Fakty w Południe

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

Foto: Superwizjer TVN | Video: Marta Balukieiwicz / Fakty w Południe
Mafia lekowa w Polsce przynosi wielkie dochody - lekarzom, farmaceutom i właścicielom hurtowni. Stratni są pacjenci. Proceder jest banalnie prosty: przestępcy masowo wykupują leki w Polsce i sprzedają za granicą z wielkim zyskiem. Przestępczy mechanizm prześwietliły reporterki "Superwizjera". Dziennikarze i specjaliści podkreślają, że jednym z największych problemów jest słabość nadzoru farmaceutycznego. Zbigniew Ziobro przekonuje, że "prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej".

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Jedna faktura potrafi opiewać na 1,5 miliona złotych - to pieniądze jakimi obraca mafia lekowa zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Przestępcy zbijają fortunę, cierpią zwykli pacjenci.

Mechanizm działania tej zorganizowanej grupy przestępczej odsłoniły reporterki "Superwizjera" TVN.

Wystarczy, że właściciel apteki współpracuje z mafią. Kupuje leki w legalnie działającej hurtowni, wprowadza je do systemu komputerowego, i prowadząc tak zwaną podwójną księgowość, fakturuje leki odsprzedając do hurtowni mafii. Taki proceder to tak zwany odwrócony łańcuch dostaw. Leki następnie trafiają za granicę. Jak ustalił "Superwizjer" TVN, zarobek mafii może wynosić nawet 600 tysięcy złotych miesięcznie.

ZOBACZ W TVN24GO CAŁY REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" I DYSKUSJĘ W STUDIU

"Połowa hurtowni nie jest monitoringiem objęta"

Wprowadzone w 2015 roku regulacje i monitoring leków nie ukróciły trwającego przez lata procederu. Choć członkowie rządu przekonują, że prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej. - Ministerstwo przygotowało zmiany w przepisach - podkreśla szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Jeszcze za poprzedniego rządu zaczęto konstruować informatyczny monitoring obrotu towarami. Każda apteka, każda hurtownia, ma obowiązek codziennie wysyłać komunikaty od kogo kupiła i do kogo wysłała (leki - przyp. red.) - podkreśla Joanna Solska, dziennikarka tygodnika "Polityka". Dodaje przy tym, że według jej informacji "połowa hurtowni nie jest tym monitoringiem objęta". Monitoring obrotu lekami nadzoruje Ministerstwo Zdrowia.

Brak ludzi

Jak pokazał reportaż "Superwizjera" TVN, problemem jest też brak osób, które mogłyby kontrolować rynek aptek w Polsce. W niektórych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych jest jedna lub dwie osoby na kilka tysięcy aptek.

- W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jest obecnie 10-11 osób uprawnionych do kontroli (...) z jakimś umocowaniem prawnym, które mają kontrolować ponad pięćset hurtowni [leków - red.] - podkreślał w TVN24 Michał Janczura, publicysta TOK FM.

- To, czym GIF dysponuje, i co może wykorzystać w walce odwróconym łańcuchem dostaw, jest zupełnie nieproporcjonalne w stosunku do tego, co mają i mogą robić przedsiębiorcy w nim działający - dodaje Maria Samolińska-Hojda z zespołu prawa farmaceutycznego kancelarii Dentons.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rajstopak
rajstopak

Dlaczego brak ludzi do nadzoru? Miliardy sie traci, a na kilkutysieczne pensje brak pieniedzy. Dlaczego swoimi wyjasnieniami traktujecie nas jak idiotow? Ile osob zmarlo na wskutek braku lekow. To chyba mozna sprawdzic? Bandytyzm.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   janko_emigrant

   Rząd nic z tym nie robi.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

      Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

      120 godzin spokoju w Syrii i zawieszenie broni - to ustalenia misji dyplomatycznej wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Turcji. Negocjacje z prezydentem Erdoganem trwały ponad cztery godziny. Miliony istnień ludzkich będą uratowane - pisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Waszyngton zniesie nałożone na Ankarę sankcje, gdy rozejm wejdzie w życie. Mimo zawartego porozumienia agencje donoszą, że padają strzały.

      czytaj więcej »
     • Były funkcjonariusz CBA o sprawie Banasia. "To jest porażające"

      Były funkcjonariusz CBA o sprawie Banasia. "To jest porażające"

      Prezes NIK odszedł przed wyborami na bezpłatny urlop, ale właśnie z niego wraca. Od rana urzęduje w swoim biurze. Rezygnować ze stanowiska nie zamierza. Pytanie - czy zamierza odnieść się do wyników kontroli CBA? Ma na to jeszcze kilka dni. Jego oświadczenia majątkowe były pod lupą służb przez pół roku. W tym czasie Marian Banaś awansował na jeden z najwyższych urzędów w państwie.

      czytaj więcej »
     • "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

      "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

      Jest porozumienie w sprawie brexitu. Ma pozwolić uniknąć chaosu w związku z Irlandią Północną oraz Irlandią. Nie będzie twardej granicy, ale pojawią się cła. Ich szczegóły będą jeszcze drobiazgowo ustalone. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją brexitu z umową czy bez, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć.

      czytaj więcej »
     • Marian Banaś wraca do pracy po bezpłatnym urlopie

      Marian Banaś wraca do pracy po bezpłatnym urlopie

      Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przerywa milczenie i wbrew oczekiwaniu nie podaje się do dymisji. Banaś wydał także oświadczenie, w którym stwierdził, że będzie "przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na jego osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli".

      czytaj więcej »
     • Uderzenie w grupę handlującą kobietami. 13 osób zatrzymanych

      Uderzenie w grupę handlującą kobietami. 13 osób zatrzymanych

      Policja rozbiła szajkę przemytników ludzi, którzy handlowali kobietami i zmuszali je do prostytucji. Zatrzymano 13 osób, obywateli Polski i Ukrainy. Grozi im do 15 lat więzienia. Wśród ofiar były kobiety z Ameryki południowej. Przestępcy rekrutowali kobiety na terenie Peru i Kolumbii. Obiecywali normalną, uczciwą pracę za godziwe pieniądze. Uwolnione przez policję kobiety były więzione w Polsce pół roku. Teraz będą pod opieką fundacji "La Strada".

      czytaj więcej »
     • Kontrola CBA w sprawie Mariana Banasia ma się dziś zakończyć. Dymisja "możliwa"

      Kontrola CBA w sprawie Mariana Banasia ma się dziś zakończyć. Dymisja "możliwa"

      CBA od pół roku przyglądało się oświadczeniom majątkowym byłego ministra finansów i obecnego szefa Najwyższej Izby Kontroli. - Prawdopodobnie zakończyła się ta kontrola - powiedział w środę rano wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że dymisja Mariana Banasia jest możliwa. Jak poinformowała w środę NIK, prezes Marian Banaś nie złożył dymisji, a przebywa na urlopie bezpłatnym.

      czytaj więcej »
     • Turecka ofensywa trwa. Kurdowie i syryjski rząd zamierzają walczyć o Manbidż

      Turecka ofensywa trwa. Kurdowie i syryjski rząd zamierzają walczyć o Manbidż

      Trwa turecka ofensywa przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Wycofujący się Kurdowie poprosili o pomoc syryjską armię rządową. ONZ alarmuje: z północnej Syrii uciekło już 160 tysięcy ludzi, a około 70 tysięcy z nich to dzieci. W najbliższych dniach kluczowe będzie miasto Manbidż. Są już w nim z jednej strony bojownicy kurdyjscy i armia rządowa, a z drugiej strony bojownicy Narodowej Armii Syrii wspierani przez Turków.

      czytaj więcej »
     • Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

      Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

      Nowy parlament to też nowe twarze. Wśród posłów debiutantów są architekt, miejska aktywistka, historyk i młoda mama, która zapowiada, że do pracy w Sejmie będzie przychodzić z dzieckiem. Znana z protestu niepełnosprawnych Iwona Hartwich też została posłanką, choć ma zakaz wstępu do Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica mają najwięcej debiutujących posłów.

      czytaj więcej »
     • Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

      Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

      Byłemu prokuratorowi stanu wojennego i przewodniczącemu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wyborcy powiedzieli "dość". Stanisław Piotrowicz nie dostał się do Sejmu. Wybory przegrali także Zbigniew Gryglas, Jerzy Meysztowicz, Piotr Apel i Bernadeta Krynicka.

      czytaj więcej »
     tvnpix