Fakty w Południe

Kim jest nowy kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Kim jest nowy kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Kim jest nowy kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Foto: tvn24 | Video: Maria Mikołajewska / Fakty we południe
Mikołaj Paweł Pawlak, który obecnie jest dyrektorem departamentu spraw rodzinnych i nieletnich w ministerstwie sprawiedliwości, może zostać nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Kandydatura, wysunięta przez PiS, przez opozycję komentowana jest jednoznacznie. RPD to - jak mówi Marcin Kierwiński z PO - "kolejna funkcja która ma być zawłaszczona przez PiS". Kim jest i co robił wcześniej kandydat?

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty w Południe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Falenta poszukiwany. Brudziński uspokaja: nie takich kozaków nasi specjaliści namierzali!

  Falenta poszukiwany. Brudziński uspokaja: nie takich kozaków nasi specjaliści namierzali!

  Podobno jest za granicą, podobno na terenie strefy Schengen, ale wciąż nie wiadomo, gdzie jest dokładnie. Marek Falenta rozpłynął się w powietrzu po tym, gdy jego prawnicy wyczerpali możliwości odroczenia wyroku. Marek Falenta ma do odbycia karę pozbawienia wolności - 2,5 roku. To kara za zlecenie nielegalnych podsłuchów. - Nie takich kozaków nasi specjaliści, nasi funkcjonariusze, namierzali - zapewnia minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński.

  czytaj więcej »
 • Jeszcze jedna formalność przed strajkiem nauczycieli. Resort odpowiada spotem reklamowym

  Jeszcze jedna formalność przed strajkiem nauczycieli. Resort odpowiada spotem reklamowym

  ZNP jeszcze we wtorek ma podać pełne, oficjalne wyniki referendum strajkowego. Wstępne wyniki nie pozostawiają złudzeń: nauczyciele są zdeterminowani. Nie cofną się z wytyczonej drogi. Rozmowy z rządem zostały przerwane. Celem jest tysiąc złotych podwyżki, zaś środkiem do niego - strajk. Ten ma się rozpocząć 8 kwietnia, jeśli na kolejnym spotkaniu 1 kwietnia nie dojdzie do porozumienia. Oznacza to, że termin strajku może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. Tymczasem resort opublikował spot reklamowy dotyczący stałego podnoszenia wydatków na edukację. W nagraniu ministerstwo życzy też uczniom powodzenia na egzaminach.

  czytaj więcej »
 • Kilkaset ofiar cyklonu Idai w Mozambiku. Powodzie zniszczyły całe miasta

  Kilkaset ofiar cyklonu Idai w Mozambiku. Powodzie zniszczyły całe miasta

  Setki ofiar, dziesiątki wiosek pod wodą, strach przed wybuchem epidemii, ogromne zniszczenia i ludzie bez dachu nad głową - to obraz po przejściu cyklonu Idai przez południowo-wschodnią Afrykę. Powodzie dopełniły zniszczeń. Z powierzchni ziemi zniknęła niemal półmilionowa Beira, drugie co do wielkości miasto w Mozambiku. W trzech afrykańskich krajach, Mozambiku, Malawi i Zimbabwe, zginęło ponad 750 osób. Według ONZ w wyniku kataklizmu ucierpiało 2 miliony 600 tysięcy ludzi.

  czytaj więcej »
 • Nie będzie śledztwa w sprawie księdza, o którym mówił Arkadiusz Jakubik

  Nie będzie śledztwa w sprawie księdza, o którym mówił Arkadiusz Jakubik

  Prokuratura nie będzie wszczynać śledztwa w sprawie molestowania, którego miał się dopuścić ksiądz Edward ze Strzelec Opolskich. Jedną z jego ofiar był kolega aktora Arkadiusza Jakubika. To po ujawnieniu informacji przez aktora z filmu "Kler" czynami księdza zainteresowała się kuria i zawiadomiona przez nią prokuratura. Według ustaleń śledczych duchowny z parafii św. Wawrzyńca w latach 80 molestował co najmniej dwie osoby. Śledczy odmówili jednak wszczęcia śledztwa ze względu na przedawnienie. Kuria zapewnia, że w Kościele przedawnienia nie będzie.

  czytaj więcej »
 • Strajk poparło ponad 80 procent nauczycieli. Rząd zasiadł do rozmów

  Strajk poparło ponad 80 procent nauczycieli. Rząd zasiadł do rozmów

  Dotychczas za strajkiem w szkołach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 procent do 90 procent pracowników - poinformował w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Powiedział, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 procent placówek edukacyjnych. W poniedziałek rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej, która służy do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

  czytaj więcej »
 • Strajk również w przedszkolach. "W jedności siła"

  Strajk również w przedszkolach. "W jedności siła"

  Nauczyciele w przedszkolach też chcą odejść od zajęć. A to właśnie opieka nad najmłodszymi jest teraz największym zmartwieniem, nie tylko rodziców. Są w Polsce miasta, gdzie za protestem opowiedziały się wszystkie placówki. Z tego powodu część powołała już sztaby kryzysowe.

  czytaj więcej »
 • Brexitu w marcu nie będzie. Pojawiły się dwa nowe terminy

  Brexitu w marcu nie będzie. Pojawiły się dwa nowe terminy

  Brexitu w marcu nie będzie, to już pewne. Pojawiły się za to dwa nowe przystanki na brexitowej mapie drogowej. 12 kwietnia to moment wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Jeśli jednak w przyszłym tygodniu brytyjska Izba Gmin zaakceptuje porozumienie z Brukselą - termin rozwodu będzie odroczony do 22 maja. Decyzja przywódców unijnych państw była jednomyślna. Jednomyślności wciąż brak wśród Brytyjczyków. Obywatele mobilizują się i podpisują internetową petycję o anulowanie wyjścia z Unii. Na co nie chce się zgodzić premier May.

  czytaj więcej »
 • Apel minister Zalewskiej do nauczycieli. "Powtarza te same argumenty"

  Apel minister Zalewskiej do nauczycieli. "Powtarza te same argumenty"

  Minister edukacji Anna Zalewska prosi, by nauczyciele byli przy swoich uczniach. Zapewnia, że jest z nimi. I że jest z nimi w dialogu. Jakim? - pyta szef ZNP. I przypomina, że od 18 dni Anna Zalewska nie reaguje na postulaty nauczycieli. Co więcej, swoją reformą wywołała chaos, który tylko dzięki staraniom nauczycieli nie doprowadził do zapaści w polskiej szkole. Obie strony kompletnie się rozmijają. A sytuacja jest coraz bardziej napięta. Do strajku generalnego zostało 16 dni.

  czytaj więcej »
 • Miał zaciągać pożyczki u wiernych i ich nie spłacać. Proboszcz odwołany za długi

  Miał zaciągać pożyczki u wiernych i ich nie spłacać. Proboszcz odwołany za długi

  Niewielki kościół na Dolnym Śląsku, w tle ogromne długi. Kuria przygląda się sprawie z Koskowic i weryfikuje doniesienia lokalnych mediów - sprawdza, czy pieniądze parafian ucierpiały na finansowych interesach duchownego. Ks. Jacek w Koskowicach służył przez dwa lata. Sprawa wyszła na jaw, gdy duchowny miał przestać spłacać pożyczki zaciągane u wiernych. Wtedy o sprawie poinformowano biskupa. Proboszcz został odwołany i zawieszony w czynnościach kapłańskich. Do wyjaśnienia sprawy przebywa teraz w swoim rodzinnym domu.

  czytaj więcej »
 • May chce odroczyć brexit. Unia stawia warunek

  May chce odroczyć brexit. Unia stawia warunek

  Theresa May poprosiła Brukselę o trzy miesiące zwłoki w sprawie brexitu. Jednocześnie przyznała, że opinia publiczna jest już zmęczona przeciągającymi się dyskusjami na temat rozwodu z Unią. Winą za to obarczyła Izbę Gmin. Stąd apel do posłów, by wreszcie poparli umowę brexitową.

  czytaj więcej »
 • Porwał autobus z dziećmi i go podpalił. Dramatyczna akcja we Włoszech

  Porwał autobus z dziećmi i go podpalił. Dramatyczna akcja we Włoszech

  W środę koło Mediolanu na północy Włoch pochodzący z Senegalu 47-letni kierowca z włoskim obywatelstwem uprowadził autokar, którym wiózł ponad 50 gimnazjalistów, a potem go podpalił. Karabinierzy wybili szyby w autokarze i błyskawicznie wyprowadzili dzieci, a następnie aresztowali sprawcę. Chwilę potem autokar doszczętnie spłonął. 47-latek usłyszał zarzut porwania i zamiaru dokonania masowej zbrodni z terroryzmem jako okolicznością obciążającą.

  czytaj więcej »
 • Sprawa Srebrnej. Pełnomocnicy Birgfellnera złożyli zażalenie na bezczynność prokuratury

  Sprawa Srebrnej. Pełnomocnicy Birgfellnera złożyli zażalenie na bezczynność prokuratury

  Była zapowiedź - jest oficjalne zażalenie. Pełnomocnicy Geralda Birgfellnera poskarżyli się na bezczynność prokuratury. Ponad 6 tygodni od złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego wciąż trwają czynności sprawdzające. Decyzji o śledztwie brak. Są za to nowe szczegóły sprawy. Ksiądz Rafał Sawicz miał być w pokoju obok, gdy Gerald Birgfellner wręczał kopertę z 50 tysiącami złotych Jarosławowi Kaczyńskiemu. Łapówka miała być właśnie dla członka rady fundacji Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego.

  czytaj więcej »
 • "To już jest desperacja wśród nauczycieli"

  "To już jest desperacja wśród nauczycieli"

  Temat palący, ale przełomu brak. Brak nawet oficjalnego komunikatu po rozmowie Duda-Morawiecki. Prezydent i premier przez dwie godziny w środę wieczorem rozmawiali o postulatach płacowych nauczycieli. Wcześniej - przed przyjazdem do Pałacu Prezydenckiego - Mateusz Morawiecki odwiedził Nowogrodzką, rozmawiał z prezesem PiS. Czy znajdą się pieniądze na podwyżki? W jakiej wysokości? Na razie porozumienia nie ma. ZNP podtrzymuje groźbę generalnego strajku, cierpliwość traci też oświatowa "Solidarność", która okupuje kuratorium w Krakowie.

  czytaj więcej »
 • Ponad 200 ofiar śmiertelnych cyklonu w Mozambiku

  Ponad 200 ofiar śmiertelnych cyklonu w Mozambiku

  Do ponad 200 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego cyklonu Idai i powodzi, które nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia Mozambik - poinformował we wtorek prezydent tego kraju Filipe Nyusi w telewizyjnym wystąpieniu po posiedzeniu rządu. W środkowej części Mozambiku dach nad głową straciło około 400 tysięcy osób. Wiele obszarów nadal odciętych jest od świata i nie dociera tam pomoc.

  czytaj więcej »
tvnpix