gorąca dyskusja, oskarżenia o pozorne działania rządzących i głośne pytania o świecką komisję, która zbada przypadki i skalę pedofilii w polskim Kościele. Swój projekt ma fundacja wspierająca ofiary przestępstw, własny pomysł chce też przedstawić Platforma.

  czytaj więcej »
 • "Musimy walczyć o to, żeby oczyścić Kościół". Arcybiskup Polak zapowiada "fundusz solidarnościowy"

  "Musimy walczyć o to, żeby oczyścić Kościół". Arcybiskup Polak zapowiada "fundusz solidarnościowy"

  Musimy walczyć o oczyszczenie Kościoła - tak o pedofilii wśród duchownych mówi prymas Polski. W "Faktach po Faktach" arcybiskup Wojciech Polak zapowiedział powołanie funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom wykorzystywanym seksualnie przez duchownych. Ofiary domagają się świeckiej komisji i rozliczeń tych hierarchów, którzy ukrywali przypadki pedofilii wśród księży, ale twardych decyzji w sprawie dymisji ze strony Episkopatu Polski brak.  

  czytaj więcej »
 • Alabama wprowadza najsurowszą w USA ustawę antyaborcyjną

  Alabama wprowadza najsurowszą w USA ustawę antyaborcyjną

  Gubernator Alabamy podpisała najsurowszą w Stanach Zjednoczonych ustawę antyaborcyjną, według której przerywanie ciąży jest zakazane poza przypadkiem zagrożenia życia i zdrowia kobiety. Walkę o zablokowanie ustawy zapowiada Partia Demokratyczna. Za przeprowadzenie aborcji lekarzowi grozi 99 lat więzienia, a za próbę takiego zabiegu - 10 lat.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie dni kampanii na Pomorzu

  Ostatnie dni kampanii na Pomorzu

  10 dni do eurowyborów, walka o głosy trwa. Przyglądamy się kampanii na Pomorzu, gdzie o mandaty ubiegają się między innymi Anna Fotyga, Janusz Lewandowski i Magdalena Adamowicz. Jednym z tematów jest przekop Mierzei Wiślanej, ale też walka z mową nienawiści.

  czytaj więcej »
 • Biały Dom podał datę wizyty Andrzeja Dudy w USA

  Biały Dom podał datę wizyty Andrzeja Dudy w USA

  12 czerwca Andrzej Duda ma spotkać się w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem - poinformował Biały Dom. Obaj prezydenci mają rozmawiać między innymi na temat obronności i bezpieczeństwa. Poruszone zostaną także kwestie dotyczące handlu i polityki energetycznej.

  czytaj więcej »
 • "Zaskoczony zapytaniem dziennikarskim w drodze na uroczystości, użyłem niewłaściwych słów"

  "Zaskoczony zapytaniem dziennikarskim w drodze na uroczystości, użyłem niewłaściwych słów"

  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przeprosił za swoje słowa o filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Wcześniej metropolita gdański powiedział, że "nie ogląda byle czego", teraz stwierdził, że "użył niewłaściwych słów". Ofiary księży pedofilów chcą świeckiej komisji do spraw pedofilii w kościele i dymisji hierarchów, którzy latami mogli tuszować bądź lekceważyć przypadki krzywdzenia dzieci przez duchownych.

  czytaj więcej »
 • Tajemnicze morderstwa dokonane kuszą w Niemczech. Nie żyje 5 osób, sprawczyni sama się zabiła

  Tajemnicze morderstwa dokonane kuszą w Niemczech. Nie żyje 5 osób, sprawczyni sama się zabiła

  W sobotę pracownik jednego z pensjonatów niedaleko Pasawy w Bawarii odnalazł w pokoju ciała trzech osób. Wszystkie zginęły od strzałów z kuszy. Wstępne ustalenia śledczych wskazują, że 53-letni mężczyzna i 33-letnia kobieta, którzy leżeli na łóżku, zostali zabici przez 30-letnią kobietę, która następnie popełniła samobójstwo. W tym tygodniu w budynku w Wittingen, kilkaset kilometrów od Pasawy, znaleziono ciała dwóch kolejnych kobiet. Mieszkanie, w którym doszło do zbrodni, należało do jednej z ofiar z Pasawy. Policjanci weszli do mieszkania po tym, jak sąsiedzi poinformowali władze o wydobywającym się z niego fetorze, dlatego śmierć kobiet w Dolnej Saksonii nastąpiła wcześniej niż trzech osób pod Pasawą. Niemiecka policja łączy te sprawy.

  czytaj więcej »
 • Fundacja "Nie lękajcie się" chce komisji o uprawnieniach prokuratorskich

  Fundacja "Nie lękajcie się" chce komisji o uprawnieniach prokuratorskich

  Kolejny dzień to kolejne reakcje na dokument braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w Kościele. To wciąż aktualne pytanie o odpowiedzialność sprawców i hierarchów, o tuszowanie przypadków pedofilii. Na 22 maja prymas Polski Wojciech Polak zapowiedział zwołanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie. Fundacja "Nie lękacie się" apeluje, by sprawą pedofilii zajęła się niezależna komisja o uprawnieniach prokuratorskich.

  czytaj więcej »
tvnpix