Fakty w Południe

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

Foto: Superwizjer TVN | Video: Marta Balukieiwicz / Fakty w Południe
Mafia lekowa w Polsce przynosi wielkie dochody - lekarzom, farmaceutom i właścicielom hurtowni. Stratni są pacjenci. Proceder jest banalnie prosty: przestępcy masowo wykupują leki w Polsce i sprzedają za granicą z wielkim zyskiem. Przestępczy mechanizm prześwietliły reporterki "Superwizjera". Dziennikarze i specjaliści podkreślają, że jednym z największych problemów jest słabość nadzoru farmaceutycznego. Zbigniew Ziobro przekonuje, że "prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej".

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Jedna faktura potrafi opiewać na 1,5 miliona złotych - to pieniądze jakimi obraca mafia lekowa zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Przestępcy zbijają fortunę, cierpią zwykli pacjenci.

Mechanizm działania tej zorganizowanej grupy przestępczej odsłoniły reporterki "Superwizjera" TVN.

Wystarczy, że właściciel apteki współpracuje z mafią. Kupuje leki w legalnie działającej hurtowni, wprowadza je do systemu komputerowego, i prowadząc tak zwaną podwójną księgowość, fakturuje leki odsprzedając do hurtowni mafii. Taki proceder to tak zwany odwrócony łańcuch dostaw. Leki następnie trafiają za granicę. Jak ustalił "Superwizjer" TVN, zarobek mafii może wynosić nawet 600 tysięcy złotych miesięcznie.

ZOBACZ W TVN24GO CAŁY REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" I DYSKUSJĘ W STUDIU

"Połowa hurtowni nie jest monitoringiem objęta"

Wprowadzone w 2015 roku regulacje i monitoring leków nie ukróciły trwającego przez lata procederu. Choć członkowie rządu przekonują, że prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej. - Ministerstwo przygotowało zmiany w przepisach - podkreśla szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Jeszcze za poprzedniego rządu zaczęto konstruować informatyczny monitoring obrotu towarami. Każda apteka, każda hurtownia, ma obowiązek codziennie wysyłać komunikaty od kogo kupiła i do kogo wysłała (leki - przyp. red.) - podkreśla Joanna Solska, dziennikarka tygodnika "Polityka". Dodaje przy tym, że według jej informacji "połowa hurtowni nie jest tym monitoringiem objęta". Monitoring obrotu lekami nadzoruje Ministerstwo Zdrowia.

Brak ludzi

Jak pokazał reportaż "Superwizjera" TVN, problemem jest też brak osób, które mogłyby kontrolować rynek aptek w Polsce. W niektórych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych jest jedna lub dwie osoby na kilka tysięcy aptek.

- W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jest obecnie 10-11 osób uprawnionych do kontroli (...) z jakimś umocowaniem prawnym, które mają kontrolować ponad pięćset hurtowni [leków - red.] - podkreślał w TVN24 Michał Janczura, publicysta TOK FM.

- To, czym GIF dysponuje, i co może wykorzystać w walce odwróconym łańcuchem dostaw, jest zupełnie nieproporcjonalne w stosunku do tego, co mają i mogą robić przedsiębiorcy w nim działający - dodaje Maria Samolińska-Hojda z zespołu prawa farmaceutycznego kancelarii Dentons.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mamtownosie
mamtownosie

Dlaczego brak ludzi do nadzoru? Miliardy sie traci, a na kilkutysieczne pensje brak pieniedzy. Dlaczego swoimi wyjasnieniami traktujecie nas jak idiotow? Ile osob zmarlo na wskutek braku lekow. To chyba mozna sprawdzic? Bandytyzm.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   janko_emigrant
   janko_emigrant

   Rząd nic z tym nie robi.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

      Apel GIS do seniorów w związku z koronawirusem

      To seniorzy są w kręgu najbardziej zagrożonych koronawirusem. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał dla nich specjalny komunikat. Jeżeli to możliwe, to seniorzy powinni do minimum ograniczyć wychodzenie z domu, a o zakupy czy leki poprosić bliskich.

      czytaj więcej »
     • Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

      Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jaki jest stan pacjentów?

      Jest już 16 osób w Polsce, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jednym z chorych jest starszy mężczyzna z Dolnego Śląska, którego stan lekarze określają jako ciężki. Stan kobiety ze Szczecina pogorszył się i w poniedziałek rano została przeniesiona na OIOM. Lekarze apelują o przestrzeganie kwarantanny, mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekowanie żelami antybakteryjnymi i unikanie dużych zgromadzeń. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i cierpiących na inne schorzenia.

      czytaj więcej »
     • Weto, podpis czy Trybunał Konstytucyjny? Coraz większa presja i coraz mniej czasu

      Podpis, weto, czy Trybunał Konstytucyjny? Prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. Czas ma do piątku do północy. Doradca prezydenta sugeruje, że decyzja w tej sprawie to kość niezgody między Pałacem Prezydenckim, a partią rządzącą. Opozycja twierdzi, że kwota dwóch miliardów bardziej przysłuży się pacjentom onkologicznym, niż rządowym mediom, ale władza nazywa to demagogią.

      czytaj więcej »
     • Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

      Nocna akcja i policjanci w kombinezonach. Kobieta z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala

      Jedyny jak dotąd zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce czuje się dobrze. Pacjent przebywa w izolatce i pozostanie w niej na pewno jeszcze przez tydzień. Kolejne osoby zgłaszają się na oddziały zakaźne i przechodzą badania. W Dobrzyniu nad Wisłą odwołano zajęcia w dwóch szkołach z powodu kwarantanny czterech mieszkańców. Na Dolnym Śląsku policyjna akcja i zatrzymanie samochodu, w którym jechała 21-latka z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2. Kobieta trafiła do szpitala.

      czytaj więcej »
     • Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

      Polski "pacjent zero" czuje się dobrze. Brak nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

      Pierwszy i jedyny w Polsce pacjent zakażony nowym koronawirusem, który przebywa w szpitalu Zielonej Górze, dochodzi do zdrowia. Na ten moment w Polsce jest to jedyny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby, które jechały z nim autobusem z Niemiec, nie mają żadnych objawów. W całym kraju monitoringiem służb sanitarnych objętych jest ponad cztery i pół tysiąca osób.

      czytaj więcej »
     • Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

      Ćwiczenia w szpitalach. "Procedury zadziałały prawidłowo, okazały się skuteczne"

      Podwyższony stan gotowości, wsparcie straży pożarnej, mobilne izby przyjęć, gotowe na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, dodatkowe testy do diagnozowania, specjalne ćwiczenia. Gotowe muszą być wszystkie szpitale, a zwłaszcza oddziały zakaźne. Pierwszą placówką, która sprawdzi skuteczność procedur, jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, gdzie trafił pierwszy w Polsce pacjent zakażony koronawirusem.

      czytaj więcej »
     • Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

      Uczniowie z podejrzeniem koronawirusa. Internaty objęto kwarantanną

      W Policach z powodu podejrzenia obecności koronawirusa SARS-CoV-2 zamknięto dwa szkolne obiekty. Dwustu uczniów i wychowawców nie może wejść ani wyjść za bramy internatów. Wdrożone zostały kwarantanna i specjalne procedury sanepidu. W całym kraju służby są w stanie podwyższonej gotowości z powodu możliwości wystąpienia epidemii koronawirusa Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka ograniczają odwiedziny w szpitalu. We Wrocławiu odwołano debatę naukową. Do tej pory w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

      czytaj więcej »
     • Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

      Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Polskie służby w gotowości

      Szpitale, samorządy i wojsko - wszyscy postawieni w stan najwyższej gotowości. Przygotowują się na koronawirusa, który jest coraz bliżej Polski. Jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia, ale sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje na całym świecie do podwojenia wysiłków, by skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Polska przygotowuje się na wirusa, który dociera do kolejnych krajów Europy.

      czytaj więcej »
     • Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

      Prokuratura chce zniesienia immunitetu sędziego Tulei

      Prokuratura Krajowa chce zniesienia immunitetu sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma to umożliwić postawienie mu ewentualnego zarzutu karnego, związanego z jego decyzją z 2017 roku przy rozpoznawaniu zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego obrad Sejmu z 2016 roku w Sali Kolumnowej. Wniosek ma rozpoznać 20 marca nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna.

      czytaj więcej »
     tvnpix