Fakty w Południe

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

Foto: Superwizjer TVN | Video: Marta Balukieiwicz / Fakty w Południe
Mafia lekowa w Polsce przynosi wielkie dochody - lekarzom, farmaceutom i właścicielom hurtowni. Stratni są pacjenci. Proceder jest banalnie prosty: przestępcy masowo wykupują leki w Polsce i sprzedają za granicą z wielkim zyskiem. Przestępczy mechanizm prześwietliły reporterki "Superwizjera". Dziennikarze i specjaliści podkreślają, że jednym z największych problemów jest słabość nadzoru farmaceutycznego. Zbigniew Ziobro przekonuje, że "prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej".

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Jedna faktura potrafi opiewać na 1,5 miliona złotych - to pieniądze jakimi obraca mafia lekowa zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Przestępcy zbijają fortunę, cierpią zwykli pacjenci.

Mechanizm działania tej zorganizowanej grupy przestępczej odsłoniły reporterki "Superwizjera" TVN.

Wystarczy, że właściciel apteki współpracuje z mafią. Kupuje leki w legalnie działającej hurtowni, wprowadza je do systemu komputerowego, i prowadząc tak zwaną podwójną księgowość, fakturuje leki odsprzedając do hurtowni mafii. Taki proceder to tak zwany odwrócony łańcuch dostaw. Leki następnie trafiają za granicę. Jak ustalił "Superwizjer" TVN, zarobek mafii może wynosić nawet 600 tysięcy złotych miesięcznie.

ZOBACZ W TVN24GO CAŁY REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" I DYSKUSJĘ W STUDIU

"Połowa hurtowni nie jest monitoringiem objęta"

Wprowadzone w 2015 roku regulacje i monitoring leków nie ukróciły trwającego przez lata procederu. Choć członkowie rządu przekonują, że prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej. - Ministerstwo przygotowało zmiany w przepisach - podkreśla szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Jeszcze za poprzedniego rządu zaczęto konstruować informatyczny monitoring obrotu towarami. Każda apteka, każda hurtownia, ma obowiązek codziennie wysyłać komunikaty od kogo kupiła i do kogo wysłała (leki - przyp. red.) - podkreśla Joanna Solska, dziennikarka tygodnika "Polityka". Dodaje przy tym, że według jej informacji "połowa hurtowni nie jest tym monitoringiem objęta". Monitoring obrotu lekami nadzoruje Ministerstwo Zdrowia.

Brak ludzi

Jak pokazał reportaż "Superwizjera" TVN, problemem jest też brak osób, które mogłyby kontrolować rynek aptek w Polsce. W niektórych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych jest jedna lub dwie osoby na kilka tysięcy aptek.

- W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jest obecnie 10-11 osób uprawnionych do kontroli (...) z jakimś umocowaniem prawnym, które mają kontrolować ponad pięćset hurtowni [leków - red.] - podkreślał w TVN24 Michał Janczura, publicysta TOK FM.

- To, czym GIF dysponuje, i co może wykorzystać w walce odwróconym łańcuchem dostaw, jest zupełnie nieproporcjonalne w stosunku do tego, co mają i mogą robić przedsiębiorcy w nim działający - dodaje Maria Samolińska-Hojda z zespołu prawa farmaceutycznego kancelarii Dentons.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rajstopak
rajstopak

Dlaczego brak ludzi do nadzoru? Miliardy sie traci, a na kilkutysieczne pensje brak pieniedzy. Dlaczego swoimi wyjasnieniami traktujecie nas jak idiotow? Ile osob zmarlo na wskutek braku lekow. To chyba mozna sprawdzic? Bandytyzm.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   janko_emigrant

   Rząd nic z tym nie robi.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Piotrowicz i Pawłowicz z pozytywnymi rekomendacjami sejmowej komisji

      Piotrowicz i Pawłowicz z pozytywnymi rekomendacjami sejmowej komisji

      Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz z pozytywnymi rekomendacjami sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Przed głosowaniem przedstawiciele opozycji zadawali im szereg pytań dotyczących ich życiorysu, czy stosunku do reformy sądownictwa. Na część z nich odpowiedziała Krystyna Pawłowicz. Stanisław Piotrowicz nie zabrał głosu, bo przewodniczący komisji zamknął dyskusję. Trzeci kandydat PiS do Trybunału Konstytucyjnego jest już "ustalony", ale na razie nie ujawniono, kto nim jest.

      czytaj więcej »
     • "To będzie kadencja trudniejsza dla PiS". Partia wycofuje projekt

      "To będzie kadencja trudniejsza dla PiS". Partia wycofuje projekt

      Wotum zaufania dla rządu było formalnością. Arytmetyka sejmowa daje rządzącym stabilną pewność. Pod warunkiem solidarności i jedności całej Zjednoczonej Prawicy. A to w tej kadencji nie jest takie oczywiste. Pierwszym zgrzytem okazał się limit 30-krotnosci składek na ZUS. Porozumienie Jarosława Gowina było zdecydowanie na "nie". Nie udało się tego stanowiska zmienić. PiS kilka godzin przed pierwszym czytaniem wycofało projekt.  

      czytaj więcej »
     • Tragedia w Szczecinie. Chłopcy uciekli ze szkoły, wpadli do zbiornika

      Tragedia w Szczecinie. Chłopcy uciekli ze szkoły, wpadli do zbiornika

      Lekarze robili wszystko co w ich mocy. Specjalistyczna aparatura też nie zdołała pomóc. Nie żyją dwaj chłopcy, którzy wpadli do zbiornika przeciwpożarowego w Szczecinie. U obu doszło do zatrzymania akcji serca. Nie udało się jej przywrócić. Do szpitala trafili w głębokiej hipotermii, w skrajnie ciężkim stanie. Obaj byli wychowankami domu dziecka. Wczoraj rano placówka poinformowała o ich ucieczce. Do wypadku doszło po południu.

      czytaj więcej »
     • TSUE wydał wyrok. Piłeczka po stronie polskiego Sądu Najwyższego

      TSUE wydał wyrok. Piłeczka po stronie polskiego Sądu Najwyższego

      To Sąd Najwyższy w Polsce będzie musiał zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej - orzekł we wtorek w Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał wyróżnił też kwestie, które SN powinien zbadać, by dokonać takiej oceny. Wśród nich kwestię niezależności Krajowej Rady Sądownictwa od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

      czytaj więcej »
     • Zamieszki w Koninie po zastrzeleniu 21-latka przez policję. 7 osób zatrzymanych

      Zamieszki w Koninie po zastrzeleniu 21-latka przez policję. 7 osób zatrzymanych

      Trzech policjantów zostało rannych rannych w wyniku niedzielnych zamieszek przed komisariatem w Koninie. Zamieszki wybuchły związku ze śmiercią 21-latka zastrzelonego przez policjanta w czwartek. W niedzielę w proteście przed komisariatem udział wzięło kilkadziesiąt osób. Siedem z nich zostało zatrzymanych, w tym czterech nieletnich. Zatrzymani byli pijani. Prezydent miasta zaapelował o spokój i zwołał sztab kryzysowy.

      czytaj więcej »
     • Woda nieco opadła, ale Wenecja szykuje się na kolejne fale powodzi

      Woda nieco opadła, ale Wenecja szykuje się na kolejne fale powodzi

      Wenecja walczy z powodzią. Miasto zostało zalane po raz trzeci w ciągu tygodnia. Woda na ulicach osiągnęła poziom ponad 150 cm, potem zaczęła powoli opadać, ale zapowiadane są już kolejne fale. Ze względów bezpieczeństwa Plac Świętego Marka pozostaje zamknięty. Powodzie spowodowały szkody o wartości kilkudziesięciu milionów euro.

      czytaj więcej »
     • "Tego nie da się już zatrzymać". Ostre starcia z policją w Hongkongu

      "Tego nie da się już zatrzymać". Ostre starcia z policją w Hongkongu

      W Hongkongu protesty przerodziły się w regularne starcia z policją. Reporterzy z całego świata relacjonują to, co dzieje się w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin. Po raz pierwszy od rozpoczęcia antyrządowych protestów na ulicach pojawiło się chińskie wojsko. Potępiają to posłowie opozycji demokratycznej w Hongkongu. Żołnierze oficjalnie pomagają w usuwaniu barykad.

      czytaj więcej »
     • Wyrok w sprawie pobicia Przemysława Witkowskiego. Rok więzienia dla sprawcy

      Wyrok w sprawie pobicia Przemysława Witkowskiego. Rok więzienia dla sprawcy

      Rok bezwzględnego więzienia i nawiązka pięciu tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego - to kara za pobicie dziennikarza i wykładowcy akademickiego, jaką wymierzył wrocławski sąd Maciejowi K. Mężczyzna w lipcu tego roku na bulwarach we Wrocławiu pobił Przemysła Witkowskiego za to, że ten skrytykował homofobiczne napisy na murze. - Możemy mieć poglądy jakie chcemy, ale nie ma miejsca na przemoc - uzasadniał sędzia wyrok i podkreślił, że surowa kara ma odstraszyć innych.

      czytaj więcej »
     • We wtorek TSUE wyda wyrok w sprawie Polski. Prawnicy wyliczają możliwe konsekwencje

      We wtorek TSUE wyda wyrok w sprawie Polski. Prawnicy wyliczają możliwe konsekwencje

      Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE jest jednoznaczna: Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia wymogów unijnego sądu. Jeśli wtorkowe orzeczenie trybunału w Luksemburgu będzie podobne, to będzie to poważny problem dla rządzących i dla Sądu Najwyższego. Opinia wynika między innymi z tego, że Krajowa Rada Sądownictwa jest w całości powoływana przez organy ustawodawcze lub organy władzy wykonawczej. Mogą się pojawić wątpliwości co do legalności decyzji nowej KRS.

      czytaj więcej »
     • Drastyczny wzrost cen za wywóz śmieci. Samorządowcy winią ustawę

      Drastyczny wzrost cen za wywóz śmieci. Samorządowcy winią ustawę

      Drastyczny wzrost cen za wywóz śmieci. W stolicy poszybują nawet o 100 procent w górę. Za niesegregowane odpady zapłacimy dwa razy więcej niż za te segregowane. W blokach i kamienicach, gdy jeden sąsiad wrzuci wszystko do jednego worka, to wszyscy zapłacą więcej. Problem drogich śmieci dotyczy wszystkich gmin. Część samorządów mówi o śmieciowej ustawie, która powinna trafić do kosza, bo za błędy legislacyjne muszą płacić mieszkańcy.

      czytaj więcej »
     tvnpix