Fakty w Południe

Profesor prawa, była wiceminister, kandydatka do TK. Kim jest Elżbieta Chojna-Duch?

Profesor prawa, była wiceminister, kandydatka do TK. Kim jest Elżbieta Chojna-Duch?

Profesor prawa, była wiceminister, kandydatka do TK. Kim jest Elżbieta Chojna-Duch?

Foto: JAN BIELECKI/EAST NEWS | Video: Jan Piotrowski / Fakty w Południe
Kpina i ciąg dalszy upartyjniania Trybunału - tak opozycja ocenia przedstawione przez PiS kandydatury na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza oraz byłą wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Elżbietę Chojnę-Duch.

Chojna-Duch: dostaję od członków rodziny SMS-y o treści "ręki nie podam"

Towarzystwo Krystyny Pawłowicz pasuje mi znakomicie, a z powodu hejtu, który wylał się na...

PiS, obok dwojga zawodowych polityków, proponuje jako kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego profesor prawa finansowego Elżbietę Chojnę-Duch, która od lat pełniła różne funkcje państwowe. Ona sama przyznaje, że każdy prawnik, a zwłaszcza profesor prawa na emeryturze, marzy o takiej funkcji.

- To jest znana postać w środowisku prawniczym. Pani profesor Chojna-Duch jest specjalistką od finansów publicznych, autorką wielu podręczników dla studentów, wielu monografii - mówi o kandydatce PiS Patryk Wachowiec, prawnik z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Chojna-Duch jest prawniczką, która od dekad była blisko polityki. Dwukrotnie startowała - bez powodzenia - do Sejmu (w 1993 i 1997 roku). Była dwukrotnie wiceministrem finansów. Pierwszy raz w latach 1994-1995, a drugi - z rekomendacji PSL - w pierwszym rządzie Donalda Tuska (2007-2010). Potem została wybrana do Rady Polityki Pieniężnej.

Osiem lat po tym, jak odeszła z Ministerstwa Finansów, Chojna-Duch obciążała Jacka Rostowskiego w zeznaniach przed powołaną przez PiS VAT-owską komisją śledczą. Na ich podstawie politycy tej partii zgłosili sprawę Rostowskiego do prokuratury. Jacek Rostowski zarzucał, że w zeznaniach Elżbieta Chojna-Duch mijała się z prawdą.

Opozycja uważa, że stanowisko w Trybunale Konstytucyjnym była wiceminister finansów dostaje w nagrodę za swoje zeznania.

Pytana w RMF FM o dwie pozostałe kandydatury polityków PiS, Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła, że Krystyna Pawłowicz "pasuje jej znakomicie", a po stronie Stanisława Piotrowicza "staje intuicyjnie".

Pawłowicz i Piotrowicz to aktywni politycy PiS-u, którzy do TK pójdą wprost z Sejmu.

Kandydatury nieuzgodnione

Piotrowicz i Pawłowicz w TK? "To ustawka dla prezydenta Dudy"

Jeżeli to nie jest ustawka, danie szansy prezydentowi Andrzejowi Dudzie pokazania, że ma...

- Mamy do czynienia z ordynarnym zamachem konstytucyjnym - uważa profesor Andrzej Rzepliński, były prezes TK.

- Według mnie, ponieważ narusza godność sędziego, mogą mu cofnąć uprawnienia łącznie z wynagrodzeniem, więc niech się zastanowi - mówi Elżbieta Chojna-Duch, a w sowich słowach odnosi się do byłego prezesa TK.

Opozycja już deklaruje, że nie poprze ani kandydatury Elżbiety Chojny-Duch, ani tym bardziej dwóch pozostałych.

- Jak ja zobaczyłem Piotrowicza i Pawłowicz jako kandydatów, to ja pomyślałem, że to jest jakaś ustawka dla prezydenta Dudy, który wyjdzie dziś, jutro, pojutrze i powie: no nie, dla mnie to są kandydatury, które nie spełniają tych wszystkich przesłanek - twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

W obozie rządzącym słychać, że troje kandydatów to wyłącznie inicjatywa kierownictwa PiS, która nie była ustalona z koalicjantami.

- Nie były uzgadniane z Porozumieniem. Wkrótce posłowie Porozumienia się spotkają i będziemy rozmawiać z koleżankami, kolegami z Prawa i Sprawiedliwości o tych kandydaturach - mówi Jarosław Gowin.

Autor: Jan Piotrowski / Źródło: Fakty w Południe

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lubin_333
lubin_333

Bez kręgosłupa moralnego ...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   wolny człowiek
   wolny człowiek

   Profesor. Znaczy studentów uczy. Biedni ludzie. Nauczy coś, a na egzaminie zmieni zdanie i będzie wymagała czegoś innego. Taki toto lotek.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

      Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

      Opozycja przygotowuje wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji, a zarazem koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. To reakcja na reportaż "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek", opowiedział o naciskach ze strony Mariusza Kamińskiego, których miał doświadczyć jako agent CBA. Tomasz Kaczmarek miał wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

      czytaj więcej »
     • Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

      Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

      Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w poniedziałek weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. We wtorek Jourova ma rozmawiać o polskim systemie prawnym i upolitycznieniu polskich sądów między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Niewykluczone jest też spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

      czytaj więcej »
     • Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

      Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

      W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą statusu i legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Odpowiedź Zbigniewa Ziobry i wiceministrów sprawiedliwości na uchwałę pojawiła się po dwóch i pół godzinach. - Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - mówił Ziobro. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z prawem uchwałę połączonych izb Sądu Najwyższego może uchylić tylko uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego.

      czytaj więcej »
     • Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

      Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

      Niepewność i chaos - nie tylko polskich, ale i europejskich sądów, bo dziś nie mamy pewności, kto został sędzią - słyszymy z Sądu Najwyższego. Jest uchwała w sprawie tego, czy sędziowie powołani przez nową - wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa - są sędziami wybranymi legalnie czy nie. I czy ich orzeczenia są legalne. - To nie jest wymysł Sądu Najwyższego. - Sprawdzenia wymaga od nas unijny Trybunał Sprawiedliwości - mówi sędzia SN Włodzimierz Wróbel. Politycy PiS twierdzą, że uchwałę wydano z rażącym naruszeniem prawa, ale kierują ją do Trybunału Konstytucyjnego.

      czytaj więcej »
     • Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

      Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

      Pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz więcej. W zeszłym roku zatrzymano ich aż sto jedenaście tysięcy - sześć tysięcy więcej niż w 2018 roku. Przykładów nie brakuje. W Bolesławcu zatrzymano kierowcę, który zderzył się z drogową barierą, a przed policyjnym radiowozem usiłował ukryć się w lesie. Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali 28-letniego kierowcę Ubera, który miał dwa promile alkoholu we krwi. Konsekwencje takich zachowań mogą być tragiczne.

      czytaj więcej »
     • Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

      Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

      W czwartek rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zgromadzenie 60 sędziów dotyczy podstawowej kwestii - legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Przed rozpoczęciem posiedzenia rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zapewniał, że sąd ma całą gamę teoretycznych możliwości.

      czytaj więcej »
     • Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

      Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

      Nowy rekordzista i nowy rekordowy przekręt. Policjanci z łódzkiej drogówki nie mieli wątpliwości, że przy liczniku ktoś coś kręcił, ale że "wykręcił" grubo ponad milion kilometrów, to sytuacja niecodzienna. Jeden z mieszkańców Mławy cofnął licznik w swojej ciężarówce o ponad milion 326 tysięcy kilometrów. Jak pokazują policyjne statystyki, powszechną rzeczą jest to, że kierowcy przy licznikach majstrują, chociaż to przestępstwo.

      czytaj więcej »
     • Listy poparcia do KRS pozostają niejawne. "Ja bym to ujawnił"

      Listy poparcia do KRS pozostają niejawne. "Ja bym to ujawnił"

      Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki, który jest też członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, specjalnie przerwał urlop, by ręcznie napisać zawiadomienie o cofnięciu delegacji na wyjazd do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. To posłużyło za pretekst Kancelarii Sejmu, by sędziemu Juszczyszynowi nie pokazywać żadnych list poparcia kandydatów na członków sędziów KRS. Za ujawnieniem list są poseł PiS Zbigniew Girzyński i rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

      czytaj więcej »
     • Kolejna ofiara tajemniczego wirusa z Chin

      Kolejna ofiara tajemniczego wirusa z Chin

      Zmarła czwarta osoba zakażona tajemniczym wirusem z Chin, który wywołuje chorobę płuc. Tamtejsze służby mówią o ponad 200 chorych, ale według międzynarodowych ekspertów do spraw zdrowia - może być ich nawet 10 razy więcej. Wszystko wskazuje na to, że nowy koronawirus, którego ognisko wykryto w mieście Wuhan, jest równie groźny jak SARS, który pojawił się na początku tego tysiąclecia i zabił 700 osób. Wirus nie jest już tylko zmartwieniem Chin, bo przedostał się za granicę.  

      czytaj więcej »
     • Podróż do Sejmu i cofnięta delegacja. Czy sędzia Juszczyszyn zobaczył listy poparcia?

      Podróż do Sejmu i cofnięta delegacja. Czy sędzia Juszczyszyn zobaczył listy poparcia?

      Sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi nie okazano list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie wrócił z urlopu i cofnął wcześniej wydaną przez wiceprezesa delegację. Paweł Juszczyszyn do Kancelarii Sejmu przyjechał, by zobaczyć listy poparcia dla sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia postanowił w procesie sprawdzić, czy inny sędzia jest prawidłowo powołany. Ponieważ uczyniła to nowa KRS - musiał sprawdzić, czy i członkowie KRS powołani są zgodnie z prawem.

      czytaj więcej »
     tvnpix