Fakty w Południe

Sensacyjne odkrycie w Gnieźnie. To tam mieszkał pierwszy król Polski?

Sensacyjne odkrycie w Gnieźnie. To tam mieszkał pierwszy król Polski?

Sensacyjne odkrycie w Gnieźnie. To tam mieszkał pierwszy król Polski?

Foto: tvn24 | Video: Aleksander Przybylski / Fakty w Południe
Jak mieszkał książę, a następnie pierwszy król Polski Bolesław I Chrobry? Jest sensacyjne odkrycie w Gnieźnie. Tuż obok archikatedry gnieźnieńskiej archeolodzy natrafili na ruiny kamiennej bramy pałacu, który mógł być rezydencją władcy w XI wieku.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Autor: Aleksander Przybylski / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lot 2
Lot 2

Jeżeli faktycznie tam mieszkał to mu współczuję.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   sceptyk1944
   sceptyk1944

   Sensacyjne odkrycie w Gnieźnie. To tam mieszkał pierwszy król Polski?

   Morawiecki?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

      Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

      Pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz więcej. W zeszłym roku zatrzymano ich aż sto jedenaście tysięcy - sześć tysięcy więcej niż w 2018 roku. Przykładów nie brakuje. W Bolesławcu zatrzymano kierowcę, który zderzył się z drogową barierą, a przed policyjnym radiowozem usiłował ukryć się w lesie. Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali 28-letniego kierowcę Ubera, który miał dwa promile alkoholu we krwi. Konsekwencje takich zachowań mogą być tragiczne.

      czytaj więcej »
     • Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

      Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

      W czwartek rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zgromadzenie 60 sędziów dotyczy podstawowej kwestii - legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Przed rozpoczęciem posiedzenia rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zapewniał, że sąd ma całą gamę teoretycznych możliwości.

      czytaj więcej »
     • Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

      Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

      Nowy rekordzista i nowy rekordowy przekręt. Policjanci z łódzkiej drogówki nie mieli wątpliwości, że przy liczniku ktoś coś kręcił, ale że "wykręcił" grubo ponad milion kilometrów, to sytuacja niecodzienna. Jeden z mieszkańców Mławy cofnął licznik w swojej ciężarówce o ponad milion 326 tysięcy kilometrów. Jak pokazują policyjne statystyki, powszechną rzeczą jest to, że kierowcy przy licznikach majstrują, chociaż to przestępstwo.

      czytaj więcej »
     • Listy poparcia do KRS pozostają niejawne. "Ja bym to ujawnił"

      Listy poparcia do KRS pozostają niejawne. "Ja bym to ujawnił"

      Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki, który jest też członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, specjalnie przerwał urlop, by ręcznie napisać zawiadomienie o cofnięciu delegacji na wyjazd do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. To posłużyło za pretekst Kancelarii Sejmu, by sędziemu Juszczyszynowi nie pokazywać żadnych list poparcia kandydatów na członków sędziów KRS. Za ujawnieniem list są poseł PiS Zbigniew Girzyński i rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

      czytaj więcej »
     • Kolejna ofiara tajemniczego wirusa z Chin

      Kolejna ofiara tajemniczego wirusa z Chin

      Zmarła czwarta osoba zakażona tajemniczym wirusem z Chin, który wywołuje chorobę płuc. Tamtejsze służby mówią o ponad 200 chorych, ale według międzynarodowych ekspertów do spraw zdrowia - może być ich nawet 10 razy więcej. Wszystko wskazuje na to, że nowy koronawirus, którego ognisko wykryto w mieście Wuhan, jest równie groźny jak SARS, który pojawił się na początku tego tysiąclecia i zabił 700 osób. Wirus nie jest już tylko zmartwieniem Chin, bo przedostał się za granicę.  

      czytaj więcej »
     • Podróż do Sejmu i cofnięta delegacja. Czy sędzia Juszczyszyn zobaczył listy poparcia?

      Podróż do Sejmu i cofnięta delegacja. Czy sędzia Juszczyszyn zobaczył listy poparcia?

      Sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi nie okazano list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie wrócił z urlopu i cofnął wcześniej wydaną przez wiceprezesa delegację. Paweł Juszczyszyn do Kancelarii Sejmu przyjechał, by zobaczyć listy poparcia dla sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia postanowił w procesie sprawdzić, czy inny sędzia jest prawidłowo powołany. Ponieważ uczyniła to nowa KRS - musiał sprawdzić, czy i członkowie KRS powołani są zgodnie z prawem.

      czytaj więcej »
     • Wyniki kontroli w sprawie 9-miesięcznej Blanki. "Brak zaangażowania"

      Wyniki kontroli w sprawie 9-miesięcznej Blanki. "Brak zaangażowania"

      Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olecku miał opiekować się rodziną 9-miesięcznej Blanki. Dziewczynka została brutalnie zamordowana, zmarła 22 czerwca ubiegłego roku. Jej matka została aresztowana i jest główną podejrzaną w sprawie. Jak stwierdzili urzędnicy kontrolujący instytucję, MOPS nie wszczął procedury niebieskiej karty, choć były ku temu przesłanki, nierzetelnie prowadził wywiady środowiskowe i stosował utarte schematy, który były niewystarczające.

      czytaj więcej »
     • SpaceX na prostej drodze do lotów załogowych

      SpaceX na prostej drodze do lotów załogowych

      Próba generalna zdana celująco. System ewakuacyjny statku kosmicznego Dragon działa. Teraz przed SpaceX ostatnia prosta przed wysłaniem astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Firma Elona Muska może tym samym przełamać obecny monopol Rosjan na transport załogowy w kosmos.

      czytaj więcej »
     • Opozycja apeluje do marszałek Sejmu, by wyznaczyła datę wyborów prezydenckich

      Opozycja apeluje do marszałek Sejmu, by wyznaczyła datę wyborów prezydenckich

      Kandydaci są, daty wyborów prezydenckich nie ma. Dlatego opozycja apeluje do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jej wyznaczenie, by móc oficjalnie ruszyć z kampanią. O reelekcję, z poparciem PiS, będzie walczył prezydent Andrzej Duda. Platforma Obywatelska postawiła na Małgorzatę Kidawę-Błońską. PSL zarekomendowało swojego prezesa, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Kandydatem lewicy został Robert Biedroń, a Konfederacji - Krzysztof Bosak. Niezależnie, z poparciem własnego komitetu, będzie startował Szymon Hołownia.

      czytaj więcej »
     • Ptasia grypa wciąż się szerzy. Działać trzeba szybko, a likwidacja zwierząt jest konieczna

      Ptasia grypa wciąż się szerzy. Działać trzeba szybko, a likwidacja zwierząt jest konieczna

      Dwa nowe ogniska ptasiej grypy wykryto w Wielkopolsce. Wirus niegroźny jest dla ludzi, ale zwierzęta muszą być uśpione. Sytuację monitorują sztaby kryzysowe. Choroba pojawiła się również w województwach zachodniopomorskim i lubelskim. Służby weterynaryjne proszą hodowców o zachowanie szczególnej ostrożności minimalizującej przenoszenie się wirusa. Właściciele ferm drobiowych dotkniętych wirusem ptasiej grypy liczą straty.

      czytaj więcej »
     tvnpix